تکنولوژی جدید ازدانشگاه تگزاس: تبدیل صدای مونو به صدای ۲.۵ بعدی

تبدیل صدای مونو به 2.5 بعدی
تبدیل صدای مونو به 2.5 بعدی

اگر چه گوش انسان قادر به شنیدن صدای سه بعدی است، اما چیزی که ما در حالت معمول به عنوان فرمت صدا ضبط می کنیم، تک بعدی و مونو می باشد. اخیرا محققان موفق به تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی در دانشگاه تگزاس شده اند.

فرآیندی که طی آن صدای تک بعدی یا مونو با استفاده از مجازی سازی و شبیه سازی به ۲.۵ بعد جهش پیدا می کند. به این سیستم در اصطلاح یادگیری ماشینی اطلاق می شود.

تبدیل صدای مونو به 2.5 بعدی
تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی

فرآیند تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی

همان طور که گفتیم محققانی از دانشگاه تگزاس موفق شده اند که در محیط آزمایشگاهی صدای تک بعدی را به صدای ۲.۵ بعدی تبدیل سازند. این محققان در همکاری با موسسه تحقیقاتی هوش مصنوعی فیس بوک، این پروژه را تکمیل کرده اند.

مسئولیت این پروژه با روهان گائو و کریستین من بوده است و این دو موفق شدند که شبیه سازی موقعیت اشیاء را درست مطابق الگوی از پیش فرض شده شان، به ثمر برسانند.

این تیم عملیاتی، توانست طی طراحی یک سیستم ویدئو مبتنی بر تکنولوژی، اجزای صدای تک بعدی را دریافت کرده و آن را در قالب صحنه ای از حضور اشیاء و محل قرارگیری آن ها، پیاده سازی کند. فاکتورهای موجود در فایل صدا تک به تک شناسایی شده و با ماشین یادگیری در موقعیت های مکانی منتسب به خود جای می گیرند. به این شکل صدای مونو و تک بعدی در محیط شبیه سازی شده، با ۲.۵ بعد خروجی منتشر و تولید می شود.

تبدیل صدای مونو به 2.5 بعدی
تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی

با این سبک شبیه سازی صدای تک بعدی که هیچ فاکتوری از حضور اشیاء یا موقعیت و جهت قرارگیری شان در آن حس نمی شد، به ۲.۵ بعد انتقال پیدا می کند. در صدای ۲.۵ بعدی جدید، حضور و جهت گیری صدا مشخص می شود. در این قالب بندی جدید صدا جهت اجزای مختلف آن تشخیص داده شده و یا دوری و نزدیکی را می توان ادراک کرد.

تکنولوژی صدای در ابعاد بیش از تک بعد، در حال حاضر نیز موجود است و با قرار دادن دو یا چند میکروفن در محل ضبط صدا، خروجی صدای فرای تک بعدی خواهیم داشت. (این تکنولوژی کاملا با قرض گرفتن الگوی گوش های انسان که در فاصله ای از هم قرار گرفته اند، بنا گردیده و پیاده سازی شده است.)

اما سیستم شبیه سازی و تبدیل تک بعد به ۲.۵ بعد می تواند باعث شود که تمامی ذخایر صدای قدیمی را که در فرم تک بعدی ضبط شده اند، به فرمت ۲.۵ بعدی ببریم.

به طور مثال تصور کنید که فیلم های قدیمی مورد علاقه مان با این تکنوژی صداگذاری جدید پیدا کرده و می توانیم آن ها را با صدای ۲.۵ بعدی و بارها جذاب تر به تماشا بنشینیم.

تبدیل صدای مونو به 2.5 بعدی
تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی

کاربرد تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی

کاربرد تبدیل صدای مونو به ۲.۵ بعدی در بازسازی صدای فیلم ها با صوت تک بعدی، موسیقی ها و … می تواند کاربرد داشته باشد. با استفاده از این تکنولوژی صحنه های جذاب فیلم های تاریخی به شکلی واقعی تر و ملموس تر شنیده خواهند شد.

مهم تر این که، از این تبدیل صدا در هدست های واقع مجازی استفاده می شود. به این شکل که کاربر می تواند صدایی همراه با ویدئوی مقابل چشمان خود بشنود، صدایی که فواصل و دوری و نزدیکی، هیجان و قدرت و ضعف خود را به خوبی منتقل ساخته و باعث می شود که خود را در فضای مورد نظر احساس کنید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...