معرفی سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD

سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD
سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD

چیزی به شروع نمایشگاه CES نمانده است، اما شایعات همچنان ادامه دارد. گمانه زنی ها حاکی از آن است که کارت گرافیک و چیپست های مختلفی قرار است در این رویداد سالانه معرفی شود. به گفته ی WCCFTech، ممکن است AMD، سی پی یو و کارت گرافیک جدیدی را در ژانویه معرفی کند. با ما باشید تا با سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD آشنا شوید.

سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD

تاکنون خبرهای زیادی مبنی بر استفاده از پردازنده های جدید AMD در لپ تاپ های نازک و کم قدرت به گوش می رسید، پس این نمی تواند خبری بزرگ محسوب شود.
همان طور که می دانید، دنیای پردازنده ها تا به امروز، افت و خیز های مختلفی را تجربه کرده است. در حالی که به رویداد بزرگ CES 2019 نزدیک می شویم، AMD از برنامه های رقیب خود یعنی اینتل پیشی می گیرد و پردازنده ای با معماری جدیدی از Zen 2 را عرضه می کند.

این گزارش حاکی از این مدعیست که AMD در سه ماهه ی اخیر، روی سه محصول جدید خود کار کرده و اکنون قصد دارد در رویداد جهانی کامپیوتری از آن ها رونمایی کند.
این محصولات شامل سی پی یو سری Ryzen 3000، ای پی یو های سری Ryzen 3000 با گرافیک وگا، و یک کارت گرافیک Radeon Vega II برای مصرف کنندگان می شود. طبق این گزارش، Lisa Su، مدیرعامل Advanced Micro Devices، ظاهرا تایید کرده است این محصولات احتمالا از پلتفرم و لیتوگرافی ۷ نانومتری بهره مند خواهند بود که پردازنده های جدید رایزن دسکتاپ نیز از لیتوگرافی ۷ نانومتری نیز در زمره این محصولات قرار می گیرند.

سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD
سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD

پس انتظار می رود که پردازنده های جدید Ryzen نیز می توانند بر روی لیتوگرافی ۷nm اجرا شوند، و این AMD را از رقیب خود یعنی اینتل که نتوانسته است روی برنامه های خود پیش برود، جلو می اندازد.

این پردازنده های ۷ نانومتری نسل جدیدی از پردازنده های سرور، دسکتاپ و … هستند و قرار است در CSE 2019 معرفی شوند.

ضمنا سری APU 3000 رایزن نیز پردازنده های ۷ نانومتری نسل دوم Zen را خواهند داشت که در کنار کارت گرافیکی ارتقا یافته ای از نسل دوم وگا قرار می گیرند.

سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD
سی پی یو و کارت گرافیک جدید AMD

این قطعه از هسته های ۱۴ نانومتری اینتل و واحد گرافیکی همراهش به نام Intel HD، احتمالا محبوب تر خواهد بود.
البته لازم به ذکر است که علاوه بر پردازنده های دسکتاپ، پردازنده های دیگری برای لپ تاپ و اولترابوک نیز توسط این کمپانی معرفی و عرضه خواهد شد.
گفته می شود که پردازنده هایی که در لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرد، لیتوگرافی ۱۲ نانومتری به همراه هسته های ارتقا یافته ی وگا را به همراه خواهند داشت.
علاوه بر این، AMD گامی فراتر خواهد گذاشت و پردازنده های گرافیکی رادئون را در کنار محصولات سری رایزن نیز معرفی خواهد کرد. گفته می شود که Radeon Vega II نام کارت گرافیک جدید AMD خواهد بود که نمونه ی تجاری شده ی پردازنده های وگا ۲۰ هستند.
پردازنده ی گرافیکی با معماری جدید Navi، Rome، پردازنده ی مخصوص سرور اپیک و همچنین نسل جدید پردانده های سری ورک‌استیشن تردریپر نیز در CES 2019 توسط این شرکت معرفی خواهند شد.
در این گزارش، مطرح شد که هر دو نسخه CPU مستقل و نسخه APU با گرافیک وگا، ظاهرا پس از CES 2019 برای رقابت در برابر اینتل و انویدیا به بازار می آیند.

رویداد بزرگ کامپیوتری CES 2019، در دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد و طی آن، بسیاری از کمپانی های بزرگ، از محصولات جدید خود رونمایی خواهند کرد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...