هرآنچه باید درباره آیفون ۱۱ بدانید

شرکت اپل همچون هر سال قصد دارد در سپتامبر سال جاری نسل جدید آیفون را تحت عنوان آیفون ۱۱ معرفی کند. اسمارتفون هایی با مشخصات برجسته که نظر هر فردی را به خود جلب می کنند.

تاکنون شایعات بسیاری پیرامون آیفون ۱۱ و مدل های مختلف آن منتشر شد اما نمی توان به هر شایعه ای پرداخت و گزارشی را صحیح دانست. برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی می شود کوپرتینویی ها دوربین بهبودیافته و طراحی بهتر از قبل را به کار گیرند. البته تصاویر اخیر نشان می دهد لنز دوربین آیفون ۱۱ برجسته تر از قبل بوده و این می تواند ناراحتی را برای طرفداران به وجود آورد. به هر حال در این مطلب قصد داریم هرآنچه که از آیفون ۱۱ می دانیم را مطرح کنیم تا هنگام رونمایی درصد پیش بینی که داشتیم مشخص شود.

براساس آخرین گزارش ها، آیفون ۱۱ دارای دوربین اصلی سه گانه است تا دست کمی از سایر رقبا نداشته باشد. گذشته از آن گفته شده که آرایش دوربین عقب متفاوت از اسمارتفون های رایج است و به صورت مثلثی چینش خواهد داشت. این طراحی دوربین نه تنها عجیب بوده، بلکه در نوع خود جالب توجه به نظر رسیده و یک موضوع عجیب هم است. زیرا تاکنون هیچ شرکتی این نوع طراحی را به کار نگرفته و اپل از اولین کمپانی ها محسوب می شود. این دوربین از قابلیت AR برخوردار بوده و سطح کیفیت تصویربرداری به مراتب بالاتر از آیفون XS و نسخه مکس آن دارد.

نسل جدید آیفون همچنین از شارژ بی سیم معکوس پشتیبانی می کند و عمرباتری بهبودیافته ای خواهد داشت. قابلیت شارژ بی سیم معکوس آیفون های جدید کمی متفاوت از سایر اسمارتفون هایی تاکنون معرفی شده است. زیرا قرار نیست این قابلیت هر نوع گوشی یا دستگاه را پشتیبانی کند. بلکه اپل می خواهد از طریق آن اپل واچ یا آیفون دیگر شارژ شود. به هر حال برای کسب جزئیات بیشتر با این مطلب همراه باشید، بدون شک اطلاعاتی دردسترس شما قرار می دهد که تاکنون به آن دست نیافته بودید.

برویم سر اصل مطلب

  • این دستگاه چیست؟ آیفون ۱۱ تلفن هوشمند پرچمدار نسل بعدی اپل
  • چه زمانی عرضه می شود؟ احتمالا در میانه سپتامبر ۲۰۱۹
  • قیمت آن چقدر است؟ کمی بیشتر از آیفون XS

پیش بینی می شود اپل در روز ۱۰ سپتامبر رویداد رونمایی از آیفون ۱۱ را برگزار کند. گوشی هوشمندی که در سه مدل مختلف معرفی خواهد شد و ویژگی های برجسته ای هم خواهد داشت.

اپل در سال گذشته آیفون را با نام های آیفون ایکس اس، آیفون ایکس اس مکس و آیفون ایکس آر عرضه کرد. دو مدل نخست پرچمدار محسوب شده اما مدل سوم برای افرادی طراحی شد که بودجه کافی جهت خرید مدل های رده بالاتر نداشتند. بنابراین انتظار داریم برای سال ۲۰۱۹ نیز همین سه مدل با طراحی بهبودیافته و عنوانی جدید معرفی شوند. یکی از نکته های عجیب اخیرا بدست آمده، ثبت ۱۱ مدل آیفون ۲۰۱۹ در یکی از پایگاه های داده است و این طور مشخص است، شرکت کوپرتینویی می خواهد چنید مدل از آیفون ۱۱ را روانه بازار کند.

البته دقیقا مشخص نشده که این ۱۱ مدل چه فاکتور و ویژگی هایی دارند. بنابراین دقیقا پیدا نیست اپل می خواهد چه مدل آیفون ۱۱ را در بازار عرضه دارد. اما برای آشنایی بیشتر با آیفون ۱۱ و مدل های مختلف آن می خواهیم بیشتر درباره آن با شما صحبت کنیم:

طراحی آیفون ۱۱

طراحی یکی از بخش های مهم در هر گوشی هوشمند است و این موضوع شامل آیفون ۱۱ هم می شود. تا به حال هر تصویری که از آیفون ۱۱ بدست آمد، بیشتر دارای دوربین اصلی سه گانه بودند و دقیقا مشخص نیست با چه نوع مدلی رو به رو هستیم. آن طور از طراحی تصاویر منتشر شده مشخص است، اپل به دوربین چندگانه روی آورده و می خواهد تغییری در این بخش حاصل کند.

آیفون ۲۰۱۹ برخلاف نسل قبل به سنسور سه گانه مثلثی مجهز می شود که تاکنون هیچ شرکتی از آن بهره نگرفته و باید چنین آرایش دوربین را نوآورانه خواند. البته تاکنون شایعات بسیاری پیرامون طراحی و مشخصات آیفون ۲۰۱۹ منتشر شده اما نمی توان در نبود منابع رسمی به آنها اکتفا کرد. برخی از رندرهای منتشر شده پیرامون آیفون ایکس آی دوربینی با آرایش دیگر را نشان می دهند اما انتظار می رود مدلی با آرایش دوربین مثلثی به حقیقت نزدیک تر باشد و اپل نیز در نسخه نهایی آن را به کار گیرد.

آنچه می توان از طراحی آیفون ۱۱ انتظار داشت، ساختاری بهبودیافته نسبت به نسل قبل است. طراحی که می تواند نظر هر فردی را به خود جلب کند. البته تا به حال چند باری شاهد درز تصاویر و اطلاعاتی پیرامون طراحی این نسل از آیفون بودیم.

اما اپل با عدم تایید یا تکذیب مشخص نکرده اطلاعات آشکار شده صحت دارد یا خیر. همانطور که می دانید، کمپانی کوپرتینویی در تلاش است بهترین ها را به مخاطبان خود ارائه دهد، آیفون ۱۱ نیز به عنوان یک گوشی هوشمند نسل جدید در همین دسته جای می گیرد. در بحث حاشیه بعید به نظر می رسد تغییری را مشاهده کنیم و تنها باید به همان دوربین اصلی سه گانه عقب که بزرگترین ویژگی ظاهری آیفون ۱۱ محسوب می‌شود، بسنده کرد.

اپل هر سال برای آیفون های خود تغییراتی در نظر می گیرد تا محصول جدید را با ساختاری بهبودیافته نسبت به قبل عرضه دارد. اخیرا مینگ چی کو تحلیلگر صنعت اظهار داشت که شرکت اپل می خواهد از دوربین سلفی نیز در آیفون های جدید خود به کار گیرد. این دوربین های سلفی در کنار دوربین های عقب سه گانه قطعا پیکربندی دوربین بزرگی را به وجود خواهند آورد. گذشته از این تحلیلگر افزود که دوربین های سلفی آیفون ۲۰۱۹ از نوع ۱۲ و ۷ مگاپیکسلی خواهد بود.

با این حساب در آیفون های جدید نه تنها دوربین های اصلی سه گانه با طراحی مثلثی هستیم، بلکه شاهد دوربین سلفی دوگانه که از یک دوربین تک لنز ۷ مگاپیکسلی به دو دوربین ۷ و ۱۲ مگاپیکسلی ارتقا پیدا کرده  است. البته پیش از اینکه اپل ارتقا دوربینی روی آیفون های ۲۰۱۹ حاصل کند، پیش بینی می شد شاهد اسمارتفونی باشیم که ارتقا بخش دوربین بزرگی کرده باشد.

این در حالی بوده که آیفون های سال ۲۰۱۸ از دوربین های دوگانه و دوربین سلفی تک لنز بهره می بردند. اگرچه در این میان آیفون ایکس ار فاقد دوربین اصلی دوگانه در عقب بود. گذشته از مدل های رده بالا، مدل اقتصادی نسل جدید آیفون تغییرات بزرگی را خواهد داشت. اپل می خواهد علاوه بر نسخه های قابل توجه ایکس آی و ایکس آی مکس، یک نسخه کاربردی ایکس آر ۲ را معرفی خواهد کرد که اگرچه اقتصادی محسوب می شود، بسیار بهتر از نسخه قبل خواهد بود.

تاکنون درباره نسخه ایکس آر نسل جدید آیفون شایعات مختلفی منتشر شد و در هریک به اطلاعات جالبی دست پیدا کردیم. در بخش جلو آیفون ایکس آر ۲ شبیه به آیفون ایکس اس است و به نوعی شرکت سازنده می خواهد تحولات بنیادین برای نسخه اقتصادی در نظر گیرد تا بر فروش آن بیافزاید.

از آنجایی که آیفون ۲۰۱۹ در سه مدل متحول شده نسبت به قبل از راه می رسند، باید انتظار داشت تا شرکت اپل با فروش خوبی مواجه شود. متاسفانه نسل فعلی بخصوص مدل های ایکس آی نتوانستند موردتوجه قرار گیرند، اما در نسل بعدی پیش بینی فروش خوبی می توان داشت. اسمارتفون هایی که اپل می خواهد با تغییرات قابل توجهی که روی آنها ارائه می دهد، نظرها را به سوی این سری جلب کند. در نسل قبلی آیفون ایکس آر موفق شد به فروش بسیار خوبی دست یابد اما دو مدل رده بالا به دلیل قیمت گران نتوانستند فروشی قابل قبول را به دنبال داشته باشند.

باتوجه به شایعات منتشر شده، آیفون ۱۱ در نسخه استاندارد با صفحه نمایش ۵.۸ اینچی و ابعاد ۱۴۳*۷۱*۷.۸ میلیمتری راهی بازار خواهد شد. به هر حال جهت کسب جزئیات بیشتر باید تا زمان رونمایی ماه سپتامبر منتظر ماند و نمی توان به شایعات بی اساس اشاره کرد.

صفحه نمایش آیفون ۱۱ جدید

گذشته از طراحی، بحث صفحه نمایش اهمیت بالایی دارد و اپل نیز می خواهد با به کارگیری پنل کم حاشیه نه تنها به طراحی نسل بعدی آیفون کمک کند، بلکه وضوح چشمگیری هم قابل مشاهده باشد. انتظار می رود شرکت اپل برای آیفون XI خود صفحه نمایش ۵.۸ اینچی کم حاشیه ای در نظر گیرد که پیشتر در نسل قبل شاهد آن بودیم. متاسفانه این گوشی هوشمند از شبکه ۵جی پشتیبانی نخواهد کرد و یک مدل معمولی در بحث شبکه تلقی می شود. اما با باتری ۴۰۰۰ میلی آمپری، پورت USB-C باید آن را گزینه ای برجسته تلقی کرد. همچنین قرار است در رنگ های طلایی، خاکستری و آبی روانه بازار شود.

ابعاد آیفون ها یکی از مواردی بوده که همیشه مورد انتقاد واقع شده است و برای نسل جدید انتظار داریم چنین چیزی را مشاهده کنیم. آیفون ۱۱ اگرچه ابعاد نمایشگر آن تغییری نمی کند، اما می تواند با طراحی بهبودیافته تر، موردقبول طرفداران و علاقمندان خود قرار گیرد.

دوربین آیفون ۱۱

یک گوشی هوشمند شامل بخش های مختلفی می شود که می توان به هریک اشاره داشت. دوربین نیز قسمت مهمی تلقی شده و اپل به عنوان یکی از تولیدکنندگان مطرح تلفن هوشمند، قصد دارد بزودی محصول جدید را با دوربین های بهبودیافته تر معرفی کند. دوربینی که در بحث طراحی تحولی برای آیفون ۲۰۱۹ محسوب می شود. تاکنون تصاویر و گزارش ها به دوربین عقب سه گانه با آرایش مثلثی اشاره کردند و همانطور که گفته شد تاکنون هیچ کمپانی فعال در صنعت به این نوع آرایش دوربین روی نیاورده است.

بنابراین اگر اپل به چنین طراحی روی آورد باید طرح آن را قابل قبول و چشمگیر دانست. طرحی که در نوع خود قابل توجه بوده و تجربه کاربری بهتری رقم می زند. البته اپل تنها نمی خواهد سنسورهای دوربین بیشتری به آیفون ۲۰۱۹ بیافزاید، بلکه هدف آن این است که بتواند تحولی در بخش دوربین این نسل از آیفون به وجود آورد. این همان چیزی است که باید از نسل بعدی محصول شرکت کوپرتینویی انتظار داشت و تصاویر نیز به این موضوع اشاره می کنند. برند کوپرتینویی اهداف بزرگی در سر می پروراند که این موضوع تنها یکی از آنهاست.

آیفون نسل جدید یکی از ویژگی های اصلی آن همین بحث دوربین بوده و نسل جدید را به دیوایس های قابل توجهی تبدیل خواهد کرد. اپل در تلاش است تا دوربین باکیفیت و پیشرفته تری نسبت به نسل قبل در آیفون ۱۱ تعبیه کند. از این رو انتظار داریم دوربین دو مدل اصلی آیفون ۱۱ از نوع سه گانه باشد اما مدل اقتصادی با دوربین اصلی دوگانه همراهی خواهد کرد.

گذشته از دوربین های اصلی، دوربین سلفی آیفون ۱۱ دارای لنز دوگانه بوده و چنین چیزی را در گلکسی اس ۱۰ پلاس و نسخه ۵جی آن مشاهده کردیم. دو لنز اصلی آیفون ایکس آر ۲ از نوع ۱۲ مگاپیکسلی است اما دوربین سلفی همچنان ۷ مگاپیکسلی باقی می ماند. در سوی دیگر آیفون های ۲۰۱۹ چون نسخه ایکس آی و ایکس آی مکس دارای سنسور اصلی سه گانه با وضوح بالاتر خواهند بود. تاکنون گزارش ها کیفیت دوربین سه لنز آیفون ایکس ای و ایکس ای مکس را مشخص نکردند و تنها می دانیم آیفون ایکس آر ۲ به دوربین اصلی دوگانه ۱۲ مگاپیکسلی مجهز است.

البته شایعات همیشه به حقیقت اشاره نداشتند، بنابراین نباید اطمینان داشت که جزئیات افشا شده خبر از حقیقت دهند. دوربین سلفی از ۷ به ۱۰ مگاپیکسل ارتقا پیدا خواهد کرد و دوربین اصلی نیز احتمالا برای مدل های ایکس آی از نوع ۱۴/۱۰/۸ مگاپیکسلی باشد. جزئیات دقیقی درباره نوع دوربین سه آیفون نسل جدید در دست نیست و نمی توان به شایعات بی اساس نیز اشاره داشت.

شایان ذکر است که دوربین سه بعدی نیز بخشی از سنسورهای اصلی آیفون های ۲۰۱۹ خواهد بود. با تمامی این تفاسیر دوربین می تواند بزرگترین تغییر در آیفون ۲۰۱۹ به شمار رود. گوشی های هوشمندی که باید آنها را مدل های برجسته ای در بحث دوربین به حساب آورد و گزینه های کلیدی هستند. با تمام این تفاسیر باید نسل بعدی آیفون را در زمینه دوربین متحول شده دانست که فناوری های نوین و نوآورانه ای خواهد داشت.

هدف اصلی اپل افزودن سنسورهای دوربین باکیفیت تر نسبت به قبل بوده تا کاربران آیفون ۲۰۱۹ در زمینه دوربین تجربه کاربری بهتر و جذابی داشته باشند. این همان چیزیست که طرفداران اپل به دنبال آن هستند. در نسل پیشین آیفون شرکت اپل دوربین دوگانه را تعبیه کرد که مدل آیفون ایکس آر فاقد دوربین دوگانه بود. اما در نسل بعدی موضوع متفاوت خواهد بود و هر سه مدل آیفون ها دارای دوربین های اصلی چندگانه هستند و حتی در مدل های رده بالا باید شاهد دوربین جلو دوگانه باشیم.

ویژگی های جدید آیفون ۱۱

از اولین ویژگی هایی که قرار است در آیفون ۱۱ به کار گرفته شود، فیس آیدی بهبودیافته است. نسخه ای که در بخش های بیشتری از نمایشگر آیفون پشتیبانی خواهد شد و بدون شک می تواند عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

دیگر ویژگی که انتظار داریم در آیفون ۱۱ مشاهده کنیم، قابلیت شارژ بی سیم معکوس است. این ویژگی در بیشتر پرچمداران نسل جدید تعبیه شده و عجیب نیست که آیفون ۱۱ به آن مجهز شود. با این قابلیت افراد می توانند تا دستگاه هایی که از فناوری شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند را روی آیفون قرار داده تا همچون شارژ بی سیم عمل کند.

مینگ چی کو تحلیلگر KGI معتقد است که آیفون ۱۱ دارای ۲۰ تا ۲۵ درصد باتری بزرگتر نسبت به نسل قبلی با باتری ۲۶۵۰ میلی آمپری است. دقیقا نمی توان حجم را پیش بینی کرد اما احتمالا بیش از ۳۰۰۰ میلی آمپر خواهد شد. در سوی دیگر آیفون ۱۱ مکس نیز دارای ۱۰ تا ۱۵ درصد باتری بزرگتر نسبت به نسل قبل خود خواهد بود. در حال حاضر شرکت اپل آیفون ایکس مکس را با باتری ۳۱۷۵ میلی آمپری عرضه می کند و این یعنی باتری نسبتا پرظرفیت تر از قبل است.

قیمت  و تاریخ آیفون ۱۱

شرکت اپل در نظر دارد آیفون های جدید خود را در سپتامبر امسال معرفی و عرضه کند. همان برنامه همیشگی که ما شاهد هستیم و برند کوپرتینویی آن را انجام می دهد. برای سال ۲۰۱۹ نیز همین گونه خواهد بود و این شرکت نمی خواهد تاریخ دیگری را در نظر گیرد. هر ساله سپتامبر اپل با برگزاری رویدادی محصولات جدید از جمله نسل جدید آیفون های خود را معرفی می کند.

البته تاریخ دقیق هر سه مدل آیفون های جدید مشخص نیست و تنها می دانیم آیفون های ۲۰۱۹ در سه مدل آیفون ایکس آی، ایکس آی مکس و ایکس آر ۲ در نیمه دوم سپتامبر عرضه و نیمه نخست معرفی می شوند.

درباره تاریخ عرضه آیفون های جدید نیز باید بیان داشت که قیمت پایه آیفون های ۱۱ بیش از ۹۹۹ دلار خواهد بود و حتی ممکن است با قیمت نسبتا بیشتری نسبت به قبل عرضه شود. بنابراین دقیقا مشخص نیست کوپرتینویی ها چه برنامه ای برای محصولات خود در نظر گرفتند. محصولاتی که هر یک مشخصات قابل توجهی داشته و گزینه های برجسته ای به شمار می روند. البته شرکت کوپرتینویی اهداف متعددی را دنبال می کند و تنها نمی خواهد به معرفی اسمارتفون هایی بپردازد که  طراحی شبیه به نسل قبل داشته و مشخصات خوبی را در برنمی گیرند.

جزئیات کافی درباره آیفون های ۱۱ وجود ندارد و تنها با دسته ای شایعات بی اساس رو به رو هستیم. شایعاتی که از سوی منابع رسمی منتشر نشده و نباید به آنها هیچ اکتفایی داشت. پیش بینی می شود آیفون های جدید دوربین سه گانه ای در عقب داشته و دوربین سلفی نیز برای آنها در نظر گرفته شد. برند کوپرتینویی قصد دارد هر سال مدل جدیدی از آیفون را روانه بازار کند و به مدل های معمولی اکتفا نخواهد کرد.

شایان ذکر است که آیفون های ۱۱ با iOS 13 عرضه می شود.