هر آنچه از Mac Pro جدید می دانیم

شرکت اپل از جمله برندهایی محسوب شده که تاکنون محصولات بزرگی را توانسته در سبد محصولات خود قرار دهد. براساس آخرین گزارش ها این شرکت روی نسل جدید سیستم دسکتاپی قدرتمند Mac Pro و iMac مشغول کار است که در آینده نزدیک با طراحی متحول شده معرفی می شود.

این دو سیستم تغییرات قابلی نسبت به نسل قبل پیدا خواهند کرد و مدل های معمولی به شمار نمی روند. در حالی که تا برگزاری کنفرانس WWDC 2019 مدت زمان طولانی باقی نمانده، قصد داریم به اظهار نظر درباره سیستم دسکتاپی قدرتمند Mac Pro بپردازیم. البته هدف ما گفتگو درباره نسل بعدی مک پرو که در آینده نزدیک اپل برنامه ای برای رونمایی از آن خواهد داشت.

دیوایسی که تاکنون جزئیات محدودی درباره اش منتشر شد و نمی توان اطلاعات آشکار شده را کامل و بی نقص دانست. همانطور که گفته شده، نسل جدید مک پرو طراحی بهبودیافته ای خواهد داشت و می تواند موردتوجه طرفداران قرار گیرد. بنابراین نباید آن را مدل معمولی دانست که با مشخصات محدود روانه بازار شده و یک سیستم دسکتاپی معمولی از سوی اپل به شمار می رود.

این در حالی است که چنین نبوده و برند کوپرتینویی برنامه بزرگی در سر دارد و می خواهد از محصولی قابل توجه رونمایی کند. با این حال باید نسل بعدی Mac Pro اپل را یک مدل برتر نسبت به نسل فعلی قلمداد کرد. در این مطلب قصد داریم هر آنچه از نسل بعدی Mac Pro می دانیم را مطرح کنیم. محصولی که مشخصات قابل توجهی خواهد داشت و طراحی بهبودیافته نیز برای آن در نظر گرفته می شود.

اما اپل برای سال ۲۰۱۹ چه ویژگی هایی برای مک پرو در نظر می گیرد؟

برویم سر اصل مطلب

تاریخ عرضه مک پرو ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۷ ما اطمینان داشتیم که اپل مدل جدید مک پرو را معرفی می کند. اما در سال ۲۰۱۸ اپل تصمیم گرفت این مدل جدید را معرفی کند و شایعات به حقیقت تبدیل نشده است. بنابراین ما تصور اشتباهی داشتیم و مک پرو در سال ۲۰۱۷ از راه نرسید.

بنابراین پیش بینی می شود Mac Pro جدید را در WWDC 2019 مشاهده کنیم. نسل پیشین مک پرو سال ۲۰۱۳ معرفی و دسامبر سال ۲۰۱۳ روانه بازار شد. البته برخی افراد نتوانستند این دیوایس را سریعتر دریافت کنند و آوریل سال ۲۰۱۴ به دریافت این سیستم دسکتاپی پرداختند.

البته پیش از آن نخستین بار سال ۲۰۰۶ بود که اپل اولین نسل مک پرو را عرضه کرد. شایعات نشان می دهند که اپل می خواهد در WWDC 2019 از نسل بعدی مک پرو رونمایی کند. سیستم دسکتاپی که مشخصات قابلی خواهد داشت و یک مدل معمولی نیست. اولین شایعات درباره نسل بعدی مک پرو در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و حال با فرارسیدن سال ۲۰۱۹ باید انتظار معرفی و عرضه آن را داشته باشیم.

مک پرو در کنار مک بوک پرو و آی مک جدید طی کنفرانس توسعه دهندگان WWDC 2019 رونمایی خواهد شد. مدلی بازطراحی شده و با مشخصات بهبودیافته که در نوع خود بی نظیر خواهد بود. این دیوایس که مدتهاست شایعاتی درباره آن منتشر می شود، احتمالا در اواخر سال ۲۰۱۹ نیز به فروش برسد و یک نمونه بی نظیرتر از قبل است.

قیمت مک پرو ۲۰۱۹

تاکنون هیچ اظهارنظری درباره قیمت مک پرو ۲۰۱۹ صورت نگرفته است، از این رو مشخص نیست Mac Pro جدید با چه رنج قیمت از راه می رسد. اما گمان می کنیم که در بحث قیمت نسبت به مک پرو نسل قبلی نسبتا گران تر باشد. بنابراین تا زمانی که طی کنفرانس ۳ ژوئن WWDC 2019 اپل به معرفی نسل جدید مک پرو نپردازد، نمی توان اظهار نظر دقیقی داشت.

نسل فعلی مک پرو که به سال ۲۰۱۳ بازمی گردد، با قیمت پایه ۲۹۹۹ دلار عرضه می شود. همانطور که می دانید اپل مک پرو را با قیمت بالایی عرضه می کند و نباید آن را دیوایس های ارزان قیمت به شمار آورد. البته یک مدل ارزان قیمت این سیستم دسکتاپی نیز به فروش می رسد که با قیمت ۱۰۰۰ دلار روانه بازار می‌شود.

باتوجه به زمان رونمایی نسل بعدی مک پرو، ما نمی توانیم اظهار نظری درباره قیمت این دستگاه داشته باشیم. با این حال به عنوان سیستم دسکتاپی ماژولار اپل، Mac Pro جدید می تواند موردتوجه طرفداران قرار گرفته و یک مدل برجسته تر از نسل فعلی باشد.

مشخصات Mac Pro 2019

یکی از بخش های مهم هر دستگاه دیجیتالی بی تردید قسمت سخت افزاری آن است. سیستم دسکتاپی مک پرو ۲۰۱۹ اپل نیز همچون دیگر دستگاه ها با مشخصات بروزرسانی شده از راه می رسد. تاکنون اطلاعات دقیق و کافی از مک پرو ۲۰۱۹ منتشر نشده تا به اظهار نظر درباره آن داشت. از آنجایی که Mac Pro یک سیستم ماژولار و قابل ارتقایی است، بنابراین افراد می توانند برخی قطعات آن را ارتقا دهند تا شاهد عملکرد بالایی باشند.

اپل در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که iMac Pro جدید همچون مک پرو ۲۰۱۹ دارای طراحی جدیدی بوده و برای مشتریان حرفه ای تدارک دیده شده است. بنابراین باید انتظار عملکرد بالایی داشت و با طراحی ماژولار انعطاف پذیری قابل قبولی دارد. اپل درصدد است طی سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ سیستم های دسکتاپی بروزرسانی شده خود را معرفی کرده و دردسترس مشتریان قرار دهد.

بنابراین نمی توان پیش بینی دقیقی جز سخت افزار ارتقایافته نسل جدید داشت. سخت افزاری که به طور حتم شامل پردازنده اینتل و گرافیک انویدیا خواهد شد. البته در بیشتر موارد اپل از گرافیک مجتمع اینتل بهره می گیرد.

در هر صورت کوپرتینویی ها می خواهند سیستم دسکتاپی خود را در پیکربندی های مختلفی عرضه دارند که شامل یک نسخه تاپ و یک نسخه پایه خواهد شد. به هر حال جهت کسب جزئیات تکمیلی باید در انتظار باقی ماند.

متاسفانه در نسل قبلی مک پرو حافظه ذخیره سازی کافی نبود و احتمالا در مدل ۲۰۱۹ جبران می شود. همچنین معتقدیم اپل در مدل جدید مک پرو ویژگی بهتری به کار خواهد گرفت اما در بحث طراحی تغییرات چندان متفاوتی در کار نخواهد بود. در سپتامبر سال قبل گزارشی منتشر شد که نشان می داد این شرکت روی صفحه نمایشی با وضوح ۸K است که می تواند رقیب مستقیم دل UltraSharp با سایز ۳۲ اینچی باشد.

این مانیتور می تواند با پردازش رنگ ۱۰ بیتی وضوح و تصویری با رنگ عمیق نمایش دهد. البته نمایشگر اپل لمسی نخواهد بود و یک مانیتور معمولی قلمداد خواهد شد. دیگر اطلاعات دردسترس قرار گرفته پردازنده ای شبیه به T1 و ممکن بوده حتی شاهد به کارگیری پردازنده T2 هم باشیم. به هر حال با قیمت بالایی که سیستم دسکتاپی جدید اپل دارد، پردازنده قدرتمندی هم به کار گرفته می شود.

درباره پردازنده سناریوهای مختلفی وجود دارد و احتمالا اپل از یک چیپ در دو سیستم آی مک پرو و مک پرو ۲۰۱۹ به کار می گیرد. بنابراین دقیقا پیدا نیست برنامه اپل در بحث پردازنده سیستم های جدید چیست.

این چیپ که T2 نام دارد عمدتا در سری مک پرو و آی مک پرو ممکن است تنها استفاده شود و شامل سری مک بوک پرو نشود. متاسفانه اپل رابطه خاصی با انویدیا نداشته و احتمال دارد گرافیک جدید Radeon VII شرکت AMD را به کار گیرد. این گرافیک در حال حاضر راهی بازار نشده و حتی به دست گیمرها نرسیده است. بنابراین به کارگیری گرافیک ۷ نانومتری Vega II شرکت AMD در مک پرو ۲۰۱۹ می تواند گام بزرگی در عملکرد گرافیک این سیستم باشد.

چه انتظاری از Mac Pro 2019 داریم؟

ما امیدواریم شرکت اپل مشخصات خوبی را در Mac Pro 2019 به کار گیرد. مشخصاتی که در نوع خود جالب توجه بوده و این سیستم دسکتاپی را به مدل برجسته تبدیل خواهد کرد. در اینجا می خواهیم از انتظاراتمان درباره این سیستم بگوییم:

فضای ذخیره سازی بیشتر

در مدل فعلی مک پرو فضای ذخیره سازی چندان کافی نیست. از این رو امید می رود در نسل بعدی شاهد فضای ذخیره سازی بیشتری باشیم.  با طراحی ماژولار قابلیت ارتقا حافظه در کار خواهد بود و این یعنی افراد می توانند این سیستم دسکتاپی را با ارتقا رو به رو سازند.

گزینه دو پردازنده

یکی از پردازنده هایی که پیش بینی می شود در مک پرو مشاهده کنیم، پردازنده T2 اپل است. این چیپ را می توان به عنوان یکی از اجزای اصلی به کارگیری سیری دانست که مورد استفاده قرار می گیرد.

در سوی دیگر پردازنده اینتل با قدرت بالا روی این سیستم قرار می گیرد تا شاهد عملکرد پردازشی بالایی باشیم که حتی شامل رندرینگ هم خواهد شد. البته به کارگیری پردازنده ۳۲ هسته ای Ryzen Threadripper 2990WX ای ام دی نیز دور از انتظار نیست.

همراه با صفحه کلید و ماوس

پیش بینی می شود اپل از یک صفحه کلید و ماوس سازگار با مک پرو جدید بهره گیرید. این یعنی در کنار عرضه سیستم دسکتاپی جدید باید شاهد ست صفحه کلید و ماوس هم باشیم. بنابراین تنها یک صفحه نمایش کم خواهید داشت و باقی موارد فراهم است.

اجرای برنامه های iOS در مک پرو

ایده اجرا برنامه های iOS روی مک پرو چیز جدیدی نیست. پیش بینی می شود اپل این قابلیت را در سیستم دسکتاپی جدید خود به کار گیرد تا کاربران آیفون و آیپد کاربری راحتی پیدا کنند.

کنفرانس WWDC 2019 در نزدیکی است و تا زمانی که اپل طی این رویداد به معرفی مک پرو نسل جدید نپردازد، نمی توان به شایعات بی اساس اشاره کرد. بنابراین بهترین کار صبر است تا مشخص شود برنامه اپل چیست و چه خواهد بود.

کنفرانس WWDC 2019 از ۳ ژوئن آغاز به کار خواهد کرد.