فناوری NFC

فناوری نه چندان جدید NFC که مخفف Near- Field – Communication  می باشد زندگی انسان در دنیای مدرن را بیش از پیش ساده تر کرده است. NFC به معنای ارتباط نزدیک و توسعه یافته تکنولوژی RFID با دامنه کوتاه تر از آن است. به عبارت دیگر NFC مجموعه ای از تکنولوژی های بیسیم است که از سیگنال های رادیویی برد کوتاه استفاده می نماید. همچنین با این فناوری می توان خرید کالا یا خدمات را با سرعت بیشتر انجام داد و یا از طریق نزدیک کردن گوشی موبایل به تگ های هوشمند NFC  اطلاعات بیشتر در خصوص آن محصولات را به دست آورد.

مهم ترین و نو آورانه ترین جنبه استاندارد های فناوری NFC ، امکان تبادل اطلاعات با سرعت و امنیت بالاست. بدون آنکه به اتصال ثابت و مداوم نیاز باشد. درواقع اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما وارد شود و یا در ارتباط NFC  دستگاه شما با دستگاه دیگر اختلال ایجاد نماید باید به دستگاه شما نزدیک شود که این کار بدون جلب توجه و مشکوک کردن شما تقریباً غیر ممکن است.

انواع انتقال NFC

رابط NFC در دو وضعیت مختلف فعال و غیر فعال می تواند داده ها را منتقل کند. یک دستگاه فعال قادر است فرکانس رادیویی خود را تولید و به محیط ارسال کند و دستگاه غیر فعال نیز به دلیل عدم توانایی تولید امواج از امواج تولید شده توسط دستگاه مقابل استفاده می کند. بهتر است دستگاه هایی که از باطری استفاده می کنند در حالت غیر فعال باشند تا انرژی داخلی مصرف نشود. از این رو پروتکل موجود در NFC می تواند حتی در زمان هایی که تلفن همراه خاموش است نیز کار خود را انجام دهد . ارتباط بین دو دستگاه فعال را یک تبادل فعال و ارتباط بین دو دستگاهی که یکی از آنها فعال و دیگری غیر فعال است را تبادل غیر فعال می نامند.

ویژگی های NFC

NFC  برای گوشی های تلفن همراه طراحی شده است و دارای سه ویژگی کلی است:

۱- این فناوری قابلیت استفاده به جای کارت های غیر تماسی را دارا است. به عنوان مثال از این فناوری می توان به جای کارت های اتوبوس استفاده کرد و مبلغ مورد نظر را از طریق این فناوری پرداخت نمود.

۲- به عنوان یک قرائت گر برچسب های غیر فعال RFID قابل استفاده می باشد. به کمک این فناوری می توان اطلاعات بیشتر از تبلیغات و… که روی آن برچسب NFC زده شده است را به دست آورد.

۳- می توان به عنوان فرستنده و هم به عنوان گیرنده از قابلیت تبادل اطلاعات بین دو دستگاه مجهز به NFC استفاده کرد.شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که بخواهید در یک زمان کم فایل حجیمی را برای دستگاه دیگری ارسال نمایید در این صورت NFC بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

اتصال از طریق Bluetooth و Wifi

از طریق تماس دو دستگاه مجهز به NFC به یکدیگر می توان بدون نیاز به جستجو و انتظار آنها را از طریق Bluetooth بهم وصل کرد و همچنین با نزدیک کردن یک دستگاه NFC مجهز به Wifi به یک مسیریاب آن دستگاه به شبکه بی سیم متصل می شود.

نکته مهم در ارتباط با فناوری NFC  این است که می تواند سرعت و دقت را در انجام تراکنش های مالی افزایش و دخالت نیروی انسانی را بسیار کاهش دهد.

کاربرد های NFC

پرداخت از طریق موبایل:

در این روش همانطور که در بالا ذکر شد می توان از گوشی موبایل به عنوان یک کیف پول الکترونیکی استفاده نمود. در این روش با نزدیک کردن گوشی به پایانه های تعبیه شده در فروشگاه ها و …. و با وارد نمودن پین کد عملیات پرداخت انجام می شود.

استفاده در اطلاع رسانی و تبلیغات:

با نزدیک کردن دستگاه مجهز به NFC  به تگ های هوشمندی که در پوستر های تبلیغاتی وجود دارد می توان به اطلاعات بیشتر از جمله کلیپ های صوتی و تصویری یا آدرس سایت مربوط به آن تبلیغ دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال می توانید در راه برگشت از سرکار با دیدن پوستر یک فیلم ، نمایش  و یا کنسرت با استفاده از این تکنولوژی اقدام به تهیه بلیت نمایید. و در هنگام مراجعه به مراکز مختلف از آن به عنوان بلیط ورودی استفاده کنید.

استفاده در پزشکی

بدون شک سلامت عمومی و هزینه های آن یکی از مسائل مهم دولت ها به شمار می رود . با استفاده از این فناوری می توان اطلاعات و سوابق پزشکی هر فرد را از بدو تولد در یک برچسب ذخیره نمود که کمک شایانی در تشخیص بیماری داشته و باعث می شود تا هزینه های تشخیص بیماری و درمان آن نیز به شدت کاهش یابد.برچسب های NFC می تواند روند بهبود سلامت فرد  را سرعت ببخشید و در موارد اورژانسی که بیمار هوشیار نیست پزشکان معالج را از سابقه بیماری های فرد مصدوم آگاه سازد.

استفاده به عنوان کارت شناسایی یا کارت کلید:

از این فناوری می توان به عنوان کارت شناسایی ، کارت درمان ، کارت دانشجویی ، کارت پرسنل استفاده نمود همچنین قادر هستید از این فناوری به عنوان کلید ورود به منزل ، دفتر کار ، هتل و… استفاده نمایید.

فناوری NFC  فقط برای گوشی های جدید طراحی نشده است و گوشی های فاقد این فناوری نیز می توانند با خرید آنتن NFC  و اتصال آن به پشت باطری موبایل روی سیمکارت از این فناوری استفاده نمایند.

مقایسه Nfc وBluetooth

هر دو تکنولوژی جزو ارتباطات بیسیم می باشند اما NFC  دامنه بسیار کوتاه تری دارد. دامنه NFC حدود ۱۰ سانتی متر است در حالی که دامنه بلوتوث استاندارد حدود ۱۰۰ برابر بیشتر می باشد.زمان تبادل اطلاعات NFC  نیز حدود ۶۰ برابر سریعتر از سرعت تبادل بلوتوث می باشد.

همانطور که گفته شد NFC یک تکنولوژی فراگیر است که می تواند در تمامی صنایع و زمینه ها مورد استفاده قرار گیرد . استفاده از این فناوری به کاهش هزینه ها و افزایش سرعت منجر می شود و به توسعه صنایع و حفظ محیط زیست و بهداشت عمومی نیز کمک شایانی می نماید.به نظر می رسد با پیشرفت های تکنولوژی در دنیای امروز جای این برچسب ها در بیمارستان ها برای استفاده در پرونده پزشکی بیماران ، در مراکز خرید در کنار دستگاه های POS ، در شرکت های خودرو سازی ، مکان های تاریخی  و همچنین در مراکز آموزشی برای ثبت سوابق تحصیلی روی این برچسب ها بسیار خالی است و نیاز است تا این مراکز از این تکنولوژی برای اولین بار در کشور ما استفاده نمایند.