نمونه عکس های ثبت شده با گوشی هوشمند Nokia 9 Pureview

فنلاندی ها با معرفی Nokia 9 Pureview بار دیگر قدرت مهندسی و توان طراحی خود به رخ رقبا کشیدند و ثابت کردند که هنوز هم می توانند حرف هایی در این زمینه داشته باشند. با آراد مگ همراه باشید تا باهم نگاهی به اولین نمونه از تصاویر ثبت شده توسط این گوشی هوشمندِ تازه معرفی شده داشته باشیم.

پیش از این شاهد بودیم که گوگل به سرمایه گذاری عظیمی بر روی توسعه الگوریتم های پردازش تصویر و به طور کلی عکاسی محاسباتی (سیستمی که بیشتر به الگوریتم و هوش مصنوعی وابسته است تا سنسور و لنزها) انجام داده است و دیگر شرکت های فناوری نیز با بالابردن تعداد سنسورها و یا افزایش لنزها سعی در بهتر کردن کیفیت عکس های ثبت شده توسط گوشی های هوشمند خود کردند؛ اما HMD پروژه ای را کلید زد که تاکنون در هیچ گوشی هوشمندی به کار گرفته نشده است. این شرکت فنلاندی در گوشی تازه معرفی شده خود با نام Nokia 9 Pureview از ترکیب ۵ دوربین بهره برده است که به صورت دایره ای شکل در پشت دستگاه قرار گرفته اند.

اما آیا تعداد سنسور به افزایش کیفیت کمک می کند؟

خب این سوالیست که تنها در یک صورت قابل پاسخ است: بررسی دوربین در شرایط مختلف. خب به همین منظور تصمیم گرفتیم عکس های مختلفی را توسط این دستگاه جذاب ثبت کنیم تا به سوال بزرگی که با اولین نگاه به دوربین های Nokia 9 در سر هر کاربری ایجاد می شود، پاسخ دهیم: این تعداد دوربین کمکی به بالارفتن کیفیت می کند؟

مطالب مرتبط:

نکته: با کلیک بر روی هر عکس، اطلاعات EXIF آن نظیر ISO، سرعت شاتر و نوردهی را مشاهده خواهید کرد.

عکاسی مناظر

نسل جدید دوربین های Pureview عملکرد بی نظیری را از خود به نمایش گذاشته اند و می توانند در مکان های مختلف با ویژگی های محیطی متفاوت، عکس های خیره کننده ای را ثبت کنند.

در ادامه عکس های بسیار زیبایی را که توسط دوربین Nokia 9 Pureview ثبت شده اند مشاهده خواهید کرد. گفتی است که این عکس ها توسط خود کمپانی HMD ثبت شده اند.

همانطور که مشاهده می کنید عکس ها به شدت زیبا و با کنتراست بالا هستند؛ به این نکته توجه داشته باشید که دوربین Nokia 9 برای ثبت چنین عکس هایی از هیچ لنز فوق عریض و یا زوم ۲ برابری ای استفاده نمی کند که همین موضوع بر گستره توانایی های عکسبرداری این دستگاه می افزاید.

سنجش عمق تصاویر

۵ دوربین دستگاه بعلاوه سنسور سه بعدی ToF آن، با هربار فشردن شاتر، نقشه ای پر جزئیات به همراه لایه های مختلف عمق تصویر را شبیه سازی می کنند که برای رندر صحیح تر عمق تصویر و همچنین تشخیص سوژه کمک شایان ذکری می کنند. در عکس های زیر نمونه های بارز توانایی های این دوربین را در تمیز دادن سوژه از پس زمینه و نرم تر کردن افکت بوکه برای سوژه های عمیق تر مشاهده می کنید.

عکس هایی پر از رنگ

به دلیل بهره گیری از سنسورهای زیاد، هر عکس ثبت شده با Nokia 9 Pureview از نوع HDR است؛ بنابراین در هر عکس با کنتراست بسیار بالا و رنگ هایی جذاب رو به رو هستیم.

علاوه بر اینها، رنگ های گنگ سبب می شود تا جذابیت تصاویر دوچندان شوند.

عکاسی سیاه و سفید

سه دوربین از پنج دوربین Nokia 9 Pureview از نوع مونوکروم هستند؛ فقدان فیلتر Bayer که به منظور اضافه کردن رنگدانه ها به تصویر استفاده می شود، به معنی جذب نور بیشتر تا ۳.۵ برابر توسط هر دوربین است. با ضرب این عدد در ۳ (تعداد دوربین مونوکروم) به عدد ۱۰ می رسیم که به معنی افزایش نوردهی در تصاویر تا ۱۰ برابر است. این موضوع سبب می شود تا شاهد عکس های ثبت شده در نور کم توسط دوربین Nokia 9 Pureview، بسیار روشن و پرجزئیات باشند. علاوه بر این، استفاده از این سنسورها به معنی عکسبرداری سیاه و سفید به صورت Native است. ابتدا بهتر است نگاهی به تصاویر زیر داشته باشید.

یکی از المان های بسیار تاثیرگذار بر جذاب تر و چشم نوازتر شدن عکس سیاه و سفید، بالا بودن کنتراست آن است که به لطف استفاده از ۳ سنسور سیاه و سفید و ترکیب تصاویر آنها با یکدیگر، به کنتراستی بسیار بالا و در نتیجه خروجی بسیار خیره کننده ای دست خواهید یافت.

عکاسی در نور کم

حال بهتر است به مقوله عکس برداری در نور کم برگردیم. همانطور که گفتیم طبق گفته های HMD و با توجه به وجود ۳ سنسور مونوکروم، نوردهی دوربین Nokia 9 Pureview در مقایسه با دوربین های رایج تا ۱۰ برابر بیشتر خواهد بود. این عدد بسیار بزرگیست و برای خریدار کمی غیر قابل باور است؛ اما برای دیدن نتیجه بهتر است تصاویر زیر را مشاهده کنید.

عکس ها در یک کلام خیره کننده هستند! با وجود نور کم اما همچنان شاهد نویز کم در عکس ها هستیم که همین موضوع خروجی عکس ها را بسیار شبیه به دوربین های DSLR حرفه ای می کند.

و اما گستره دینامیکی

علاوه بر تمام اینها، گستره دینامیکی بسیار بالا یکی دیگر از ویژگی هاییست که استفاده از این سیستم دوربین به ارمغان می آورد.

پیش از معرفی Nokia 9 Pureview دوربین را عامل موفقیت یک گوشی هوشمند نمی دانستیم اما باید بگوییم که شرکت HMD Global با همکاری شرکت Light بازی را به کلی عوض کرد! همچنین تاکنون تعدد دوربین ها در گوشی های هوشمند آنطور که باید و شاید موجب تغییر تجربه عکاسی در کاربران نشد؛ اما همانطور که در نمونه عکس های ثبت شده توسط Nokia 9 مشاهده کردید، گویی که به دنیایی دیگر پا گذاشته ایم که در آن نوردهی، کنتراست، جزئیات و گستره دینامیکی حرف اول را می زنند.

در ادامه نظر شما را به تماشای تصاویر ثبت شده بیشتری از گوشی هوشمند Nokia 9 Pureview جلب می کنیم.

نظر شما در رابطه با عکس های ثبت شده با Nokia 9 Pureview چیست؟ به نظر شما HMD توانسته تا با ترکیب ۵ دوربین، تجربه عکاسی با گوشی های هوشمند را به دوربین های عکاسی DSLR نزدیک کند؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))