با کارت گرافیک GeForce RTX 2070 Super بیشتر آشنا شوید

شرکت انویدیا در روزهای گذشته نوع جدیدی از کارت‌های گرافیکی خود را معرفی کرد که به عنوان سری Super شناخته می‌شوند. این سری از عملکرد بالاتری در مقایسه با مدل‌های معمولی برخوردارند و کارت‌های قدرتمندی به شمار می‌روند.

در مجموع شاهد رونمایی سه مدل کارت گرافیک GeForce RTX 2060 Super، GeForce RTX 2070 Super و GeForce RTX 2080 Super بودیم. هر سه این مدل‌ها کارت‌های با پردازش قدرتمندتر نسبت به مدل استاندارد خود هستند و طراحی پریمیومی نیز برای آنها در نظر گرفته شد.

پیش از آن که انویدیا این سری را معرفی کند، شایعاتی به گوش می‌رسید و در نهایت رونمایی رسمی از خانواده کارت‌های گرافیک Super انجام گرفت. همانطور که از نام این مدل پیداست، انویدیا با هدف ارائه کارت‌های گرافیکی بسیار قدرتمندتر نسبت به نسخه استاندارد، عنوان Super را برای آنها برگزید.

برای انجام بازی با وضوح ۲۵۶۰×۱۴۴۰پیکسل نیاز است تا به سراغ کارت‌های گرافیکی قدرتمند بروید. برای مثال RTX 2060 در حال حاضر گزینه مطلوبی محسوب شده و می‌توان آن را یکی از بهترین کارت‌های گرافیکی اقتصادی جهت اجرا بازی‌ها با وضوح ۲K خریداری کرد. حتی می‌توانید مدل ارزان‌تر GTX 1660 Ti را که رقیبی برای دو کارت Radeon RX Vega 56 و Vega 64 شرکت AMD است، به کار گیرید.

البته AMD بزودی کارت‌های گرافیکی جدید RX 5700 XT و Radeon RX 5700 سری ناوی را روانه بازار می‌کند. همچنین برای تجربه عالی بازی با وضوح ۱۴۴۰پیکسل، علاوه بر گزینه RTX 2060، مدل RTX 2070 هم وجود دارد که باید آن را در فهرست خرید خود قرار دهید و نباید ساده از کنار آن عبورد کنید.

کارت گرافیک RTX 2070 Super قدرتمندتر از همیشه

انویدیا کارت گرافیک RTX 2070 Super را معرفی کرده که حتی سریع‌تر از RTX 2070 است و با قیمت مناسبی به فروش خواهد رسید. یک مدل GeForce RTX 2070 Super معادل نسخه Ti این کارت گرافیک است و این یعنی شما هنگامی که نسخه سوپر کارت RTX 2070 را به عنوان نسخه معمولی خریداری می کنید، قدرتی معادل کارت RTX 2070 Ti به شما ارائه می شود. بنابراین باید در بحث عملکرد این کارت را کاملا شبیه به RTX 2070 Ti تلقی کرد. بنابراین شما می توانید بازیها را کاملا با وضوح ۱۴۴۰پیکسلی بدون هیچ نقصی اجرا کنید. این همان چیزی است که گیمرها به دنبال آن هستند و می‌خواهند کارت گرافیک قدرتمندی شامل حال آنها شود.

همچنین این کارت با قابلیت ردیابی اشعه یا همان Ray Tracking می‌تواند گرافیک واقع گرایانه‌ای را نمایش دهد. البته در تجربه کیفیت گرافیکی ۴K نیز باید کارت گرافیک RTX 2070 Super را مناسب دانست. هنگامی که به مشخصات این کارت نگاهی می‌اندازید، متوجه می‌شوید در مقایسه با مدل اصلی تفاوت چندانی ندارد اما عملکرد بزرگی می‌تواند از خود نشان دهد. این همان ویژگی بوده در RTX 2070 Super انویدیا می‌توان مشاهده کرد و لذت برد. حتی هنگامی که می‌خواهید دو کارت RTX 2060 Super و RTX 2060 را مقایسه کنید، به این موضوع دست پیدا خواهید کرد.

کارت جدید RTX 2070 Super همچنان به حافظه ۸ گیگابایتی مجهز است و با پهنای باند ۱۴ گیگابیت برثانیه‌ای یک مدل پرتوان در اجرا بازی‌ها و پردازش گرافیکی است. رابط حافظه این کارت نیز ۲۵۶ بیتی بوده و عمدتا چنین رابطی را می‌توان در کارت‌های رده بالا مشاهده کنید. با این حساب انتقال داده RTX 2070 Super به ۴۴۸ گیگابیت برثانیه می‌رسد. به طور کلی پردازنده‌های گرافیکی این کارت چیزی بین ۲۳۰۴ تا ۲۵۶۰ است. همچنین انویدیا آن را براساس تراشه گرافیکی TU104 توسعه داده که در مقایسه با تراشه TU106 بدون پسوند سوپر قدرت بالایی دارد.

انویدیا با هدف توسعه کارت گرافیک قدرتمند سری Super را معرفی کرده و RTX 2070 نیز یکی از آنها محسوب می‌شود. فرکانس حافظه این کارت چیزی بین ۱۶۰۵ تا ۱۷۷۰ مگاهرتز است و نسبت به مدل معمولی با فرکانس ۱۴۱۰ تا ۱۶۲۰ مگاهرتز، یک کارت بی‌نظیر در اجرا بازی‌ها به شمار می‌رود. همانطور که گفته شد، انویدیا برای ارائه عملکرد بی‌نظیر به کاربر سعی کرده مشخصات قابلی را به این کارت جدید بیافزاید. بنابراین می‌توان انتظار عملکرد بالایی از آن داشت.

مدل جدید و تازه معرفی شده RTX 2070 Super در مقایسه با مدل اصلی RTX 2070 حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. از این رو برای پردازش گرافیک‌های سنگین بخصوص در بازی‌های AAA مطرح می‌توان انتظار عملکرد بالایی را داشت.

در اخباری مرتبط شرکت AMD به دنبال راه اندازی کارت گرافیک قدرتمند Radeon RX 5700 XT است که تا عرضه آن مدت زمان بسیاری باقی نمانده است. گفته شده AMD می‌خواهد قدرت بالایی به Radeon RX 5700 XT ببخشد تا در مقایسه با نسخه سوپر RTX 2070 که قیمتی ۴۴۹ دلاری، عملکرد بهتری از خود نشان دهد. جزئیات دقیق درباره کارت RX 5700 XT ای ام دی در دسترس نیست و نمی‌توان اظهار نظر کامل داشت و تنها می‌دانیم سلاح AMD برای مقابله با RTX 2070 Super است.

دو شرکت AMD و انویدیا از رقبا دیرینه هستند که در بخش تراشه‌های گرافیکی همیشه مدل‌های مشابه‌ای را برای رقابت بیشتر ارائه می‌کردند. باتوجه به بررسی صورت گرفته، به معنای واقعی کلمه RTX 2070 Super در مقایسه با RTX 2060 Super قدرت بیشتری دارد و در این موضوع تعجبی نیست. شاید این کارت نتواند همانند RTX 2080 Ti بازدهی بالایی داشته باشد اما با قیمت پایین می‌توان انتظار عملکرد بالایی داشت.

احتمالا عرضه RTX 2070 Super انویدیا  با استقبال بزرگی رو به رو خواهد شد و با توجه به آمار بدست آمده یک گزینه گرافیکی ارزشمند است. در حال حاضر زوتک کارت AMP Extreme این مدل را با قیمت ۵۳۰ دلار عرضه می‌کند که در مقایسه با نسخه اصلی RTX 2070 Super و قیمت ۴۴۹ دلاری کمی بالاتر بوده و بهتر است گزینه استاندارد تهیه شود.

ما سعی کردیم برای دستیابی به نتایج دقیق آن را با سیستم مشخصی تست کنیم. سیستمی که مشخصاتی به صورت زیر دارد:

در حالی که کارت گرافیک RTX 2060 Super نسبت به مدل معمولی غیر سوپر ۱۰fps پردازش بیشتری دارد و با وضوح ۱۴۴۰پیکسلی کیفیت قابل توجهی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد اما نتایج مدل RTX 2070 Super بسیار بهتر است. برای مثال این کارت در مقایسه با کارت RTX 2070 زوتک که می‌تواند عملکرد بالایی داشته باشد، ۵fps پردازش بهتری دارد. شایان ذکر است که وضوح موردنظر ما ۱۴۴۰پیکسلی بوده که معیار مناسبی برای تست این کارت جدید انویدیاست.

ما در بازی The Witcher III توانستیم به کمک گرافیک RTX 2070 Super به فریم ریت ۹۰fps در وضوح ۱۴۴۰ پیکسلی دست پیدا کنیم. این در حالی است که زوتک RTX 2070 توانست فریم ریت ۷۹fps را در همین کیفیت تصویر داشته باشد. در وضوح ۴K کارت RTX 2070 Super توانست فریم ریت ۶۴fps داشته باشد اما در کارت RTX 2070 زوتک این فریم ۶۲fps بود.

در تست بازی بعدی که Forza Horizon 4 بود و در تنظیمات اولترا و وضوح ۱۴۴۰پیکسلی، RTX 2070 استاندارد توانست فریم ریت ۱۰۰fps داشته باشد اما نسخه Super به فریم ریت ۱۱۲fps دست یافت. همچنین در وضوح ۴K اختلاف بین کارت اصلی و بهبودیافته ۱۰fps بود. برای مثال کارت RTX 2070 استاندارد به فریم ۶۹fps دست یافت اما مدل RTX 2070 Super توانایی دست یابی به فریم ۷۹fps را پیدا کرد.

عملکرد کارت گرافیک RTX 2070 Super در بازیها

در حقیقت انویدیا با معرفی کارت گرافیک RTX 2070 Super یک نسخه شبیه به RTX 2080 را معرفی کرد. این یعنی باید انتظار عملکرد یک مدل پرچمدار را از کارتی چون RTX 2070 سوپر داشت. البته گنجانده شدن پسوند سوپر به کارت مشخص می‌کند با مدل معمولی رو به رو نیستید و انویدیا خلا میان دو مدل کارت RTX 2070 و RTX 2080 را پر کرده است و حتی باید آن را نسخه‌ای در قالب RTX 2080 هم محسوب کرد.

این موضوح حتی شامل دو کارت گرافیک RTX 2060 Super و RTX 2070 می‌شود. زیرا در عملکرد می‌توان RTX 2060 Super را همان نسخه RTX 2070 در عنوانی دیگر به شمار آورد. اگر به نتایج بدست آمده دو مدل کارت‌ سری سوپر و معمولی بپردازیم، متوجه خواهید شد اختلاف میان مدل‌ها چندان بالا نیست و به نوعی معمولی محسوب می‌شود. گویی انویدیا قصد داشت خلا میان مدل‌های قبلی خود را با نسخه‌های سوپر یا همان Super پر کند.

گذشته از عناوین فوق، می‌خواهیم به بازی دیگری هم بپردازیم. عنوان بعدی Assassin’s Creed Odyssey شرکت یوبیسافت است. در نسخه استاندارد RTX 2070 ما به فریم ریت ۵۴fps دست پیدا کردیم و در نسخه سوپر این فریم به ۵۸fps در وضوح ۱۴۴۰پیکسلی و تنظیمات اولترا دست یافتیم. در تنظیمات مدیوم و وضوح ۴K اختلاف بین نسخه استاندارد و سوپر این کارت تنها ۲fps بود و در نوع خود جالب به نظر می‌رسید. بنابراین می‌توان اختلاف موجود میان کارت‌ها را چندان زیاد ندانست و محدود است.

در تست بازی Monster Hunter: World کارت گرافیک RTX 2070 با وضوح ۱۴۴۰ پیکسلی فریم ریت آن بین ۵۱-۶۳fps بوده اما در کارت گرافیک RTX 2070 Super این فریم ریت به ۵۸-۶۳fps می‌رسد و عملکرد بهتر را نسبت به مدل استاندارد نشان می‌دهد.

اما در وضوح ۴K فریم ریت اختلاف بین دو کارت کمتر می‌شود و چندان چشمگیر نیست. در مدل غیرسوپر فریم ریت ۵۰fps و در مدل Super فریم ریت به ۵۴fps می‌رسد. با این حساب نباید انتظار اختلاف عملکرد بالایی بین دو کارت قدرتمند انویدیا داشت. برای مثال در وضوح ۴K با تنظیمات مدیوم، کارت RTX 2070 فریم ریتی بین ۳۸ تا ۵۰fps داشته اما مدل RTX 2070 Super با فریم ریت بین ۴۶-۵۳fps است.

این موضوع در بازی Total War: Three Kingdoms هم به چشم می‌خورد. در این بازی RTX 2070 استاندارد فریم ریتی بین ۴۹تا۶۵fps داشته اما نسخه Super بین ۵۲ تا ۶۹fps است. در وضوح ۴K عملکرد کارت‌های مورد اشاره برای بازی Monster Hunter مشابه Total War و اختلاف چندان بالا نیست.

البته با تغییر تنظیمات گرافیکی فریم ریت تغییر می‌کند و برای مثال در حالت مدیوم فریم بیشتر و در اولترا به مراتب کمتر می‌شود. در بازی Shadow of the Tomb Raider ما در وضوح ۱۴۴۰پیکسلی با تنظیماتی چون حالت های و فعال بودن SMAAx4، نسخه Super توانست فریمی بین ۵۷ تا ۶۷fps داشته و در نسخه غیر Super فریم بین ۵۴تا۶۲fps سرگردان بود. در وضوح ۴K عملکرد مدل Super مشابه وضوح ۱۴۴۰پیکسلی بوده و اختلاف نسبتا مناسب است. در حالت های ما با کارت RTX 2070 Super به فریم ۵۴ تا ۵۹fps رسیدیم که در نسخه غیر Super چیزی بین ۴۹ تا ۵۵fps بود.

کارت RTX 2070 Super هنگامی که ردیابی اشعه فعال بود در حالت اولترا ۱۴۴۰ پیکسلی فریم کمتری نسبت به حالت ۱۰۸۰پیکسلی اولترا داشته و هنگامی که این قابلیت غیرفعال می‌شود، موضوع متفاوت است. بنابراین فناوری ردیابی اشعه این کارت در فریم ریت آن تاثیر می‌گذارد.

ما هنگامی که بازی Metro Exodus را تحت تست قرار داریم به آمار جالبی دست یافتیم. آماری که نشان دادند اختلاف فریم ریت در حالت غیرفعال بودن ردیابی اشعه و فعال بودن اشعه، چندان بالا نیست. در حالت ۱۴۴۰پیکسلی اولترا کارت RTX 2070 Super ما به فریم ۵۶fps رسیدیم و در نسخه غیرسوپر این فریم ۵۳fps بود و دقیقا تنها ۳ فریم ریت اختلاف داشتند و نزدیک بودند. اما در حالت ۴K فریم ریت هر دو نزدیک به ۳۱fps بود و اختلاف بالایی مشاهده نشد.

در حالت اولترا ۱۰۸۰ پیکسلی نسخه سوپر فریم ۶۰fps داشته و در نسخه غیرسوپر ۵۷fps مشاهده شد. زمانی که ردیابی اشعه فعال شد و حالت های قرار گرفت، نسخه سوپر فریم ۳۴fps و نسخه غیرسوپر به فریم ریت ۳۱fps رسید.

نتیجه گیری

شرکت انویدیا با هدف ارائه یک کارت گرافیک نسبتا بهبودیافته در مقایسه با قبل RTX 2070 Super را معرفی کرد. اگر به نتایج بدست آمده در اجرا بازی‌های مختلف روز توجه کنید، متوجه خواهید شد در بیشتر اختلاف‌ها تنها ۳ فریم ریت میان مدل سوپر و غیرسوپر اختلاف وجود دارد. کارت گرافیک RTX 2070 Super یک مدل برجسته است که می‌تواند به خوبی جای RTX 2080 را پر کند. در حقیقت انویدیا با این کارت قصد داشته مدلی ارائه دهد و در نوع خود برجسته است.

انویدیا برای رقابتی سخت با AMD هرازگاهی به معرفی کارت‌های قدرتمندی می‌پردازد تا بتواند عملکردی فراتر از انتظار را به مشتریان و مخاطبان خود ارائه دهد.