Google Assistant چطور غیر فعال می‌شود؟

Google Assistant
Google Assistant

“بسیار خب گوگل، به اندازه کافی شنیدم”. این جمله‌ای است که تمام کاربران گوشی‌های هوشمند امروزی اندروید که دستیار صوتی شرکت گوگل به اسم Google Assistant را بر روی دستگاه خود دارند، حداقل یک بار پس از اجرا شدن ناگهانی و ناخواسته آن گفته‌اند.

بله، من هم قبول دارم که دستیار صوتی مجازی شرکت گوگل در بسیاری از مواقع بسیار مفید و کاربردی است که نسبت به اولین باری که بر روی گوشی‌های موبایل ما در دسترس قرار داده شده بود، به طور قابل توجه و گسترده‌ای نیز تکامل پیدا کرده است. اما اگر وقتی به آن نیاز ندارید، همینطور مرتب شروع به اجرا شدن کند و به این کار ادامه دهد، چطور؟ البته، گاهی اوقات نیز ممکن است که خود شما دوست نداشته باشید که گوشی شما مرتب در حال گوش دادن باشد و گوش به زنگ باقی بماند. در مطلبی که ما امروز برای شما تهیه کرده‌ایم، متوجه خواهید شد که چطور می‌توانید دستیار صوتی Google Assistant را غیر فعال و خاموش کنید تا دیگر به صورت تصادفی و ناخواسته شروع به اجرا شدن نکند و شما یک بار دیگر به زندگی عادی خود که تا قبل از فعال شدن دستیار صوتی شرکت گوگل داشتید، برگردید. بنابراین، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از نحوه غیر فعال و خاموش کردن دستیار صوتی گوگل ، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

موضوعاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • چرا Google Assistant به اشتباه، شروع به اجرا شدن می‌کند؟
 • چطور می‌توان Google Assistant را کلا غیر فعال کرد؟
 • چطور می‌توان دگمه Assistant را غیر فعال کرد؟
 • برگشتن به یک نسخه اندروید قدیمی

چرا Google Assistant به اشتباه و ناخواسته اجرا می‌شود؟

خود من به شخصه،‌ از این که دستیار صوتی شرکت گوگل یعنی Google Assistant بدون این که از آن درخواست کرده باشم شروع به اجرا شدن می‌کند، اذیت می‌شوم. گاهی اوقات هر زمانی که من قفل گوشی هوشمند خود را باز می‌کنم، این دستیار صوتی بدون این که خواسته باشم، چندین و چند بار شروع به اجرا شدن می‌کند. در چنین موقعیت‌هایی، اگر به آن نیاز نداشته باشم (که ۹۹ درصد از مواقع همینطور است)،‌ قبل از این که کارهایی که در نظر دارم را با گوشی خود شروع به انجام دادن کنم، باید آن را ببندم. دلیل این امر این است که احتمال دارد من به طور تصادفی دگمه شروع (Start) دستیار صوتی را در گوشی هوشمند خود که برای باز شدن دستیار گوگل در نظر گرفته شده است، فشار داده باشم.

همانطور که احتمالا با کاربرد Google Assistant آشنایی دارید، زمانی که این دستیار صوتی مفید و سودمند باز شود، صدای شما را گوش می‌دهد، آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و عملی که از آن درخواست کرده‌اید را انجام می‌دهد و یا نتایج جست و جوی شما را نشان می‌دهد. اما گاهی اوقات ممکن است گوشی هوشمند خود را در جیب خود قرار داده باشید و دستیار گوگل به طور تصادفی و ناخواسته شروع به اجرا شدن کند. اگر در حین مکالمه با دوستان خود باشید، دستگاه شما ممکن است بخشی از حرفی که زده بودید را تشخیص دهد و فکر کند که از او سوالی پرسیده‌اید… و سپس به شما پاسخ دهد. برخی از کاربران گزارش کرده‌اند که وقتی در حال گفت و گو با دوستان خود بودند، این اتفاق برایشان رخ داده است. جالب است که در یکی از این موقعیت‌ها، یکی از کاربران گزارش کرده است که ناگهان صدایی از جیب من شروع به صحبت کردن درمورد مقبره چند فرعون مصر کرده است. وی ادامه داد است که: “باور کنید در آن زمان ما درمورد مصر بحث هیجان انگیز خاصی نداشتیم.”

چطور باید Google Assistant را غیر فعال کنیم؟

اگر این اتفاق و یا هر اتفاق دیگری مشابه آن برای شما هم رخ داده است و به شدت از Google Assistant خسته و ناراضی هستید (اگرچه ممکن است به جست و جوهای فانتزی و غیر واقعی بیشتری که می‌توانید با آن انجام دهید، بخندید)، وقت خاموش و غیر فعال کردن دستیار صوتی معروف و مشهور گوگل برای شما فرا رسیده است. برای انجام دادن این کار سه روش مختلف وجود دارد که ما هر یک از آن‌ها در ادامه این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد.

دستیار صوتی گوگل را به طور کامل غیر فعال کنید

اگر قصد داریم Google Assistant را به طور کامل غیر فعال کنید تا هیچ وقت دیگر به طور تصادفی یا ناخواسته شروع به اجرا شدن نکند، باید قدم‌ها و مراحلی که در ادامه توضیح می‌دهیم را دنبال و اجرا کنید.

 1. اپلیکیشن گوگل را باز کنید و منو را انتخاب کنید (سه نقطه‌ای که در گوشه بالای سمت راست تصویر وجود دارد).
 2. وارد بخش تنظیمات یا Settings شوید.
 3. در قسمت Google Assistant در بخش تنظیمات وارد Phone شوید و گزینه دستیار صوتی را غیر فعال کنید.
Google Assistant
دستیار صوتی گوگل را غیر فعال و آن را به طور کلی فراموش کنید.

دگمه پشتیبانی Assistant را غیر فعال کنید

در اغلب اوقات غیر فعال کردن دگمه Assistant برای خاموش شدن دستیار صوتی گوگل کفایت می‌کند. با این روش، شما دیگر هیچ وقت قادر به دسترسی پیدا کردن به دستیار گوگل از طریق دگمه استارت یا شروع، نخواهید بود. این کار شما را از فعال کردن آن به طور تصادفی منع می‌کند و دیگر هیچ وقت چنین اتفاقی برایتان رخ نخواهد داد. برای انجام دادن این کار، کافی است مراحل زیر را انجام دهید.

 1. در منوی تنظیمات Applications را انتخاب کنید و سپس وارد Default Applications شوید و بعد از آن، Device Assistant App را انتخاب کنید.
 2. در این قسمت شما می‌توانید تعیین کنید که در هنگام فشار دادن دگمه شروع، کدام یک از اپ‌های دستیار صوتی که شما مد نظر خود دارید، باز شود. خود من به شخصه، باید بین در اختیار داشتن دستیار صوتی شرکت گوگل و نداشتن هیچ اپ پشتیبان دیگری، یکی را انتخاب می‌کردم.

این روش از همه‌ی روش‌های دیگری که برای انجام دادن این کار و غیر فعال کردن Google Assistant وجود دارد، کم‌تر رادیکال است. چرا که هنوز هم به شما اجازه می‌دهد که هر زمانی که می‌خواهید، به استفاده کردن از آن ادامه دهید؛ اما بدون این که دیگر هیچ نگرانی خاصی بابت اجرا شدن آن به صورت تصادفی و یا ناخواسته داشته باشید. نکته قابل توجهی که در اینجا وجود دارد و باید آن را به خوبی مد نظر داشته باشید، این است که مسیر دقیق این روش ممکن است کلمه به کلمه، چیزی که ما در این مطلب گفتیم، نباشد و شما با عبارت ‌های متفاوت دیگری مواجه شوید. به عنوان مثال، مسیر آن ممکن است Settings > Apps and notifications > Default apps > Assist and voice input باشد.

Google Assistant
رادیکال‌ترین روشی که وجود دارد

لغو کردن نصب آپدیت‌ها

دستیار صوتی هوشمند شرکت گوگل که اسم آن را Google Assistant گذاشته است، یک نوآوری و روش توسعه یافته‌ی نسبتا جدید به شمار می‌رود که سال‌های کوتاهی است شروع به کار کرده و در نسخه‌های قدیمی‌تر گوگل و سیستم عامل اندروید وجود ندارد و قابلیت پشتیبانی از آن هم در آن‌ها ممکن نیست. بنابراین، اگر بتوانیم به نسخه‌های قبلی گوگل یا سیستم عامل اندروید برگردیم، دیگر دستیار گوگل وجود نخواهد داشت و امکان ایجاد مزاحمت‌هایی که توضیح دادیم را نیز در اختیار نخواهد داشت. پس، حل کردن مشکلات این چنینی می‌تواند بسیار ساده‌تر و راحت‌تر از چیزی که در ابتدا فکر می‌کردیم، باشد: آپدیت‌ها را حذف و غیر فعال کنید و سپس از دستیار صوتی شرکت گوگل و مشکلات احتمالی ناشی از اجرای ناگهانی آن خلاص شوید. صد البته، تمام چیزهای جدید دیگری که می‌توانید به آن‌ها فکر کنید و یا دوست داشتید را نیز از دست خواهید داد. در هر صورت، هر چیزی یک بهایی دارد.

 1. پس از طی کردن میسر Settings > Applications در دستیار صوتی Google Assistant وارد قسمت Application Manager شوید و عبارت Google را جست و جو کنید.
 2. وقتی که منوی این قسمت را باز می‌کنید (همان آیکون سه نقطه معروف که می‌شناسید)، مشاهده خواهید کرد که گزینه Uninstall Updates ظاهر می‌شود.
Google Assistant
همچنین می‌توانید به یک نسخه قدیمی برگردید

نظر شما چیست؟ آیا Google Assistant تا به حال شما را آزار داده است و یا کاملا برعکس است و از کار کردن با آن بسیار لذت می ‌برید؟ آیا شما هم مانند کاربری که در این مطلب به او اشاره کردیم، چنین تجربه عجیب و ناخوشایندی از کار کردن با دستیار صوتی قابل اطمینان و مطمئن گوگل داشتید؟ لطفا در بخش کامنت‌های این مطلب ما را در جریان قرار دهید.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.