المپیک ۲۰۲۰ فرصتی مناسب برای ژاپن

در المپیک ۲۰۲۰ ژاپن قصد دارد ما را به جهان آینده ببرد و این به هیچ وجه شگفت آور نیست. زیرا ژاپن سرزمین مردمی پیشرو در نوآوری و فناوری است. بنابراین المپیک ۲۰۲۰ توکیو برخلاف المپیک در دیگر کشور ها ربط چندانی به بازی ها ندارد بلکه بیشتر فرصتی برای ارائه و معرفی شکفت آورترین فناوری های این کشور است و اظهارات مجری شبکه تلویزیونی NHK ژاپن شاهدی بر این مدعاست.

پخش مسابقات با کیفیت ۸k

شبکه تلویزیونی NHK قصد دارد هر روزه تمامی رویداد های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را با استفاده از میکروفن های ما فوق پیشرفته ای گزارش کند که قادرند صدا را از هر جایی از استادیوم دریافت و پخش کنند، همچنین کیفیت تصویر ها نیز با استفاده از سوپر ۸K حدود ۱۶ برابر زنده تر از تلویزیون HD خواهد بود. کیفیت تصویری ۸K ، شامل رزولوشن تصویری ۴۳۲۰ در ۷۶۸۰ پیکسل است. مجری شبکه ژاپنی اظهار کرده است که چنین رزولوشن و وضوح تا چهار برابر بیشتر از نمایشگر های ۴K می باشد و قادر است ۱۶ برابر بیشتر از نمایشگرهای فول اچ دی (۱۰۸۰) وضوح تصویری ارائه دهد. این در حالی است که در حال حاضر حتی پخش برنامه های تلویزیونی با کیفیت تصویری ۴K هم در بسیاری از کشور های جهان ممکن نیست.

مقامات ژاپن با بودجه ای حدود ۱۸ میلیارد دلار قصد دارند تا همه فانتزی های تخیلی را به واقعیت در آورند و قطعاً تا پیش از موعد مقرر همه جزئیات را درباره شگفتی های فناوری که قصد دارند برای جهانیان به نمایش بگذارند فاش نخواهند کرد. در این رویداد مشابه یعنی در بازی های تابستانی ۱۹۶۴ توکیو، ژاپن قطار شینکانسن اولین قطار سریع السیر بولت جهانی را به نمایش گذاشت و شکی نیست که این بار نیز نوآوری های شگفت آور بسیار دارد که جهان را به حیرت درآورد، آن هم به جهانی که از هم اکنون صمیمانه مشتاق است تا بعضی از عجایب فناوری ۲۰۲۰ توکیو را که اخباری از آن در گوشه و کنار منتشر شده است، در عالم واقعیت مشاهده کند.

در این بخش فهرستی از فناوری های جدید ژاپن برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰ توکیو که تاکنون به اخبار و رسانه ها راه یافته را بررسی خواهیم کرد.

ربات تاکسی ها در خدمت گردشگران

ژاپن قصد دارد در زمان میزبانی المپیک ۲۰۲۰ ربات های کاملاً خودکار و بدون راننده را در توکیو مستقر کند تا کار حمل و نقل گردشگران و ورزشکاران را در اطراف شهر تسهیل کنند. شرکت اصلی که خدمات تاکسی های رباتیک را به طور آنلاین عرضه می کند DeNA است که در حال حاضر با شرکت نیسان و نیز تویوتا در زمینه توسعه ربات ها، همکاری می کند. در اجرای این طرح مسافران می توانند ربات تاکسی ها را با استفاده از یک برنامه قابل دانلود روی گوشی هوشمند که درخواست های صوتی را نیز اجرا می کند، هم به صورت صوتی یا شفاهی و هم به صورت نوشتاری، درخواست کنند.

شرکت ربات تاکسی ژاپنی در پروژه مشابهی هم اکنون هم این خدمات را به طور آزمایشی عرضه کرده است. درحال حاضر این پروژه به طور آزمایشی ۵۰ نفر را به مکان های جالب انتخابی در این شهر جا به جا می کند.

شرکت تویوتا در پروژه ای جداگانه در حال کار روی ماشین های پرنده است که طراحان آن قصد دارند آن را تا مراسم افتتاحیه المپیک توکیو ارائه کنند. به نحوی که بتوانند از آن در روشن کردن مشعل المپیک استفاده کنند. به گونه ای که این مراسم در ژاپن به صورتی کاملاً متفاوت و به یاد ماندنی اجرا شود.

ربات همیار یا ربات یاریگر

طبق برنامه ای که هم اکنون در دست اقدام است، قرار است ارتش کوچکی از ربات هایی که در نزدیکی دهکده المپیک توکیو مستقر شوند. این ربات های همیار به مهمانان و گردشگران شهر خدماتی چون راهنمایی و مسیریابی و نیز کمک برای حمل و نقل در شهر و ترجمه زبان ارائه می کنند.

این ربات ها همچنین کمک های جزئی دیگر همانند کمک به گردشگران برای حمل و نقل چمدان ها ارائه خواهند کرد. این ربات ها به ویژه در فرودگاه های توکیو مستقر می شوند تا مسافران را برای دسترسی به امکانات مورد نیاز خود یا یافتن مسیر برای ورود و خروج یا دسترسی به بزرگراه های شهر هدایت کنند.

ژاپن در حال برنامه ریزی برای ایجاد روستایی کوچک برای ربات ها و ایجاد ویترینی از آینده است که در آن ربات ها به یاری همه انسان ها فارغ از ملیت، سن، یا وضعیت اجتماعی و اقتصادی آن ها می شتابند.

E-PASS یا مجوز عبور الکترونیکی

ژاپن ممکن است سیستم E-PASS را با هدف بهبود سیستم فروش بلیط الکترونیکی سنتی در مراسم المپیک ۲۰۲۰ ارائه کند. در حال حاضر به آن Wonder Japan Pass یا مجوز گشت و گذار در ژاپن  نام داده اند و دستگاهی است که شبیه به یک کارت اعتباری است که می تواند هم به عنوان سیستم پرداخت مالی و هم به عنوان یک شناسه معتبر با ارائه ID امکان ورود به تمامی محوطه هایی که مستلزم ارائه مجوز است، به دارنده شناسه می دهد. این مناطق شامل محوطه استادیوم و اتاق های ویژه تماشاگران در هتل ها نیز هست.

جت ها و اتوبوس هایی با سوخت جلبک

در شرایطی که جهان به شدت در تلاش برای معرفی منابع جدیدی برای تامین سوخت بدون زیان برای محیط زیست با معضل هزینه های جانبی مواجه است، ژاپن تلاش هایی جدی را در راستای تبدیل جلبک به سوخت برای جا به جایی و اتوبوس ها انجام می دهد و قرار است به زودی یک شرکت هواپیمایی که سوخت آن به طور کامل توسط جلبک تامین می شود، طی برگزاری مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه اندازی کند.

فناوری تشخیص چهره

شرکت NEC اخیراً سیستم تشخیص چهره ای را معرفی کرده که قرار است برای شناسایی بیش از ۳۰۰۰ هزار تماشاگر بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم قرار است کار شناسایی و تایید تمامی افراد و گروه های مختلف شرکت کننده، از ورزشکاران و نمایندگان رسانه ها گرفته تا داوطلبان و کارکنان این مراسم را بر عهده بگیرد.

شرکت NEC تابستان سال گذشته ۲۰۱۸ این فناوری را به نمایش عمومی گذاشت و اعلام کرد که این سیستم در کاهش چالش های بالقوه و احتمالی امنیتی و نیز تاخیر های غیرضروری ناشی از روش های احراز هویت قبلی بسیار کمک کننده است، زیرا روش های قدیمی احراز هویت سبب اتلاف وقت افراد می شد و گاه تا ساعت ها طول می کشید. به گفته مقامات رسمی ژاپن، این نخستین بار است که چنین فناوری مدرنی در المپیک مورد استفاده قرار می گیرد و قرار است این طرح، بازتابی از اراده و تعهد المپیک ۲۰۲۰ توکیو برای ارائه آخرین نوآوری ها در تاریخ المپیک باشد.

شرکت بویینگ نیز که به این پروژه پیوسته، به شدت در حال کار است تا منبع سوختی مناسبی را که می تواند انتشار دی اکسید کربن را تا ۷۰ درصد کاهش دهد، توسعه داده و عملیاتی کند. شرکت بویینگ در مشارکت با بیش از ۴۰ سازمان قصد دارد تا این پروژه را به واقعیت مبدل کند. خطوط هوایی نیپون، دانشگاه توکیو، دولت ژاپن و همچنین خطوط هوایی ژاپن از جمله دیگر شرکت هایی هستند که در اجرای این پروژه با بویینگ همکاری می کنند.

باران شهاب سنگ بر فراز توکیو

شرکت ژاپنی ALE فعال در زمینه نجوم، در حال کار روی ریز موج های مکعب شکلی است که می توانند به شکل بارش شهاب سنگ های مصنوعی در آسمان سراسر توکیو فرو بریزند. شرکت ALE در همکاری با دانشگاه های ژاپن در حال طراحی میکرو ماهواره هایی است که قرار است قبل از بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه اندازی شود. این شهاب سنگ های مصنوعی به شکل گلوله هایی از مواد شیمیایی خاص پرتاب می شود که شبیه یک ستاره بزرگ درخشان در حال سوختن با سرعت پنج مایل در هر ثانیه می درخشند. این شرکت در حال برنامه ریزی برای ساخت باران نو به شکل ریزش شهاب سنگ های رنگارنگ است که هزینه آن بالغ بر چهار میلیون دلار برآورد شده است.

داوری دقیق با لیزر سه بعدی

شرکت ژاپنی فوجیتسو در همکاری با فدراسیون بین المللی ژیمناستیک تلاش دارد تا با استفاده از فناوری های نو در حوزه علوم لیزری در داوری مسابقات ژیمناستیک ۲۰۲۰ فرصت داوری منصفانه تری را برای بازی ها فراهم آورد. این فناوری های لیزر سه بعدی به داوران امکان می دهد با چشم خود همه جزئیات را پیش از اعلام امتیازات مشاهده کنند.

تماشاگران و به ویژه داوران مسابقات برای مشاهده بازی های پیچیده و سریع، همانند مشاهده حرکات بسیار ظریف در ژیمناستیک، می توانند از فناوری های لیزر سه بعدی استفاده کنند که به آن ها امکان می دهد جنبه های بسیار پیچیده حرکات ژیمناست ها را با دقت و وضوح بسیار تجزیه و تحلیل کنند. استفاده از این سیستم داوری در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو را از همیشه دقیق تر و عادلانه تر می کند.

ایجاد روستاهایی با سوخت هیدروژنی

دولت ژاپن برای نشان دادن این که چگونه در نبرد با انتشار کربن در جهان فعالیت مسئولانه دارد، با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار دست به ساخت روستایی زده است که نیاز آن به انرژی به طور کامل با سوخت هیدروژن تامین می شود. استفاده از سوخت هیدروژن فقط یکی از فناوری هایی است که برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو طراحی شده است. برای این منظور یک خط لوله بزرگ زیرزمینی به طور مستقیم گاز هیدروژن را به محل مورد نظر می رساند.

دولت همچنین با صرف مبلغی بالغ بر ۳۵ میلیون دلار به عنوان یارانه مالی به شرکت تویوتا کمک کرده است تا این شرکت بتواند سوخت جدید ابتکاری خود را به نام سوخت سلولی Mirai عرضه کند. این کمک مالی جدا از چشم انداز تعیین شده برای تامین شش هزار خودرو با سوخت سلولی که قرار است در جربان برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو کار حمل و نقل گردشگران را انجام دهد.

اینترنت با شبکه وایرلس ۵G

اینترنت ۵G برای اولین بار در المپیک ۲۰۲۰

با توجه به بازی های المپیک که تا کنون برگزار شده، توکیو در سال ۲۰۲۰ احتمالاً پذیرای بیش از ۵۰۰ هزار بازدید کننده خارجی فقط در مدت برگزاری بازی ها خواهد بود. در حالی که هر یک از این تعداد گردشگر در تلاش است همزمان با استفاده از گوشی همراه به اینترنت نیز دسترسی داشته باشد.

ژاپن بر اساس طرحی قصد دارد تا در این زمینه نیز با آخرین فناوری ها وارد میدان شود و بر این اساس بزرگترین شرکت اپراتور تلفن همراه این کشور DoCoMo در همکاری با شرکت نوکیا، در حال توسعه شبکه های بی سیم ۵G است.

این شبکه ها قرار است با فراکانس بسیار بالا، طی مسابقات المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه اندازی شود. این دو شرکت هم اکنون نیز در زمینه انتقال داده ها با سرعتی بیش از دو گیگا بایت در ثانیه دست یافته اند که نشانگر پیشرفت های فنی این کشور در تجهیزات رادیویی ۵G است. این بیش از شش برابر سرعت انتقال داده ها در سیستم ۴G با سرعت ۳۰۰ مگابیت در ثانیه است.

ترجمه همزمان بلادرنگ

با توجه به این که زبان یکی از چالش های بزرگ برای کمیته ملی المپیک در زمان برگزاری مسابقات المپیک است، ژاپن پیش از ورود اعضا، گامی غول آسا در جهت ارائه ترجمه همزمان فوری برداشته است.

این کار با طراحی و ارائه یک اپلیکیشن ترجمه ویژه به نام VOic Tras صورت گرفته که یک برنامه ترجمه زبان فوری و همزمان است که به طور خاص برای بازی های المپیک ۲۰۲۰ ارتقا داده شده است. این برنامه ترجمه همزمان متن هایی به ۲۷ زبان را پشتیبانی می کند. شرکت پاناسونیک نیز در حال کار روی دستگاهی پوشیدنی است که تا اطراف گردن را می پوشاند این دستگاه قادر به ترجمه سریع و کاملاً فوری ۱۰ زبان دیگر به زبان ژاپنی و برعکس است.

این شرکت همچنین در حال کار روی یک اپلیکیشن ویژه گوشی هوشمند است که قادر است با اسکن متن ها و نشانه ها، آن ها را به طور همزمان و در کسری از ثانیه به زبان ژاپنی ترجمه کند.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو فرصت طلایی برای ژاپن

المپیک ۲۰۲۰ توکیو با چنین مقدمات و تشریفات بی سابقه ای از سه تا ۱۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۹ در شهر توکیو کشور ژاپن برگزار می شود، بیش از هر چیزی ویترینی برای نمایش آخرین دستاورد های این کشور در حوزه های گوناگون فناوری های برتر خواهد بود.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو بدون شک یکی از بزرگ ترین پدیده های ورزشی در جهان و محبوب ترین رویداد ورزشی چندگانه است که هر چهار سال یک بار سراسر جامعه ورزشی و به ویژه طرفداران ورزش های مختلف را از سراسر جهان و از بیش از ۲۰۰ کشور و ملیت مختلف گرد هم می آورد . در مسابقات المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو رکورد بینندگان این بازی ها فقط از طریق تلویزیون از مرز ۱.۴ میلیارد نفر گذشت که مجموعاً از ۱۵۰ کشور از سراسر جهان مراسم و مسابقات المپیک را در ریودوژانیرو دنبال کردند.

این رقم از ۸.۳ میلیارد نفری که از طریق پوشش رسانه ای بازی های لندن را تماشا می کردند، بیشتر بود در حالی که در المپیک ۲۰۰۴ آتن این تعداد فقط ۸.۱ میلیارد نفر بود.

المپیک ۲۰۲۰ بهترین سال برای ژاپن

شکی نیست که توکیو به راحتی از رقم ریو پیشی خواهد گرفت و این برای شرکت های فناوری ژاپن فرصتی بی سابقه است تا توجه جهانیان را به آخرین دستاورد های علمی و فناوری در این کشور جلب کنند به گفته مایکل شوگیورا مدیر اجرایی دهکده رسانه ای ژاپن که با هدف تقویت و ارائه آخرین فناوری ها در خدمات رسانه ای است، می گوید در سال های اخیر ژاپن در بازار فناوری های نو از چین و ایالت متحده عقب افتاده ولی هم اکنون بازار های جهانی از تولیدات با کیفیت بد خسته شده است و المپیک ۲۰۲۰ توکیو فرصتی است تا ژاپن بتواند با عرضه تولیداتی با بهترین کیفیت، جایگاه خود را در بازار جهانی کسب و اثبات کند که ژاپن هنوز هم بهترین ها را ارائه می دهد.