کنترلر PS5 برای نسل بعد به طور رسمی رونمایی شد

سرانجام شرکت سونی تصمیم گرفت که پس از ماه‌ها سکوت زجر آور از کنترلر PS5 که کنسول نسل بعدی این شرکت می‌باشد، رونمایی کند و اطلاعاتی درمورد آن در اختیار ما قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این موضوع، همچنان با ما همراه باشید.

پس از این که سونی مدتی قبل، از مشخصات فنی کنسول نسل بعدی خود رونمایی کرد، همه‌ی ما مشتاقانه منتظر دیدن یا کسب اطلاعات بیشتری درمورد کنترلر آن هم بودیم که اکنون به طور رسمی معرفی و رونمایی شده است. با وجود این که در نگاه اولی که به این کنترلر می‌اندازید، متوجه می‌شوید که سونی هنوز هم به طراحی اصیل کنترلرهای خود که از دوران کنسول PlayStation اولیه به امروز رسیده، پایبند باقی مانده است اما آن‌ها قصد دارند با PS5 و کنترلر آن یک مسیر تازه را شروع کنند.

اولین تغییر اساسی در کنترلر کنسول نسل بعدی شرکت سونی ایجاد شده، اسم آن است که اکنون تغییر پیدا کرده و به اسم DualSense شناخته می‌شود. قابل توجه‌ترین تغییری که این کنترلر نسبت به کنترلرهای نسل قبلی شرکت سونی به دست آورده است، تغییر ظاهری آن می‌باشد. با وجود این که تمام کنترلرهایی که شرکت سونی در نسل‌های متعدد کنسول‌های خود تولید کرده است، تنها دارای یک ترکیب رنگ بوده‌اند، اما DualSense دارای دو ترکیب رنگ می‌باشد. نسخه استاندارد و معمولی این کنترلر، دارای ترکیب رنگ مشکی و سفید است. علاوه بر این، جایگاه لایت بار‌ها یا همان نوارهای نورانی نیز اکنون تغییر پیدا کرده است و همانطور که در تصاویر این کنترلر نیز می‌توانید مشاهده کنید، لایت بار (‌ها) اکنون به لبه‌های تاچ پد منتقل شده است.

به جز این، قابل توجه‌ترین اطلاعات و جزئیاتی که شرکت سونی در حال حاضر درمورد کنترلر نسل بعدی خود در اختیار ما قرار داده است، این است که دگمه اشتراک گذاری (Share Button) -که برای اولین بار در PS4 معرفی و کار گذاری شده بود- اکنون حذف شده است و اکنون یک دگمه Create Button جایگزین آن شده است. اما چندان جای نگرانی نیست چرا که دگمه Create نیز دارای همان عملکرد و ساز و کار مشابه با دگمه Share است اما یک سری قابلیت‌های ویژه دیگر نیز به آن اضافه شده است. سونی هنوز جزئیات چندان زیادی درمورد تمام قابلیت‌ها و ظرفیت‌های این دگمه اعلام نکرده است اما به طور رسمی اعلام کرده است که: “یک بار دیگر نیز راه و روش‌های جدیدی برای بازی‌بازان به وجود خواهد آورد تا محتویات حماسی و شگفت انگیزی از گیم پلی بازی‌های خود تولید کنند تا با تمام کاربران دیگر به اشتراک قرار بدهند و یا فقط برای لذت خودشان آن‌ها را تولید کنند.” سونی به ما اطمینان خاطر کامل داده که وقتی به زمان عرضه خود کنسول نزدیک‌تر شدیم، اطلاعات و جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار ما قرار خواهد داد.

کنترلر PS5 که شرکت سونی به تازگی از آن رونمایی کرده است، دارای Triggerهای (دگمه‌های ماشه‌ای) انطباق پذیر است که بسیار خوش دست‌تر شده‌اند. در عین حال، اکنون کنترلر به یک میکروفون داخلی مجهز شده است. بنابراین، شما دیگر نیازی به استفاده کردن از هدست برای چت کردن نخواهید داشت و بدون آن هم می‌توانید در نسل بعدی این کار را انجام دهید. علاوه بر این، سونی اعلام کرده است که بهینه سازی‌های زیادی در زمینه‌های مختلف درمورد این کنترلر انجام داده است که برخی از آن‌ها شامل ابعاد کنترلر، گریپ‌ها، ارگونومی و بسیاری از تغییرات دیگر می‌شوند. کنسول نسل بعدی شرکت سونی به اسم PS5‌ هنوز هم قرار است در تعطیلات سال ۲۰۲۰ پیش رو به عرضه برسد و ویروس کرونا هنوز عرضه آن را با تاخیر مواجه نکرده است. با این حال، هنوز هم باید منتظر باشیم و ببینیم چه خواهد شد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.