Qualcomm در حال ساخت اولین گوشی گیمینگ خود است

Qualcomm Snapdragon
Qualcomm Snapdragon

گزارش جدیدی که امروز درمورد یکی از بزرگ‌ترین سازندگان و تولید کنندگان قطعات پردازنده و چیپست‌های گوشی‌های موبایل هوشمند به اسم Qualcomm در اختیار ما قرار داده شده است نشان می‌دهد که این سازنده در حال ساخت و توسعه اولین گوشی گیمینگ انحصاری خود با همکاری Asus می‌باشد.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که Qualcomm اخیرا یک دعوت نامه جدید برای یک رویداد مربوط به برند Snapdragon برای اصحاب و اهالی رسانه ارسال کرده است که در تاریخ اول تا دوم ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی برابر با یازدهم تا دوازدهم آذر ماه سال جاری شمسی برگزار خواهد شد که چند روز قبل هم گزارش کامل آن را در اختیار شما قرار داده بودیم. اما موضوعی که امروز در این مطلب مورد توجه ما قرار گرفته، این است که در حال حاضر حدس و گمانه زنی منابع معتبر درمورد این رویداد این است که Qualcomm در رویداد پیش روی برند Snapdragon قصد دارد از چیپست پرچمدار جدید خود برای سال آینده میلادی با نام احتمالی Snapdragon ۸۷۵ رونمایی کند. SD ۸۷۵ احتمالا می‌تواند اولین چیپست ۵ نانومتری برای گوشی‌های هوشمند اندروید باشد و علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از این هستند که اولین چیپستی که از هسته‌های فرکانس بالا و قدرتمند Cortex X1 استفاده می‌کند نیز خواهد بود. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

اما اکنون یکی از منابع معتبر و قابل اطمینان ما به اسم DigiTimes یک گزارش جدید منتشر کرده است که در آن ادعا می‌کند این سازنده و تولید کننده چیپست‌ها و پردازنده‌های موبایلی در حال برنامه ریزی کردن است که هر چه زودتر تا قبل از به پایان رسیدن سال جاری میلادی، از گوشی هوشمند گیمینگ مخصوص به خودش رونمایی کند. نکته قابل توجه و مهم دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده، این است که این گوشی هوشمند گیمینگ با همکاری و همیاری Asus تولید خواهد شد. اما به جز این، دانش و اطلاعات ما درمورد سایر جزئیات این ماجرا هنوز بسیار کم و غیر قابل استناد هستند. همانطور که احتمالا در جریان هستید، Qualcomm در حال حاضر یک سری فعالیت‌های فرعی دیگر نیز انجام می‌دهد که به عنوان مثال می‌توان به فعالیت این تولید کننده در زمینه طراحی و تولید بوردهای مرجع اشاره کرد. اما در هر صورت، آن‌ها فقط یک سری ماشین و ابزارهای بنچمارک هستند که فقط برای این منظور طراحی و ساخته می‌شوند تا مهارت‌ها و توانایی‌های آخرین چیپست و پردازنده‌های ساخت این شرکت را در معرض نمایش و دید عموم مردم قرار دهند.

به طور کلی، Asus در مقایسه با Qualcomm تجربه بیشتری در زمینه المان‌ها و ویژگی‌های ضروری و مهمی که می‌توانند زمینه ساز تولید و ساخت یک گوشی گیمینگ تمام و کمال به شمار بروند، در اختیار دارد. برخی از این ویژگی‌ها که می‌توانند در ساخت هر گوشی گیمینگ موفقی نقش پررنگ و مهمی برعهده داشته باشند، شامل یک نمایشگر با نرخ به روزرسانی تصویر بالا، سیستم خنک کننده مجهز و مدرن، باتری‌های بزرگ‌تر در مقایسه با گوشی‌های معمولی و غیر گیمینگ، کنترل‌های شخصی سازی شده‌ی اختصاصی برای استفاده احتمالی و تعداد بسیار زیادی از ویژگی ضروری و مهم دیگر می‌شوند که می‌توانند در ساخت و تولید یک گوشی گیمینگ موفق نقش پررنگ و مهمی برعهده داشته باشند. علاوه بر این، گوشی مورد نظر باید از در اختیار داشتن برند Republic of Gamers (یا به اختصار: ROG) نیز برخوردار باشد.

احتمالا همکاری Qualcomm با Asus برای تولید و ساخت اولین گوشی هوشمند گیمینگ این شرکت قبل از این که Nvidia خبر در اختیار گرفتن ARM را اعلام کند، آغاز شده بود اما اکنون به نظر می‌رسد که این موضوع از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار شده است. در حال حاضر یک سری حدس و گمانه زنی‌ها وجود دارد مبنی بر این که این سازنده و تولید کننده پردازنده‌های گرافیکی (GPU) برای استفاده کردن از طراحی‌های خاص خودش، Mali را کنار خواهد گذاشت که از این به بعد قرار است آن‌ها را تحت برند و نام گذاری ارزشمندی به اسم GeForce عرضه کند. بدون شک، یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی که ساخت یک گوشی هوشمند گیمینگ اختصاصی برای Qualcomm خواهد داشت، این است که می‌تواند به اعتبار و ارزش پردازنده‌های گرافیکی Adreno که خودش تولید می‌کند، چندین برابر بیافزاید.

 

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.