زندگی آسان با رباتیک

با پیشرفت تکنولوژی رباتیک ، ربات ها زندگی آسانی را برای جوامع بشری ایجاد می نمایند. و داشتن رباتی که بیشتر کارهای شخصی و رومزه را انجام دهد دیگر یک آرزوی دست نیافتنی نیست. زیرا این روز ها هرجا که سرتان را بچرخانید متوجه ربات هایی که دور تا دورتان را احاطه کرده اند می شوید. ربات ها خودرو ها را می سازند ، ربات های جاروبرقی خانه ها را جارو می کنند و حتی ماشین ها را هدایت می کنند. بعضی هایشان حتی قادرند حرف بزنند و راه بروند. تعدادی از آنها حتی شکلی مشابه یک انسان دارند.

در حال حاضر ربات های خدمتکار یا بانکدار و یا حتی ربات های معلم و سگ های رباتیک که پرفروش ترین ربات ها هستند در کشور های چین و کره جای خود را به خوبی باز کرده اند که در ادامه به بررسی آن ها  و معرفی این ربات ها می پردازیم اگر شما هم به ربات ها علاقمندید با ما همراه باشید.

اولین ربات انسان نما

آسیمو اولین ربات انسان نمایی بود که در جهان ساخته شد و سر و صدای زیادی به پا کرد. آسیمو قد ۹۱ سانتی متری داشت و لباسش شبیه به فضا نوردان بود. این ربات شارژی قادر است وسایل را با دست بردارد و یا از پله ها بالا یا پایین برد. همچنین قادر است ۵۷ درجه در جهات مختلف گردش نماید. از دیگر ویژگی های آسیمو می توان به شبیه سازی دویدن با شش کیلومتر بر ساعت برای اولین بار اشاره نمود. به طور کلی می توان گفت آسیمو تصورات انسان ها را به ربات ها به واقعیت نزدیک تر نمود.

ربات های پرستار

با پیشرفت های فناوری ربات ها به عنوان پرستار در کنار سالمندان و کودکان می توانند به مراقبت از آنها بپردازند. دانشمندان خبر از ساخت چنین رباتی را که یک همراه و همدم واقعی مابین ماشین و انسان است را داده و معتقدند این ربات ها می توانند به افراد سالخورده و مبتلایان به زوال عقلی و حتی معلولان جسمی و ذهنی کمک کند تا به طور مستقل و با حداقل نیاز به کمک دیگران در خانه خود زندگی کنند.که این امر موجب کاهش فشار کاربر پرستاران و افزایش استقلال فردی این افراد خواهد شد.

این تازه قدمی جدید برای آغاز روابط اجتماعی و عاطفی بین ربات و انسان است اما سوالی که مطرح است: آیا ربات ها در آینده همراهان خوبی خواهند شد؟ در پاسخ باید اذعان داشت سالمندان باید از نظر روان شناختی در برابر استفاده از ربات ها مقاومت نشان ندهند و همچنین باید درک کرد ابزار های رباتیک نمی توانند همه مسائل را حل نمایند اما با این وجود می توانند در کاهش مشکلات به افراد ذکر شده در بالا کمک شایانی کنند.

ربات های بانکدار

نخستین شعبه بانک رباتیک بدون دخالت انسان در شانگهای چین افتتاخ شده است.رباتی که به اژدهای کوچک معروف است می تواند با مشتریان صحبت کند و کارت ها و حساب های بانکی شان را بررسی و تایید نماید. این ربات همیشه به موقع سر کار خود حاضر می شود و تاخیری ندارد.از دیگر مزیت های این ربات نسبت به انسان ها می تواند به عدم احساساتی بودنش اشاره نمود. در واقع هیچ یک از مشکلات یک انسان را ندارد، هیچ گاه عصبانی نمی شود و فریاد نمی زند و نگرانی از آینده ندارد.

ربات های معلم

شاید عجیب به نظر برسد اما پای ربات ها به عنوان معلم به مدارس کره جنوبی باز شده و هم اکنون ۲۹ ربات معلم در ۲۱ مدرسه مختلف این کشور در حال تدریس به دانش آموزان هستند.رباتی به نام Engkey  به عنوان معلم زبان دوره ابتدایی به صورت آزمایشی در کره جنوبی فعالیت می کند. این ربات یک متر قد دارد و روی سرش یک نمایشگر تصویر یک معلم مجازی را نشان می دهد. ربات قادر است در کلاس حرکت کند و حتی می تواند با دانش آموزان صحبت کرده و حروف الفبای انگلیسی را برایشان به صورت شعر بخواند و متناسب با موسیقی که پخش می کند دست ها و سرش را تکان می دهد.البته همه این ها توسط معلم هایی به صورت بی سیم کنترل می شوند.

این ربات برای دانش آموزان بسیار جالب و جذاب است و توانسته است با راندمان بالای کاری ، رضایت والدین را نیز کسب نماید.آنها حتی معتقدند وجود این ربات در زمان آموزش از استرس فرزندانشان می کاهد و آموزش را برای آنها آسان تر می نماید. با این تکنولوژی می تواند علاوه بر استفاده از معلمین با تجربه و توانمند در هر جای دنیا ، امکان تحصیل در مناطق دور افتاده و به دور از امکانات و معلم را نیز محیا ساخت.

ربات های مشق نویس

در کنار استفاده های درست از ربات ها گاهی افرادی با بهره گیری از هوش مصنوعی به دنبال راحتی بیشتری نیز هستند.در کشور چین صنعت رباتیک بخش محوری همه برنامه هاست تا جایی که این کشور یک برنامه پنج ساله در راستای طرح توسعه صنعت رباتیک دارد و قرار است حداقل صد هزار ربات را تا سال ۲۰۲۰ تولید نماید تا ضعف تولیدات صنعتی این کشور را بهبود ببخشند.

در این کشور ربات ها در بین طبقات متوسط جامعه نیز جا باز کرده اند و حتی دانش آموزان نیز قادر هستند تا ربات هایی را خریداری نموده و در مصارف ساده روزمره از آنها استفاده کنند. یکی از این نمونه ها استفاده دانش آموزی از ربات برای نوشتن مشق ها و تکالیف درسی اش بوده است . این دانش آموز با خرید یک ربات نویسنده و ایجاد تغییراتی در آن ربات را وادار به کپی از دست خط خود نموده است تا تکالیف مدرسه اش را به صورت اختصاصی برای وی بنویسد.

سگ های رباتیک

یکی از پرفروش ترین ربات های حال حاضر سگ های رباتیک هستند که به سرعت جانشین سگ های واقعی شدند.سگ های رباتیک قادرند روابط عاطفی با افراد خانواده داشته باشند آنها حتی قادر به بروز احساساتی چون دوست داشتن ، شادی ، محبت و لذت و … نیز هستند. آنها با چشمان Oled خود می توانند چهره افراد را شناسایی کنند.

ربات های نگهبان

با پیشرفت تکنولوژی ربات ها در زندگی روزمره مردم به طور گسترده ای اداره امور را بر عهده خواهند گرفت. از ربات ها می تواند برای مقاصد امنیتی استفاده نمود زیرا ربات ها قادرند به صورت شبانه روزی و بدون هیچ گونه احساس خستگی فعالیت نمایند.در کشور چین ربات ها در ایستگاه های قطار و مترو به عنوان نگهبان های امنیتی از مسافران مراقبت می نمایند.آنها قادر هستند صورت مردم را اسکن کرده و به سوالاتشان پاسخ دهند. با توجه به گسترش روز افزون ربات ها پیش بینی می شود ربات ها به زودی در صنایع سبک جایگزین نیروی کار انسانی شوند.

ربات های پیشخدمت و سر آشپز

ربات ها در بخش آشپزی هم امتحانشان را خوب پس داده اند. فعالیت در رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی برای ربات ها با موفقیت همراه بوده و مورد رضایت استفاده کنندگان قرار گرفته است. ربات های پیشخدمت و گارسون نیز سال هاست پای خود را به رستوران ها باز کرده اند.و مشتریان زیادی را برای رستوران ها جذب می نمایند.علاوه بر جذب مشتری ربات ها باعث صرفه جویی در هزینه و دستمزد کارکنان نیز می شوند و همین امر موجب علاقه مندی صاحبان رستوران ها به ربات ها می شود.

مشکل اصلی ربات های گارسون یا پیشخدمت سرعت کند آنهاست زیرا برخی مشتریان ترجیح می دهند تا غذایشان سریع تر روی میزشان قرار گیرد و علاقه ای به ربات های کند ندارند. مشکل دیگر ربات های گارسون غیر منعطف بودن آنهاست زیرا این ربات ها از قبل برنامه ریزی شده اند و در نتیجه گاهی می توانند برای رستوران ها مشکل ساز نیز بشوند.

ربات های سرباز یا نجات دهنده

ربات ها باید برای شرایط سخت نیز برنامه ریزی شوند. برای مثال برای موقعیت های جنگی با ساخت و برنامه ریزی ربات ها می توان میزان صدمات به انسان ها را کمتر نمود .ربات های سرباز یا نجات دهنده می توانند در هر شرایطی مانند یک سرباز وظابف خود را بدون استرس و ترس انجام دهند و به کمک انسان بشتابند.

ربات های ژورنالیست

چینی در زمینه تولید ربات ها همچنان پیشتاز هستند آنها موفق شدند ربات های ژورنالیست تولید کنند. آنها برای راه اندازی و عملکرد این ربات ، فیلم های پخش زنده را بر الگوریتم دستگاه رباتیک قرار داده اند تا به کمک هوش مصنوعی به ربات حرف زدن را یاد بدهند تا ربات بتواند به عنوان یک خبرنگار فعالیت نماید. سازندگان این ربات که به عنوان یک گوینده یا خبرخوان فعالیت می کند هدف از ساخت این ربات را کاهش هزینه های تولید خبر و همچنین بهبود کارایی و کاهش خطاهای انسانی عنوان کرده اند. این ربات قادر به تقلید حرکات و حالات چهره انسان بوده و می تواند هنگام خواندن خبر این حرکات را تقلید نماید. این ربات برای اولین بار سال گذشته در یک برنامه خبری ظاهر شد.