Linux on DeX برای بیشتر دستگاه های سامسونگ بیشتری منتشر می‌ شود

جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سامسونگ خبر از آن می دهد که این شرکت قصد دارد که پلتفرم Linux on DeX را تعداد بیشتری از دستگاه های تولیدی اش منتشر کند، تا کاربران بیشتری بتوانند که سیستم عامل لینوکس را روی دستگاه های خودشان اجرا کنند.

لینوس آن دکس (Linux on DeX)، همانطور که از نام آن می توان حدس زد، قابلیتی است که سیستم عامل لینوکس را به گوشی های هوشمند منتقل می کند. این ویژگی یکی از جذاب ترین پروژه های، بزرگ ترین تولیدکننده گوشی های هوشمند جهان می باشد که با استفاده از آن می توان دستگاه های پورتابل این شرکت را به محیط های کارآمد رومیزی تبدیل کرد. در اولین قدم گلکسی نوت ۹ و گلکسی تب اس ۴ اولین دستگاه‌هایی بودند که از این سیستم پشتیبانی می‌کردند، ولی بنابر این اطلاعیه بزودی تعداد بیشتری از گوشی های هوشمند و تبلت های سامسونگ به این ویژگی مجهز خواهند شد.

Linux on DeX روی دستگاه های بیشتر

به دنبال این موضوع شرکت سامسونگ با ارسال کردن ایمیلی به کاربران استفاده کننده از دستگاه های سری گلکسی اس ۹، گلکسی اس ۱۰ ای، گلکسی اس ۱۰ فایو جی و گلکسی تب اس ۵، به آن ها وعده داده است که در طول هفته آینده می توانند شاهد اضافه شدن Linux on DeX به گوشی هایشان باشند. سامسونگ اولین بار نسخه بتای Linux on DeX را در ماه نوامبر ۲۰۱۸ راه‌ اندازی کرد و به کاربران خود اجازه داد تا اوبونتو ۱۶.۰۴ را روی دستگاه ‌های خود اجرا کنند. بتای این پروژه به ۴ گیگابایت رم و ۸ گیگابایت حافظه داخلی نیاز داشت. همچنین حتما باید برنامه هایی که قرار است بر روی سامسونگ اجرا شود، از Arm 64-bit بهره مند باشند.

این پلتفرم به توسعه ‌دهندگان، مدیران شبکه و سایر کاربران اجازه می ‌دهد که این سیستم عامل کارآمد را در دستگاه‌ های جیبی خود نیز داشته باشند. از آن جایی که پردازنده های اسنپدراگون در دستگاه های ویندوزی در دسترس می باشند، به نظر می رسد که تراشه های Arm نیز به زودی سیستم دسکتاپ مخصوص خود را داشته باشند. ولی پیش بینی می شود که در آینده بازار این نوع اپلیکیشن ها سیر صعودی در پیش گرفته و شاهد تعداد بیشتری از نرم افزارهای تولید شده برپایه Arm باشیم.