بررسی Chromebook Plus V2 سامسونگ

شرکت سامسونگ در آخرین فعالیت خود در دنیای کروم بوک ها، Chromebook Plus V2 را معرفی کرده است که نسبت به نسل قبلی خود دچار تغییر و تحول بسیاری در قسمت های مختلف آن شده است. با آراد مگ همراه باشید.

کروم بوک سال ۲۰۱۷ سامسونگ یعنی Chromebook Plus یکی از بهترین کروم بوک های سال برای دسته وسیعی از کاربران بود. این دستگاه قدرت و باتری دهی بسیار خوبی برای انجام تمام کارهایی که کروم بوک ها از پس آن برمی آیند داشت. تمامی این کارها با کیبورد و ترک پد عالی آن انجام می گرفت و اینها در کنار صفحه نمایش بسیار خوب و باکیفیت آن و همچنین برچسب قیمتی بسیار مناسب، آن را به یکی از بهترین کروم بوک های سال قبل تبدیل کرده بود. درست است که کروم بوک های پرقدرت تر و ارزان تر نیز در سال قبل عرضه شدند، اما هیچکدام در جکع بندی کلی به پای Chromebook Plus نمی رسیدند که همین موضوع این کروم بوک را از رقبا متمایز می کرد.

این استراتژی ای است که سامسونگ چند سالیست در گوشی های پرچمدار سری Galaxy نیز استفاده می کند. اما بالاخره نسل دوم این کروم بوک با نام Chromebook Plus V2 عرضه شده که هم اکنون قصد بررسی تخصصی تر آن را داریم تا ببینیم آیا سامسونگ می تواند موفقیت سال پیش خود را تکرار کند و Chromebook Plus V2 را تبدیل به بهترین کروم بوک سال ۲۰۱۸ نیز تبدیل کند یا خیر.

سخت افزار و کیفیت ساخت

سامسونگ در طراحی و ساخت Chromebook Plus خلاقیت های بسیاری به خرج داد تا آن را به یک کروم بوک زیبا و در عین حال خوش دست تبدیل کند. رد پای این شیوه طراحی در Chromebook Plus V2 نیز دیده می شود که پایبند بودن سامسونگ به تصمیمات خود را نشان می دهد. بدنه دستگاه از آلیاژ آلومینیوم یک دست ساخته شده است که فاقد هرگونه طرحی بر روی آن است. ایم موضوع سبب شده تا طراحی بدنه دستگاه مینیمال شود که به موجب آن جذابیت دستگاه دو چندان شود. دستگاه نازک است؛ البته چیزی در حدود ۱۷ میلی متر ضخامت دارد اما با توجه به لولای ۳۶۰ درجه دستگاه، این مقدار ضخامت، نازک ارزیابی می شود.

دومین مزیت استفاده از بدنه آلومینیومی، کاهش وزن دستگاه است. Chromebook Plus V2 تنها ۱.۳ کیلوگرم وزن دارد که جا به جایی و در دست گرفتن آن را سهولت می بخشد. حتی در زمانی که از دستگاه به صورت تبلت استفاده می کنید، هنوز خوش دستی آن را حس می کنید و این یک مزیت بزرگ برای چنین کروم بوک ۳۶۰ درجه ایست. همانطور که گفته شد دستگاه قابلیت حمل بالایی نیز دارد و به راحتی در هر کوله یا کیف دستی ای جا می شود.

ابعاد نسخه ۲۰۱۸ کروم بوک سامسونگ کمی با مدل سال قبل آن تفاوت دارد. ابعاد دستگاه معادل ۱۷.۶ × ۲۰۸ × ۲۸۸ است که تفاوت هایی به نسل پیشین دارد و بطور کلی از قسمت های کناری کمی کشیده تر شده که دلیل این موضوع استفاده از نسبت صفحه جدید تر در این نسل عنوان شده است. صفحه نمایش یاد شده دارای نسبت صفحه ۱۶:۱۰ است که بسیار به روزتر و مدرن تر از نسبت صفحه ۳:۲ است که در نسل پیش مورد استفاده قرار گرفت. البته گفتنی است که هنوز هم حاشیه هایی برای زمان استفاده از دستگاه در حالت تبلت قرار داده شده تا به نوعی جای دستِ دستگاه باشد؛ هرچند این حاشیه آنقدر هم نیست که به چشم بیاید، یک حاشیه متوسط و در عین حال شیک!

کیفیت ساخت دستگاه در مرتبه بسیار بالایی قرار دارد و شما این موضوع را از زمانی دستگاه را به دست می گیرید متوجه آن خواهید شد. Chromebook Plus V2 در زمینه کیفیت ساخت هیچ چیز از نسل قبلی خود کم ندارد و به خوبی آن ساخته شده است.

پورت ها و درگاه های ارتباطی

Chromebook Plus V2 تمام پورت هایی که بدان احتیاج خواهید داشت را در خود جای داده است. در سمت راست دستگاه دکمه پاور و چراغ مربوط به آن را مشاهده می کنید که در کنار دکمه های افزایش و کاهش صدا و همچنین محل جای گیری قلم، قرار گرفته است. در این قسمت یک درگاه USB نوع A نسل سوم نیز دیده می شود که اتفاق بسیار خوبی تلقی می شود؛ چرا که اگر به پورت دیگری احتیاج داشتید، کافیست تا تبدیل USB به پورت مورد نظر را با قیمتی بسیار کمتر از دیگر پورت ها تهیه کنید. در سمت چپ دستگاه نیز درگاه Micro SD برای افزایش ظرفیت دستگاه، دو عدد پورت USB-C و جک ۳.۵ میلیمتری صدا قرار گرفته است که به صورت ورودی و خروجی صدا عمل می کند.

با توجه به استفاده از دو پورت USB-C می توان از این پورت ها برای ورود و خروج برق نیز استفاده کرد؛ بدین معنی که از طریق Chromebook Plus V2 می توانید دیگر دستگاه هایتان را شارژ کنید و یا درصورت کاهش باتری، Chromebook Plus V2 را به واسطه همین پورت، شارژ کنید. این پورت ها همچنین توانایی خروجی صدا و تصویر ۴K را نیز دارند.

قلم قرار داده شده در دستگاه همان قابلیت های نسل پیشین را تکرار می کند. این قلم قابلیت سنجش ۴.۰۹۶ سطح فشار و همچنین قابلیت سنجش سطح شیب قلم را نیز دارد که به موجب آن طراحی و نوشتار بسیار دقیق تری، بصورت دیجیتالی و در برنامه هایی مانند Infinite Painter (که از گوگل پلی قابل دانلود است و در صفحه ۱۲ اینچی دستگاه مثل کره اجرا می شود) صورت خواهد گرفت.

خوشحالیم که می بینیم سامسونگ همانند دیگر شرکت ها (!) پورتی را از دستگاه خود حذف نکرده تا شما همچنان قادر به ارتباط با دنیای پیرامون خود از طریق پورت های مختلف باشید.

چه چیزی جدید است؟

Chromebook Plus سال ۲۰۱۷ به پایان عمر خود رسید و جایگزین آن با تغییراتی چشمگیر اما بطور کلی با همان قابلیت ها به بازار عرضه شده است. تغییرات آنقدر هستند که بتوان یک بررسی جدید را از پایه نوشت و تنها به اشاره جزئیات بسنده نکرد.

تمام تغییرات ایجاد شده آنهایی نیستند که شما خوشتان بیاید؛ حقیقتا حتی خودمان هم نمی دانیم که اصلا چرا یک سری تغییرات داده شد! با اینحال Chromebook Plus V2 یک کروم بوک عالی با قیمتی مناسب است که اگر به دنبال یک دستگاه شیک و خاص هستید، Chromebook Plus V2 برای شماست. اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگوییم که اگر این تغییرات نبودند، با چنین دستگاه خوش ساخت و کارآمدی طرف نبودیم؛ پس اینها را به فال نیک میگیریم و در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

چه چیزی بهتر شده است؟

Chromebook Plus V2 برخلاف نسل پیشین خود که به پردازنده ARM مجهز بود، به پردازنده ساخت شرکت اینتل مجهز شده است. اگر بخواهیم از نگاه فنی به این تغییر نگاه کنیم، نه تنها پردازنده اینتل از ARM بهتر نیست، بلکه درواقع این تصمیم، تصمیمی بسیار بد از جانب سامسونگ بوده است. Chromebook Plus V2 با پردازنده Intel قادر به انجام یکسری از کارها همانند پردازنده ARM نیست. البته کروم بوک ها در سال ۲۰۱۸ دیگر بدان صورت سال قبل مورد استفاده نمی گیرند که نیازی به آن وظایف باشد.

مدل سال ۲۰۱۷ از پردازنده اختصاصی شرکت گوگل با نام OP1 استفاده می کرد که بر پایه ARM توسعه یافته بود و برای کروم بوک ها طراحی شده بود. این پردازنده به طور اختصاصی برای انجام کارهای کروم بوک ها طراحی شده و بود همه کارها را به بهترین شکل ممکن انجام می داد؛ عده ای هم بسیار هیجان زده بودند تا نسل جدید پردازنده های ساخت این شرکت را در کروم بوک های سال ۲۰۱۸ ببینند؛ اما این اتفاق نیوفتاد و گوگل علاقه خاصی به پردازنده های X64 شرکت اینتل پیدا کرد. نمی دانیم دلیل این تصمیم گوگل چه بوده اما حدسمان می گوید که گوگل به طور کامل ARM را رها نکرده و در حال توسعه و بال و پر دادن به پردازنده اختصاصی خود است. اما خب در حال حاضر خبری از آن نیست و مجبوریم پردازنده X64 اینتل را قبول کنیم.

سامسونگ در Chromebook Plus V2 از پردازنده Celeron 3965Y استفاده کرده که یک پردازنده بر پایه لیتوگرافی ۱۴ نانومتریست و از سری پردازنده های Kaby Lake است که در میان های سال ۲۰۱۷ معرفی شد. این پردازنده از دو هسته با فرکانس کاری ۱.۳ گیگاهرتزی استفاده می کند که تنها ۶ وات برق مصرف می کنند و مقدار رم اجرایی دستگاه نیز ۱۶ گیگابایت DDR4 است. اینتل در در این پردازنده از گرافیک HD 615 IGP استفاده کرده است که با فرکانس ۳۰۰ تا ۸۰۰ مگاهرتز کار می کند. Celeron 3965Y یک پردازنده مناسب برای کروم بوک ها محسوب می شود که تقریبا تمام کارهایی که دستورش را بدهید برایتان انجام می دهد. همچنین گفتنی است که Celeron 3965Y از تمامی قابلیت های جدید که به کروم اضافه شده و یا در آینده خواهد شد پشتیبانی می کند.

چه چیزی نسبت به نسل قبل افت کرده است؟

صفحه نمایش ۱۲.۳ اینچی با رزولوشن ۱۶۰۰×۲۴۰۰ پیکسل با پنل LCD که در نسل قبل استفاده شده بود، در Chromebook Plus V2 دیده نمی شود. در ازای آن، یک صفحه نمایش مناسب اما با دقت پایینترِ ۱۰۸۰×۱۹۲۰ استفاده شده است. اما پنل آن همچنان همانند Chromebook Plus سال ۲۰۱۷، از تکنولوژی LCD استفاده می کند. دلمان برای دو مورد در صفحه نمایش نسل قبل تنگ می شود؛ اول صفحه نمایش با تراکم پیکسلی بسیار خوب و دوم نسبت صفحه ۳:۲ که برای تماشای عکس و وب گردی بسیار مناسب بود.

پنل این کروم بوک همچنان در حال ساخت است؛ این موضوع به این دلیل است که Chromebook Pro و Pixelbook هر دو از پنلی مشابه استفاده می کنند که تقاضا برای آن را افزایش می دهد. صفحه نمایش این محصول به صورت پیشفرض بر روی رزولوشن ۷۵۰×۱۲۰۰ قرار داده شده که تا ۱۲۰۰×۱۹۲۰ کشیده می شود. بله درست است! از “کشیدن” صحبت کردیم. این پنل یک پنل ۱۰۸۰p است اما از طریق نرم افزار تا ۱۲۰۰p افزایش پیدا می کند تا بهترین کیفیت را برای کاربر به نمایش درآورد. این اولین بار نیست که چنین اتفاقی رخ می دهد. این فناوری از زمانی که کیفیت HD به وجود آمد، توسعه یافته و تاکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته اینها چیزی نیستند که برای شما اهمیت داشته باشد و شما تنها باید این را بدانید که پنل استفاده شده در دستگاه شما از دقت ۱۰۸۰ استفاده می کند که کیفیت بسیار قابل قبولی را به همراه رنگ هایی درخشان و واقعی به نمایش در می آورد.

گفتنی است که در دفترچه مشخصات دستگاه نسبت صفحه نمایش ۱۶:۱۰ درج شده اما سخت افزار دروغ نمی گویند. در این دستگاه از صفحه نمایش ۱۶:۹ با رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ استفاده شده است. ممکن است حاشیه های صفحه نمایش موجب درج این اطلاعات در دفترچه اطلاعات دستگاه شده باشد.

چه چیزهایی نیست و باید باشد؟

وقتی Chromebook Pro دچار یکسری تغییرات در سخت افزار شد و نسخه تازه از آن منتشر شد، دو اتفاق مهم افتاد: اول اینکه حافظه داخلی دستگاه از ۳۲ گیگ به ۶۴ گیگ ارتقا پیدا کرد و دوم نور پس زمینه کیبورد بود. این ها چیزهاییست که در Chromebook Plus V2 وجود ندارد و ما فکر میکنیم اینها بایدهایی هستند که سامسونگ می بایست در این کروم بوک در نظر می گرفت.

مشخصات Chromebook Plus V2

 • صفحه نمایش: ۱۲.۲ اینچ با رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰
 • پردازنده: Celeron 3965Y اینتل
 • گرافیک: HD Graphics 515 اینتل
 • حافظه رم: ۴ گیگابایت از نوع LPDDR3
 • حافظه داخلی: ۳۲ گیگابایت
 • دوربین: سلفی ۱ مگاپیکسل | پشتی ۱۳ مگاپیکسل (پشت کیبورد)
 • پورت ها: ۲ عدد USB-C، جک ۳.۵ میلیمتری هدفون، شیار حافظه Micro SD و USB 3.1
 • اتصالات بی سیم: Wi-Fi 802.11ac دو بانده، بلوتوث ۴، شتاب سنج، ژیروسکوپ
 • ورودی دستگاه: صفحه نمایش لمسی، قلم استایلوس، کیبورد، ترک پد لمسی
 • باتری: ۳۹ وات ساعت (۵۱۴۰ میلی آمپر)، شارژ از طریق USB-C
 • وزن: ۱.۳ کیلوگرم

نرم افزار

Chrome OS در تمامی سخت افزارها یکسان است و از توانایی های یکسانی نیز بهره می برد. این یک قابلیت بسیار مهم برای دستگاهیست که می خواهد جایگزین لپ تاپ لپ تاپ باشد. این همان مسیریست که در Mac OS و ویندوز سراغ دارید. پس اگر کار کردن با یک دستگاه کروم بوک را آموختید، مطمئن باشید تا دیگر دستگاه هایی که با سیستم عامل Chrome OS اجرا می شود را فرا خواهید گرفت. ممکن است برخی از دستگاه ها چیزهای اضافه ای مانند قلم استایلوس و یا دکمه اختصاصی Google Assistant داشته باشند اما پایه سیستم عامل و قابلیت های نرم افزاری آن در تمام دستگاه های یکسان است.

مهم نیست که Chrome OS را در چه دستگاهی اجرایی می کنید؛ پس از لاگین کردن به دستگاه با رابط کاربری یکسانی مواجه خواهید شد…

سال ۲۰۱۸ یعنی اینکه تمامی برنامه های استور اندروید یعنی Google Play در فروشگاه Chrome Web Store نیز وجود خواهند داشت و شما به راحتی به میلیون ها میلیون برنامه اندروید در کروم بوک خود دسترسی خواهید داشت. این قابلیت از طریق امولاتو میسر نشده؛ بلکه با پشتیبانی Chrome OS از API های اندروید انجام شده است.

مشکلی که کروم بوک ها با برنامه های اندروید دارند همان برنامه ایست که تلبت های اندرویدی از ابتدا با آن دست به گریبان بودند. این مشکل مربوط به رزولوشن برنامه می شود که اندروید اجازه می دهد تا تمامی برنامه ها در هر رزولوشنی اجرا شوند حتی اگر رابط کاربری آن دچار مشکل شود و یا زشت به نظر برسد. کار کردن یک برنامه با درست کار کردن یک برنامه فاصله زیادی باهم دارند. ممکن است تجربه کاربری من و شما در یک برنامه خاص در سایز و رزولوشن صفحه نمایش متفاوت باشد، اما هردوی ما یک برنامه را اجرا میکنیم! به هر حال اگر برنامه ای را نصب کردید و مشاهده نمودید که رابط کاربری آن درست نیست و یا زشت است، نترسید! خب یک برنامه مشابه دیگر نصب کنید. مطمئن باشید که به زودی تمامی برنامه هایی که به روز رسانی می شوند، برای Chrome OS نیز بهینه خواهند شد.

نقدی کلی Chromebook Plus V2

 • کیبورد دستگاه خوب است اما عالی نیست. اینطور بگوییم که اگر مدتی با آن کار کنید، آرزو می کنید که کاش بهتر بود!
 • ترک پد دستگاه نیز همینطور است؛ جای بهبود زیادی در آن مشاهده می شود.
 • عمر باتری مناسب است. باتری ۳۹ واتی در کنار چیپ کم مصرف اینتل طول عمر باتری ۸ تا ۹ ساعتی را به ارمغان می آورد.
 • Wi-Fi بسیار خوب و پایداری آن نیز مناسب است. رنج پشتیبانی سیگنال و سرعت آن بسیار مناسب و قابل قبول است و به راحتی می توان در محیط کاری بر روی آن حساب باز کرد.
 • پورت های USB-C را می توان برای هدفون هایی که از این پورت استفاده می کنند نیز مورد استفاده قرار داد.
 • قلم استایلوس دستگاه به خوبی با برنامه های کروم بوک که از قلم پشتیبانی می کنند سازگار است.
 • در نگاه اول صفحه نمایش بسیار عالی به نظر می رسد. البته پس از مدتی متوجه می شوید که به خوبی مدل ۲۰۱۷ نیست. اما همچنان از دیگر Chromebook های بازار یک سر و گردن بالاتر است.
 • سطح کیبورد ضد آب است و به راحتی از دستگاه در مقابل قطره های آب محافظت می کند.

آیا Chromebook Plus V2 ارزش خرید دارد؟

Chromebook Plus V2 یک کروم بوک عالیست که به راحتی در بازه کروم بوک میان رده و کروم بوک های بالا رده قرار می گیرد. این کروم بوک مناسب کسانیست که می خواهند یک کروم بوک بهتر از سطح متوسط خریداری کنند اما در عین حال نمی خواهند که حدود ۷۰۰ دلار برای آن خرج کنند. قیمت این دستگاه این موضوع را اثبات می کند؛ در حال حاضر شما می توانید با ۴۹۹ دلار صاحب این دستگاه خوش ساخت شوید.

این کروم بوک چیزی نیست که بخواهید برای فرزند کوچک خود خریداری کنید تا کارهای مدرسه خود را در آن انجام دهد؛ Chromebook Plus V2 کیفیتی بالا و حسی پریمیوم دارد که خیلی ها دوستش دارند اما برچسب قیمتی پریمیومی نیز دارد که خیلی از ما دوستش نداریم 🙂 اما اگر بخواهیم صادق باشیم، Chromebook Plus V2 بهترین کروم بوکی است که در سال ۲۰۱۸ می توانید تهیه نمایید. برای کسی که می خواهد برای چند سال ذهن خود را از بابت تعویض لپ تاپ راحت کند، این کروم بوک گزینه مناسبیست که حداقل تا ۶ سال از طرف گوگل پشتیبانی می شود.

اگر فکر می کنید نکات منفی این کروم بوک طی مدتی استفاده دلتان را بزند، به شما پیشنهاد می کنیم که نسل قبلی آن را خریداری کنید که هم صفحه نمایش بهتری دارد هم حافظه داخلی آن دو برابر است. البته این کار را در صورتی انجام دهید که کروم بوک یاد شده را با قیمتی مناسب پیدا کرده اید. قیمت این نسخه ۲۰۱۷ این دستگاه هم اکنون چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار است. همچنین ما Chromebook Pro شرکت سامسونگ را نیز به شما پیشنهاد می کنیم که در همین بازه قیمتی قابل خریداریست. این لپ تاپ از پردازنده اینتل قدیمی تر اما پرقدرت تری استفاده می کند که به موجب آن عمر باتری کمتری نیز خواهید داشت. دستگاه دیگری که می توانیم به شما معرفی کنیم کروم بوک X2 شرکت HP است که در بازه قیمتی ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در فروشگاه های مختلف آنلاین موجود است.

در نهایت باید بگویم که Chromebook Plus V2 دستگاهیست که من به هر کسی که چیز بیشتری از کروم بوک های سطح متوسط بازار بخواهد، پیشنهاد می کنم. فکر میکنم این تصمیم درستی باشد چرا که خودم در حال حاضر در حال استفاده این دستگاه بطور روزمره هستم و هیچ مشکلی گریبانگیرم نشده که مرا از پیشنهاد آن به دیگران منع کند.

نکات مثبت

 • بدنه آلومینیومی
 • پورت USB-A نسل ۳.۰
 • وزن کم دستگاه و راحتی در دست گرفتن
 • افزایش قدرت نسبل به نسل پیش
 • صفحه نمایش باکیفیت و درخشان

نکات منفی

 • حافظه ذخیره سازی ۳۲ گیگابایتی
 • فاقد نور پس زمینه کیبورد
 • سرعت پایین دوربین دوم در زمان اجرا
 • رزولوشن و نسبت صفحه نمایش نسبت به نسل قبل دچار افت شده

نظرتان در رابطه با Chromebook Plus V2 چیست؟ کروم بوک بهتری در این بازه قیمتی سراغ دارید که به دوستان آراد مگی خود معرفی کنید؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))