سامسونگ پرفروش‌ترین سازنده گوشی در سه ماهه دوم سال بوده است

Galaxy Note20
Galaxy Note20

بر اساس گزارش‌های رسمی، سامسونگ و هوآوی همچنان در یک جنگ تن به تن و نزدیک بر سر پیشتازی و شناخته شدن به عنوان پرفروش‌ترین سازنده گوشی موبایل هوشمند در سراسر دنیا در طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی قرار داشتند. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

بر اساس آمار و ارقام رسمی که توسط Gartner منتشر شده است، سامسونگ در بین ماه‌های آوریل تا ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی ۵۴.۸ میلیون دستگاه گوشی موبایل به فروش رسانده است تا بدین ترتیب، به عنوان پرفروش‌ترین سازنده گوشی موبایل هوشمند در طی این مدت در سراسر دنیا شناخته شود. البته، علیرغم این که سامسونگ به عنوان پرفروش‌ترین سازنده گوشی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی شناخته شده است، فروش کلی آن‌ها در مجموع ۲۷.۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش پیدا کرده است. اما این آمار هنوز هم به اندازه کافی خوب و قابل قبول بود که ۱۸.۶ درصد از کل سهم بازار به این شرکت کره‌ای اختصاص پیدا کند. شخصی به اسم Anshul Gupta، که به عنوان مدیر ارشد تحقیقات در Gartner مشغول به فعالیت است، در این زمینه گفت:

پاندمی بیماری COVID-19 هنوز هم به تاثیر گذاری منفی خود بر روی عملکرد و فروش سامسونگ در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی ادامه می‌دهد. تقاضای مردم برای گوشی‌های مویایل هوشمند سری Galaxy S این شرکت، سهم اندک و ناچیزی در احیای مجدد فروش گوشی‌های موبایل هوشمند این شرکت در سراسر دنیا داشته است.

درست پس از سامسونگ، هوآوی قرار دارد که به عنوان دومین پرفروش‌ترین سازنده گوشی موبایل هوشمند در سراسر دنیا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی شناخته شده است. این غول چینی دنیای فناوری و محصولات حوزه گوشی‌های موبایل، ۵۴.۱ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند در این بازه زمانی به فروش رسانده است که با وجودی که آن را تبدیل به دومین پرفروش‌ترین سازنده گوشی موبایل در دنیا کرده است، اما در مجموع نشان از کاهش ۶.۸ درصدی فروش آن‌ها در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته می‌دهد. بر اساس یک روند دنباله دار، فروش گوشی‌های موبایل شرکت هوآوی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۷.۴ درصد نسبت به سه ماهه اول همین سال افزایش پیدا کرده است و بدین ترتیب، ۱۸.۴ درصد از سهم کل بازار را به این شرکت اختصاص داده است. Anshul Gupta درمورد عملکرد هوآوی نیز یک سری توضیحاتی داده است که مشاهده می‌کنید:

عملکرد (خیره کننده و بسیار عالی) هوآوی در بازار داخلی خود در کشور چین به شدت به آن‌ها کمک کرده است تا عملکرد بدتری از این در سه ماهه دوم سال نداشته باشند. هوآوی برتری خود در بازار داخلی کشور چین را همچنان حفظ کرده است. جایی که آن‌ها به تنهایی ۴۲.۶ درصد از کل سهم بازار گوشی‌های موبایل هوشمند بازار چین را به خودشان اختصاص داده‌اند. هوآوی به سرعت به معرفی کردن محصولات جدید و ارتقاء فروش خود به ویژه در کشور چین ادامه می‌دهد و علاوه بر این، از پشتیبانیِ جدی و بسیار عالیِ ارائه دهندگان خدمات ارتباطات برای گوشی‌های هوشمند ۵G خود بهره مند شده است و از این مزیت برخوردار است.

اما به غیر از رتبه‌های اول و دوم در پرفروش‌ترین سازنده گوشی موبایل هوشمند در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی، بهترین و قوی‌ترین عملکرد که به عبارت دیگر، شاهد کم‌ترین کاهش فروش در این دوره زمانی بود، به شرکت اپل تعلق دارد که فروش آن در این بازه زمانی فقط ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرده بود. شرکت اپل به عنوان سازنده و تولید کننده گوشی‌های iPhone با به فروش رساندن ۳۸.۴ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند، در جایگاه سوم این رده بندی قرار گرفت و به عنوان سومین پرفروش‌ترین سازنده گوشی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ میلادی شناخته شد. اگر بخواهیم فروش این شرکت را با مدت مشابه در سال گذشته مقایسه کنیم، مشاهده می‌کنیم که آن‌ها در همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ موفق به فروش ۳۸.۵ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند شده بودند که همانطور که اشاره شد، نشان از کاهش ۰.۴ درصدی فروش این شرکت نسبت به سال گذشته می‌دهد. اپل در سه ماهه دوم امسال ۱۳ درصد از کل سهم بازار را به خودش اختصاص داد. این درصد در مدت مشابه در سال گذشته، ۱۰.۸ درصد بود.

بر اساس یک سری از گزارش‌های دیگر، آیفون ۱۱ پرفروش‌ترین گوشی موبایل هوشمند در این بازه زمانی بود و عملکرد همین یک گوشی به تنهایی باعث افزایش چشمگیر فروش کلی شرکت سازنده آن شده است. Annette Zimmermann جانشین مدیر تحقیقات Gartner در رابطه با این موضوع توضیح داده است که:

فروش آیفون‌های اپل در سه ماهه دوم امسال، اختلاف بسیار زیادی با اغلب سازنده های گوشی های موبایل هوشمندی که در این بازار فعالیت می‌کنند، داشته است و علاوه بر این، فروش آن در این مدت نسبت به سه ماهه اول امسال نیز رشد کرده است. بهبود پیدا کردن فضا و محیط کسب و کار در کشور چین برای این شرکت، به آن‌ها کمک کرده است در این کشور رشد کنند. علاوه بر این، معرفی و عرضه شدن iPhone SE جدید، کاربران گوشی‌های قدیمی را ترغیب و تشویق کرده است تا گوشی‌های موبایل هوشمند خود را ارتقاء بدهند.

پس از اپل در رده بندی پرفروش‌ترین سازنده گوشی در سراسر دنیا، شیائومی در رتبه چهارم قرار گرفته است. آن‌ها موفق به فروش ۲۶.۱ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند در سه ماهه دوم سال جاری میلادی شده‌اند که نشان از کاهش ۲۱.۵ درصدی فروش آن‌ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته می‌دهد. البته، این سازنده علیرغم کاهش چشمگیر فروش خود، موفق به حفظ سهم خود از بازار گوشی‌های موبایل هوشمند شده است. آن‌ها در سه ماهه دوم امسال ۸.۹ درصد از سهم بازار را در اختیار داشتند و سهم آن‌ها از این بازار در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ نیز ۹ درصد بود که نشان از تثبیت آن دارد. و در نهایت، پنچمین پرفروش‌ترین سازنده گوشی در سه ماهه دوم امسال، یک شرکت چینی دیگر به اسم Oppo بوده است. آن‌ها ۲۳.۶ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند در این مدت به فروش رساندند تا ۸ درصد از کل سهم بازار را در اختیار داشته باشند. این سهم در مدت مشابه در سال گذشته ۷.۶ درصد بود که نشان می‌دهد سهم Oppo از بازار گوشی‌های موبایل هوشمند در طی یک سال اخیر ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

و در مجموع، در کل بازار گوشی‌های موبایل هوشمند، نزدیک به ۲۹۵ میلیون دستگاه گوشی موبایل از ماه آوریل تا ژوئن امسال به فروش رسیده است که نشان از کاهش چشمگیر آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته می‌دهد که نزدیک به ۳۷۰.۳ میلیون دستگاه به فروش رسیده بود. این آمار، نشان از کاهش چشمگیری به اندازه ۲۰.۴ درصد در این بازار می‌دهد. Anshul Gupta به این نکته اشاره کرده است که کشور چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های موبایل هوشمند در سراسر دنیا در طی سه ماهه دوم امسال در حال احیا شدن پس از پاندمی اول ویروس کرونا بوده است. وی در این زمینه اینطور ادامه داد که:

بهبود پیدا کردن وضعیت در کشور چین، باعث افزایش چشمگیر تقاضای مردم و احیای مجدد بازار در سه ماهه دوم امسال نسبت به سه ماهه اول شده است.

اگرچه کشور چین در بازه زمانی بین ماه‌های آوریل تا ژوئن در حال احیای مجدد بوده است، فروش گوشی‌های موبایل هوشمند در این کشور با کاهش ۷ درصدی به ۹۴ میلیون دستگاه رسیده است. علاوه بر این، کشور هند به عنوان دومین بازار بزرگ گوشی‌های موبایل هوشمند در سراسر دنیا که در طی این مدت در قرنطینه بر سر می‌برد، با یک کاهش چشمگیر به اندازه ۴۶ درصد در زمینه فروش گوشی‌های موبایل هوشمند مواجه بوده است که باعث شده این کشور بدترین عملکرد را در بین پنج کشور برتر دنیا در این بازار داشته باشد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.