باتری Galaxy Note20 Ultra مورد تست قرار گرفت

Samsung Galaxy Note20
Samsung Galaxy Note20

از زمانی که اولین حرف و حدیث‌ها درمورد Samsung Galaxy Note20 Ultra به گوش رسید، تبدیل به یکی از مورد انتظارترین گوشی‌های سال ۲۰۲۰ میلادی شد که اکنون باتری بهبود پیدا کرده‌ی آن نسبت به مدل پرچمدار سال گذشته‌ی این شرکت، مورد تست قرار داده شده است.

اکنون که این غول بی شاخ و دم در بازار عرضه شده است، زمان آن است تا روی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ویژگی‌های آن تمرکز کنیم. این ویژگی چیزی نیست به جز طول عمر باتری Galaxy Note20 Ultra. قدرت خام، ویژگی خوبی است و صد البته، عملکرد دوربین نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما اگر باتری دستگاه شما به پایان برسد، دیگر هیچ یک از آن‌ها اهمیت ندارند. ما اخیرا جدیدترین گوشی پرچمدار شرکت سامسونگ به اسم Samsung Galaxy Note20 Ultra را در معرض مراحل تست‌های دقیق خود قرار دادیم. این تست‌ها برای استفاده از این دستگاه در زندگی روزمره‌ی واقعی و میزان ثمر بخشی آن‌ها طراحی و پیاده سازی شده است. با آرادمگ همراه باشید.

امسال سامسونگ از پسوند Ultra در جدیدترین مدل پرچمدار در این لاین آپ استفاده کرده است. بنابراین، در درجه اول، ما باید Galaxy Note20 Ultra را با Galaxy Note 10 Plus مقایسه کنیم. زیرا این دو، برادرهای معنوی یکدیگر به شمار می‌روند. با این وجود، یک تفاوت اساسی و بزرگ در بین این دو وجود دارد که آن‌ها را کاملا از یکدیگر متمایز کرده است. اگر در طی چند وقت اخیر آرادمگ را همراهی کرده باشید، می‌دانید که صفحه نمایش Galaxy Note20 Ultra دارای نرخ به روزرسانی تصویر ۱۲۰ هرتز می‌باشد که حداکثر توان آن محسوب می‌شود و در حالت عادی، نرخ به روزرسانی آن بسته به محتوای در حال نمایش، قابل تغییر کردن است. اما اگر هیجان زده و کنجکاو هستید تا هر چه زودتر از طول عمر و عملکرد باتری Galaxy Note20 Ultra آگاهی پیدا کنید، بهتر است همچنان در ادامه این مطلب نیز به همراهی کردن ما ادامه دهید. اما قبل از آغاز این کار، بهتر است یک مرور کوتاه بر روی ظرفیت باتری مدل‌های اخیر این لاین آپ داشته باشیم.

  • باتری Samsung Galaxy Note 10 Plus: چهار هزار و ۳۰۰ میلی آمپر
  • باتری Samsung Galaxy Note20: چهار هزار و ۳۰۰ میلی آمپر
  • باتری Samsung Galaxy Note20 Ultra: چهار هزار و ۵۰۰ میلی آمپر

همانطور که مشاهده می‌کنید، ظرفیت باتری مدل Note20 Ultra نسبت به مدل‌های قبلی آن ۲۰۰ میلی آمپر افزایش پیدا کرده است. اگرچه شاید این افزایش ناچیز، بی تاثیر به نظر برسد، اما تست‌های ما نشان داد در افزایش پیدا کردن طول عمر باتری در هنگام وبگردی کمک بزرگی به این دستگاه کرده است. این گوشی به طور دقیق، موفق به ثبت کردن زمان ۱۱ ساعت و ۵۷ دقیقه وبگردی شده است که حدود نیم ساعت بیشتر از رکوردی است که پرچمدار سال ۲۰۱۹ این لاین آپ یعنی Galaxy Note 10 Plus به دست آورده بود. البته، باید توجه داشته باشید که این رکورد با استفاده از حالت تصویر ۶۰ هرتز به دست آمده است که نسبت به حالت ۱۲۰ هرتز تاثیر غیر قابل تصوری روی کاهش پیدا کردن طول عمر باتری دارد. البته، ما با حالت ۱۲۰ هرتز هم این تست را انجام دادیم و مشاهده کردیم که با نرخ به روزرسانی تصویر بیشتر، طول عمر باتری Galaxy Note20 Ultra دو ساعت و نیم کاهش پیدا کرد. در هر حال، برای تجربه یک وبگردیِ نرم و روان باید هزینه آن را هم قبول کنید.

Galaxy Note20 معمولی هم با نرخ به روزرسانی تصویر ۶۰ هرتز، تقریبا امتیاز کاملا برابر و یکسانی با مدل Ultra به دست آورد که در واقع کاملا هم خوب و رضایت بخش است. مخصوصا این که این گوشی از یک باتری کوچک‌تر استفاده می‌کند. البته از سوی دیگر، اندازه صفحه نمایش آن هم از مدل Ultra کمی کم‌تر است (۶.۹ اینچ در برابر ۶.۷ اینچ)؛ بنابراین، داشتن عملکرد یکسان چندان هم نباید غافلگیر کننده و غیر منتظره باشد. با این حال، این گوشی به دلیل عدم در اختیار داشتن حالت تصویر ۱۲۰ هرتز، عملکرد بدتری از این دیگر نمی‌تواند داشته باشد.

معمولا زمانی که وقت دوام پیدا کردن باتری و طول عمر آن در تست پخش ویدئو از شبکه YouTube فرا می‌رسد، گوشی‌های سامسونگ عملکرد بسیار خوبی از خودشان نمایش می‌دهند. اما جالب است که باتری Galaxy Note20 Ultra در ادامه دادن این روند چندان موفق عمل نکرده است و عملکرد نه چندان رضایت بخشی در این تست از خودش نشان داده است. ما در این تست فقط از حالت ۶۰ هرتز صفحه نمایش این گوشی استفاده کردیم زیرا در هر صورت، YouTube قابلیت پشتیبانی از نرخ به روزرسانی بیشتری از این ندارد. تست ما نشان داد که Galaxy Note20 Ultra با وجود در اختیار داشتن یک باتری بزرگ‌تر نسبت به نسل قبلی خود یعنی Galaxy Note 10 Plus، تقریبا حدود ۱ ساعت کم‌تر از آن به پخش کردن ویدئو از YouTube ادامه می‌دهد. Note20 Ultra با نمایش دادن حدود ۷ ساعت ویدئو از این شبکه به صورت آنلاین، از اغلب گوشی‌های پرچمدار دیگر عملکرد بدتری داشت که با توجه به صفحه نمایش خیره کننده‌ی آن، مایه شرمساری است.

انجام دادن بازی‌های موبایل، احتمالا بهترین سناریوی استفاده از نرخ به روزرسانی تصویر متغایر و تطبیق پذیر در Note20 Ultra به شمار می‌رود. به هر حال، در اختیار داشتن نرخ به روزرسانی تصویر بالا در طی سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین و تعیین کننده‌ترین فاکتورهای سنجش کیفیت و ملاک برتری برای گیمرها بوده است و اکنون این که فناوری راه خود را به دستگاه‌های گوشی موبایل هوشمند نیز پیدا کرده، بهترین زمان برای سنجش آن نیز فرا رسیده است. متاسفانه، انجام دادن بازی‌های پرتقاضای سنگینِ سه بعدی در حالت تصویر ۱۲۰ هرتز چنان تاثیری روی طول عمر باتری می‌گذارد که شاید هیچ وقت ندیده باشید. اگرچه استفاده کردن از حالت ۶۰ هرتز به شما اجازه می‌دهد که مقایسه بهتری بین Galaxy Note20 Ultra و Note 10 Plus داشته باشید، اما بازی کردن در حالت ۱۲۰ هرتز تقریبا به اندازه ۲ ساعت روی طول عمر باتری تاثیر می‌گذارد. در نتیجه، شما در این حالت بیشتر از ۵ ساعت و ۸ دقیقه نمی‌توانید به بازی کردن ادامه دهید. نکته قابل توجه و بسیار مهمی که باید به خاطر داشته باشید، این است که تمام بازی‌ها هم قابلیت پشتیبانی از نرخ به روزرسانی ۱۲۰ هرتز ندارند اما در نهایت، حالت ۱۲۰ هرتز در بازی‌هایی که از این حالت پشتیبانی می‌کنند، انرژی زیادی مصرف می‌کند.

در هر حال، بدون هیچ شک و تردیدی، Galaxy Note20 Ultra یک دستگاه مهندسی ساز و بسیار دقیق است که با بیشترین دقت ممکن طراحی و ساخته شده است. اما در نهایت، باید گفت که متاسفانه علیرغم این که سامسونگ چند قدم رو به جلوی بزرگ با پرچمدار جدید خود برداشته، اما طول عمر باتری برای دستگاهی در این مقیاس کمی ناامید کننده است. حتی بدون درگیر کردن این دستگاه با نرخ به روزرسانی ۱۲۰ هرتز در صفحه نمایش آن، Galaxy Note20 Ultra در رقابت با تعداد زیادی از رقیبان خود در این رده عقب افتاده است. ما انتظار بسیار بیشتری از چنین دستگاه پرچمدار بزرگی با چنین باتری بزرگی و چنین قیمت بسیار زیادی داشتیم. اما در نهایت، چیزی بهتر از این تست به دست نیاوردیم.

البته، همیشه این احتمال وجود دارد که آپدیت‌های نرم افزاری باعث بهبود پیدا کردن عملکرد دستگاه در چنین بخش‌هایی شوند و همه‌ی ما هم شاهد بودیم که این اتفاق در گذشته بارها رخ داده است. اما در حال حاضر که هنوز آپدیت خاصی برای بهبود دادن وضعیت این دستگاه در این قسمت در دسترس قرار داده نشده است، طول عمر باتری Galaxy Note20 Ultra یکی از نقطه ضعف‌های انگشت شمار آن محسوب می‌شود؛ حداقل در مقایسه با سایر گوشی‌هایی که در این رده وجود دارند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.