بنچمارک های جدیدی از Galaxy S10 Plus منتشر شد

چیزی به رونمایی رسمی از Galaxy S10 و Galaxy S10 Plus نمانده و سامسونگ سخت در تلاش است تا کهکشانی خود را به شکل روز افزون برای عرضه عمومی آن بهینه کند. اما آیا کره ها در این زمینه موفق شده اند؟ با آراد مگ همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

بر هیچ کسی پوشیده نیست که سامسونگ در حال آماده سازی کهکشانی جدید خود برای رونمایی رسمی آن در ۲۰ فبریه است. پرچمداری که قرار است در مدل های مختلفی عرضه شود که هنوز نام آنها نیز قطعی نشده است. از این رو بازار شایعات این گوشی هوشمند پرچمدار بسیار داغ است. حالا در جدیدترین اطلاعات منتشر شده، بنچمارک هایی از این دستگاه انتشار یافته است که نشان می دهد سامسونگ به سختی در تلاش است تا با انجام بهینه سازی های مختلف در سیستم عامل دستگاه، علاوه بر بالا بردن قدرت پردازشی آن، ثبات و پایداری آن را نیز برای عرضه افزایش دهد.

پیش از این بنچمارک هایی از Galaxy S10 منتشر شد که نتایج آن حتی به امتیازهای iPhone XS/XS Max حتی نزدیک هم نبود! اما گزارش های جدید دستگاه نه چندان مرموزی با نام SM-G975F را در بنچمارک Geekbench معرفی می کنند که می توان امید بیشتری برای رقابت جدی تر آن با پرچمداران آیفون را متصور بود.

بر اساس اطلاعات تایید شده گوشی هوشمند Galaxy S10 سامسونگ در آزمون های مختلفی اعم از Geekbench مورد آزمایش قرار گرفته است. دستگاه مورد بحث در تمامی آزمون ها با نام SM-G975F ظاهر شده است که به نظر می رسد به درستی توسط سامسونگ از انظار عمومی پنهان نشده است. چرا که نسخه جهانی Galaxy S9 Plus با مدل SM-G965F عرضه شده بود.

از این رو، مطمئنا در حال مشاهده بنچمارک مدل جهانی Galaxy S10 Plus هستیم که به صورت مدل پیش تولید در حال آزمایش توسط مهندسان سامسونگ است. مدل جهانی Galaxy S10 و Galaxy S10 Plus (و حتی نسخه ارزان قیمت تر با نام احتمالی Galaxy S10E) پردازنده تازه معرفی شده و اختصاصی سامسونگ با نام Exynos 9820 را در قلب خود خواهند داشت. این در حالیست که در دیگر جاهای جهان شامل چین، آمریکای شمالی و اروپا، این گوشی هوشمند با پردازنده قدرتمند Snapdragon 855 عرضه خواهد شد.

مدل SM-G975F حاضر شده در بنچمارک، از مادربورد universal9820 به همراه ۶ گیگابایت رم استفاده می کند که تنها ۵.۴ گیگابایت آن در دسترس برنامه های کاربر خواهد بود. علاوه بر این ها، دستگاه یاد شده از اندروید ۹ به همراه پوسته One UI استفاده می کند که پیشتر سامسونگ به طور کامل به شرح تغییرات و ویژگی های آن پرداخت.

علاوه بر مدل مورد بحث با حافظه ۶ گیگابایتی، شایعات حاکی از این هستند که سامسونگ دو مدل ۸ گیگابایتی و ۱۲ گیگابایتی را نیز برای Galaxy S10 Plus در نظر گرفته است که قیمتی برابر با ۱۵۰۰ یورو خواهد داشت. البته این موضوع را یادآور شویم که در ینچمارک Geekbench، تنها قدرت خام پردازشی تراشه دستگاه مورد آزمون قرار می گیرد و حجم حافظه رم تاثیری بر نتایج نهایی نخواهد داشت.

دستیابی به بهترین امتیاز در دنیای اندروید

وقتی چند هفته قبل، اولین بنچمارک های Galaxy S10 Plus در آزمون Geekbench و با مدل SM-G975N در فضای مجازی منتشر شد، عده بسیاری دستیابی به امتیاز تک هسته ای ۳۲۴۸ و چند هسته ای ۷۹۹۹ را بسیار ناامید کننده خواندند. اما با انتشار اطلاعات جدید، به نظر می رسد تنها دلیل چنین نتایج ضعیفی، سیستم عامل بهینه نشده دستگاه بود.

پرواضح است که از آن زمان تاکنون، هیچ یک از مشخصات سخت افزاری دستگاه دچار تغییر نشده و این تنها سیستم عامل اندروید ۹ دستگاه است که سامسونگ با تغییراتی در آن توانسته چیزی در حدود ۱۲۰۰ امتیاز تک هسته ای و ۲۵۰۰ امتیاز چند هسته ای دیگر را برای دستگاه خود به ارمغان بیاورد.

با در نظر گرفتن امتیاز تک هسته ای ۴۴۷۷ و چند هسته ای ۱۰۴۴۴، گوشی هوشمند Galaxy S10 Plus شرکت سامسونگ به قدرتمندترین دستگاه حال حاضر دنیای اندروید در هر دو بخش پردازش تک هسته و چند هسته ای بدل خواهد شد. این دستگاه حتی قدرت بیشتری از Mate 20 Pro شرکت هواوی خواهد داشت که با پردازنده ۷ نانومتری (به همراه ۶.۹ میلیارد ترانزیستور) در اواخر سال گذشته عرضه شده است.

با این وجود انتظار می رود تا نسخه آمریکای شمالی گوشی Galaxy S10 Plus با پردازنده Snapdragon 855، نتایج نسخه Exynos 9820 را تحت الشعاع قرار دهد؛ چرا که طبق بنچمارک های منتشر شده از دستگاه Z5 Pro GT شرکت لنوو و ینچمارک های منتسب به Xperia XZ4 سونی در آزمون AnTuTu، به نظر می رسد قدرت سخت افزاری تراشه کوالکام، قدرت بیشتری را نسبت به تراشه اختصاصی سامسونگ ارائه دهد. البته این مورد را هم در نظر داشته باشید که گوشی هوشمند Note 9 سامسونگ به همراه تراشه Exynos 9810 توانست در آزمون Geekbench امتیاز بیشتری را در مقایسه با نسخه Snapdragon 845 به دست بیاورد.

 

هنوز راه زیادی مانده…

درست است که با معرفی Z5 Pro GT توسط لنوو، در حال حاضر شاهد پادشاه جدیدی در لیست قدرتمندترین گوشی های بنچمارک AnTuTu هستیم (که البته در حاضر امکان تهیه این دستگاه وجود ندارد)، اما تاکنون هیچ دستگاهی موفق نشده به تاج و تختی که iPhone XS در صدر لیست قدرتمندترین دستگاه های بنچمارک Geekbench برای خود دست و پا کرده، حتی نزدیک شود!

سامسونگ تنها در صورتی می تواند دستگاه اپل را از از جایگاه خود به زیر کشد که تا زمان عرضه پرچمدار جدید خود، بهینه سازی های جدیدی را متوجه سیستم عامل آن کند. در حال حاضر دستگاه های iPhone XS/XS Max اپل با دستیابی به امتیازهای تک هسته ای ۵۰۰۰ و چند هسته ای ۱۱۲۰۰ در صدر جدول قدرتمندترین ها قرار دارند.

در آخر این مورد را هم یادآور شویم که نتایج بنچمارک ها همواره به معنی عملکرد بی نقص دستگاه در دنیای واقعی نیست و تنها به قدرت خام سخت افزار آن، خصوصا تراشه، اشاره دارند.

به نظر شما سامسونگ می تواند با تراشه اختصاصی Exynos 9820 بار دیگر قدرت سخت افزاری دنیای اندروید را به دستگاه های iOS اپل نزدیک کند؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))