بنچمارک Galaxy S21 در Geekbench منتشر شد

Galaxy S20
Galaxy S20

گزارش‌های تایید نشده‌ و غیر رسمی ادعا می‌کنند که چیپست Exynos 1000 به عنوان یکی از چیپست‌های پیش روی شرکت سامسونگ از چیپست پرچمدار Qualcomm در سال آینده میلادی یعنی Snapdragon 875 سریع‌تر خواهد بود اما با توجه به اطلاعاتی که از تست بنچمارک احتمالی Galaxy S21 (که شاید هم S30 نام داشته باشد) منتشر شده، فکر نمی‌کنیم که Exynos 1000 در گوشی‌های پرچمدار پیش روی ما در سری Galaxy S مورد استفاده قرار داده شود. گزارش‌های اولیه که در رابطه با این موضوع منتشر شده بود، بر اساس نتایج Geekbench بودند که قبل از این که ما بتوانیم مشروعیت و دقت آن‌ها را با اطمینان خاطر کامل تایید کنیم، از دیتابیس این پلتفرم به دست آمده بودند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و بنچمارک احتمالی Galaxy S21 همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید تا کاملا از چند و چون این ماجرا آگاهی پیدا کنید.

خب، اکنون ماجرا از این قرار است که اخیرا یک تست بنچمارک از چیزی که به نظر می‌رسد باید گوشی هوشمند Samsung Galaxy S21 Plus باشد، در اختیار ما قرار داده شده است که امتیازهایی که به دست آورده است، به طور ملموسی پایین هستند. نکته قابل توجه و مهمی که وجود دارد، این است که صفحه‌ی امتیاز بنچمارک برای دستگاهی با کد SM-G996B (که به احتمال زیاد نسخه اروپای گوشی هوشمند Samsung Galaxy S21 Plus می‌باشد)، نشان می‌دهد که مدل چیپست آن Exynos 2100 می‌باشد که ظاهرا به نظر می‌رسد که یک چیپست کاملا متفاوت از چیزی است که تا به حال فکر می‌کردیم. تست بنچمارک Galaxy S21 با چیپست احتمالی Exynos 2100 در پلتفرم Geekbench نشان می‌دهد که عملکرد آن اختلاف بسیار زیادی با Exynos 1000 دارد که تا به حال شایعه شده بود در این گوشی وجود دارد و حتی از Snapdragon 875 نیز عملکرد بدتری دارد. اما حداقل نیمه پر لیوان این است که از Galaxy S20 Plus به عنوان نسل قبلی این گوشی، بهتر عمل کرده است.

در هر صورت، تست بنچمارک احتمالی Galaxy S21 Plus نشان می‌دهد که این گوشی باید ۸ گیگابایت حافظه رم در اختیار داشته باشد. زیرا نتایج بنچمارک آن اشاره به وجود حافظه رم ۶.۷۷ گیگابایتی در این گوشی کرده‌اند که به احتمال زیاد به مقدار حافظه‌ای که توسط پردازنده گرافیکی (GPU) این گوشی رزرو شده است، تعلق دارد. در هر صورت، این مقدار از حافظه‌ی رم با ظرفیت رم موجود در Samsung Galaxy S20 Plus با شبکه اتصالات ۴G مطابقت دارد و با آن یکسان است (مدل‌های ۵G دارای ۱۲ گیگابایت حافظه رم هستند). نکته قابل توجه دیگری که در تست بنچمارک گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy S21 Plus وجود دارد، این است که سرعت فرکانس پردازنده مرکزی (CPU) آن را ۲.۲۱ گیگاهرتز ذکر کرده است که احتمالا طبق معمول باید مربوط به هسته‌های کوچک‌تر پردازنده مرکزی آن باشند (پلتفرم Geekbench همیشه به دلایل نامعلومی فقط فرکانس کاری هسته‌های کوچک‌تر را اعلام می‌کند).

اگر بخواهیم فرکانس هسته‌های پردازنده S21 Plus را با پردازنده‌های دیگر مقایسه کنیم، مشاهده می‌کنیم که به عنوان مثال چهار هسته‌ی A55 که در چیپست Exynos 990 وجود دارند، با فرکانس ۲.۰ گیگاهرتز کار می‌کنند. بنابراین، با توجه به تست بنچمارک جدیدی که احتمالا به این گوشی تعلق دارد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه‌ی هسته‌های پردازنده آن کمی اورکلاک شده باشند. با این وجود، نوع و مدل دقیق هسته‌های آن هنوز مشخص نیست اما در حال حاضر حرف و حدیث‌هایی که درمورد چیپست Exynos 1000 وجود دارد، به این موضوع اشاره می‌کنند که این چیپست دارای هسته‌های جدید Cortex-X1 خواهد بود. اما برای این که از این موضوع کاملا اطمینان خاطر پیدا کنیم، هنوز باید صبر کنیم و ببینیم در آینده چه خواهد شد.

اما به جز این، یک سری از مشخصات احتمالی گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy S21 Plus به عنوان گوشی پرچمدار پیش روی شرکت سامسونگ را از روی تست بنچمارک آن می‌توان متوجه شد که بر این اساس، این گوشی باید به صورت پایه به سیستم عامل اندروید ۱۱ مجهز باشد که چندان هم غافلگیر کننده و غیر منتظره نیست. زیرا تا زمان عرضه شدن این گوشی، نسخه جدید سیستم عامل اندروید نیز عرضه خواهد شد و گوشی‌های پرچمدار پیش روی سامسونگ نیز قطعا به آن مجهز خواهند بود. در هر حال، یک شایعه دیگر هم امروز از این گوشی منتشر شده بود که ادعا می‌کرد یک باتری ۴ هزار و ۸۰۰ میلی آمپری در اختیار خواهد داشت که اگر واقعا حقیقت داشته باشد، ۳۰۰ میلی آمپر بیشتر از Galaxy S20 Plus خواهد بود که در بهار سال ۲۰۲۰ عرضه شده بود.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.