Galaxy S21 Ultra مورد تست بنچمارک قرار گرفت

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

در حال حاضر انتظار داریم که شرکت سامسونگ گوشی‌های هوشمند پرچمدار بعدی خود در سری Galaxy S21 را در تاریخ ۱۴ ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۲۵ دی ماه سال جاری شمسی رونمایی و معرفی کند. این یعنی در حال حاضر ما کم‌تر از یک ماه و یا فقط کمی بیشتر از دو هفته تا ملاقات با آن‌ها فاصله داریم.

طبق معمول، ما در طی چند ماه اخیر شاهد افشاگری و فاش شدن تعداد بسیار زیادی از ویژگی‌ها و مشخصات مدل‌های سه گانه سری پیش روی Galaxy S21 بودیم که ایده بسیار واضح و شفافِ خوبی درمورد این که چه انتظاری باید از این لاین آپ داشته باشیم، در اختیار ما قرار داده‌اند. و اکنون هم ماجرا از این قرار است که ما موفق به بدست آوردن و کشف یک سری اطلاعات بسیار جالب توجه دیگر هم شده‌ایم که به لطف پلتفرم بنچمارک گیری معتبر Geekbench در اختیار ما قرار داده شده‌اند. این کشف جدید، چیزی نیست به جز مشاهده لیست رده بالاترین مدل از این لاین آپ سه گانه یعنی Galaxy S21 Ultra 5G که به چیپست پرچمدار پیش روی خود این شرکت به اسم Exynos ۲۱۰۰ که در پلتفرم بنچمارک گیری Geekbench مشاهده شده است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از عملکرد گوشی هوشمند پرچمدار پیش روی شرکت سامسونگ یعنی Galaxy S21 Ultra 5G در پلتفرم بنچمارک گیری Geekbench، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

قبل از این که به عملکرد (نسخه اولیه) S21 Ultra 5G در این تست بنچمارک بپردازیم، باید توضیح دهیم که مدل‌های مجهز به چیپست Exynos ۲۱۰۰ در هر سه عضو این خانواده، مدل‌هایی هستند که برای عرضه در نقاط بسیار زیادی از دنیا از جمله کشور هند و همینطور خاورمیانه در نظر گرفته شده‌اند. مناطق دیگری مانند کشورهای اروپایی نیز نسخه Exynos این خانواده را به دست خواهند آورد. بر اساس شناختی که از عملکرد شرکت سامسونگ در طی چند وقت اخیر به دست آورده‌ایم، این شرکت از چیپست داخلی خودش برای این مناطق استفاده خواهد کرد و در واقع، نسخه Qualcomm آن‌ها (که امسال از چیپست Snapdragon ۸۸۸ این شرکت استفاده خواهند کرد که همین چند وقت پیش به طور رسمی رونمایی شد) فقط در سه منطقه عرضه خواهد شد که اگر بخواهیم بر اساس عملکرد این شرکت در سال‌های گذشته پیش بینی کنیم، شامل ایالات متحده آمریکا، چین و همچنین بازار داخلی این شرکت یعنی کره جنوبی خواهند بود.

در هر صورت، رده بالاترین مدل این لاین آپ به اسم Samsung Galaxy S21 Ultra 5G با شماره مدل و کد SM-G998B در پلتفرم بنچمارک Geekbench مشاهده شده است و در تست تک هسته خود موفق به بدست آوردن ۱ هزار و ۶ امتیاز شده است و در تست چند هسته خود نیز ۳ هزار و ۵۹ امتیاز کسب کرده است. اطلاعاتی که در لیست این بنچمارک درج شده، نشان دهنده این هستند که فرکانس پایه و بیس پردازنده مرکزی (CPU) این دستگاه به ۲.۲۱ گیگاهرتز رسیده است که به احتمال زیاد، مربوط به فرکانس هسته‌های کم مصرف این پردازنده یعنی Cortex A55 است. اگر بخواهیم اعداد و ارقامی که در تست نسخه Exynos ۲۱۰۰ این دستگاه به دست آمده است را با امتیازهایی که از نسخه Snapdragon ۸۸۸ مدل پایه این لاین آپ یعنی S21 5G که مدتی پیش به دست آمده بودند، مقایسه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که یک اختلاف جزئی و بسیار اندک در عملکرد پردازنده‌های مرکزی آن‌ها وجود دارد که کفه ترازو را مقدار بسیار اندکی به سمت نسخه Exynos این سری متمایل کرده است. البته، حتی با وجود این موضوع نیز باید به خاطر بسپارید که هر دو دستگاهی که در این تست مشاهده شده‌اند، هنوز در مراحل توسعه و ساخت قرار دارند و قطعا بهینه سازی‌های بیشتری بر آن‌ها اعمال خواهد شد و در واقع، آن‌ها هنوز نمونه‌های اولیه‌ای هستند که ساخت و بهینه سازی آن‌ها هنوز به طور کامل به پایان نرسیده است. بنابراین، هنوز نه امتیاز نسخه Exynos ۲۱۰۰ این سری را می‌توان نهایی در نظر گرفت و نه نسخه Snapdragon ۸۸۸ آن‌ها را.

اما این لیست جدید از نسخه مجهز به پردازنده موبایل Exynos که از Samsung Galaxy S21 Ulta 5G به دست آمده است، یک سری اطلاعات و جزئیات دیگر درمورد این مدل نیز در اختیار ما قرار می‌دهند که از این دست می‌توانیم به ۱۲ گیگابایت حافظه رم به همراه اندروید ۱۱ اشاره کنیم. اما آیا ما به این همه حافظه رم هیچ نیازی هم پیدا خواهیم کرد؟ پاسخ این سوال را می‌توانید با مراجعه به لینک زیر و مطالعه مقاله‌ای که مدتی قبل در رابطه با این موضوع برای شما همراهان مجله اینترنتی آرادموبایل تهیه کرده بودیم، به دست بیاورید.

بر اساس اطلاعات و جزئیاتی که در گذشته فاش شده بود، انتظار می‌رود که هسته اصلی چیپست Exynos ۲۱۰۰ دارای فرکانسی بالا باشد که اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، بر روی ۲.۹۱ گیگاهرتز تنظیم خواهد شد. و در کنار آن سه هسته کمکی Cortex A78 نیز قرار است وجود داشته باشد که می‌توانند دارای فرکانس ۲.۸۱ گیگاهرتز باشند. و در آخر نیز قرار است چهار هسته کم مصرف Cortex A55 وجود داشته باشد که نهایت فرکانس کاری آن‌ها می‌تواند تا ۲.۲۱ گیگاهرتز افزایش پیدا کند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که هسته‌های Cortex A78 و A55 موجود در چیپست Exynos ۲۱۰۰ از شرکت سامسونگ ، دارای فرکانسی هستند که مفدار بسیار اندکی بالاتر از نمونه‌هایی که در Snapdragon ۸۸۸ وجود دارند، هستند. همین امر می‌تواند توجیح کننده اختلاف جزئی که بین آن‌ها وجود دارد و در تست‌های بنچمارک نسخه‌های اولیه سری S21 نیز قابل دیدن است، باشد. اما قطعا باید زمان بیشتری منتظر باشیم تا این چیپست به طور رسمی رونمایی شود و همچنین ما با مدل‌های نهایی این سری و همینطور Samsung Galaxy S21 Ultra 5G ملاقات کنیم تا تفاوت‌های واقعی در نسخه نهایی آن‌ها را مشاهده کنیم و بتوانیم یک مقایسه عادلانه و منطقی و دقیق بین آن‌ها انجام دهیم.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.