تست باتری Galaxy Z Fold2 منتشر شد

Galaxy Z Fold 2
Galaxy Z Fold 2

چند روزی است که گوشی هوشمند تاشوی جدید شرکت سامسونگ که مدل بهبود یافته Galaxy Fold اولیه به شمار می‌رود، به طور رسمی رونمایی و معرفی شده است. اکنون با تست باتری Galaxy Z Fold2 در خدمت شما هستیم. همچنان در ادامه مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

نگران نباشید، ما قصد نداریم مانند تمام مطالب دیگری که این روزها درمورد گوشی تاشوی جدید سامسونگ منتشر می‌شود، درمورد ویژگی‌هاس سطحی ظاهری و قابلیت‌های تا شدن این گوشی در زاویه‌های مختلف و ثابت ماندن در این زاویه‌ها صحبت کنیم. در حقیقت، ما امروز یک روش کالبد شکافی را روی نسل جدید گوشی‌های تاشوی شرکت سامسونگ پیاده سازی خواهیم کرد که نیازی به باز کردن دستگاه و بیرون ریختن اجزای داخلی آن ندارد. ما قصد داریم یکی از ویژگی‌های اصلی این گوشی و هر گوشی جدید دیگری که در بازار عرضه می‌شود را بررسی کنیم. این بررسی چیزی نیست جز تست باتری Galaxy Z Fold2 5G که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تمام چیزی که در گوشی‌های تاشوی نوظهور وجود دارد، این است که فضای بیشتر و صفحه نمایش بزرگ‌تری در اختیار کاربران خود قرار دهند اما نباید فراموش کرد که از سوی دیگر، هر چه اندازه نمایشگر بیشتر شود، به انرژی بیشتری هم نیاز پیدا می‌کند. اکنون وقت آن رسیده تا ببینیم نسل جدید گوشی‌های هوشمند تاشوی شرکت سامسونگ در تست‌های باتری رایج ما چه عملکردی از خودش به نمایش می‌گذارد و چطور عمل خواهد کرد. برای آگاهی از این موضوع، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سامسونگ در گوشی هوشمند تاشوی Galaxy Z Fold2 از یک باتری ۴۵۰۰ میلی آمپری استفاده کرده است. بنابراین، ظرفیت باتری این گوشی دقیقا به اندازه ظرفیت باتری Galaxy Note20 Ultra، یکی دیگر از گوشی‌های پرچمدار اخیر شرکت سامسونگ می‌باشد. البته، این یک کیس عجیب و غریب است. زیرا اگرچه Galaxy Z Fold 2 با یک صفحه نمایش ۷.۶ اینچی پنل نمایشگر بزرگ‌تری در اختیار دارد، اما در واقع زمانی که آن را با Note20 Ultra مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که پیکسل‌های کم‌تری در آن وجود دارد (حدود ۳.۹ میلیون در برابر حدود ۴.۴ میلیون). از نظر عملکرد، هر دوی آن‌ها مشخصات و ویژگی‌های سخت افزاری تقریبا مشابهی با یکدیگر در اختیار دارند. بنابراین، مقایسه کردن آن‌ها با یکدیگر منطقی به نظر می‌رسد.

Galaxy Z Fold2
Galaxy Z Fold2

در تست باتری Galaxy Z Fold2 می‌توانید مشاهده کنید که یک قسمت وجود دارد که کمی از تعادل خارج شده است. حقیقت غیر قابل انکاری که وجود دارد، این است که بر اساس تست ما، وبگردی کردن با این صفحه نمایش AMOLED بزرگ و انعطاف پذیر متاسفانه ضرر زیادی می‌تواند به طور عمر باتری این دستگاه وارد کند و ظرفیت آن را با سرعت زیادی خالی کند. این گوشی فقط ۷ ساعت تایم وبگردی در اختیار ما قرار داد که هم از Galaxy Note20 Ultra و هم Galaxy S20 Ultra حدود ۵ ساعت کم‌تر است. در کمال تعجب، وبگردی کردن با حالت تصویر ۱۲۰ هرتز تاثیر قابل توجه و چندان زیادی در طول عمر باتری این گوشی ندارد و تفاوت آن با حالت معمولی فقط ۲۰ دقیقه است. بنابراین، بهتر است برای وبگردی کردن، به‌ روزرسانی صفحه نمایش این گوشی را روی حالت ۱۲۰ هرتز قرار دهید تا تجربه لذت بخش‌تری از اسکرول کردن به دست بیاورید. در این حالت، فقط ۲۰ دقیقه زودتر انرژی گوشی شما نسبت به حالت عادی به پایان می‌رسد.

در تست باتری Galaxy Z Fold2 در هنگام تماشای ویدئو در شبکه YouTube، طول عمر باتری این گوشی تقریبا به اندازه برادر و همتای غیر تاشوی خود یعنی Note20 Ultra می‌باشد. با این وجود، باید توجه داشته باشید که این اصلا دستاورد چندان بزرگ و ارزشمندی هم برای Z Fold 2 5G محسوب نمی‌شود. زیرا در درجه اول، تست‌های باتری ما از گوشی Note20 Ultra هم حاکی از این موضوع بود این دستگاه نیز در هنگام تماشا (یا بهتر است بگوییم تماشای آنلاین یا استریم) ویدئو در YouTube با استفاده از اتصال Wi-Fi در شرایط یکسان چندان درخشان و عالی نبود. ۷ ساعت پخش مداوم ویدئو به هیچ وجه برای Z Fold 2 مایوس کننده و فاجعه بار نیست. اما از سوی دیگر، چندان خوب و عالی هم به شمار نمی‌رود. برای یک مقایسه مختصر و کوتاه باید اشاره کنیم که طول عمر باتری Galaxy S20 Ultra در این تست، حدود ۳ ساعت و نیم از Z Fold 2 و همتای غیر تاشوی آن بیشتر بود.

بدون هیچ شکی، Samsung Galaxy Z Fold 2 5G یکی از قدرتمندترین گوشی‌های موبایل هوشمندی است که شرکت سامسونگ تا به حال تولید کرده است و بازی کردن بر روی یک گوشی تاشو چیزی است که عده بسیار زیادی از مردم هنوز تجربه نکردند و نمی‌دانند چقدر می‌تواند جذاب، هیجان انگیز و فراموش نشدنی باشد. در اینجا، فضای قابل توجی در اختیار شما در صفحه نمایش قرار دارد، قدرت بسیار زیادی درون بدنه آن وجود دارد و همه چیز را کاملا خوش دست و راحت تحت کنترل دارید. اما متاسفانه تست باتری Galaxy Z Fold2 نشان می‌دهد که تنها کمی بیشتر از ۵ ساعت می‌توانید از این لذت استفاده کنید. البته، باز در این تست هم عملکرد باتری این گوشی تقریبا به اندازه عملکرد Galaxy Note20 Ultra است.

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G
Samsung Galaxy Z Fold 2

قبل از این که تصمیم بگیرید به نزدیک‌ترین فروشگاه سامسونگ که در اطراف شما وجود دارد بروید و بر اساس تست ما، از طول عمر نسبتا کم باتری Galaxy Z Fold 2 5G گله و شکایت کنید و بخواهید عمر باتری دستگاه گرانبهای خود را پس بگیرید، باید توجه داشته باشید که از یک زاویه دیگر نیز می‌توان به این قضیه نگاه کرد. گوشی هوشمند تاشوی Samsung Galaxy Z Fold 2 5G یک صفحه نمایش ثانویه هم در اختیار دارد که بر خلاف Galaxy Fold اولیه، برای انجام دادن بسیاری از کارهای عادی و روزمره شما کاملا مناسب است و فضای کافی در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین، احتمالا آنقدر که فکر می‌کنید، این گوشی را زیاد باز نخواهید کرد که در نهایت باعث می‌شود در استفاده عادی در طول روز طول عمر باتری بیشتری در اختیار داشته باشید. علاوه بر این، همانطور که در تست باتری Galaxy Z Fold2 نیز مشاهده کردید، باتری این گوشی سعی و تلاش زیادی می‌کند که عملکرد دقیقا یکسان و مشابهی با Note20 Ultra داشته باشد.

با توجه به وجود یک صفحه نمایش غول پیکر ۷.۶ اینچی پرمصرف در این گوشی، این خودش یک دستاورد محسوب می‌شود. و اگر برای خریداری کردن Z Fold 2 5G و Note20 Ultra شک دارید و سر یک دوراهی بزرگ قرار دارید، تست ما از باتری گوشی تاشوی جدید شرکت سامسونگ در این مطلب، طول عمر باتری را از فاکتورهای مقایسه کاملا حذف می‌کند. زیرا این دو در این قسمت عملا با هم یکسان هستند. البته، این حقیقت هم وجود دارد که هیچ کس گوشی تاشوی جدید شرکت سامسونگ را به خاطر طول عمر باتری و عملکرد آن در این زمینه خریداری نمی‌کند. بله، ما هم کاملا با شما موافق هستیم که اگر طول عمر باتری آن بیشتر بود و یا سامسونگ از یک باتری بزرگ‌تر در این گوشی پرمصرفِ ۲ هزار دلاری استفاده می‌کرد، بسیار بهتر بود اما حداقل در این بخش چیزی از سایر گوشی‌های فوق پرمیوم و رده بالای پرچمدار دیگری که اکنون در بازار وجود دارد، کم ندارد.

در نهایت، همه‌ی این‌ها تنها به یک سوال ساده ختم می‌شود: آیا شما واقعا این گوشی تاشوی گرانبها را می‌خواهید؟ و آیا حاضر هستید برای در اختیار داشتن آن ۷۰۰ دلار بیشتر از Galaxy Note20 Ultra که خودش یکی از گران قیمت‌ترین گوشی‌های حاضر حاضر بازار به شمار می‌رود، هزینه کنید؟ به پاسخ این دو سوال خوب باید فکر کنید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.