هلی کوپتر دو ملخه SB-1

هلی کوپتر دو ملخه SB-1
هلی کوپتر دو ملخه SB-1

دو کمپانی بوئینگ و سیکورسکی در یک همکاری مشترک موفق به ساخت هلی کوپتر نظامی به نام SB-1 شدند. این هلی کوپتر دارای مشخصات و ویژگی های تازه ای ست که آن را از نسل های پیشین خود جدا می سازد. برای شناخت بیشتر این محصول با آراد موبایل مگ همراه باشید.

این پرنده ی نظامی که آن را Defiant یا جسور می نامند، فضای کافی برای ۴ خدمه و ۱۲ سرباز با سلاح های همراهشان را دارد. از این لحاظ می تواند آن را یک نفربر هوایی کاملا حرفه ای قلمداد کرد. این هلی کوپتر دارای بدنه ی کاملا زره پوشی شده می باشد و در مقابل هر تهدید گرم احتمالی، ایمن سازی شده است.

طبق گزارشی که در breakingdefense منتشر شده است، پرنده ی نظامی SB-1 تا سال ۲۰۳۰ در ناوگان ارتش هوایی ایالات متحده ی آمریکا جای گرفته و به عنوان یک هلی کوپتر نظامی فوق حرفه ای شناخته خواهد شد.

هلی کوپتر دو ملخه SB-1
هلی کوپتر دو ملخه SB-1

معرفی هلی کوپتر SB-1 آمریکایی

فناوری تازه ای که SB-1 با آن همراه است، توانسته دنیای جدیدی را در نسل هلی کوپترها به خصوص هلی کوپترهای نظامی به وجود بیاورد.

در ساختار اصلی هلی کوپترها شاهد یک ملخ افقی بزرگ و اصلی در سقف هلی کوپتر هستیم که به وسیله ی چرخش آن به حرکت درمی آید. اما یک ملخ کوچکتر نیز به شکل عمودی در انتهای آن قرار دارد که در مقابل چرخش بدنه به دور خود به عنوان مانع عمل می کند.

هلی کوپتر SB-1 علاوه بر داشتن ملخ های افقی و عمودی که انتظارش را داشتیم، دارای یک ملخ موازی افقی دیگر با ملخ اولیه ی خود نیز می باشد.

البته این نخستین بار نیست که یک هلی کوپتر نظامی از دو ملخ افقی بهره مند می شود، بلکه پیش از این چنین فناوری را در هلی کوپتر روسی کاموف Ka-52 دیده بودیم. کاموف Ka-52 روسی نیز دو ملخ موازی در سقف خود داشت، اما این هلی کوپتر را با حذف ملخ عمودی ساخته بودند.

چیزی که SB-1 را به عنوان محصول مشترک بوئینگ و سیکورسکی متمایز و برجسته می سازد؛ بهره مندی از دو ملخ موازی سقفی و ملخ عمودی در بخش انتهایی خود است. به همین دلیل تا به امروز این هلی کوپتر نظامی را می توانیم بهترین در نوع خود از لحاظ کیفیت و قدرت بدانیم.

هلی کوپتر دو ملخه SB-1
هلی کوپتر دو ملخه SB-1

به گفته ی سازندگان آن، این محصول قادر به شرکت در هر مانور هوایی بوده و می تواند شیب کامل را با پایداری کامل پشت سر بگذارد.

دو ملخ موازی هلی کوپتر SB-1 روی یک محور قرار داشته و با این حساب چرخش ملخ ها درست با هم یکی می باشد. به این دلیل سرعت در این هلی کوپتر تا سطح بالاتری می رود و طبق چیزی که اعلام شده و در پروازهای آزمایشی نیز به اثبات رسیده است، می تواند تا ۵۲۰ کیلومتر بر ساعت اوج بگیرد.

این پرنده علی رغم این که دارای ملخ عمودی برای جلوگیری از چرخش به دور خود است، اما چنین اتفاقی را به طور کلی نمی تواند تجربه کند. زیرا دو ملخ هم محور باعث صفر شدن گشتاور منفی شده و پدیده ی گردش به دور خود منتفی می گردد. اما با این همه ملخ عمودی انتهای SB-1 به عنوان ضامن دوم تعبیه گردیده است. این ملخ انتهایی باعث می شود که حین اوج گرفتن و بالا رفتن سرعت، هدایت پرنده برای خلبان راحت تر شده و در مسیرهایی که شدت جریان هوا قوی تر بوده و یا باد می وزد، ایستایی بالاتری از خود نشان دهد.

هلی کوپتر دو ملخه SB-1
هلی کوپتر دو ملخه SB-1

طبق گفته ی کمپانی های سازنده،تا زمان تولید انبوه و اضافه شدن SB-1 دو ملخه به ناوگان ارتش هوایی ایالات متحده، ممکن است اصلاحات و تغییرات دیگری نیز در ساختار و ویژگی های آن به وجود بیاید.

هلی کوپتر دو ملخه SB-1
هلی کوپتر دو ملخه SB-1
سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...