صدای گوشی هوشمند ؛ راهنمای خرید گوشی برای عاشقان موسیقی -قسمت اول

کیفیت صدای گوشی هوشمند به چه چیزهایی بستگی دارد؟

ده سال پیش بود که اولین گوشی موبایل با قابلیت پخش mp3 وارد بازار شد. زیمنس SL45 که به همراه یک هدفون و حافظه داخلی قابل ارتقا عرضه شد و نقطه آغاز مسیری بود که منجر به از میدان به در کردن موزیک پلیرها شد. از آن روز به بعد با عرضه هر گوشی هوشمند، یک گام جدید برای ارتقای کیفیت صدای گوشی هوشمند برداشته می‌شود تا موسیقی در گوشی به تجربه لذت‌بخش‎تری تبدیل بشود.

کمپانی‌هایی مثل LG و HTC با اضافه کردن قطعات مخصوص به گوشی‌هایشان، کیفیت پخش موزیک را افزایش می‌دهند. سونی هنوز هم از بهینه‌سازی نرم‌افزاری و کدک‌های بلوتوثی با رزولوشن بالا برای ارتقای کیفیت صدای گوشی هوشمند استفاده می‌کند. جک ۳.۵ میلیمتری هدفون هم فاصله‌ زیادی تا پیوستن به تاریخ ندارد.
همه اینها را در نظر بگیرید؛ اگر بخواهید یک گوشی جدید بخرید و عاشق موسیقی هم باشید، خرید موبایل برایتان خیلی سخت خواهد بود. وقتی به قسمت مشخصات فنی گوشی مورد نظرتان بروید، کلی اصطلاح و عدد و رقم می‌بینید که فقط متخصصان از آنها سر در می‌آورند. در این مطلب آرادمگ قصد داریم شما را با تمام موارد موثر بر کیفیت صدای گوشی هوشمند آشنا کنیم تا انتخاب و خرید موبایل برایتان ساده‌تر بشود. با درک هر کدام از این موارد به خوبی می‌فهمید گوشی هوشمند چطور به یک دستگاه پخش موسیقی بی‌بدیل تبدیل می‌شود.

این راهنمای خرید گوشی هوشمند فقط و فقط به کیفیت صدای پخش موسیقی گوشی هوشمند می‌پردازد. پس بعد از اینکه درباره کیفیت صدای گوشی مورد نظرتان مطمئن شدید حتما سایر موارد مثل باتری، دوربین، نمایشگر و … را هم بررسی کنید.

زیمنس SL45

اصطلاحات مربوط به کیفیت صدای گوشی هوشمند

اکثر خریدارها وقتی می‌خواهند در فروشگاه‌های آنلاین دنبال گوشی بگردند، یک نگاه سطحی به بخش مشخصات فنی می‌اندازند و خیلی سریع سراغ نظرات می‌روند. حق هم دارند چون این مشخصات معمولا پیچیده هستند و توضیحات چند خطی برای درک تاثیرشان روی کارایی گوشی کافی نیست.
یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های مشخصات فنی هم مربوط به صدای گوشی هوشمند است. اما اگر بخواهید یک گوشی رده اول در زمینه پخش موسیقی انتخاب کنید، باید این اصطلاحات را بشناسید. در این بخش اصطلاحات مربوط به صدا را به شما معرفی می‌کنیم تا بدانید هر کدام به چه معنی هستند و چه تاثیری روی صدا دارند.

بیت ریت (نرخ انتقال)

به تعداد بیت‌های داده پردازش شده در واحد زمانی مشخص، بیت ریت گفته می‌شود. بیت ریت صدا معمولا بر ثانیه و با واحد bps (بیت بر ثانیه) سنجیده می‌شود. استاندارد دستگاه بین‌المللی یکاها درباره این مورد هم صدق می‌کند. یعنی این مقدار با کیلوبایت بر ثانیه (kbps)، مگابایت بر ثانیه(Mbps) و گیگابایت بر ثانیه (Gbps) هم نشان داده می‌شود. هرچه مقدار بیت ریت بیشتر باشد، دستگاه قادر به پردازش داده‌های بیشتری است و این یعنی صدای بهتری خواهد داشت.

کدک (Codec)

کدک دو نوع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد. کدک نرم‌افزاری برای رمزگذاری و رمزگشایی داده دیجیتال استفاده می‌شود. در واقع Codec مخفف عبارت coder-decoder به معنای رمزگذار-رمزگشا است. رمزگذار داده را رمزگذاری می‌کند تا برای انتقال آماده بشود و رمزگشا هم این داده‌ها را رمزگشایی می‌کند تا قابل خواندن بشوند. MP3 یکی از معروف‌ترین کدک‌های صوتی است. اپلیکیشن‌هایی مثل Audacity از یک رمزگذار MP3 برای تبدیل موسیقی به فایل mp3 استفاده می‌کنند. گوشی هوشمند یا موزیک پلیر شما از رمزگشای MP3 برای تبدیل آن به صدا استفاده می‌کند.

حالا می‌رسیم به کدک سخت‌افزاری. سازندگان گوشی همراه به ندرت درباره درباره قطعات صوتی به کار رفته در محصولاتشان توضیح می‌دهند. اما همه درباره کدک سخت‌افزاری می‌دانیم. یک تراشه مستقل که صفر و یک دیجیتال را به خروجی آنالوگ تبدیل می‌کند. اتفاقی که بعد از مرحله رمزگذاری و رمزگشایی رخ می‌دهد. کدک سخت‌افزاری در کنار اینکار، خروجی صوتی را قبل از ارسال به هدفون تقویت می‌کنند. هرچه کدک سخت‌افزاری داخل گوشی رتبه بالاتر و مدل جدیدتری داشته باشد، کیفیت صدای گوشی هوشمند بیشتر و اعوجاج در ولوم بالا کمتر می‌شود.

DAC

DAC یک مبدل دیجیتال به آنالوگ است که بیت‌های کامپیوتری (دیجیتال) را به صدایی (آنالوگ) تبدیل می‎کند که از هندزفری قابل پخش باشد. هر دستگاهی که قابلیت پخش موسیقی دیجیتال دارد، یک DAC هم دارد. هدفون‌های بلوتوثی هم اینطور هستند. اگر کیفیت DAC گوشی ۲۴-bits و ۴۸kHz باشد، کافیست. هر مقداری بیشتر از این در واقع یک ابزار فروش است چون تاثیری روی صدایی که می‌شنوید نخواهد داشت.

دالبی

این نام یک کمپانی با تخصص کاهش نویز و رمزگذاری صداست. هر گوشی هوشمندی که مجوزهای دالبی داشته باشد، صاحب برتری قابل توجهی در زمینه کیفیت صدای گوشی هوشمند خواهد بود.

هرتز یا کیلوهرتز

صوت دیجیتال معمولا با کیلوهرتز انداز‌ه‌گیری می‌شود و فرکانس نمونه‌برداری (تعداد دفعات نمونه برداری صدا در ثانیه) را مشخص می‌کند. صدای تلفن ثابت ۸ کیلوهرتز، تلفن ویپ ۱۹ کیلوهرتز، سی دی صوتی ۴۴.۱ کیلوهرتز است و این ارقام تا ۵۶۴۴ کیلوهرتز برای فرمت DSD فیلیپس و سونی ادامه دارد. به طور کلی هرچه نرخ نمونه (که با کیلوهرتز مشخص می‌شود) بالاتر باشد، صدای بهتری از گوشی هوشمند خواهید شنید. اما باید بدانید نرخ نمونه بالاتر از ۱۹۲ کیلوهرتز اصلا شنیده نمی‌شود.

فشرده‌سازی Lossless و Lossy

Lossless یک روش فشرده‌سازی فایل صوتی است که یک کپی دقیق و کامل از فایل اصلی تهیه می‌کند. فرمت‌های FLAC و ALAC از نوع Lossless هستند. در مقابل روش فشرده‌سازی Lossy نمونه تقریبی داده‌ اصلی را بازسازی می‌کند اما داده را در فرمت کوچکتری فشرده می‌کند. فرمت MP3 از نوع Lossy است. همین تعاریف ساده نشان می‌دهد فرمت‌های صوتی Lossless به خاطر شباهت بیشتر به فایل اصلی، کیفیت بیشتری هم دارند. پس گوشی هوشمندی که از این فرمت‌ها پشتیبانی کند، کیفیت صدای بیشتری خواهد داشت.

البته این کیفیت صدای بالا هزینه‌هایی هم دارد. رمزگشایی این فایل‌ها برای پردازنده دشوارتر است و بنابراین باتری بیشتری مصرف می‌کند. ضمن اینکه فرمت‌های Lossless در مقایسه با lossy به فضای ذخیره‌سازی بیشتری هم نیاز دارند.