اطلاعاتی از Snapdragon 7150 و Snapdragon 6150 فاش شد

گفته می شود که کوالکام در حال کار بر بروی پردازنده های جدیدیست که حداقل از لیتوگرافی ۱۱ نانومتری و ۸ هسته پردازشی استفاده می کنند. پیش از این نیز اطلاعاتی از یک پردازنده ناشناس با نام SM7250 از جانب این شرکت منتشر شد که بر حقیقی بودن این اطلاعات تا حدودی صحه می گذارند. با آرادمگ همراه باشید تا اطلاعاتی که از Snapdragon 7150 و Snapdragon 6150 منتشر شده را بررسی کنیم.

تقریباً هر هفته اطلاعاتی از پردازنده های جدید و معرفی نشده شرکت کوالکام منتشر می شود. دلیل این موضوع این است که کوالکام یکی از اصلی ترین تامین کننده های پردازنده گوشی های هوشمند در دنیای اندروید است. به جرات می توان گفت که تمامی شرکت های تولید کننده گوشی های اندرویدی، از پردازنده این شرکت استفاده می کنند که همین امر سرک کشی و کنجکاو بودن افراد برای افشای نسل بعدی پردازنده های این شرکت را افزایش می دهد.

مدتی پیش خبرهایی از نسل جدید پردازنده پرچمدار این شرکت با نام Snapdragon 855 منتشر شد که طی آن، افشا کننده مطلب مدعی شد که این پردازنده با نام Snapdragon 8150 معرفی خواهد شد؛ دلیل این کار، سهولت در تمیز دادن پردازنده های موبایل این شرکت از پردازنده های لپ تاپ آن که انتظار می رود به زودی معرفی شوند؛ عنوان شده است.

حالا وب سایت WinFuture شواهدی را از گیت هاب و لینکداین به دست آورده که بر وجود پردازنده ای با نام Snapdragon 7150 و Snapdragon 6150 دلالت دارد که پیشتر با نام SM7150 و SM6150 شناخته می شد. این موضوع مشخص می کند که کوالکام در صدد تغییر نام پردازنده های سری ۶۰۰ و ۷۰۰ است تا همانطور که گفته شد، نامگذاری پردازنده های لپ تاپ و موبایل خود را منسجم تر کند.

با چه پردازنده هایی طرف هستیم؟

طبق منبع افشا کننده این اطلاعات، پردازنده های Snapdragon 7150 و Snapdragon 6150 از ۸ هسته پردازشی استفاده می کنند اما اطلاعاتی از نحوه چینش هسته ها و یا فرکانس کاری آنها منتشر نشده است. اگر این مشخصات همانند پردازنده تازه معرفی شده کوالکام یعنی Snapdragon 675 باشد، انتظار می رود که از آخرین نسل از هسته های شرکت ARM با نام Cortex-A76 و Cortex-A55 استفاده شود. مورد دیگری که در این خبر بدان اشاره شد، لیتوگرافی پردازنده Snapdragon 6150 است که باز هم همانند Snapdragon 675 از لیتوگرافی ۱۱ نانومتری استفاده می کند.

کوالکام در پردازنده های اخیر خود مانند Snapdragon 670، ۶۷۵ و ۷۱۰ از ۲ هسته پردازشی قدرتمند در کنار ۶ هسته کم مصرف استفاده کرده است؛ پس جای غافل گیری ندارد اگر Snapdragon 7150 و Snapdragon 6150 نیز با همین چینش هسته ها معرفی شوند. همینطور انتظار می رود تا Snapdragon 6150 همانند دیگر پردازنده های سری ۶۰۰، پردازنده ای ضعیف تر از Snapdragon 7150 باشد.

کوالکام برای آزمایش پردازنده های معرفی نشده خود از دو سیستم متفاوت استفاده کرده است. به گزارش سایت WinFuture سخت افزار مورد استفاده برای پردازنده Snapdragon 7150 از یک صفحه نمایش ۱۸:۹ با زرولوشن QHD+ استفاده می کرده که مقدار عددی آن حداقل ۱۴۴۰ در ۲۸۸۰ است. این موضوع مهر تایید دیگری بر این است که پردازنده یاد شده تنها کمی از پردازنده پرچمدار این شرکت ضعیف تر است.

برای پردازنده دوم یعنی Snapdragon 6150 نیز باید بگوییم که گوشی حاوی این پردازنده از صفحه نمایش FHD+ استفاده می کرده و نسبت صفحه ۱۸:۹ را نیز با خود به همراه داشته است. همانطور که پیداست با یک پردازنده مقرون بصرفه برای گوشی های میان رده طرف هستیم.

گفتنی است که این پردازنده ها تنها پردازنده هایی نیستند که ممکن است در آینده توسط کوالکام معرفی شوند؛ در حساب یکی از کارمندان شرکت Oppo در شبکه لینکداین اطلاعاتی از پردازنده ای دیگر با نام SM7250 فاش شده است که به احتمال زیاد متعلق به پردازنده Snapdragon 7250 شرکت کوالکام باشد. ما جز نام پردازنده، چیز دیگری از آن نمی دانیم و هنوز هم اطلاعات دیگری از آن فاش نشده است؛ اما مشخص است که این پردازنده نیز یکی دیگر از پردازنده های میان رده سری ۷۰۰ باشد که به نوعی برای گوشی های میان رده ی پرچمدار مورد استفاده قرار می گیرند.

زمان عرضه

امید می رود که کوالکام در ماه پیش رو، از پردازنده جدید خود با نام Snapdragon 855 و یا Snapdragon 8150 رونمایی کند و علاوه بر آن انتظار می رود تا اطلاعاتی رسمی ای نیز از پردازنده های Snapdragon 7150 و Snapdragon 6150 و یا حتی Snapdragon 7250 این شرکت منتشر شود.

به نظر می رسد که امروزه شرکت ها آنقدر هم در حفظ اسرار محرمانه شرکت خود توانا نیستند و هر روز اطلاعاتی از دستگاه ها و قطعات جدید آنها لو می رود. شما به این اطلاعات فاش شده توجه می کنید؟ آیا اصلا علاقه ای به دنبال کردن این اطلاعات دارید؟ عده ای بر این باورند که دنبال کردن این افشاگری ها شیرینی معرفی یک محصول را کاهش و یا در مواقعی به طور کلی آن را از بین می برند. شما با این عقاید موافقید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))