بنچمارک جدیدی از تراشه Snapdragon 855 کوالکام منتشر شد

تراشه تازه معرفی شده Snapdragon 855 شرکت کوالکام یکی از مهمترین تراشه ها در سال ۲۰۱۹ برای گوشی های هوشمند پرچمدار به شمار می رود. هنوز اطلاعات دقیقی از قدرت سخت افزاری این تراشه در دست نیست اما امروز اطلاعات جدیدی از آن منتشر شده است. با آراد مگ همراه باشید.

در ماه سپتامبر سال گذشته، اولین بنچمارک های تراشه سال ۲۰۱۹ شرکت کوالکام یعنی Snapdragon 855 منتشر شد که با ابزار Geekbench سنجش شده بودند. عملکرد تک هسته ای به دست آمده برابر با ۳۶۹۷ و امتیاز چند هسته ای آن نیز معادل ۱۰۴۶۹ بود.

حال به نظر می رسد که این تراشه توسط نسخه ای به روزتر از برنامه یاد شده مجددا مورد بررسی قرار گرفته است (نسخه ۴.۳.۲ در برابر ۴.۰.۴). نتایج بررسی تقریبا با امتیازهای پیشین برابرند؛ با توجه به عکس منتشر شده از این بنچمارک، امتیاز تک هسته و چند هسته ای دستگاه به ترتیب برابر با ۳۵۴۵ و ۱۱۱۵۰ هستند.

بنچمارکی ناشناخته اما آشنا

برای مقایسه تراشه Snapdragon 855 با دیگر تراشه های سال ۲۰۱۹، این نتایج می تواند یکی از بهترین منابع باشد. به نظر می رسد که تست ماه سپتامبر و تست جدید، هر دو بر روی دستگاهی مشابه انجام شده باشند. هر دو دستگاه از آخرین نسخه متن باز سیستم عامل گوگل یعنی اندروید ۹ (Pie) به همراه ۶ گیگابایت رم استفاده می کنند. تراشه Snapdragon 855 بکار رفته در این دستگاه در هر دو آزمون بر روی سرعت کلاک ۱.۷۸ گیگاهرتز مورد بررسی قرار گرفته اند.

برای دوستانی که اطلاعی از مشخصات سخت افزاری Snapdragon 855 ندارند باید بگوییم که این تراشه، ۴ هسته کم مصرف ۱.۷۸ گیگاهرتز، ۳ هسته متوسط برای انجام کارهای پیچیده تر با فرکانس ۲.۴۲ گیگاهرتز و یک هسته ویژه پرقدرت با فرکانس ۲.۸۴ برای افزایش قدرت دستگاه در کارهای بسیار سنگین را در قلب خود جای داده است. همچنین تراشه Snapdragon 855 برای انجام کارهای گرافیکی از پردازنده گرافیکی Adreno 640 بهره می برد. گفتنی است که این تراشه بر پایه لیتوگرافی ۷ نانومتری شرکت TSMC توسعه یافته است.

تراشه پرچمدار سال ۲۰۱۸ کوالکام یعنی Snapdragon 845 در تست های انجام شده در ماه فبریه بر بستر آزمون Geekbench توانست امتیاز ۲۳۷۸ را در عملکرد تک هسته ای و امتیاز ۸۱۳۲ را در آزمون چند هسته ای کسب کند. همانطور که مشاهده می کنید تراشه جدید کوالکام در زمینه سرعت و قدرت جهش بسیار زیادی را تجربه کرده است. همانند سال های گذشته امید می رود که این تراشه قدرتمند در نسخه ایالات متحده گوشی هوشمند Galaxy S10 و Galaxy S10+ حضور داشته باشد. گفتنی است که پرچمدارهای جدید شرکت سامسونگ در روز ۲۰ فبریه سال جاری در مراسمی اختصاصی از جانب سامسونگ رونمایی خواهند شد.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))