Snapdragon ۸۷۵ در Galaxy S21 تست شد

Galaxy S21
Galaxy S21

در حال حاضر بر اساس حرف و حدیث‌های زیادی که در طی چند وقت اخیر درمورد گوشی‌های هوشمند پیش روی شرکت سامسونگ در لاین آپ سری Galaxy S21 منتشر شده است، از آن‌ها انتظار داریم که در ماه ژانویه سال جاری میلادی راهی بازار شوند و طبق معمول، همانطور که این روند در سایر گوشی‌های پرچمدار دیگر سامسونگ که در طی چند وقت اخیر ساخته و در بازار عرضه شده‌اند نیز انجام شده است، هر سه مدل پیش روی ما در لاین آپ سری Galaxy S21 باید در دو مدل کلی در اختیار مردم سراسر دنیا قرار داده شوند که تفاوت و اختلاف اصلی آن‌ها در پردازنده و چیپست به کار رفته در آن‌ها نهفته شده است و مردم، بسته به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، یا یکی از نسخه‌های Qualcomm Snapdragon ۸۷۵ این سه گوشی را به دست خواهند آورد و یا Exynos ۲۱۰۰ که توسط خود شرکت سامسونگ تولید و ساخته شده است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتری که ما امروز درمورد این سری به دست آورده‌ایم، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در واقع، اکنون ماجرا از این قرار است که یکی از مدل‌های این لاین آپِ پیش رو که قرار است به یک چیپست Qualcomm Snapdragon ۸۷۵ مجهز باشد، اخیرا در پلتفرم بنچمارک گیری Geekbench مشاهده شده و در تست چند هسته خود موفق به کسب ۳ هزار و ۳۱۹ امتیاز نیز شده است اما بر اساس اظهارات یک سری از اینسایدرها و کسانی که اطلاعات مربوط به گوشی‌های موبایل هوشمند را قبل از اعلام آن‌ها فاش می‌کنند، این امتیاز حتی نزدیک به چیزی که در اصل باید باشد و طبق پیش بینی‌های اولیه، این گوشی باید به آن‌ها می‌رسید هم نیست. از سوی دیگر، بررسی‌ها و جست و جوهای بیشتر ما از این موضوع حکایت دارند که نسخه‌های مجهز به چیپست Exynos ۲۱۰۰ از این گوشی، قادر به رسیدن به مرز ۴ هزار امتیاز هم هستند.

همانطور که اگر اخبار و حواشی گوشی‌های پرچمدار اخیر شرکت سامسونگ در طی چند سال گذشته را دنبال کرده باشید، احتمالا در جریان این امر قرار دارید، در طی این مدت‌ مدل مجهز به چیپست Qualcomm Snapdragon گوشی‌های هوشمند پرچمدار شرکت سامسونگ در لاین آپ سری Galaxy S که فقط در تعداد انگشت شمار و محدودی از کشورهای دنیا از قبیل چین و آمریکا و کره جنوبی در دسترس مردم و علاقه مندان به این لاین آپ قرار داده شده‌اند، دارای قدرت به مراتب بیشتر و بالاتری در مقایسه با مدل‌های مجهز به چیپست‌های Exynos بوده‌اند و این امر موجب نارضایتی و حتی عصبانیت و پرخاش برخی از کاربران این گوشی‌ها شده است که نسخه جهانیِ مجهز به چیپست Exynos از گوشی‌های پرچمدار شرکت سامسونگ را در اختیار داشتند. سراسر فضای مجازی می‌توانید افرادی را پیدا کنید که از عملکرد ضعیف‌تر نسخه Exynos گوشی پرچمدار Galaxy S خود گله و شکایت زیادی می‌کنند. در هر صورت، بر اساس اظهارات یکی از منابع کاملا قابل اطمینان و معتبر ما به اسم Ice Universe این موضوع امسال کاملا برعکس خواهد بود چرا که پردازنده مرکزی (CPU) چیپست Exynos ۲۱۰۰، در مقایسه با پردازنده مرکزی چیپست پرچمدار پیش روی Qualcomm، عملکرد بهتری از خودش نمایش داده که موجب تعجب و غافلگیری کاربران هم شده است.

در اینجا این توضیح را نیز باید اضافه کنیم که هر دوی این چیپست‌های پرچمدار پیش رو، دارای معماری تقریبا مشابه و یکسانی در پردازنده مرکزی خود با یکدیگر هستند اما هسته‌ی برتر و اصلی X1 در مدل Exynos ۲۱۰۰ می‌تواند در حداکثر توان خود حتی به فرکانس ۲.۹۱ گیگاهرتز نیز دست پیدا کند و این در حالی است که همین هسته در رقیب آن یعنی Snapdragon ۸۷۵ دارای نهایت فرکانس ۲.۸۴ گیگاهرتز می‌باشد. اما ماجرا زمانی حتی از این هم جالب‌تر می‌شود که بدانید هسته‌های سه گانه Cortex A78 این اختلاف را حتی از این هم بیشتر گسترش و افزایش می‌دهند زیرا اختلاف آن‌ها در این دو پردازنده به ۲.۸۱ گیگاهرتز در برابر ۲.۴۲ گیگاهرتز می‌رسد. علاوه بر این، چهار هسته‌ی کم مصرف Cortex A55 که برای انجام دادن کارهای به مراتب سبک و راحت‌تر به کار برده می‌شوند، در چیپست پرچمدار پیش روی Qualcomm به اسم Snapdragon ۸۷۵ به ۱.۸ گیگاهرتز می‌تواند برسد و این در حالی است که عملکرد آن‌ها در مدل Exynos ۲۱۰۰ به فرکانس ۲.۲۱ گیگاهرتز می‌رسد. Ice Universe اظهار کرده است که مجموع این اختلاف‌ها در نهایتِ فرکانس هسته‌های چیپست پرچمدار پیش روی شرکت سامسونگ باعث شده است که امتیاز تست بنچمارک چند هسته آن در پلتفرم Geekbench حتی به مرز ۴ هزار امتیاز هم برسد.

البته که، این فقط یک بخشی از تست این دو چیپست به شمار می‌رود و جزئیات و اطلاعات تکمیلی بیشتری درمورد قدرت و عملکرد پردازنده‌های مرکزی (GPU) هر دوی آن‌ها باید در اختیارمان قرار بگیرد تا به یک جمع بندی جامع و کلی برسیم اما به جز مشخصات دقیق پردازنده‌های مرکزی آن‌ها، یک سری اطلاعات دیگر از قبیل قابلیت‌های رمزگذاری و رمزگشایی ویدئوها نیز باقی مانده است که هنوز باید درمورد آن‌ها اطلاعات و آگاهی بیشتری کسب کنیم. اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید از آن آگاهی پیدا کنیم، این است که این دو در عمل و در یک گوشی واقعی چه عملکردی از خودشان بروز خواهند داد و در واقع، همین مرحله بیشتر از هر چیز دیگر تعیین کننده است چرا که مدیریت ضعیف گرما به راحتی آب خوردن می‌تواند پتانسل عملکرد بالاتر و بهتر در یک چیپست را به طور کامل از بین ببرد و نابود کند. به احتمال قطع به یقین، در بازه زمانی دو ماه آینده به طور قطعی از این موضوع آگاهی پیدا خواهیم کرد.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.