نسخه اولیه iOS 14 ویژگی‌های جدید iPadهای بعدی را مشخص می‌کند

در حال حاضر انتظار داریم که اپل iOS 14 را به همراه iPadOS 14 در ماه سپتامبر به عرضه برساند و اکنون به لطف یک نسخه اولیه جدید از این سیستم نرم افزاری که در اختیار ۹to5Mac قرار داده شده است، که یک ایده درمورد ویژگی‌های جدید آن در اختیار داریم.

بر اساس این گزارش جدید، مرورگر این سیستم عامل که Safari نام دارد، دارای یک مترجم داخلی خواهد بود که به آن اجازه می‌دهد که دیگر بدون استفاده از اپ‌های ترد پارتی و ثانویه، وبسایت‌ها را ترجمه کند. این ویژگی یک گزینه‌ی فردی و اختصاصی برای وبسایت‌ها خواهد بود اما کاربران قادر خواهند بود که به وسیله‌ی Safari که تشخیص می‌دهد کدام زبان برای استفاده کردن مناسب خواهد بود، به صورت خودکار این وبسایت‌ها را ترجمه کنند. البته بر اساس این گزارش جدید، گفته می‌شود که ویژگی ترجمه کردن، می‌تواند در سایر اپ‌های دیگر نیز به کار گرفته شود که از این دست می‌توان به App Store اشاره کرد. قابلیت ترجمه کردن در اپ استور زمانی می‌تواند به کار گرفته شود که لیست توضیحات یک اپ و یا کامنت‌هایی که به هر زبان خارجی نوشته شده است را ترجمه کند. در هر صورت، شما همچنان می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

اما بخش جالب و جذاب این ترجمه که در نسخه اولیه iOS 14 مشاهده شده و به احتمال بسیار زیادی قرار است در نسخه نهایی آن هم به کار گرفته شود، این است که می‌تواند با استفاده از ویژگی Neural Engine بر روی دستگاه نیز همچنان استفاده شود. این موضوع به این معنی است که حتی زمانی که یک iPhone و یا iPad به اینترنت دسترسی نداشته باشند این ویژگی همچنان می‌تواند به کار گرفته شود. Siri که در حال حاضر قابلیت‌های خاص خودش را برای ترجمه کردن در اختیار دارد نیز می‌تواند با استفاده از ویژگی Neural Engine این کار را انجام دهد. به طور کلی، این موضوع به این معنی است که در آپدیت‌های بعدی سیستم عامل آیفون‌ها و آیپدهای شرکت اپل به اسم iOS 14 و iPadOS 14 که در حال حاضر اطلاعاتی درمورد نسخه اولیه آن‌ها در اختیار ما قرار داده شده است، شما قادر خواهید بود که از Siri (حتی اگر آفلاین باشد) درخواست کنید که یک کلمه و یا یک عبارت را برای شما ترجمه کند.

در حقیقت، انتظار می‌رود که در iOS 14 و iPadOS 14 دستیار صوتیِ Siri حتی در هنگام آفلاین بودن توانایی انجام دادن یک سری از چنین کارهای ساده‌ای را داشته باشد و به دنبال اطلاعاتی که از او درخواست کرده‌اید، بگردد. اما این تمام ماجرا نیست زیرا ۹to5Mac گفته است که متوجه شده که iPadOS 14 به کاربران خود اجازه خواهد داد که با استفاده از قلم هوشمند اپل یا همان Apple Pencil در وبسایت‌های مختلف نقاشی کنند، علامت گذاری کنند و یا به جهت‌های مختلف اسکرول کنند. تمام قابلیت‌های که Pencil در Safari دارد در iPadOS 14 نیز در اختیار کاربران قرار داده خواهد شد.

در کنار تغییراتی که تا به حال به آن‌ها اشاره شده است، انتظار می‌رود که iOS 14 قابلیت‌های شخصی سازی بیشتری برای تغییر دادن صفحه خانگی در اختیار کاربران خود قرار دهد که می‌توانند حالتی مانند ویجت‌های قدیمی سیستم عامل اندروید داشته باشند و یا استفاده کردن از والپیپرهای هوشمند داینامیک باشند. علاوه بر این، انتظار داریم که اپل این اجازه را به کاربران iPhone بدهد که پس از ارسال کردن پیام در iMessages آن‌ها را متوقف کنند و یا به نوعی از ارسال شدن آن‌ها جلوگیری کنند. ویژگی تصویر در تصویر در هنگام پخش شدن ویدئو، فراهم کردن نقشه‌های AR و همچنین استفاده کردن از AR برای بهبود بخشیدن اپ Find My نیز جزو سایر بهبودهایی است که انتظار می‌رود در آیفون‌های بعدی در دسترس قرار داده شوند.

اپل قرار است در WWDC 2020 از iOS 14 و iPadOS 14 و همینطور WatchOS 7 به همراه تعداد زیادی از ویژگی‌های جدید رونمایی کند. در حال حاضر به دلیل پاندمی ویروس کرونا و فراگیر شدن آن در سراسر دنیا، کنفرانس توسعه دهندگان شرکت اپل که هر سال برگزار می‌شد، امسال قرار است به صورت آنلاین برگزار شود و اپل نیز قرار است در تاریخ ۲۲ ژوئن امسال به صورت مجازی آن را برگزار کند. در هر صورت، شما همچنان می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در این رابطه، همچنان در طی روزها و هفته‌های آینده نیز با ما همراه باشید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.