اندروید ۱۰ سریع‌ترین عرضه را در تاریخ سیستم عامل‌های موبایل دارد

اندروید Q

چه باور کنید چه نکنید، شرکت گوگل اخیرا در وبلاگ Android Developers (همان منبعی که به طور ماهیانه داده‌های مربوط به سیستم عامل اندروید را توزیع می‌کند و دیگر در دسترس نیست)، یک معرفی جالب و قابل توجه انجام داده است که به نسخه ۱۰ آن ارتباط دارد.

بر اساس تازه‌ترین اطلاعات و داده‌هایی که توسط منابع معتبر زیادی از جمله Android Developers اکنون در اختیار ما قرار داده شده است، ظاهرا به نظر می‌رسد که پس از گذشت پنج ماه از عرضه شدن سیستم عامل اندروید ۱۰ ، حدود ۱۰۰ میلیون نفر دستگاه‌های اندرویدی خود را به این نسخه آپدیت کرده‌اند. این ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا باعث شده‌اند تا Android 10 به عنوان سریع‌ترین عرضه در تاریخ این سیستم عاملِ اپن سورس شناخته شود. با توجه به این که بر اساس این گزارش، ۱۰۰ میلیون نفر تنها در عرض حدود ۵ ماه دستگاه‌های خود را به اندروید ۱۰ مجهز کرده‌اند، این نسخه حدود ۲۸ درصد سریع‌تر از نسخه قبلی خود یعنی Android 9 Pie در حال پیش روی کردن است. همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

از زمان شروع به کار سیستم عامل اندروید با راه اندازی و عرضه گوشی Motorola DROID در نوامبر سال ۲۰۰۹ میلادی (که اولین دستگاهی بود که به Android 2.0 مجهز شده بود) شدیدا مشتاق این بودیم تا این سیستم عامل سرانجام با یک نسخه کاملا تکامل یافته و کامل راهی میدان رقابت شود و همیشه منتظر بودیم تا در یکی از آپدیت‌های آن، تمام آن چیزهایی را که از یک سیستم عامل کامل و همه چیز تمام انتظار داریم را در اختیار ما قرار دهد. Android 10 همان آپدیتی بود که سال‌های سال منتظر آن بودیم. اما از سوی دیگر، گوگل همیشه سایه سنگین یک رقیب بزرگ را در بالای سر خود احساس می‌کرد.

به طور کلی، اپل همیشه در طی سال‌های ظهور سیستم عامل‌های اندروید و iOS نسبت به گوگل برتری داشته است چرا که آن‌ها خودشان هم سخت افزار و هم نرم افزار گوشی‌های آیفون خود را تولید می‌کنند. اما از سوی دیگر، باید توجه داشته باشید که گوگل همیشه تک تک بیلدهای Android را توسعه دهد تا بر روی هزاران هزار گوشی و تبلت مختلفی که از تعداد بیشماری سازنده و تولید کننده در دسترس قرار دارد، بتواند کار کند. بنابراین، مسیری که Google باید طی کند، بسیار چالش برانگیزتر است.

در طی تمام سال‌هایی که Google سیستم عامل خود را در اختیار تعداد بسیار زیادی از مردم قرار داده است، راه‌های مختلفی را امتحان کرده تا به پروسه آپدیت آن سرعت ببخشد. به عنوان مثال، Project Treble کدهای سطح پایین که توسط تولید کنندگان چیپست‌ها ساخته شده بود را از نسخه اصلی سیستم عامل Android جدا می‌کرد. انجام دادن این کار باعث می‌شد که بدون نیاز به صبر کردن برای تولید کنندگان چیپست‌ها برای تغییر دادن کدهای سطح پایین، کاربران آپدیت جدید سیستم عامل گوشی خود را در اختیار بگیرند. به طور کلی، پیاده سازی کردن این روش باعث شد که سرعت عرضه شدن آپدیت Android 9 Pie بر روی دستگاه‌های اندرویدی حدود ۲.۵ برابر نسبت به قبل افزایش پیدا کند. اما درمورد آپدیت Android 10 ، بخشی از سیستم عامل با استفاده از تکنولوژی Project Mainline خودِ Google ، از طریق آپدیت‌های سیستمی Google Play آپدیت شد.

از سوی دیگر، Google از Google Play برای آپدیت کردن اپلیکیشن‌های ضروری و خدمات و سرویس‌های مختلف نیز استفاده می‌کند. به عنوان مثال، این شرکت به این نکته اشاره کرده است که آن‌ها در ماه می گذشته، Exposure Notification API را برای اپ ردیابی مخاطب در برابر بیماری COVID-19 عرضه کردند. جالب است که بدانید گوگل با استفاده کردن از این روش و همینطور استفاده از Google Play توانست تنها در عرض ۱۰ هفته دستورالعمل‌های پیشگیرانه در برابر بیماری COVID-19 را به وسیله Exposure Notification API برای بیش از دو میلیارد دستگاه اندرویدی که در سراسر دنیا وجود داشت، منتشر کند. این شرکت درمورد سرعت بالای عرضه آپدیت Android 10 برای کاربران این سیستم عامل نیز چنین توضیح داده است که:

ما از افزایش پیدا کردن سرعت انتشار و عرضه اندروید بر روی دستگاه‌های مجهز به این سیستم عامل بسیار هیجان زده هستیم و در عین حال، برای همکاری نزدیک با همکاران فعال خود در حوزه چیپست و OEM که منجر به عرضه کردن زودتر این آپدیت‌ها شد، از آن‌ها خرسند و سپاس گذار هستیم. ما همچنان به کار کردن بر روی تعدادی از بهبودها در این پلتفرم و زیرساخت‌های مورد نیاز آن ادامه خواهیم داد تا بتوانیم کاری کنیم که هم توسعه دهندگان و هم کاربران، به روش‌های آسان‌تری از مزیت‌های آخرین نسخه‌های سیستم عامل اندروید ما بهره مند شوند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.