بتای اندروید ۱۱ برای Google Pixel 2 به بالا در دسترس قرار گرفت

پس از یک تاخیر کوتاه مدت و موقت، Google از اوایل وقت امروز سرانجام بتای اندروید ۱۱ را در دسترس قرار داده است. این نسخه، بتای اول این سیستم عامل محسوب می‌شود و برای تمام کسانی که دارای گوشی‌های Google Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 و همینطور Pixel 4 XL باشند، در دسترس قرار داده شده است. نکته قابل توجهی که برای دریافت کردن این بتا باید حتما در نظر داشته باشید، این است که حتی اگر سال گذشته هم برای دریافت کردن نسخه بتای اندروید ۱۰ کارهای مورد نیاز را انجام داده بودید، اکنون برای دریافت کردن بیلد جدید Android 11 نیز باید آن‌ها را تکرار کنید. با این حال، گوگل این بار شرکت کردن در این نسخه‌ی بتا را ساده‌تر کرده است. اگر شما یکی از مدل‌های گوشی‌های هوشمند Google Pixel 2 به بالا که پیش از این هم از تمام آن‌ها نام بردیم را در اختیار داشته باشید، به راحتی می‌توانید به وبسایت بتای اندروید برای گوشی Pixel خود مراجعه کنید و بر روی گزینه‌ی “نمایش دادن دستگاه‌های واجد شرایط شما” اشاره کنید. انجام دادن این کار شما را وارد یک صفحه‌ی وب جدید خواهد کرد که تصویری از دستگاه(‌های) واجد شرایط شما را نمایش می‌دهد و این گزینه را در اختیار شما قرار خواهد داد تا رسما وارد برنامه‌ی بتای اندروید ۱۱ شوید. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

اگر با وارد شدن به این برنامه موافق باشید، گوشی هوشمند Google Pixel شما یک آپدیت نرم افزاری OTA دریافت خواهد کرد. سپس شما به راحتی می‌توانید مانند هر آپدیت نرم افزاری که بر روی دستگاه Google Pixel خود دریافت می‌کنید، آن را دانلود و سپس نصب کنید. اما یک هشدار بسیار مهم وجود دارد که قطعا باید از آن آگاهی داشته باشید. از زمانی که بتای اندروید ۱۱ را بر روی گوشی خود نصب کردید، برای برگشتن به اندروید ۱۰ ابتدا باید دستگاه خود را به طور کامل پاک کنید. به طور کلی، به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر گوشی Google Pixel شما، گوشی روزمره‌ی شما است و دائما از آن استفاده می‌کنید، به هیچ وجه به فکر دریافت کردن و نصب نسخه اول بتای اندروید ۱۱ نباشید. زیرا معمولا باگ‌ها و مشکلات بسیار زیادی در نسخه اول وجود دارد و حتی تعداد زیادی از آپ‌ها نیز ممکن است کار نکنند. به همین دلیل، به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا زمان عرضه شدن نسخه سوم بتای این سیستم عامل جدید صبر کنید. زیرا نسخه‌ی سوم آن به اندازه‌ی کافی کامل خواهد بود که کاملا نزدیک به نسخه‌ی نهایی اندروید ۱۱ باشد و مشکل خاصی برایتان به همراه نداشته باشد.

در حال حاضر، گوگل در حال کار کردن بر روی این است تا امنیت را در Android 11 تقویت کند. یکی از تغییرات جدیدی که در این راستا قرار است در نسخه نهایی آن ایجاد شود این است که اکنون کاربران می‌توانند فقط یک بار به یک اپ مشخص، دسترسی بدهند تا فقط همان یک بار بتواند به میکروفون، دوربین، گالری و یا لوکیشن دسترسی پیدا کند. این اپ می‌تواند دفعه‌ی بعدی که استفاده می‌شود، مجددا برای این دسترسی‌ها کسب اجازه کند. همچنین یکی دیگر از تغییرات جدید برای بالا بردن امنیت اندروید ۱۱ این است که اگر یک اپ برای مدت زمان زیادی استفاده نشده باشد، اندروید ۱۱ به طور کاملا خودکار تمام دسترسی‌ها و اجازه‌هایی که تا به حال به آن داده شده است را ریست خواهد کرد و کاربر را در جریان قرار خواهد داد. مرتبه‌ی بعد که این اپ مورد استفاده قرار بگیرد، این اجازه‌ها برای دسترسی، مجددا درخواست داده خواهند شد.

همچنین از سال آینده، توسعه دهندگان برای این که اپ‌هایشان بتوانند در بکگراند به لوکیشن کاربر دسترسی داشته باشند، نیاز به کسب اجازه خواهند داشت. در هر صورت، انتظار داریم که پس از بتای اول اندروید ۱۱ ، بتای دوم آن در ماه میلادی آینده در دسترس کاربران گوشی‌های Google Pixel قرار داده شود و همچنین انتظار داریم که بتای سوم که آخرین بتای آن خواهد بود هم در حوالی ماه آگست در دسترس قرار داده شود. و در نهایت، نسخه‌ی نهایی سیستم عامل Android 11 نیز باید در حوالی ماه سپتامبر امسال از راه برسد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر درمورد این نسخه و آخرین تغییر و تحولات پیرامون آن، همچنان در طی روزها و هفته‌های آینده نیز با ما همراه باشید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.