Easter Egg و ویژگی‌های مخفی تمام نسخه‌های اندروید تا امروز

Android 10 Easter Egg
Android 10 Easter Egg

از زمان شروع به کار سیستم عامل اندروید سال‌های سال است که گوگل برای گوشی‌های هوشمند دارای این پلتفرم، Easter egg یا ویژگی‌های مخفی زیادی در تمام نسخه‌های آن قرار می‌دهد. ما امروز قصد داریم تقریبا تمام آن‌ها را در این مطلب به شما معرفی کنیم و یک مرور مجدد بر آن‌ها داشته باشیم.

سیستم عامل اندروید به عنوان یکی از محبوب‌ترین، پرطرفدارترین و پرکاربرترین پلتفرمی که تا به حال در گوشی‌های هوشمند وجود داشته است، با هر کدام از نسخه‌های جدید خود غافلگیری‌ها و سورپرایزهای زیادی هم برایمان به ارمغان آورده است و ما هم در این مطلب آن‌ها را به ترتیب از جدید به قدیمی برای شما مرتب کرده‌ایم تا شما با تمام Easter egg ها و ویژگی‌های مخفی که گوگل تا به حال در این پلتفرم به کار برده است، آشنایی پیدا کنید. معرفی آن‌ها را از اندروید ۱۰ شروع می‌کنیم و همینطور به سال‌های گذشته برمی‌گردیم تا به اندروید ۲.۳ برسیم. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از تمام Easter Egg هایی که تا به حال گوگل در این سیستم قرار داده است، همچنان در ادامه این مطلب نیز با ما در مجله اینترنتی آرادمگ همراه باشید.

معرفی Easter Egg و ویژگی‌های مخفی اندروید ۱۰

Easter Egg
Easter Egg اندروید ۱۰ این است که می‌توانید با مراجعه به بخش About در تنظیمات گوشی خود، با چند بار لمس نسخه اندروید، این صفحه را باز کنید و اعداد و کلمه‌ای که در آن نمایش داده می‌شود را به اطراف حرکت دهید.

مدت زیادی است که گوگل نسخه ۱۰ سیستم عامل اندروید برای گوشی‌های هوشمند را در دسترس قرار داده است و خوشبختانه تا به حال تعداد زیادی از آن‌ها که از سال ۲۰۱۸ به بعد و یا حتی قبل‌تر از آن ساخته شده‌اند، این نسخه را دریافت کرده‌اند. البته، اکنون اندروید ۱۱ هم در دسترس سازندگان قرار گرفته تا آپدیت آن را در اختیار کاربران خود قرار دهند، اما با توجه به این که هنوز چندان فراگیر نشده، از آن صرف نظر کردیم. طبق معمول، دارندگان گوشی‌های سری Pixel از شرکت گوگل اولین کسانی بودند که آپدیت جدید، چه برای اندروید ۱۱ و چه برای نسخه‌های قبلی آن را در اختیار گرفتند. اندروید ۱۰ هم دقیقا همین روند را سپری کرده تا اکنون در اختیار عده زیادی از کاربران این سیستم عامل و اکوسیستم آن قرار بگیرد. اما یکی از وجه تمایزهای بزرگ اندروید ۱۰ نسبت به نسخه‌های قبلی خود که تا آن زمان عرضه شده بودند، این بود که اسم شیرینی، دسر یا شکلات خاصی روی آن گذاشته نشده بود و فقط با شماره خود قابل شناسایی بود.

علیرغم این که گوگل این بار روند نام گذاری نسخه جدید سیستم عامل خود در گوشی‌های هوشمند را تغییر داده بود، اما حتی اندروید ۱۰ هم دارای نکات مخفی یا Easter Egg بود. این بار گوگل تصمیم گرفته بود که یک صفحه ظاهرا بی اهمیت و ساده با پس زمینه راه راه به کاربران خود نمایش دهد که در نگاه اول کاملا عادی است و به نظر نمی‌رسد که ویژگی خاصی در آن وجود داشته باشد. روی این صفحه عبارت Android ۱۰ حک شده. در ابتدا، حتی ممکن است فکر کنید که یک صفحه معیوب برایتان نمایش داده شده. اما در واقع، همه چیز سر جای خودش مرتب است. شما می‌توانید اعداد و کلمه Android را به اطراف صفحه حرکت دهید که مرتبه‌ی اول، واقعا غافلگیر کننده و غیر قابل انتظار است. به لطف گسترش استفاده از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف، عده زیادی از کاربران با این Easter Egg در گوشی مجهز به اندروید ۱۰ خود آشنایی دارند. اما با این حال، این ویژگی مخفی حتی تا امروز هنوز هم برای عده زیادی از مردم ناشناخته باقی مانده است.

اندروید ۹ Pie

Easter Egg
لطفا اجازه دهید که یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های مخفی که تا به حال در اندروید وجود داشته، شما را هیپنوتیزم کند.

نسخه ۹ سیستم عامل اندروید برای گوشی‌های هوشمند که Pie نام داشت، در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی به همراه معرفی و رونمایی از گوشی‌های Pixel ۳ و Pixel ۳ XL توسط شرکت گوگل شروع به کار کرد. متاسفانه، روند آپدیت شدن گوشی‌ها به اندروید ۹ مدت زیادی طول کشید و حتی وقتی که اندروید ۱۰ هم شروع به کار کرده بود، هنوز گوشی‌های زیادی وجود داشتند که نسخه Pie را در اختیار نداشتند. Easter Egg جدیدی که گوگل در این نسخه قرار داده بود، یک چیز جالب را در خودش پنهان کرده بود که دیدن آن واقعا ارزش داشت. علاوه بر نمایش دادن لوگوی اندروید Pie با رنگ‌های هیپنوتیزم کننده‌ی جیغ، می‌توان یک الگوی نقاشی و طراحی به سبک Microsoft Paint هم در آن مشاهده کرد که باعث می‌شود ما Easter Egg موجود در اندروید Pie را یکی از جذاب‌ترین و جالب‌ترین ویژگی‌های مخفی که تا به حال در این سیستم عامل مشاهده کردیم، معرفی کنیم. فقط کافی است که حرف P را چندین بار لمس کنید و نگه دارید تا به یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های مخفی در کل دوران فعالیت اندروید دسترسی پیدا کنید.

معرفی Easter Egg و ویژگی‌های مخفی اندروید ۸.۰ Oreo

Easter egg
اگر وارد بخش About دستگاه اندروید خود در تنظیمات آن شوید و چند بار بر روی نسخه اندروید آن ضربه بزنید، با این صفحه مواجه خواهید شد.

خوب به خاطر داریم که وقتی اولین نسخه پیش نمایش اندروید ۸.۰ برای توسعه دهندگان (Developer Preview) در دسترس قرار داده شد، یکی از اولین چیزهایی که با شور و اشتیاق فراوان و به سرعت تست کردیم، این بود که آیا گوگل هیچ Easter Egg جدیدی در آن برایمان قرار داده یا خیر. صد البته که وجود داشت. در واقع، در هر سه نسخه اولیه Developer Preview از اندروید ۸.۰ ویژگی‌های مخفی وجود داشت. اما دیگر چیز جدیدی اضافه نشده بود. اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، همان Easter Egg قبلی که در اندروید ۷ Nougat دیده شده بود، در اینجا هم مجددا به کار رفته بود که به شما اجازه می‌داد غذا را در یک بشقاب خالی قرار دهید تا گربه‌ها به سمت آن حرکت کنند (در نسخه‌های بعدی بیشتر درمورد آن توضیح می‌دهیم). این روند تا نسخه سوم Developer Preview ادامه داشت. تا این که پیش نمایش چهارم که در دسترس توسعه دهندگان قرار داده شد، دارای یک Easter egg جدید بود.

Easter Egg
Easter Egg اختاپوس در Android O را مشاهده می‌کنید.

این Easter egg جدید یک صفحه آبی را در برابر شما نمایش می‌داد که یک اختاپوس سیاه در آن به اطراف حرکت می‌کرد. این اختاپوس یک سر تخم مرغ مانند داشت (اشاره به Easter egg) که اگر تمایل به لمس این موجود منزجر کننده داشتید، می‌توانستید آن را به اطراف هم حرکت دهید تا سپس هر هشت پای آن (اشاره به اندروید ۸.۰) نیز شروع به حرکت به سمت اطراف کنند. اگرچه که این جزو بهترین و پرطرفدارترین ویژگی‌های مخفی که تا به حال در اندروید وجود داشته به شمار نمی‌رود، اما در هر صورت باز هم جالب و سرگرم کننده بود و ما خوشحال بودیم که اندروید ۸.۰ غافلگیری‌های خوبی برایمان داشت.

Android ۷.۰ Nougat

گربه کوچک پایین صفحه را می‌بینید؟

اندروید ۷.۰ که Nougat نام داشت، دارای یک Easter Egg جالب و جذاب بود. شما در ماموریتی که مجبور به قبول کردن آن می‌شدید، باید گربه‌ها را جمع می‌کردید تا بشقاب‌های غذایی که سرو می‌کردید را بخورند. بله، واقعا حقیقت دارد. گاهی اوقات این ماجرا به قدری جدی می‌شد که حتی اگر می‌خواستیم هم دیگر نمی‌توانستیم آشوبی که ایجاد شده بود را جمع و جور کنیم. اگر هنوز هم یک گوشی قدیمی دارید که به Android ۷.۰ Nougat مجهز است، می‌توانید برای تجربه این ماجراجویی جذاب و هیجان انگیز، مراحل زیر را انجام دهید.

  • وارد منوی تنظیمات (Settings) دستگاه خود شوید.
  • وارد بخش About phone شوید.
  • چند بار بر روی نسخه Android دستگاه خود ضربه بزنید تا این که حرف N روی صفحه نمایشگر پدیدار شود.
  • اکنون ایموجی گربه باید به طور مستقیم در زیر حرف N نمایش داده شود.

وقتی که ایموجی سر گربه نمایش داده شد، این یعنی شما با موفقیت Easter Egg نسخه ۷.۰ Android را فعال کرده‌اید. البته، کار شما هنوز به پایان نرسیده است. زیرا هنوز هم چند قدم دیگر باقی مانده که باید پشت سر بگذارید. در ادامه این مراحل را به شما توضیح می‌دهیم.

  • منوی تنظیمات سریع یا نوار اعلان دستگاه خود را به سمت پایین بکشید.
  • گزینه Edit را انتخاب کنید.
  • آیکون جدید Empty Dish که اضافه شده است را به سمت نوار اعلان هدایت کنید.

easter egg

اکنون می‌توانید گربه‌ها را جمع کنید. برای انجام این کار، بر روی آیکون Empty Dish ضربه بزنید تا طعمه‌ها نمایش داده شوند و شما یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اکنون کمی صبر کنید. وقتی یک گربه به سمت بشقاب حرکت کند، به شما اعلان داده می‌شود. حتی می‌توانید برای هر گربه اسم انتخاب کنید و آن را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید تا لحظات سرگرم کننده‌ای را با یکدیگر سپری کنید. در هر حال، این گربه پس از مدتی ناپدید می‌شود.

Easter Egg
مهمان دارید!

Android ۶.۰ Marshmallow

Easter Egg
ویژگی مخفی و مینی گیم Marshmallow در اندروید ۶.۰ هم مثل نسخه قبلی خود از بازی Flappy Bird الهام گرفته شده بود.

اگر به خاطر داشته باشید، در نسخه ۶.۰ Android که گوگل اسم آن را Marshmallow گذاشته بود نیز یک مینی گیم به عنوان Easter Egg وجود داشت که در حقیقت، از بازی Flappy Bird الهام گرفته شده بود. اما تفاوتی که این بار وجود داشت، این بود که باید بین آبنبات‌ها جابجا می‌شدید تا بتوانید Marshmallow هایی که در انتهای آن‌ها وجود داشت را بگیرید. البته، این هنوز هم به عنوان یک بازیِ واقعا سخت و دشوارِ خسته کننده به یاد آورده می‌شود. اما دسترسی پیدا کردن به آن مثل ویژگی‌های مخفی دیگری که تا به حال در اندروید وجود داشت، بسیار ساده بود و شما از طریق چند بار ضربه زدن روی نسخه اندروید در بخش About تنظیمات دستگاه خود می‌توانستید آن را مشاهده کنید تا یک Marshmallow پدیدار شود و سپس با گرفتن آن و حرکت به سمت اطراف می‌توانستید بازی را شروع کنید.

معرفی Easter Egg و ویژگی‌های مخفی Android ۵.۰ Lollipop

Easter egg
Easter Egg نسخه ۵ اندروید که Lollipop نام داشت را مشاهده می‌کنید که باز هم از بازی Flappy Bird الهام گرفته شده بود.

گوگل برای Easter Egg نسخه ۵.۰ سیستم عامل اندروید که Lollipop نام داشت، برای اولین بار از یک بازی بسیار محبوب و پرطرفدار در آن زمان که تبدیل به یکی از محبوب‌ترین ترندهای روز هم شده بود، یعنی بازی Flappy Bird الهام گرفت و الهام از این بازی محبوب و پرطرفدار را در آینده هم ادامه داد و در ویژگی‌های مخفی دیگر هم از آن استفاده کرد که پیش از این هم به آن اشاره کردیم. چند بار ضربه بر روی نسخه اندروید شما را وارد یک فضای جدید می‌کرد که یک Bugdroid در آن وجود داشت و شما باید آن را از بین آبنبات‌های Lollipop که به صورت مانع در مسیر قرار گرفته بودند، هدایت و کنترل می‌کردید. این هم مثل نسخه اصلی بازی خود یعنی Flappy Bird که از آن الهام گرفته شده بود، یک بازی طاقت فرسا و عصبی کننده بود که شباهت‌های زیادی بین هر دوی آن‌ها وجود داشت.

Android ۴.۴ KitKat

Easter Egg
گوگل در این نسخه به شما اجازه داد نشان KitKat که کلمه Android در آن حک شده بود را برای چند لحظه با انگشت خود بگیرید تا کاشی‌های رنگی درخشان نسخه‌های قبلی اندروید و تصویر آن‌ها نمایش داده شود.

کار جالب و زیبایی که گوگل در Android ۴.۴ KitKat و Easter Egg آن انجام داد، این بود که به تمام نسخه‌های قبلی این سیستم عامل که اکنون وارد روزهای اوج شکوفایی خود شده بود، ادای احترام کرد. نحوه دیدن و فعال کردن این ویژگی مخفی نیز درست مانند تمام ویژگی‌های مخفی دیگری که تا به حال در Android وجود داشت، بود. پس از این کار، یک حرف K بزرگ که در حال چرخیدن بود، نمایش داده می‌شد. شما می‌توانستید یک بار روی آن ضربه بزنید و آن را نگه دارید تا لوگوی KitKat را مشاهده کنید. پس از آن می‌توانستید یک بار دیگر روی آن ضربه بزنید و انگشت خود را روی آن نگه دارید تا یک تخته بزرگ از کاشی‌های رنگی پدیدار شود که روی آن نشان نسخه‌های قبلی Android وجود داشت.

Android ۴.۱ Jelly Bean

Easter Egg
کم کم در حال رسیدن به نسخه‌های بسیار خاطره انگیز و نوستالژیک هستیم که شاید فقط کاربران قدیمی اندروید آن‌ها را به خاطر داشته باشند. در اینجا لوبیاهای رنگی زیبا در صفحه شناور می‌شدند. یادتان آمد؟

دستگاه‌هایی که بر روی نسخه ۴.۱ سیستم عامل Android به اسم Jelly Bean اجرا می‌شدند، در Easter Egg جذابی که گوگل در این نسخه به کار برده بود، با تعداد بسیار زیادی لوبیای رنگی مواجه می‌شدند که لبخند روی لب داشتند. این یکی از زیباترین و رنگارنگ‌ترین ویژگی‌های مخفی است که تا به حال در سیستم عامل اندروید وجود داشته. دسترسی به آن و دیدن این همه لوبیای رنگی خندان به شکلی بود که سایر Easter Eggها را مشاهده می‌کردید و علاوه بر این، شما می‌توانستید با نگه داشتن انگشت خود روی لوبیایی که از بقیه بزرگ‌تر بود، لوبیاهای رنگی بیشتری روی صفحه گوشی خود شناور کنید. همچنین شما می‌توانستید هر یک از آن‌ها را به اطراف هم حرکت دهید.

Android ۴.۰ Ice Cream Sandwich

Easter Egg
در ویژگی مخفی Android ۴.۰ Ice Cream Sandwich شاهد بودیم که گوگل از Nyan Cat الهام گرفته بود.

آیا Nyan Cat را به خاطر می‌آورید؟ Nyan Cat یک گربه با حالت پیکسل آرتی بود که روی یک رنگین کمان می‌نشست و به فضا سفر می‌کرد. گوگل در نسخه ۴.۰ سیستم عامل خود برای گوشی‌های هوشمند تصمیم گرفت که از طریق یک Easter Egg به گربه مورد علاقه عده زیادی از کاربران اینترنت در آن دوران که دوست خیلی از آن‌ها هم شده بود، ادای احترام کند. پس از چند بار ضربه زدن روی نسخه اندروید در صفحه About تنظیمات گوشی خود، می‌توانستید یک Bugdroid پیکسل آرتی را مشاهده کنید که وقتی آن را لمس می‌کردید و انگشت خود را روی آن نگه می‌داشتید، یک انیمیشن که از Nyan Cat الهام گرفته شده بود، پخش می‌شد و Nyandroidهای ۸ بیتی را نمایش می‌داد که به سمت فضا شلیک می‌شدند. عجب ایده‌ای!

Android ۳.۰ Honeycomb

یک بار هم یک زنبور نئونی نمایش داده می‌شد. چرا که نه؟

ویژگی مخفی که گوگل در Android ۳.۰ Honeycomb کار گذاشته بود، بسیار کم‌تر از easter egg نسخه Gingerbread ترسناک بود. اما به هر حال، هنوز هم کاملا عجیب و غریب به نظر می‌رسد و خب، اگر یک easter egg عجیب و غریب نباشد که معنی ذاتی خود را هم از دست می‌دهد؛ پس مشکلی نیست. این بار گوگل طوری برنامه نویسی کرده بود که پس از چند بار لمس نسخه اندروید دستگاه خود، یک زنبور نئونی مشاهده کنید. این بار یک باکس مستطیل شکل هم در پایین نیش این زنبور نمایش داده می‌شد که کلمه REZZZZZZZ در آن نوشته شده بود.

Android ۲.۳ Gingerbread

واقعا اسم این نسخه Gingerbread بود؟ برای من که بیشتر مثل Ginger Dead به نظر می‌رسید.

ویژگی مخفی یا همان Easter Egg موجود در Android ۲.۳ که گوگل اسم آن را Gingerbread گذاشته بود، کمی وحشتناک بود. شاید گوگل قصد داشت آن را کارتونی یا مثل یک نقاشی آبرنگ نشان دهد، اما تلاشش اصلا ثمربخش نبود. البته، شاید وجود ادمک‌های زامبی شکل هم نشان دهد آن‌ها از قصدی که داشتند، کاملا آگاه بودند. این ویژگی مخفی نقاشی یک آدمک نان زنجبیلی شکل بود که یک پاپیون زده بود و چشم‌های زرد و دندان‌های تیزی که داشت، وحشتناک بودند. شمایل کلی آن شبیه به همان عروسک زنجبیلی بود که در انیمیشن Shrek وجود داشت. اما این کجا و آن شخصیت دوست داشتنی و مهربان کجا. این آدمک ترسناک و زامبی‌هایی که پشت سر آن قرار داشتند، یک Bugdroid مظلوم را احاطه کرده بودند و این ربات نگون بخت هم با همان حالت مبهوت و دست پاچه خود به تصویر کشیده شده بود. این اولین Easter Egg به کار رفته در سیستم عامل اندروید بود که تنها مشکلی که داشت، این بود که کمی اضطراب برانگیز و مغشوش کننده بود. علاوه بر این، از تمام Easter Eggهای دیگری که پس از آن گوگل در پلتفرم خود به کار برد هم متفاوت بود. البته، ما از این موضوع کاملا خوشحال و راضی هستیم که گوگل دیگر هیچ وقت از چنین ویژگی‌های مخفی مغشوش کننده‌ای در اندروید استفاده نکرد.

آیا این Easter Eggها را به خاطر می‌آورید؟ با کدام یک از آن‌ها بیشتر خاطره دارید؟ آیا در بین آن‌ها نمونه‌ای وجود داشت که تا به حال ندیده بودید یا نمی‌داستید؟ آیا هیچ ویژگی مخفی دیگری سراغ دارید که ما جا انداخته باشیم؟ لطفا در بخش کامنت‌های این مطلب نظرات خود را در این رابطه برای ما یادداشت کنید و ما را در جریان قرار دهید.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.