اندروید در برابر آی‌اواس: کدامیک گزینه بهتری برای شما خواهد بود؟

اگر طرفدار بازار گوشی‌های هوشمند هستید و علاقه زیادی به استفاده از آن‌ها دارید و برایتان مهم است که از چه سیستم‌عامل و قابلیت‌هایی بهره‌مند باشید، حتمی نام اندروید و آی‌اواس به گوشتان خورده است. مانند همه چیز در بازار جهانی فروش تکنولوژی، میان گوشی‌های هوشمند و شرکت‌هایی که سیستم‌عامل طراحی می‌کنند رقابت وجود دارد.

عده‌ای ترجیح می‌دهند که از دستگاه‌های اندرویدی استفاده کنند و به گوشی‌های هوشمند اپل محدود نشوند، عده‌ای هم هستند که از طراحی‌های زیبا و نحوه‌ ساخت دستگاه‌های هوشمند شرکت اپل لذت می‌برند و حس بهتری نسبت به سیستم‌عامل آی‌‌اواس دارند‌. سوال اصلی اینجا شکل می‌گیرد که بین این دو سیستم‌عامل و پلتفرم قدرتمند، کدامیک گزینه مناسب‌تری برای شما خواهد بود و هر کدام چه امکانات و قابلیت‌هایی برای استفاده شما ارائه می‌دهند.

شکی نیست که هم اپل و هم گوگل، طراحی‌های بی‌نظیری صورت داده‌اند و قابلیت‌های مجزایی برای سیستم‌عاملی که تولید می‌کنند، مهیا کرده‌اند. هر دویشان برای انجام امور لازم عملکرد بسیار خوبی داشته و از سرعت خوبی بهره‌مند هستند.

اما هر شخصی نسبت به نیازهایش، از جنبه‌های متفاوت‌تری به این تکنولوژی نگاه می‌کند. هر کدام به نوبه خود برای کاری که ساخته شده‌است به خوبی خدمات داده و راضی کننده است‌. خیلی‌ها هستند که دوستدار شخصی‌سازی و راحتی اندروید بوده و بسیاری از سر راستی و سرعت بالای سیستم‌عامل iOS رضایت دارند.

ما سعی می‌کنیم که در کنار شما، به جنبه‌های مختلف و متنوع این دو رقیب بزرگ بپردازیم تا متوجه شویم که میان اندروید و آی‌اواس، کدامشان انتخاب مناسب‌تر و هوشمندانه‌تری برای شما خواهد بود. از یک طرف؛ پاسخ این سوال خیلی پیچیده است، به این دلیل که هر کدام از این پلتفرم‌ها زمینه‌های بسیار زیادی را پوشش داده و از ویژگی‌های بالایی برخوردار می‌باشند. از طرف دیگر؛ به خاطر شباهات زیادی که دارند، تشخیص گزینه بهتر بسیار کار ساده‌ای می‌باشد. به این دلیل که هم اندروید و هم iOS‌ کارهای یکسانی انجام داده و روش‌هایشان برای انجام این کار‌ها نیز مشابه هم است.

اندروید در برابر iOS: اصول بنیادی

از آنجایی که سیستم‌عامل اندروید به شرکت گوگل تعلق دارد، گوشی‌های هوشمند پیسکل از این پلتفرم به شکل ویژه‌ای برخوردار هستند و با طعم و چاشنی خالصی در آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین گوگل این اجازه را داده است که دیگر شرکت‌ها از قبیل سامسونگ، ال‌جی‌، هواوی و دیگران از این پلتفرم در گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌هایشان به سبک و سخت‌افزار مورد نظر خود، بهره ببرند.

اما شرایط‌ برای پلتفرم آی‌اواس کمی متفاوت است‌. اپل منحصرا این سیستم‌عامل را در دستگاه‌های خود استفاده می‌کند که می‌توان از میانشان به آیپد، آیفون و آیپاد اشاره کرد که طراحی‌های اپل بوده و توسط iOS تغذیه می‌شوند. با این اوصاف، اپل دیگر نیازی ندارد که این سیستم‌عامل را بر روی دستگاه‌های دیگر ‌کد گذاری کند و سخت‌افزارهایی طراحی و تولید کرده که از این پلتفرم به‌ صورت کلی پشتیبانی خواهند کرد.

به همین روی با دیگر تولید کننده‌های دستگاه‌های هوشمند همکاری نکرده و سعی می‌کند چرخه تولیدی خود را گسترده‌تر کند. که تا به امروز در این مورد ویژه، این انتخاب برایشان جواب‌گو بوده و با مشکل شکننده‌ای روبه‌رو نشده‌اند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند. اگر نگاهی کلی به این دو پلتفرم وسیع داشته باشیم متوجه خواهیم شد که این دو بسیار مشابه هم هستند و عملکردنشان در زمینه‌های مختلف، یکسان است.

آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که تماس برقرار کنید، اس‌ام‌اس ارسال ‌کنید،عکس بگیرید و از طریق هزاران نرم‌افزار؛ به تماشای فیلم‌ها نشسته، اخبارها را مطالعه کرده و با دوستان خود چت کنید. نه ‌تنها بسیار مشابه هم هستند، بلکه در شرایط متعددی به یکدیگر کمک کرده‌اند. خیلی از مشکلاتی که باعث متمایز شدن اندروید و آی‌اواس می‌شد دیگر وجود نداشته و به‌ کلی حذف شده‌اند. تفاوت و اختلالات اعلان‌ها و ابزارها دیگر مسائل بزرگی به حساب نمی‌روند.

یادمان نرود که در کنار این وجه‌های تشابه، تفاوت بسیاری نیز با یکدیگر داشته که در ادامه مطلب حسابی به آن‌ها خواهیم پرداخت.

اندروید در برابر iOS: سخت‌افزار

مزیت و ویژگی بزرگی که اندروید دارد، این است که این سیستم‌عامل از سخت‌افزارها و گوشی‌های هوشمند زیادی پشتیبانی می‌کند و انتخاب‌هایی که برایتان وجود دارند بسیار زیاد و متعدد خواهند بود. سری‌ گلکسی شرکت سامسونگ، پیکسل ۳ و هواوی P30  پرو، همگی در کنار هم فقط بخش کوچکی از دستگاه‌های هوشمند اندرویدی را شکل‌ می‌دهند.

در نتیجه با انتخاب پلتفرم اندروید کمپانی گوگل، گزینه‌های زیادی پیش‌رویتان قرار دارد. موضوع برای آی‌او‌اس کمی‌ متفاوت‌تر خواهد بود.‌از آنجایی که این پلتفرم به ‌صورت ویژه، منحصر دستگاه‌های شرکت اپل می‌باشد؛ انتخاب‌های شما به آیفون‌ها، آیپدها و دیگر محصولات کمپانی اشاره شده، محدود خواهد شد.

اگر به دنبال یک گوشی هوشمند امروزی می‌گردید و علاقه‌مند به‌ سیستم‌عامل iOS هستید، آیفون ۷، آیفون ۸ و مدل‌های پلاسشان، گزینه‌های مناسبی برایتان می‌باشند. سری‌های جدیدتری نیز وجود دارند که گران‌تر بوده و به بودجه بیشتری احتیاج دارند: آیفون XR، آیفون X، آیفون XS و آیفون XS Max.

اندروید در برابر iOS: امکانات و قابلیت‌ها

همانطور که اشاره کردیم، در کنار تشابهات زیادی که اندروید و آی‌اواس با همدیگر دارند، بسیار متفاوت نیز هستند. اگرچه به‌ طور خیلی جزئی نمی‌توانیم به آن‌ها بپردازیم، اما موارد آشکار و کلی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

از آنجایی که گوگل با شرکت‌ها و سازنده‌های زیادی همکاری‌ می‌کند و سیستم‌عامل اندروید خود را در اختیار گوشی‌ها و دستگاه‌های هوشمند زیادی قرار داده است؛ قابلیت شخصی‌سازی آن بالاتر از پلتفرم آی‌اواس بوده و دست سازندگان و طراحان نرم‌‌افزار برای ساختن برنامه‌ها، بسیار بازتر می‌باشد. اگر از مرورگر وب یا برنامه پیش‌فرض اس‌ام‌اس دستگاهتان راضی نیستید؛ اندروید به شما این اجازه را خواهد داد که آن‌ها را تغییر داده و شخصی‌سازی کنید.

تمامی ویژگی‌ها، ویدجت‌ها و آیکون‌های موجود در صفحه‌نمایش و منوی دستگاه هوشمندتان قابل تغییر است. در واقع اندروید آنقدر کار را راحت کرده، ‌که توسط برنامه‌های ویژه‌ای این قابلیت وجود دارد که ظاهر کلی آن را عوض کنید و شکل و شمایل دیگری‌ را متناسب با علاقه خود، انتخاب کنید. قابلیتی که در پلتفرم آی‌اواس امکان‌پذیر نخواهد بود.

از طرف دیگر، آیفون‌ها و دستگاه‌های هوشمندی که از سیستم‌عامل آی‌اواس بهره می‌برند، تجربه‌ای شسته رفته‌تر و ایمن‌تری را تضمین می‌کنند. اغلب، آیفون‌ها، آیپدها و … آن کندی‌ها و مشکلات و مسائل امنیتی که هر از گاهی پلتفرم اندروید ازشان رنج می‌برد را نداشته و عملکرد نرم‌تر و روان‌تری را ارائه می‌دهند. در ادامه مطلب بیشتر به نکات مثبت سیستم‌عامل‌های اندروید و آی‌اواس می‌پردازیم. اما شکی نیست که هر دویشان به‌خوبی از پس وظایف خود برآمده و کارها و پردازش‌های لازمه را با سرعت و قدرت کافی انجام می‌دهند.

در بازار گوشی‌های هوشمند‌، قابلیت و امکان خیلی ویژه و پرکاربردی نیست که روی این پلتفرم‌ها وجود نداشته باشند. هر دو از ویژگی‌های منحصری برخوردار بوده و در زمینه‌های مورد نظر و فعالیت‌های مختلف، کم نمی‌آورند.

اندروید در برابر iOS: نرم‌افزارها

امروزه بیشتر‌ برنامه‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی، هم از اندروید و هم از آی‌اواس پشتیبانی می‌کنند. به ‌صورت کلی نام بزرگی وجود ندارد که فقط مختص یک پلتفرم باشد و اکثرا در فروشگاه‌های گوگل‌پلی و App Store اپل قابل دسترسی هستند. با این حال، بسیاری از برنامه‌ها و آپدیت‌ها و مخصوصا بازی‌ها که می‌توان از میانشان به Alto’s Odyssey اشاره کرد، اول برای سیستم‌عامل‌ آی‌اواس عرضه می‌شوند و برای دریافتشان بر روی اندروید، کمی باید صبور بوده و منتظر بمانید.

اگر نگاهی کلی به برنامه‌ها و ابزارهایی بیاندازیم که توسط گوگل و اپل طراحی و ساخته شده؛ متوجه می‌شویم که اکثر نرم‌افزارهای کلیدی گوگل، در آیفون نیز دیده می‌شوند.‌ در واقع افراد زیادی ترجیح می‌دهند که از برنامه‌های گوگل در دستگاه‌های هوشمند آی‌اواس خود استفاده کنند. در مقابل ، تنها نرم‌افزار مهم و کاربردی که توسط اپل ساخته شده و برای سیستم‌های اندرویدی در دسترس می‌باشد، Apple Music نام دارد و حجم قابل توجهی از برنامه‌های شرکت اپل، استفاده‌ای در پلتفرم اندروید نخواهند داشت.

اندروید در برابر iOS: چرا اندروید را انتخاب کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم دلایل متعددی وجود دارند مبنا بر اینکه چرا یک شخص ممکن است به دستگاه‌های هوشمند اندرویدی علاقه بیشتری نشان دهد. اندروید به شما اجازه می‌دهد که روابط کاربری آن را شخصی‌سازی کرده و نر‌م‌افزارهای زیادی برای این کار در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین قادر هستید از برنامه‌های کاربردی مانند ضبط کننده صفحه‌نمایش و ضبط کننده تماس‌ها بهره ببرید، قابلیت‌هایی که در آی‌اواس به آن‌ها دسترسی نخواهید داشت.

در کنار این‌ها، اگر روزی از شکل و شمایل منو و برنامه‌های پیش‌فرض گوشیتان خسته شدید، با نصب ابزارهای مناسب می‌توانید آن‌ها را به‌ کلی تغییر داده و متناسب با میل خودتان، شخصی‌سازی کنید. از جهات دیگر، نرم‌افزارهای ابری گوگل در حال حاضر بسیار بهتر و قوی‌تر از اپل هستند،‌ به عنوان مثال می‌توانیمGmail  را با Mail در iCloud مقایسه کنیم و با این کار متوجه این امر خواهیم شد که جیمیل بسیار کاربردی‌تر و قدرتمندتر از ابزاری است که برای وظایف مشابه به‌ صورت پیش‌فرض در دستگاه‌های اپل تعبیه شده است.

همچنین اگر علاقه‌مند هستید که گوشیتان را به مرور زمان عوض کنید و مرتب در حال جابجایی میان دستگاه‌های هوشمند مختلف هستید، اندروید گزینه‌های بسیار بیشتری نسبت به اپل ارائه می‌دهد. از نظر هوش مصنوعی و دستیاران صوتی نیز، اندروید با اختلاف بسیار کمی از اپل جلوتر بوده و عملکرد بهتری داشته است.

از آنجایی که هوش‌های مصنوعی بسیار توسعه یافته و پیشرفت کرده‌اند،‌ در بازار گوشی‌های هوشمند از آن‌ها استفاده زیادی می‌شود و حسابی محبوب شده و رقابت میانشان خیلی نزدیک‌تر و سخت‌تر شده است. از میان نام‌های بزرگ در زمینه دستیار صوتی و هوش مصنوعی، می‌توان به سیری و دستیار گوگل اشاره کرد.

از آنجا که صحبت ما راجع‌به رقابت میان اندروید و آی‌اواس می‌باشد، باید بگویم که با اختلاف کمی، دستیار صوتی گوگل از سیری پیشی گرفته و رتبه بالاتری را به خود اختصاص داده است. این اختلاف هنگامی حائز اهمیت است که بخواهید میان این دو پلتفرم و سیستم‌عامل قدرتمند و گسترده، یکی را انتخاب کنید.

اندروید در برابر iOS: چرا آی‌اواس را انتخاب کنیم؟

اگر بخواهیم از مقایسه پرچمدار‌ها پرهیز کنیم و نگاهی کلی داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که آیفون‌های شرکت اپل، تجربه‌ای پایدارتر با سبکی خاص‌تر را تضمین می‌کنند. به طور گسترده، سیستم‌عامل آی‌اواس روابط کاربری شیوایی داشته و برنامه و ابزارهایی که در آن استفاده شده است کمی تمیزتر و منظم‌تر هستند.

اگر بخواهیم از زیبایی و شکل و شمایل آن‌ بگذریم، در این زمینه شکی نیست که سیستم‌عامل iOS  زودتر از اندروید بروزرسانی‌هایش را دریافت می‌کند و نرم‌افزارها با فاصله زمانی کمتر و با سرعت بیشتری در آیفون‌ها آپدیت می‌شوند، که نشان از امینت بالا و پشتیبانی قوی آن دارد. از آنجایی که سخت‌افزار و نرم‌افزار آیفون توسط خود اپل طراحی و تولید شده، باعث می‌شود که این دستگاه هوشمند عملکرد نرم‌تر و راحت‌تری داشته باشد.

یکی از نقاط قوت دیگر آی‌اواس حفظ حریم شخصی می‌باشد، که در بازار رقابت تفاوت بسیار زیادی ایجاد می‌کند. اپل برعکس گوگل از داده‌های شخصی شما برای هدف قرار دادن تبلیغات استفاده نکرده و بیشتر تنظیمات شخصی‌سازی شده (مانند محل قرارگیری و موقعیت شرکتتان) را در دستگاه مورد نظر ذخیره می‌کند تا اینکه بخواهد آن‌ها در فضای ابری نگه دارد.

اندروید در برابر iOS: نتیجه‌گیری

شما می‌توانید از زوایای بسیار زیادی به این رقابت میان اندروید و آی‌اواس نگاه کنید و جوانب متعددی وجود دارند که از طریق آن‌ها قادر هستید انتخابتان را انجام دهید و آنچه که دوست دارید را خریداری کنید. بحث این‌جاست که میان این ویژگی‌ها و تفاوت‌ها چه چیزی بیشتر برای شما اهمیت دارد و نیاز شخصیتان چیست.

میزان شخصی‌سازی، طراحی و زیبایی، تعداد نرم‌افزار‌های موجود و خیلی از تفاوت‌های دیگر که نمی‌توان به همه آن‌ها پرداخت. در واقع نقاط مقایسه آنقدر زیاد هستند که انتخاب میان این دو، واقعا به علاقه خودتان بستگی دارد و باید نگاه کنید که کدامیک، نیازهای شما را بهتر و سریع‌تر رفع خواهند کرد.

اما بحث اندروید در برابر آیفون فقط بخشی از نبرد بزرگ میان گوگل و اپل می‌باشد. بهترین گزینه فقط به بهترین گوشی‌هوشمند و قابلیت‌ها و امکانات آن ختم نمی‌شود، بلکه باید ببینید که سرمایه‌گذاری شما و میلتان بیشتر در کدام طرف ترازو در این اکوسیستم گسترده سنگینی می‌کند، اپل یا گوگل. واضح است که اگر صاحب مک‌بوک‌، آیپد و ‌دیگر دستگاه‌های هوشمند اپل هستید، با خریداری یک آیفون زندگی خیلی شیرین‌تر و راحت‌تر به جریان خود ادامه می‌دهد، و از طرف دیگر اگر به ‌کلی طرفدار گوگل هستید و از اسپیکرهای گوگل، کروم‌کست و ‌… استفاده می‌کنید، قطعا اندروید انتخاب مناسب‌تری برایتان خواهد بود.

در این مقاله سعی کردیم که تفاوت‌های کلیدی میان اندروید و آی‌اواس را برایتان بازگو‌ کنیم و به جوانب مختلفی پرداختیم تا ببینیم کدامشان، بهتر، قوی‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

اما مسئله اصلی اینجاست که انتخاب شما منتهی به دستگاه هوشمند نبوده و خیلی وسیع‌تر و گسترده‌تر از بازار گوشی هوشمند می‌باشد. اشخاص زیادی هستند که بر خلاف میل قلبیشان آیفون خریده و خیلی‌ها نیز از گوشی اندرویدی خود راضی نیستند. همه چیز به علاقه شما، منطق و دیدگاهتان بستگی خواهد داشت. برای گزینش بهترین مورد، حسابی تحقیقات خود را انجام داده و حتمی علاقه‌های شخصیتان را مد نظر قرار دهید.