iOS 14 فاش شد و در اختیار هکرها قرار گرفت

اگرچه انتظار نمی‌رود که نسخه نهایی سیستم عامل اختصاصی شرکت اپل به اسم iOS 14 زودتر از ماه سپتامبر عرضه شود، اما برخی از منابع از جمله Motherboard از طریق یکی از اینسایدرهای شرکت اپل اعلام کرده که نسخه اولیه این سیستم عامل لو رفته است.

بر اساس گزارش برخی از منابع، نسخه‌ی لو رفته‌ی سیستم عامل گوشی‌های موبایل شرکت اپل از ماه فوریه تا اکنون در اختیار برخی از هکرها، بلاگرها و محققین قرار داشته است و آن‌ها در حال جست و جو کردن در آن بودند. نکته جالبی که وجود دارد، این است که بر خلاف خبرهای فاش شده‌ی قبلی، که تنها شامل بخش‌ها و گزارش‌هایی از عرضه نسخه‌ی پیش روی سیستم عامل iOS می‌شدند، ظاهرا اکنون این سیستم عامل فاش شده است و این نسخه‌ی نرم افزاری به طور کامل در اختیار هکرها قرار گرفته است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

این که این سیستم عامل چطور لو رفته، هنوز مشخص نیست اما گزارش‌هایی که در این زمینه به انتشار رسیده است، نشان می‌دهند که یک نفر در سپتامبر سال گذشته میلادی قادر بوده دست خود را به خط تولید آیفون ۱۱ برساند که به نسخه‌ای از iOS 14 مجهز بوده است. بنابراین، همانطور که می‌توانید انتظار داشته باشید، یک نفر دیگر هم این گوشی را با این نسخه‌ی نرم افزاری از iOS 14 به مبلغ هزاران دلار خریداری کرده است. پس از این که این گوشی چند دور چرخید و بین فروشندگان مختلف رد و بدل شد، خریدار توانست به هدف خود برسد و iOS 14 را از این گوشی بیرون بیاورد و آن را در اختیار هکرها و جیل بریکرها قرار دهد (که همیشه برای اپل دردسرهای بسیار بزرگی ایجاد می‌کنند) و احتمالا هزاران دلار از این کار درآمد کسب کرده است.

منبعی به اسم Motherboard که پیش از این هم یک اشاره کوتاه به اسم آن کردیم، یک نسخه‌ی کپی از این نرم افزار در اختیار داشت که اکنون آن را در اختیار شرکت امنیت سایبری SIXGEN قرار داده است. Ryan Duff، مدیر شرکت Cyber Products، در این زمینه اظهار کرده است که قطعا نسخه نهایی این سیستم عامل می‌تواند تفاوت‌های بسیار زیادی با نسخه‌ی فاش شده داشته باشد اما این حجم از اطلاعاتی که از شرکت اپل به بیرون درز کرده، غیر قابل انتظار بوده است. در هر صورت، فاش شدن یک ورژن (هر چقدر هم که ابتدایی و خام باشد) از نسخه بعدی سیستم عامل گوشی‌های اپل، چیزی نیست که بتواند به این راحتی‌ها فاش شود. Ryan Duff در این زمینه اظهار کرده است که در هر صورت، این موضوع ماه‌ها قبل از انتشار این سیستم عامل می‌تواند هکرها را به نسخه‌ای رمزگشایی شده از iOS 14 برساند تا یک دید بسیار خوب نسبت به آن و تغییراتی که قرار است در آن ایجاد شود در اختیار آن‌ها قرار دهد.

دسامبر سال گذشته که این سیستم عامل فاش شده، هنوز زمان بسیار زیادی تا عرضه شدن نسخه نهایی آن باقی مانده بود و بنابراین، یک نسخه‌ی کاملا ناقص از سیستم عامل بعدی شرکت اپل برای گوشی‌های این شرکت بوده و قطعا چیزهای بسیار زیادی در نسخه نهایی آن تغییر خواهند کرد اما باز هم اطلاعات ارزشمند بسیار زیادی می‌توان از آن به دست آورد. یکی از ساده‌ترین کارهایی که با این اطلاعات می‌توان انجام داد، جیلبریک کردن لاین آپ سری آیفون ۱۲ بلافاصله پس از عرضه شدن آن‌ها است که خودش آسیب‌های زیادی می‌تواند به اپل وارد کند. حجم اطلاعاتی که از نسخه اولیه iOS که فاش شده، می‌توان به دست آورد، بسیار بیشتر از چیزی است که همیشه عادت به دیدن آن‌ها داریم.

با این وجود، خود اپل در حال حاضر هنوز هیچ واکنش خاصی نسبت به لو رفتن iOS 14 به طور کامل، نشان نداده است. در هر صورت، اپل همیشه داستان‌های جنایی جذابی با سخت افزارها و نرم افزارهای لو رفته‌ی خود به وجود آورده است که نمونه بارز آن سال ۲۰۱۱ است. در آن زمان، فردی به اسم Sergio Calderon یک نمونه اولیه از آیفون بعدی را از کف زمین یک بار در سن فرانسیسکو پیدا کرد و اپل بلافاصله پس از اطلاع پیدا کردن از این موضوع، پلیس‌ها را با خانه‌ی Sergio فرستاد تا آن گوشی را پیدا کنند. بعد از گذشت مدتی Sergio ادعا کرد که یکی از نیروهای پلیس حتی او را تهدید هم کرده است و سپس مشخص شد که آن فرد حتی یک پلیس هم نبود و یکی از اعضاء تیم امنیتی اپل بوده است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.