سیستم عامل iOS 13 روی ۸۱ درصد از گوشی‌های آیفون نصب شده است

از آنجایی که اپل مسئولیت‌های سنگینی هم برای سخت افزار و هم نرم افزار آیفون ها و آپیدهای خود برعهده دارد و همیشه هم به این مسئولیت تا جایی که ممکن بود متعهد بوده است، محصولاتش مانند دستگاه‌های اندرویدی به دسته بندی‌های مختلف زیادی تقسیم نمی‌شوند و تقریبا همه‌ی آن‌ها از نظر نرم افزاری با یکدیگر یکسان هستند. آخرین آمار و ارقامی که در ماه آوریل میلادی منتشر شده است، نشان می‌دهد که فقط ۸.۲ درصد از گوشی‌های اندروید آخرین بیلد نهایی این سیستم عامل را که اندروید ۱۰ می‌باشد و به صورت عمومی در اختیار مردم قرار داده شده است، اجرا می‌کنند. با این وجود، نسخه نهایی سیستم عامل اندروید ۱۱ نیز احتمالا فقط سه ماه تا عرضه شدن فاصله دارد. اما می‌دانید که اوضاع سیستم عامل محصولات اپل و iOS 13 که آخرین نسخه موجود بر روی آیفون های این شرکت است، کاملا فرق دارد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در حقیقت، اکنون ماجرا از این قرار است که امروز اپل یک سری اطلاعات جدید در وبسایت خودش منتشر کرده است که نشان می‌دهند یک تناقض آشکار بزرگ میان نحوه‌ی پشتیبانی از محصولات اندروید با iOS مخصوصا در آخرین نسخه‌های آن‌ها که به ترتیب ۱۰ و ۱۳ است، وجود دارد. اطلاعات جدیدی که اخیرا اپل منتشر کرده است، نشان می‌دهند که در حال حاضر ۹۲ درصد از تمام دستگاه‌های آیفون اپل که در طی چهار سال اخیر معرفی و راهی بازار شده‌اند، بر روی iOS 13 اجرا می‌شوند. همچنین این شرکت اعلام کرده است که ۷ درصد از این دستگاه‌ها بر روی iOS 12 اجرا می‌شوند و فقط ۲ درصد از این محصولات وجود دارند که دارای iOS 11 یا پایین‌تر هستند. در عین حال، در حال حاضر iOS 13 بر روی ۸۱ درصد از تمام آیفون های فعالی که در سراسر دنیا وجود دارند، نصب شده است. این در حالی است که ۱۳ درصد از آن‌ها بر روی iOS 12 اجرا می‌شوند و فقط ۶ درصد وجود دارند که از iOS 11 و یا پایین‌تر استفاده می‌کنند.

همانطور که احتمالا درجریان قرار دارید، اپل سال گذشته سیستم عامل اختصاصی محصولات iPad خودش را که iPadOS نام دارد، معرفی کرد. جالب است که بدانید اپل اعلام کرده که در حال حاضر ۹۳ درصد از تمام تبلت‌های اپل که در طی چهار سال اخیر معرفی و راهی بازار شده‌اند، دارای سیستم عامل iPadOS هستند. همچنین آمار نشان می‌دهد که ۵ درصد از آن‌ها دارای iOS 12 هستند و فقط ۱ درصد از آن‌ها وجود دارند که بر روی iOS 11 و یا نسخه‌هایی پایین‌تر اجرا می‌شوند. علاوه بر این، از میان تمام دستگاه‌های فعال iPad که در سراسر دنیا وجود دارد، ۷۳ درصد بر روی iPadOS اجرا می‌شوند که همتای iOS 13 به شمار می‌رود، ۱۶ درصد از آن‌ها هنوز به iOS 12 متکی هستند و بر روی ۱۱ درصد از کل تبلت‌های فعال اپل که در حال کار کردن هستند، iOS 11 و پایین‌تر نصب شده است.

این آمار، چند روز قبل در تاریخ ۱۷ ژوئن برابر با ۲۸ خرداد ماه توسط خود اپل جمع آوری شده است و بر اساس آیفون ها و آیپدهایی است که در این تاریخ وارد فروشگاه App Store شده‌اند. این شیوه، شبیه به روشی است که گوگل آمار و ارقام توزیع و پخش سیستم عامل اندروید خودش را جمع آوری می‌کند. جالب است که بدانید این شرکت نیز داده‌های مربوط به بیلد و نسخه‌های اندروید که بر روی دستگاه‌های مختلف وجود دارد را از طریق دستگاه‌هایی که در یک روز خاص وارد فروشگاه Google Play شده باشند، جمع آوری می‌کند.

همانطور که احتمالا در جریان هستید، اپل قرار است دو شنبه‌ی هفته جاری رویداد WWDC را به صورت آنلابن برگزار کند که اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا جایگزین کنفرانس سالانه‌ی توسعه دهندگان شده است. یکی از اینسایدرهای صنعت گوشی‌های موبایل، به اسم Jon Prosser مدتی پیش یک ادعای بزرگ مطرح کرد که نشان می‌داد اپل قصد دارد نام سیستم عامل iOS 13 را به طور کامل تغییر دهد. بر اساس این ادعا، اپل قرار است نام iOS را کنار بگذارد و یک بار دیگر نام این سیستم عامل را iPhoneOS بگذارد. اگر به خاطر داشته باشید، اپل از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ سیستم عامل گوشی‌های موبایل خود را iPhoneOS گذاشته بود و در سال ۲۰۱۰ نام آن را به iOS تغییر داد. این که این ادعا چقدر می‌تواند درست از آب دربیاید، هنوز مشخص نیست اما حداقل در رویداد WWDC ممکن است از این موضوع آگاهی پیدا کنیم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.