برنامه بتای اندروید ۱۱ برای چه گوشی‌هایی در دسترس قرار می‌گیرد؟

هفته‌ی گذشته بود که گوگل اولین نسخه‌ی برنامه بتای اندروید ۱۱ را برای گوشی‌های مدل ۲۰۱۷ Pixel 2 به بعد در دسترس قرار داد که تا سری Pixel 4 که در سال گذشته عرضه شده بود، بتوانند به بتای Android 11 دسترسی داشته باشند.

تنها کاری که شما باید برای نصب کردن اولین نسخه‌ی برنامه بتای اندروید ۱۱ بر روی مدل‌های یاد شده انجام دهید، این است که به وبسایت بتای اندروید مراجعه کنید و سپس بر روی قسمتی که نوشته شده “نمایش دادن دستگاه‌های واجد شرایط شما” کلیک کنید و پس از آن، این گزینه را انتخاب کنید. از این قسمت، شما به راحتی می‌توانید برنامه بتای اول Android 11 را بر روی گوشی خود نصب کنید. پس از پشت سر گذاشتن این مراحل، شما یک آپدیت نرم افزاری در گوشی خود دریافت خواهید کرد که می‌توانید با مراجعه کردن به آدرس Settings > System > Advanced > System update در گوشی خود، آن را دانلود و سپس با انتخاب کردن گزینه‌ی Install آن را نصب کنید. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است که از زمانی که وارد برنامه بتای اندروید ۱۱ شدید، تا زمانی که نسخه نهایی و پایدار اندروید ۱۱ در دسترس قرار بگیرد، بخشی از این برنامه باقی خواهید ماند. نکته بسیار مهم دیگر، این است که بتای اندروید ۱۱ و یا هر پلتفرم دیگری که در مراحل تست اولیه قرار داشته باشد، معمولا به شدت پر از باگ است و می‌تواند به سرعت باتری گوشی شما را خالی کند. البته این تنها بخشی از مشکلات نسخه بتا می‌تواند باشد. در موارد دیگر، مشکلات شدیدتری مانند عدم اجرا شدن اپ‌ها و یا حتی بریک شدن گوشی بسیار محتمل است (اخیرا بریک شدن در تعداد زیادی از گوشی‌های OnePlus 8 Pro که از برنامه بتای اول Android 11 استفاده کرده‌اند، پیش آمده است). و متاسفانه تا زمانی که گوشی خود را Factory reset نکنید و همه چیز خود را بر روی گوشی از دست ندهید، نمی‌توانید به اندروید ۱۰ برگردید. Factory Reset تنها راه برگشتن به اندروید ۱۰ است (البته اگر گوشی شما بریک نشود).

اما اگر در هر صورت تمایل دارید که در برنامه بتای Android 11 مشارکت داشته باشید و این بتا را قصد دارید بر روی گوشی اصلی خود که هر روز از آن استفاده می‌کنید نصب کنید، بهترین توصیه این است که تا زمان عرضه شدن بتای سوم، دست نگه دارید. اما در صورتی که یک گوشی Pixel 2 به بالا دارید که مدت زیادی است در گوشه کشوی میز در حال خاک خوردن است، برای تجربه‌ی آن هم که شده، می‌توانید همان بتای اول اندروید ۱۱ را نیز بر روی آن نصب کنید تا دموی تغییرات بعدی سیستم عامل را مشاهده کنید.

اما نکته‌ای که ما امروز قصد داریم به آن بپردازیم، این است که علاوه بر گوشی‌های سری Pixel 2 به بالا از شرکت گوگل، به همراه OnePlus 8 و مدل Proی آن، هشت گوشی هوشمند اندرویدی دیگر نیز وجود دارند که تا پایان ماه جاری میلادی اجازه‌ی دسترسی پیدا کردن به چیزی دارند که ما از آن با نام برنامه بتای اندروید ۱۱ یاد می‌کنیم. این مدل‌ها شامل این گوشی‌ها می‌شوند: Oppo Find X2, Oppo Find X2 Pro, Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, POCO F2 Pro, Realme X50 Pro, vivo NEX 3S, iQOO 3.

البته باید در نظر داشته باشید که در طی هفته‌های آینده، تعداد بیشتری از گوشی‌های هوشمند دیگر به این جمع ملحق خواهند شد. انتظار داریم که دومین بتای اندروید ۱۱ در ماه جولای برای گوشی‌هایی که جزو این برنامه هستند، در دسترس قرار داده شود و در نهایت، نسخه سوم که آخرین نسخه‌ی بتای آن نیز محسوب می‌شود، احتمالا باید در ماه آگست در دسترس قرار داده شود. و در نهایت، نسخه‌ی پایدار و نهایی اندروید ۱۱ نیز باید در ماه سپتامبر سال جاری میلادی راهی گوشی‌های هوشمند مختلف شود. در هر صورت، هر چه بیشتر صبر کنید، نسخه‌ی پایدارتر، بهتر و بهبود یافته‌تری را دریافت خواهید کرد زیرا نسخه‌های اولیه بتا معمولا برای توسعه دهندگان اهمیت بیشتری دارند و این دسته از کاربران هستند که نیاز بیشتری با آشنا شدن با ویژگی‌های جدید این سیستم عامل را دارند. نصب کردن این نسخه‌ها برای کاربران عادی، چیزی بیشتر از دردسر و مشکلات ریز و درشتی که در پی آن ایجاد می‌شود، نیست.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.