GIPHY به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار به فیسبوک فروخته شد

digital marketing-aradmag005

مدتی قبل، تیم مدیریت فیسبوک به طور کاملا رسمی اعلام کردند که به دنبال به خدمت گرفتن GIPHY هستند. اگر با ساز و کار آن آشنایی کافی ندارید و نمی‌دانید دقیقا در کجا مورد استفاده قرار داده می‌شود، در ادامه این مطلب با ما باشید.همانطور که احتمالا در جریان قرار دارید، GIPHY یک موتور جست و جوی گیف‌های مختلف به شمار می‌رود که کار خود را در ابتدا از سال ۲۰۱۳ آغاز کرده بود و همچنین ظاهرا این طور به نظر می‌رسید که موسس‌های این موتور جست و جوگر به نام‌های Alex Chung و Jace Cooke پس از این که GIPHY در طی اولین هفته‌ی فعالیت خود به رکورد یک میلیون کاربر رسید و این تعداد از مردم را به سمت خودش جذب کرد، به دنبال چیزهای بیشتری هستند و قصد انجام دادن یک سری کارهای جدید دارند که می‌توانند به وسیله‌ی آن‌ها به مراتب موفقیت‌های بیشتری کسب کنند. پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، GIPHY به کاربران خودش اجازه می‌داد تا گیف‌های مورد نظر خود را در شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک با بقیه مردم به اشتراک بگذارند، تعبیه کنند و یا پست کنند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر از این موضوع و آگاهی پیدا کردن از چند و چون ماجرای خریداری شدن این موتور جست و جوگر توسط فیسبوک، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

جالب است که بدانید نیمی از ترافیک GIPHY از سوی اپ‌ها و خدماتی ناشی می‌شود که به خود فیسبوک تعلق دارند به طوری که شبکه‌ی اجتماعی بسیار محبوب و پرطرفدار Instagram با در اختیار داشتن ۵۰ درصد از این آمار، بیشترین استفاده‌ی ممکن را از GIPHY و گیف‌های پرشمار آن می‌برد.  در ادامه نیز سایر اپ‌های شرکت فیسبوک وجود دارند که شامل WhatsApp, Messenger و همچنین اپ خود شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک می‌شوند. البته پس از این که این معامله صورت بگیرد و توافق میان دو طرف کاملا برقرار شود نیز کاربران همچنان قادر به آپلود و استفاده کردن از گیف‌ها خواهند بود و علاوه بر این، توسعه دهندگان، همکاران و شرکای تجاری هر دو طرف نیز همچنان می‌توانند به APIهای GIPHY دسترسی داشته باشند و جای هیچ نگرانی از بابت این که پس از انجام شدن این توافق کار به پایان می‌رسد و GIPHY فعالیت‌ خودش را متوقف خواهد کرد، وجود ندارد. از این مهم‌تر، علاوه بر توسعه دهندگان و شرکای تجاری که پس از انجام شدن این توافق هنوز هم می‌توانند با این موتور جست و جوگر تعامل داشته باشند، کاربران خلاقِ جامعه‌ی GIPHY نیز همچنان قادر خواهند بود که محتویات عالی تولید کنند.

در حالی که خود فیسبوک به طور کاملا رسمی یا مستقیم اعلام نکرد که این معامله چقدر برایشان هزینه داشته است، اما Axios گفته است که خریداری کردن و در اختیار گرفتن GIPHY برای Facebook حدود ۴۰۰ میلیون دلار هزینه داشته است. فیسبوک در سال ۲۰۱۴ کار خرید و به خدمت گرفتن اپ پیام رسان WhatsApp را نهایی کرد که سپس این خرید در سهام فیسبوک به شدت تاثیر گذاشت و پس از مدت زمان بسیار کوتاهی باعث رشد چشمگیر آن شد و در ابتدا ۱۹ میلیارد دلار ارزش داشته است. با بسته شدن معامله و به پایان رسیدن مقدمات آن، وجود رقابت در سهام فیسبوک باعث شد که قیمت این معامله به رقم خیره کننده‌ی ۲۱ میلیارد دلار برسد. علاوه بر این، چند سال قبل از آن نیز فیسبوک به قیمت ۱ میلیارد دلار موفق به خریداری کردن Instagram شده بود که پس از مدت زمان کوتاهی که به یک رشد خیره کننده و غیر قابل تصور رسید، و سپس یکی از بزرگ‌ترین خریدها در صنعت دنیای فناوری شناخته شد. اخیرا فیسبوک با صادر کردن یک بیانیه جدید درمورد خریداری کردن بزرگ‌ترین موتور جست و جوی گیف در دنیا چنین توضیح داده است که:

با در کنار هم قرار دادن GIPHY و Instagram، به مردم کمک می‌کنیم تا راحت‌تر و ساده‌تر از بهترین استیکرها و GIFها در استوری‌ها و دایرکت خود استفاده کنند. هر دوی این سرویس‌های ما، پشتیبان‌های بزرگی برای افراد خلاق و جامعه‌ی هنرمندان به شمار می‌روند که همچنان به این روند ادامه خواهند داد. ما با کمک یکدیگر می‌توانیم این کار را برای همه راحت‌تر کنیم تا کارهایشان را خلق کنند و با تمام مردم دنیا به اشتراک بگذارند. استیکرها و گیف‌ها شیوه‌های خلاقانه و معنی‌داری در اختیار مردم قرار می‌دهند تا خودشان را بروز دهند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.