امکان اجرای بازی‌های کومودور ۶۴ به صورت آنلاین با سرویس جدید Internet Archive

اجرای بازی‌های کومودور ۶۴ به صورت آنلاین

اولین بار حدود ۲۰ سال پیش بود که پای کومودور ۶۴ به خانه‌های ما باز شد و بسیاری را عاشق خودش کرد. کومودور ۶۴ که اولین بار در سال ۱۹۸۲ رونمایی شد، به شکل‌گیری و گسترش مفهوم کامپیوترهای شخصی و خانگی کمک زیادی کرد. این کامپیوتر شخصی که بیشتر به عنوان کنسول بازی از آن استفاده می‌شد دوباره خبرساز شده است و این باربحث اجرای بازی‌های کومودور ۶۴ به صورت آنلاین به میان آمده است.

اجرای بازی‌های کومودور ۶۴ به صورت آنلاین - دانکی کونگ

سایت   The Internet Archiveاین امکان را فراهم کرده تا بسیاری از کاربرانش به گذشته برگردند و دوباره کودکی کنند. شاید بسیاری از خوانندگان این مطلب ندانند که دوران پیش از اینترنت چه طور می‌گذشت و اگر می‌خواستید که همه آدم بدهای یک بازی را بکشید، می‌بایست ساعت‌ها خودتان را در اتاق حبس می‌کردید.

کتابخانه دیجیتال و غیر انتفاعی The Internet Archive امکان جدیدی را اضافه کرده است که به واسطه آن مرورگر شما به شبیه‌ساز محیط پرفروش‌ترین کامپیوتر خانگی تاریخ، کومودور ۶۴، تبدیل می‌شود. کاربران سایت Internet Archive تا به حال بیش از ۱۰٫۵۰۰ برنامه و بازی از کومودور ۶۴ را به آرشیو آنلاین خود اضافه کرده‌اند و این عدد رو به افزایش است.

این اولین باری نیست که  Internet Archive امکان سفر در زمان را در اختیار کاربران خودش قرار می‌دهد. در گذشته نیز این سایت پروژه‌های مشابه‌ای را برای سیستم عامل MS-Dos و نسل اول کامپیوترهای مکینتاش اجرا کرده بود.

با کلیک بر روی این لینک می‌توانید به آرشیو کامل نرم‌افزارها و بازی‌های کومودور ۶۴ که بر روی سایت Internet Archive آپلود است دسترسی داشته باشید. اگر فقط سراغ بازی‌های کومودور ۶۴ را می‌خواهید بگیرید نیز می‌توانید به این لینک سر بزنید، جایی که بیش از ۹۰۰۰ بازی کومودور ۶۴ برای شما آماده شده است. بازی‌هایی مثل Donkey Kong، پک من و مهاجمان فضا.

تنظیمات کنترلر و نحوه ورود به بازی در شبیه ساز آنلاین کومودور ۶۴

کنترل تمامی بازی‌ها در شبیه ساز آنلاین کومودور ۶۴ همانند کنترل آن‌ها در کومودور ۶۴ است و البته شاید امروز استفاده ازآن‌ها برای گیمرها چندان راحت و معمول نباشد. بسیاری از بازی‌ها هم مثل Donkey  Kong ابتدای کار کلیدی برای کنترلشان مشخص نشده و شما خودتان باید کلیدهای کنترل بازی را از طریق صفحه تنظیمات شبیه ساز تعیین کنید. در ادامه برایتان طریقه تنظیم کلیدها را توضیح می‌دهیم:

  • کلید F12 را بزنید تا صفحه تنظیمات شبیه ساز بالا بیاید. بر روی گزینه “Machine Settings” بروید و با فشار دادن کلید جهت راست، وارد فهرست تنظیمات شوید.
  • ابتدا بر روی گزینه “Joystick settings” و بعد به گزینه “define keysets” بروید.
  • مطابق سلیقه و عادت خود صفحه کلید بازی را تنظیم کنید. شما می‌توانید برای دو نفر تنظیمات صفحه کلید را انجام دهید و برای این کار لازم است که بر روی هر کدام از گزینه‌ها ابتدا دکمه Enter و سپس دکمه مورد نظر خود را فشار دهید.
  • توصیه می‌کنیم که از دکمه اسپیس استفاده نکنید چون در بعضی از بازی‌ها این دکمه وظیفه Pause/Start را هم بر عهده دارد.
  • وقتی کار تنظیم دکمه‌ها به پایان رسید با فشار دادن کلید جهت چپ به منوی قبلی بازگردید و با رفتن به گزینه “Joystick Device 1” و انتخاب “Keyset 1″، همان تنظیماتی که مد نظرتان بوده است را برای کنترل بازی اجرایی کنید. اگر قصد انجام بازی دو نفره دارید می‌توانید با رفتن به گزینه “Joystick Device 2” و انتخاب “Keyset 2” (به شرطی که تنظیمات “Keyset 2” را در همان منوی “define keysets” انجام داده باشید) تنظیمات کنترل نفر دوم را هم انتخاب کنید.
  • با زدن دکمه Esc وارد محیط بازی شوید و لذت ببرید.

به این خاطر که بازی‌ها در محیط براوزر لود می‌شوند، هر بار که بازی جدیدی را انتخاب می‌کنید می‌بایست مجدد تنظیمات صفحه کلید را انجام دهید که این مقداری وقت‌گیر و شاید روی اعصاب باشد.

اگر از دوران بازی‌های کومودور ۶۴ خاطره‌ای دارید و یا نظری در مورد امکان جدید Internet Archive  دارید می‌توانید با ما در میان بگذارید.

برگردان از LifeHacker