مروری بر بازی جنگ های صلیبی ۲

جنگ های صلیبی 2

بازی اصلی جنگ های صلیبی Stronghold Crusader در سال ۲۰۰۲ و درست یک سال پس از انتشار بازی Stronghold  منتشر شد و هر دوی این بازی ها بسیار مورد توجه علاقه مندان قرار گرفت. در سال  بازی ۲۰۱۴ جنگ های صلیبی ۲  پرچمدار ادامه ی این سری از بازی ها شد و از بسیاری از ویژگی سری های قبلی که عامل موفقیت و محبوبیت آن ها بوده استفاده کرد؛ بسیاری از یونیت های سرگرم کننده جدید به عنوان مزدور، مبارزات مبتنی بر هوش مصنوعی و مقدار زیادی شن و ماسه. البته بعضی باگ هایی که در نسخه اول این بازی محبوب دیده شده در نسخه دوم برطرف نشده است. در این مقاله به نقد و بررسی ویژگی ها و باگ های این بازی می پردازیم.

 

شروع بازی جنگ های صلیبی ۲

یک آموزش کوتاه و دو کمپین کوچک در ابتدا مکانیزم و فرآیند این بازی را توضیح می دهد. پس از آن شما وارد فرآیند اصلی بازی می شوید که ساختار بسیار راحت و قابل فهمی دارد، اقتصادت را گسترش بده، کاخ هایت را بساز، نیروها را برای حمله به سمت دشمن بفرست ، دفاع دشمن را نابود کن و لردهای آن ها را به قتل برسان.

 

استراتژی های جنگ های صلیبی ۲

تمامی بازی های استراتژیک، مانور و مدیریت منابع است. برای تسلط بر چگونگی بهره وری منابع در بازی جنگ های صلیبی ۲ تلاش و بازی مداوم نیاز است. یک قانون کلی در این سبک از بازی ها وجود دارد؛ بدون منابع و در این بازی چوب همه چیز نابود خواهد شد. البته منابع دیگری هم می توان تهیه کرد؛ مالیات ها را کم یا زیاد کرد، کالاهای با کیفیت خرید اما به طور کلی اقتصاد بازی روی پایه ی چوب می چرخد.

متاسفانه رابط کاربری این بازی اطلاعات کمی درمورد میزان منابع شما و زمان مورد حمله واقع شدن را نشان می دهد به همین ترتیب نقشه ی بازی استفاده ی محدودی دارد و تنها مکان قلعه های بزرگ را نمایش می دهد.

قلعه سازی، رکن اساسی بازی جنگ های صلیبی ۲

قلعه سازی ها در بازی جنگ های صلیبی ۲ یکی از لذت بخش ترین قسمت های آن است. انباشتن مقدار زیادی سنگ و ماسه و بالابردن ارتفاع برجک های قلعه محدوده ی تحت عمل کمان داران شما را گسترش می دهد جدا از قلعه سازی محاصره کردن نیز بسیار سرگرم کننده است و شما می توانید منجنیق های محاصره کننده ی خود را اطراف قلعه ی دشمن جایگذاری کرده و دیوار های قلعه را نابود کنید البته باعث تعجب است که قرار دادن منجنیق های محاصره تنها در مربع های مشخص شده ی اطراف قلعه امکان پذیر است و در نحوه چینش آنها محدودیت خواهید داشت.

جنگ های صلیبی 2

مبارزه ی کلاسیک در جنگ های صلیبی ۲ درست مانند سنگ، کاغذ، قیچی بازی شانس است چرا که نه سربازان شما و نه سربازان دشمن باهوش نیستند و بازی به میزان زیادی بستگی به مدیریت جزء به جزء شما دارد. تنوع گروه های نظامی در اکثر اوقات برگ برنده ی شماست از دراویش گرفته تا بردگان، البته کمان داران مفیدترین دسته از نیروها هستند چرا که همه چیز را به سرعت نابود می کنند، دامنه اثر گسترده ای دارند و ارزان نیز هستند.

 

باگ های جنگ های صلیبی ۲

در جنگ های صلیبی ۲ مدافعان از قلعه به عنوان سنگر استفاده می کنند و کمان داران به دشمنان روی دیوار حمله می کنند، البته هنوز باگ های زیادی از نسخه های قبل باقی مانده است، به طور مثال در بسیاری از موارد نیروهای مبارز علیه سربازان دشمن به علت مسیریابی پر اشکال هنگام حمله در دیوار ها محو می شوند و بازیکن ناچار به حذف دیوار های خود و از دست دادن منابع سنگی زیادی می شود. نکته ی جالب توجه در این بازی آن است که می توان دیوار را هنگامی که زیر آتش منجنیق هست نیز تعمیر کرد چراکه نیرو های دشمن باید فاصله ای کمتر از رنج تحت اثر منجنیق داشته باشند تا بتوانند جلوی تعمیر دیوار قلعه را بگیرند.

جنگ های صلیبی 2

در مراحل پایانی نبرد زمانی که باید لرد دشمن را بکشید همه چیز به طرز عجیب و وحشتناکی طولانی است، شلیک منجنیق ها از او عبور می کند، تیرها پس از برخورد بر می گردد و به نظر می رسد که نیروها و مبارزان در مقابل لرد بی اثر می شوند.

درست مانند قلعه ها، بازی های بزرگ هم نیازمند پایه هایی قوی هستند. اگر با استانداردهای صنعت گیم در سال ۲۰۲۱ به بازی جنگ های صلیبی ۲ نگاه کنیم مشکل اصلی آن مناسب نبودن انجین بازی (Vision Game Engine) با هدف نهایی آن است؛ بلوک های قلعه در زمین های نرم قرار نمی گیرند، باگ ها همچنان حضور دارند و موقعیت یابی در بازی همچنان ضعیف است. ترمیم دیوار های قلعه اغلب به اندازه ی چندین کلیک طول می کشد و هدف قرار دادن بخش درست قلعه با منجنیق می تواند آزار دهنده باشد، همان طور که پیشتر اشاره شد رابط کاربری ضعیف هم مشکلات را دوچندان می کند.

سری جنگ های صلیبی ۲ مانند total war نیاز به انجام صدها کار ندارد تنها لازم است که قلعه را بسازید و درست حمله کنید. با این حال شرکت سازنده ی آن یعنی بازی بسیار محبوبی را به بازار عرضه کرده که با تمام این مسائل نظر هر گیمری را جلب می کند.

بیشتر بخوانید:

اخبار و شایعات بازی GTA 6