معرفی بهترین بازی‌های شوتر سال ۲۰۱۹ از دید آرادمگ

اکنون که مدتی از شروع سال جدید میلادی گذشته و کمی از آن هیاهو و جنب و جوشی که همیشه در ابتدای سال وجود دارد، فاصله گرفتیم و کمی اوضاع آرام‌تر شده است، وقت آن رسیده تا به ادامه معرفی برترین بازی‌های مختلف از دیدگاه آرادمگ بپردازیم. ما پیش از این، به معرفی بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال ۲۰۱۹، بهترین بازی‌های اکشن ماجراجویی و همینطور بهترین بازی‌های سال پرداختیم اما اکنون نوبت به این رسیده است تا نگاهی داشته باشیم به بهترین بازی‌های شوتر سال گذشته میلادی و ببینیم در ۱۲ ماهی که از آن گذشت چه عناوین مهمی در میان بهترین بازی‌های شوتر عرضه شدند که ارزش تجربه کردن دارند.

اگر در دنیای بازی‌های رایانه‌ای فقط یک سبک وجود داشته باشد که کاملا از قبل تضمین کرده باشد که هر سال عناوین باکیفیت و قابل اطمینانی به دست کاربران خود خواهد رساند که خیالشان راحت باشد، سبک شوتر است. محبوبیت گسترده و وسیع عناوین شوترِ مختلف آن‌ها را تبدیل به یک چشم انداز جذاب برای توسعه دهندگان، سازندگان و ناشران بازی‌های رایانه‌ای کرده است که ما هم برای آن خوشحالیم چرا که در سال گذشته میلادی فرصت تجربه کردن تعداد زیادی از بهترین بازی‌های شوتر چند سال اخیر را به دست آوردیم. اکنون که سال ۲۰۱۹ را پشت سر گذاشتیم و وارد سال جدید میلادی شدیم، ما لیست ۱۰ نامزد خود برای معرفی بهترین بازی شوتر سال ۲۰۱۹ میلادی را برای شما آماده کرده‌ایم و در انتها نیز یک نماینده را از بین نامزدهای مختلف این بخش به عنوان برنده به شما اعلام خواهیم کرد.

نامزدها:

Borderlands 3

همیشه بیشتر، به معنی بهتر بودن نیست اما در این موردِ خاص، قطعا همینطور است. عنوان Borderlands 3 هیچ ابایی ندارد تا در هر زمینه‌ای که شما فکرش را کنید، زیاده روی کند. شما اغلب هیچ عنوان دیگری را نمی‌توانید پیدا کنید که زیاده روی کردن باعث موفقیت آن شده باشد و یا یک ویژگی خوب برایش به حساب بیاید اما درمورد Borderlands 3 قطعا همینطور است و قطعا فقط همین زیاده روی است که باعث خاص بودن آن شده است. هر زمانی که شما از این بازی بخواهید، سلاح‌های بیشتر، شخصی سازی‌های بیشتر‌، مبارزات و خون و خون ریزی‌های بیشتر و به طور کلی، محتوای بیشتر در اختیار شما قرار خواهد داد. این بازی بسته کاملی در اختیار بازی‌بازان قرار می‌دهد که فضای کاملا کافی را برای بازی‌بازان به وجود می‌آورد تا شخصیت‌های مورد نظر خود را کاملا بپردازند و لوت‌های بهتری در این بازی به دست بیاورند. همه این ویژگی‌ها در کنار هم جمع شده است تا از این عنوان یک تجربه بی‌نظیر در سری Borderlands به وجود بیاورد. در بین عناوین شوتر مختلف در این لیست، Borderlands 3 قطعا معنی یک شوتر واقعی به تمام معنا است.

Void Bastards

احتمالا عنوان Void Bastards منحصر به فردترین عنوان شوتری است که ما در کل سال ۲۰۱۹ تجربه کردیم. این بازی با ترکیب کردن پیشرَوی لحظه به لحظه به همراه تیر اندازی در حالت اول شخص باعث به وجود آمدن چنان ساختار مستحکم و قدرتمندی شده است که دائما شما را با بازی درگیر نگه می‌دارد، به طوری که حتی یک لحظه هم نمی‌توانید از آن غافل شوید. تاکتیک در این بازی مفهوم آنچنان زیادی ندارد چرا که خود مبارزات و تیر اندازی‌ها نیز برای کسانی که بیشتر به روش تاکتیکی به انجام بازی‌های شوتر می‌پردازند، آنچنان می‌توانند انگیزه بخش باشند که به دل دشمن بزنند و به روی آن‌ها آتش بگشایند. اگر عنوان ارزشمند Void Bastards هیچ ویژگی مثبت و قابل توجه دیگری نداشته باشد، شما فقط باید به خاطر جلوه‌ها و افکت‌های بصری آن، تجربه‌اش کنید. ممکن است پس از مدتی که به انجام آن پرداختید، ظاهر و جلوه‌های بصری آن دیگر برایتان آنچنان جذابیت خاصی نداشته باشد و عادی شده باشد اما حتی پس از این که انجام دادن آن را به پایان هم رساندید، از این که به خودتان فرصت دادید تا آن را تجربه کنید، خوشحال و راضی خواهید بود و از انتخابتان رضایت کامل خواهید داشت و به احتمال زیاد آن را به عنوان یکی از بهترین بازی‌های شوتر سال خود انتخاب خواهید کرد.

Metro Exodus

سری بازی‌های فرنچایز Metro همیشه در روایت کردن داستان‌های سنگین و عمیق در پس زمینه یک دنیای خشن و سخت بسیار عالی و شگفت انگیز بوده است و عنوان Metro Exodus نیز دقیقا به همان شیوه این کار را انجام داده است که به احتمال بسیار زیاد می‌توان گفت که بهتر و بی عیب و نقص‌تر از هر دو نسخه قبلی خود در این زمینه عمل کرده است. با توجه به این که این عنوان نسبت به نسخه‌های قبلی این سری کاملا بزرگ‌تر شده و در دنیایی کاملا بزرگ‌تر و بازتر جریان پیدا می‌کند، به خوبی توانسته‌ است با روایت کردن یک داستان درگیر کننده و متمرکز، تمرکز خود را برای برقرار تعادل بین اجزای مختلف خود، از قبیل داستان، گیم پلی و تیر اندازی، کاملا حفظ کند. هر قدم از ماجراجویی سخت و طاقت فرسای Artyom که از میان روسیه پساآخرالزمانی عبور می‌کند، یک حس فرسودگی تنش زا به همراه دارد که این احساس از طریق کنترلر بازی به بهترین شکل ممکن به بدن شما منقل می‌شود و شما هم احساس فرسودگی و از پای افتادن می‌کنید. اما هنوز باید به این ماجراجویی ادامه دهید تا به آنچه که Artyom در نظر دارد، دست پیدا کنید و ماموریت خود را با موفقیت به اتمام برسانید. شما باید این عنوان را تجربه کنید تا بدانید که آیا او موفق به انجام دادن و به پایان رساندن اهداف خود خواهد شد یا خیر. همه‌ی این موضوعات در کنار هم قرار داده شده است تا بار دیگر یک تجربه فراموش نشدنی از استودیوی ۴A Games در اختیار ما قرار دهد که تا مدت‌ها فراموش نخواهیم کرد.

Gears 5

نقاط قوت کلیدی و اصلی فرمول سری بازی‌های Gears of War هیچ وقت در شک و شبهه قرار نداشته است و تنها چیزی که Gears 5 نیاز به اثبات کردن آن داشت، این بود تا ثابت کند که این سری سزاوار رشد و پیشرفت روز افزون است که خوشبختانه با اقدار کامل نیز از پس انجام دادن این کار برآمد. مکانیزم‌های پیشروی عمیق‌تر، تمرکز بیشتر روی گشت و گذار کردن هم در محیط‌های بزرگ و هم در محیط‌های کوچک‌تر، باعث شده است تا Gears 5 تعداد زیادی ایده جدید به فرمول همیشگی این سری معرفی و اضافه کند که در آینده این فرنچایز بسیار مهم و ضروری هستند و تاثیرات بسیار زیادی روی آن خواهند داشت. با توجه به این که این عنوان ایده‌های خام بسیار زیادی داشت، هنوز باید فرصت بیشتری در اختیار آن در نسخه‌های بعدی قرار داده شود تا بتواند این ایده‌ها را بیشتر بپردازد و روی آن‌ها بیشتر کار کند تا به تکامل برسند که احتمالا در نسخه‌های بعدی آن در آینده شاهد بهبود وضعیت کلی آن خواهیم بود اما این موضوع کاملا واضح و مشخص است که تیم سازنده و توسعه دهنده این عنوان در استودیوی The Coalition این سری و همینطور خودشان را با ساخت و عرضه کردن Gears 5 در یک جایگاه کاملا ایمن و مطمئن قرار داده‌اند که تا به حال زیاد تجربه نکرده بودند.

The Division 2

به طور کلی، فرنچایز The Division اثر شرکت Ubisoft یکی از چندین و چند عنوان مختلف در نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی به شمار می‌رود که وضعیت خود را از یک عرضه ناامید کننده، با انتشار آپدیت‌ها، پچ‌ها، بهبود دهنده‌ها و به‌روزرسانی‌های متعدد و مختلف توانست به یک جایگاه خوب و مطمئن برساند. در حقیقت، این محتویات پس از عرضه بودند که جان The Division را نجات دادند. پس از این که تقریبا همه چیز در این بازی از اول طراحی و ساخته شد، استودیوی Ubisoft Massive نیاز داشت تا اطمینان حاصل کند که دنباله‌ی آن دیگر با مشکلات و معضلاتی که نسخه اول آن با آن‌ها مواجه شده بود و دست و پنجه نرم می‌کرد، رو به رو نخواهد شد و از تمام آن‌ها دور باقی خواهد ماند. خوشبختانه The Division 2 این بار کار خود را در جایگاه بسیار خوب و مطمئنی آغاز کرد. این بازی با داشتن یک بخش کمپین کامل و عالی که پر از محتوای متعدد بود، به عرضه رسید و علاوه بر آن محتویات پرشماری پس از پایان این بازی برای کاربران در نظر گرفت تا به همراه مبارزات شگفت انگیزی که به وسیله طراحی دشمنان خطرناک و متنوع به وجود آمده بودند، یک تجربه شوتر بسیار خوشایند در اختیار کاربران قرار دهد که به راحتی جزو بهترین بازی‌های شوتر سال گذشته قرار می‌گیرد. تیر اندازی سخت و چالش برانگیز به همراه سیستم پیشروی عادلانه از دیگر ویژگی‌های این عنوان بودند. البته محتویات پس از عرضه بهتر از این هم می‌توانستند باشند و این بازی قطعا در این زمینه بهتر از این هم می‌توانست عمل کند اما این موضوع باعث پوشیده شدن و نادیده گرفتن این موضوع نخواهد شد چرا که نسخه اصلی بازی The Division 2 هنوز هم یک تجربه لذت بخش و به یادماندنی باقی مانده است.

Blood and Truth

سال ۲۰۱۸ سونی با عنوان Astro Bot Rescue Mission نشان داد که هدست‌های واقعیت مجازی یا VR دارای چه ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی هستند و اگرچه هیچ یک از بازی‌های واقعیت مجازی دیگر سونی، سال ۲۰۱۹ حتی به گرد پای آن طراحی و نبوغ و ابتکاری که در مکانیزم‌های آن عنوان وجود داشت نیز نرسیدند، اما Blood and Truth بسیار به آن نزدیک شد و خودش را بالا کشید. عنوان Blood and Truth نه تنها عنوانی است که به خاطر مبارزات بسیار عالی خود که به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند و همینطور لحظات هیجان انگیز خود، تجربه بسیار لذت بخش و هیجان انگیزی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، بلکه با داستان درگیر کننده خود نیز باعث غافلگیر شدن شما خواهد شد که یک عنوان واقعیت مجازی چطور ممکن است چنین داستان درگیر کننده و جذابی داشته باشد. این داستان توسط یک فیلم نامه عالی و کامل و همینطور بازیگرهای عالی برای شما به نمایش گذاشته خواهد شد تا آن را انجام دهید.

Rage 2

به طور کلی اگر بخواهیم بسنجیم، Rage 2 یک عنوان متوسط و متاسفانه فراموش شدنی است چرا که مشکلات آن از یکی دو تا بیشتر است. اما اگر این بازی دارای تمام مشکلاتی که روی زمین هستند نیز باشد، در این حقیقت تغییری به وجود نمی‌آید که شاید تنها یک نقطه وجود داشته باشد که Rage 2 در آن بی رقیب است و آن هم چیزی نیست به جز مبارزات. گان پلی عنوان Rage 2 بسیار شگفت انگیز است. احساس تیر اندازی کردن با سلاح‌های این بازی بسیار عالی است. از کشته شدن دشمنان در این بازی انفجارهای خون به راه انداخته می‌شود. قدرت‌هایی که شما در این بازی به دست می‌آورید، فوق العاده هستند. تک تک تیرهایی که شما با سلاح خود در Rage 2 شلیک می‌کنید، پرهرچ و مرج، انفجاری و مهم‌تر از همه این‌ها، جذاب و لذت بخش است. واقعا مایه تاسف است که عنوانی که در گان پلی و اکشن خود اینقدر عالی عمل کرده است، در زمینه‌های دیگر بسیار ضعیف است و هیچ دفاعی ندارد اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که از آنجایی که تیر اندازی کردن در این عنوان بسیار عالی و لذت بخش است، ضعف‌ها و مشکلات دیگر آن شاید به چشم طرفداران سبک شوتر چندان بزرگ به نظر نرسد و همینطور با توجه به قدرت این بازی در این زمینه، قطعا ما آن را یکی از بهترین بازی‌های شوتر سال ۲۰۱۹ به حساب می‌آوریم.

Halo: Reach (نسخه PC)

عنوان Halo: Reach برای اولین بار در انتهای سال ۲۰۱۹ برای کاربران پلتفرم PC در دسترس قرار داده شد که قطعا ارزش صبر کردن داشت. این بازی دارای یکی از بهترین بخش‌های کمپینی است که تا به حال در سری فرنچایز Halo وجود داشته است. همچنین زمانی که متوجه شوید که این عنوان آخرین سری از بازی‌های Halo است که به دست استودیوی Bungie توسعه پیدا کرده است، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند و منحصر به فردتر از قبل نیز خواهد شد. کاملا واضح، روشن و مشخص است که عنوان Reach اکنون به بلوغ کامل رسیده است. مبارزات Halo هنوز هم به اندازه همیشه خوب و لذت بخش هستند، بخش کمپین این بازی هنوز هم یک چرخه پرفراز و نشیب کامل است و بخش مولتی پلیر آن نیز اعتیاد آورتر از هر زمان دیگری می‌باشد. ممکن است این بازی Master Chief را نداشته باشد، اما هیچ شکی نیست که Halo: Reach هنوز هم یک راه کامل و مطمئن برای آغاز تجربه کردن مجموعه بازی‌های Halo: The Master Chief Collection بر روی پلتفرم PC می‌باشد.

Apex Legends

استودیوی EA با همراهی و همکاری Respawn Entertainment اوایل سال ۲۰۱۹ یک عنوان قدرتمند و کاملا جاه طلبانه به دست بازی‌بازان رساندند که جاه طلبی‌های بزرگ و زیادی داشت. آن‌ها از این بازیِ بتل رویالِ Free to play ناگهان به طور کاملا غافلگیر کننده‌ای رونمایی کردند و فورا پس از معرفی اولیه آن، Apex Legends را روانه بازار کردند و این گونه بود که یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های بتل رویال سال ۲۰۱۹ ناگهان از ناکجا آباد آمد و در اختیار مردم قرار گرفت. EA و Respawn هیچ مشکل خاصی در عرضه کردن این عنوان نداشتند چرا که در آثار قبلی خود تجربه کافی برای ساخت و توسعه عناوین شوتر آنلاین به دست آورده بودند اما یکی دیگر از دلایل موفقیت آن‌ها در عرضه این بازی این بود که خود Apex Legends هم به اندازه کافی خوب بود که نیازی به بزرگ‌ نمایی‌های بیشتر پیدا نکند. همانطور که احتمالا شما از یک بازی که به دست Respawn ساخته شده باشد، انتظار دارید، تیر اندازی و حرکت کردن احساس نرم و کاملا روان و خوبی دارد. ترکیب کردن مکانیزم‌های شوتر مانندِ قهرمانانه با چهار چوب عادی و رایج عناوین بتل رویال برای به وجود آوردن یک تجربه کاملا منحصر به فرد و درگیر کننده کاملا کافی به نظر می‌رسد. پشتیبانی پس از عرضه از Apex Legends نیز بسیار خوب انجام گرفت و محتویات کافی در اختیار کاربران این عنوان قرار داده شد و توانست به خوبی مدیریت کند که این عنوان همچنان برای بازی‌بازان جذاب و هیجان انگیز باقی بماند به طوری که حتی پس از گذشت این همه مدت از زمان عرضه آن تا به حال، ما هنوز هم از آن به عنوان یکی از بهترین بازی‌های شوتر یاد کنیم. این محتویات باعث شدند تا کاربران دائم برای برگشتن و سر زدن به این بازی اشتیاق داشته باشند. ممکن است Apex Legends همان Titanfall 3 نباشد اما هنوز هم به اندازه‌ای که لذت بخش و هیجان انگیز باشد و ما آن را یکی از بهترین بازی‌های شوتر سال به حساب بیاوریم، خوب است.

Call of Duty: Modern Warfare

این یک حقیقت انکار ناپذیر است که امکان ندارد در یک سال نسخه جدیدی از سری Call of Duty به عرضه برسد و در انتهای سال به عنوان یکی از بهترین بازی‌های سال شناخته نشود. این فرنچایز سال ۲۰۱۸ مسیر سخت و دشواری را پشت سر گذاشت چرا که نسخه سال ۲۰۱۸ این بازی که Black Ops 4 نام داشت، برای اولین بار در تاریخ این فرنچایز یک تصمیم سخت و حتی غیر ممکن گرفته بود تا بخش کمپین داستانی سینگل پلیر را به کلی حذف کند و به جای پرداختن وقت و هزینه خود روی آن، توجه خود را کاملا روی بخش مولتی پلیر قرار دهد تا به تجربه‌ای فراموش نشدنی تبدیل شود. خوشبختانه این ریسک بزرگ جواب داد و Black Ops 4 تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین و موفق‌ترین نسخه‌ها در تاریخ این فرنچایز شد. امسال نوبت به استودیوی Infinity Ward رسیده بود تا بار دیگر نسخه جدیدی از این سری تولید کند. آن‌ها تصمیم گرفتند این فرنچایز را به ریشه‌هایش بازگردانند و جنگ‌های مدرن را دوباره احیا کنند. اولین قدم برای این کار، بازگرداندن بخش کمپین داستانی بود که در نهایت نیز تبدیل به یک تجربه شگفت انگیز در بخش سینگل پلیر کل بازی‌های شوتر سال ۲۰۱۹ شد و از طرفی دیگر، با توجه به تجربه‌های بسیار ارزشمندی که این فرنچایز در سال گذشته برای بخش مولتی پلیر به دست آورده بود، توانست یک بخش مولتی پلیر کامل، جذاب و هیجان انگیز نیز داشته باشد تا Call of Duty Modern Warfare یک پکیج کامل برای علاقه مندان به عناوین شوتر باشد. بنابراین، شک نداشته باشید که Call of Duty Modern Warfare یکی از بهترین عناوین شوتری خواهد بود که شما در بین بازی‌های شوتر سال ۲۰۱۹ می‌توانید پیدا کنید.

برنده:

The Division 2

برای آن عده از کسانی که به دنبال یک عنوان لوتر شوتر می‌گردند که از عمق بسیار زیادی برخوردار باشد تا بتواند آن‌ها را درگیر نگه دارد و تعداد بسیار زیادی از محتویات مختلف در اختیارشان قرار دهد تا دائما آن‌ها را برای برگشتن به بازی به اندازه کافی ترغیب و وسوسه کند، بدون شک The Division 2 بهترین عنوان شوتر است که می‌توانید در این لیست پیدا کنید که به شدت شما را به انجام دادن آن توصیه می‌کنیم. از نظر ویژگی‌هایی نظیر تنوع ساخت و پیشروی پایدار، باثبات و انگیزه بخش، عنوان The Division 2 کاملا اطمینان حاصل می‌کند که شما دائما در حال توسعه و ساخت همان شخصیتی هستید که خودتان دوست دارید داشته باشید و از این مهم‌تر، در حین انجام دادن این کار نیز به اندازه کافی از انجام دادن بازی لذت می‌برید. این عنوان با طراحی مبارزات شگفت انگیز خود و همینطور محتویات بی پایانی که پس از به اتمام رساندن بخش کمپین در اختیارتان قرار می‌گیرد، کاملا به شما اطمینان خاطر می‌دهد که انجام دادن تمام کارها در این عنوان همیشه جالب و لذت بخش باقی خواهند ماند و تیر اندازی کردن هیچ وقت خسته و کسل کننده نخواهد شد. جالب توجه است که عنوان The Division 2 حتی برای آن عده از افرادی که مثل خود من فقط به دنبال تجربه کردن یک بخش کمپین خاطره انگیز و به یادماندنی هستند، که زیاد دوست ندارند به انجام بخش‌های مولتی پلیر بپردازند و یا ترجیح نمی‌دهند که به صورت co-op به بازی کردن بپردازند، نیز ویژگی‌های زیادی برای سپری کردن اوقات خواهد داشت و حتی با وجودی که انجام دادن بخش داستانی بازی نیز برایتان جذاب نباشد و علاقه زیادی به انجام دادن آن نداشته باشید، محتویات سینگل پلیر به اندازه کافی وجود دارند تا مدت زیادی با این عنوان سرگرم باقی بمانید. The Division 2 یک عنوان کامل و پرمحتوا است که به خوبی ساخته و پرداخته شده است که به راحتی می‌تواند شما را وادار به این کند که هزاران ساعت گیم پلی متنوع مختلف را در آن تجربه کنید و اوقات خود را با آن سپری کنید. اگر این کار را انجام دهید، مطمئن باشید که از این کار پشیمان نخواهید شد و از اطمینان کردن به The Division 2 رضایت کامل خواهید داشت.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.