بازیفناوریکنسول بازی

سری Assassin’s Creed هنوز به بهترین دوره زمانی خود نرسیده

چرا یوبیسافت طفره می‌رود؟

در طی سال‌های اخیر، سری Assassin’s Creed طرفداران خود را به جاهای زیادی در دنیا برده است. از مصر و یونان باستان در دو نسخه آخر این سری گرفته، تا قرون وسطی و حتی عصر طلایی دزدان دریایی کارائیب. این روند تا جایی پیش رفت که حتی یکی از نسخه‌های این سری به اسم Chronicles، که یک نسخه فرعی از این سری به شمار می‌رفت، حتی از نسخه‌های قبلی این سری نیز بیشتر شاخ و برگ پیدا کرد و ما را به کشور چین در سال ۱۵۲۶ در میان سلسله مینگ برد، ما را در سال ۱۸۴۱ در هند در میان جنگ سختی بین امپراتوری سیک و شرکت هند شرقی قرار داد و همینطور به کشور روسیه در سال ۱۹۱۸، بلافاصله پس از انقلاب اکتبر برد تا ما در یک نسخه به سه گوشه دنیا در این سری سفر کرده باشیم. بدین ترتیب، پس از عرضه شدن هر نسخه جدیدی از این سری، طرفداران دوست دارند بلافاصله بدانند خب، حالا نسخه بعدی قرار است در کدام کشور جریان داشته باشد؟ و این سوال را دائما به طور مرتب در بحث‌های مختلف عنوان می‌کنند تا ببنند ماجراجویی تاریخی بعدی آن‌ها کجا خواهد بود. اما با همه‌ی نسخه‌های متعددی که از این سری تا به حال عرضه شده و تمام کشورها و لوکیشن‌ها و برهه‌های زمانی که ما را با خودش برده است، به نظر می‌رسد که سری Assassin’s Creed همچنان از مطلوب‌ترین و شاید بهترین لوکیشینی که این سری می‌تواند در آن جریان داشته باشد، دور مانده است و هنوز پس از نسخه‌های متعددی که در طی این مدت، بیش از یک دهه قبل تا به حال از این سری به عرضه رسیده است، به سراغ آن نرفته و از آن غافل مانده است. شاید هم آن‌ها منتظر هستند تا برگ برنده خود را در بهترین زمان ممکن رو کنند اما آیا پس از ۱۳ سال که از عمر این سری گذشته، هنوز به این موعد نرسیده‌ایم؟ اما اول از همه باید بدانیم منظورمان از این دوره چیست و دلایل آن چه بوده که Ubisoft سری Assassin’s Creed را تا به حال از آن دور نگه داشته است. همچنان در ادامه نیز با آرادمگ همراه باشید.

خب، همانطور که خود Ubisoft نیز قبلا به آن اشاره کرده است، یکی از مطلوب‌ترین و پردرخواست‌ترین لوکیشن‌ها و ستینگ این بازی از طرف طرفداران آن، کشور ژاپن است به طوری که ظاهرا این طور به نظر می‌رسد که طرفداران به هر یک از دوره‌های فئودال و یا شورش ساتسوما (که در حقیقت باعث به پایان رسیدن دوره سامورایی‌ها شد) برده شوند، راضی هستند. نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره کرد این است که ستینگِ ژاپن برای سری Assassin’s Creed اگر فقط توسط طرفداران مطرح شده بود و فقط یک درخواست پرتکرار از طرف آن‌ها بود، اینقدر اهمیت پیدا نمی‌کرد که ما بخواهیم در این مطلب به آن بپردازیم اما باید توجه داشت که خود یوبیسافت نیز بارها با نشان دادن یک سری چیزها که ستینگِ ژاپن را برای سری Assassin’s Creed نشان می‌داد، باعث جدی‌تر شدن این موضوع شده است تا ما هم با جدیت بیشتری آن را پیگیری کنیم تا ببینیم سرانجام به کجا رسیده و یا خواهد رسید. خود یوبیسافت در طی چند سال اخیر بارها و بارها به این موضوع اشاره کرده بود که ممکن است نسخه بعدی این سری در ژاپن، در دوره فئودال و یا شورش ساتسوما و یا هر دوره دیگری جریان داشته باشد اما هیچ وقت فراتر از حرف و حدیث نبود و در نهایت یا به مصر باستان رسیدیم، یا به یونان باستان و یا به سایر دوره‌های تاریخی دیگری که تا به حال در این سری روایت شده است.

اگر بخواهیم اسم ببریم، به دوره‌ی معرفی و رونمایی از Assassin’s Creed III که برگردیم، دو تصویر جدید (که آن‌ها را در قسمت زیر می‌توانید ببینید) در فضای مجازی در سراسر اینترنت از آغاز این بازی در همان ابتدای شروع آن پخش شد که سه نماد مختلف روی آن وجود داشت که به دوره‌ی زمانی آن نسخه از سری Assassin’s Creed که در دوره‌ی استعمار آمریکا جریان داشت، ارتباطی نداشتند و همین هم باعث به وجود آمدن حدس و گمان‌های زیادی شد که چرا در عنوانی که در یک دوره زمانی متفاوت جریان دارد، نشانه‌هایی از ژاپن و دوره‌های زمانی آن وجود دارد؟ اما فقط موضوع درمورد ژاپن نیست چرا که نشانه‌های دیگری از دوره‌های زمانی دیگر نیز در این تصور وجود داشت که از سه نشانه، دو تای آن‌ها تا به حال ساخته شده‌اند و فقط یکی مانده، که مربوط به ژاپن است. این سه تصویر دارای نشانه‌های چشم هوروس، حرف یونانی امگا و همینطور Torri – دروازه‌ای که برای وارد شدن به مکان‌های مقدس ژاپنی به کار می‌رود – بودند. اما در هر صورت، از آن زمانی که این نشانه‌ها برای اولین بار در یکی از نسخه‌های این سری که Assassin’s Creed III بود، مشاهده شدند، دو نسخه به اسم‌های Assassin’s Creed Odyssey و Assassin’s Creed Origins از این سری عرضه شده‌اند که به ترتیب، می‌توانند با حرف یونانی امگا و چشم هوروس مطابقت داشته باشند و به هم مربوط باشند اما در هر صورت، هنوز Torri را مشاهده نکرده‌ایم و نمی‌دانیم چه زمانی نوبت به آن خواهد رسید.

علاوه بر این، یک ایمیل از Abstergo نیز وجود دارد (که آن را هم در قسمت زیر می‌توانید ببینید) که اجداد احتمالی و همینطور لوکیشن‌های احتمالی آن‌ها که در ژن‌های Desmond Miles می‌تواند وجود داشته باشد را نشان می‌دهد. تعداد زیادی از آن‌ها را از زمانی که این ایمیل را برای اولین بار مشاهده کرده بودیم تا به حال، دیده‌ایم و به دوره‌های زمانی آن‌ها سفر کرده‌ایم و ماجراجویی کرده‌ایم که از این دست حتی می‌توان به مصر، که در آن زمان بسیار دور دست و غیر محتمل بود نیز اشاره کرد. اما نکته‌ مهمی که در این موضوع وجود دارد، این است که طرفدران سری Assassin’s Creed در این لیست به سادگی می‌توانند Ashikaga Shogunate را نیز به عنوان یک لوکیشن احتمالی مشاهده کنند.

بنابراین، با توجه به این که این ستینگ و دوره زمانی در سری Assassin’s Creed می‌تواند بسیار مطلوب و مورد نظر طرفداران این سری باشد و مهم‌تر از آن، با توجه به این که خود Ubisoft نیز تا به حال چند بار به آن به طور مستقیم اشاره کرده است، نکته یا موضوع دیگری که باقی می‌ماند، این است که می‌توان تا حدودی با اطمینان گفت که موضوع این نیست که آیا سری Assassin’s Creed روزی به این دوره زمانی سفر خواهد کرد و در آن جریان خواهد داشت یا نه؛ چرا که با توجه به این نشانه‌ها آنچنان سخت نیست که بتوانیم این سری را در ژاپن تصور کنیم و تقریبا برایمان قطعی است که روزی چنین اتفاقی رخ خواهد داد. موضوع این جا است که چه زمانی این اتفاق عملی خواهد شد و ما سری Assassin’s Creed را در کشور ژاپن خواهیم دید؟ اگر تصویر بالا از Assassin’s Creed III که سه نماد در آن وجود دارد را بتوانیم به عنوان یک الگو در نظر بگیریم، پس با توجه به آن و همینطور تکذیب شدن این که اسم نسخه بعدی این سری Ragnarok خواهد بود، که مدتی پیش توسط Daniel Ahmad، تحلیلگر ارشد صنعت بازی‌های ویدئویی که معمولا اطلاعات دقیقی از بازی‌هایی که هنوز معرفی نشده‌اند منتشر می‌کند، به نظر می‌رسد که کاملا منطقی است که نسخه بعدی این سری در ژاپن جریان داشته باشد اما هنوز هم تمام شایعات و حرف و حدیث‌هایی که وجود دارد، از این حکایت دارند که نسخه بعدی این سری Assassin’s Creed Ragnarok خواهد بود زیرا تا به حال نشانه دیگری ندیده‌ایم که نشان از دوره زمانی دیگری برای نسخه بعدی این سری داشته باشد. همچنین باید اذعان کرد که در حال حاضر با توجه به شایعات گسترده و همینطور اطلاعات لو رفته‌ای که تا به حال منتشر شده، Ragnarok بسیار محتمل‌تر از ستینگِ ژاپنی برای این سری به نظر می‌رسد. معمولا این اتفاق هر سال قبل از معرفی و رونمایی رسمی از نسخه بعدی این سری رخ می‌دهد و می‌توان گفت که بنابراین، نسخه بعدی این سری متناسب با نسخه‌های قبلی آن خواهد بود. با این وجود، یکی از اینسایدرهای معروف و خوشنام هم اخیرا اعلام کرده بود که شایعات اخیر این سری که اشاره می‌کنند اسم نسخه بعدی سری Assassin’s Creed همان Ragnarok خواهد بود، دقیق نیستند و نمی‌توان آن‌ها را باور کرد. این موضوع به این معنی است که احتمالا به زودی یک سری غافلگیری‌های بزرگ در راه هستند که به زودی ما را شگفت زده خواهند کرد.

با فرض کردن این که تصاویری که مشاهده کردید، قصد نشان دادن ستینگِ ژاپن را برای سری Assassin’s Creed داشتند، یکی از تئوری‌های احتمالی که می‌تواند وجود داشته باشد، این است که این بازی در حال حاضر در دست توسعه و ساخت قرار دارد. در هر صورت، این امکان وجود دارد که به دلیل چرخه‌ی توسعه و ساخت پیچیده‌ای که سری Assassin’s Creed دارد و همینطور فاصله‌ی نه چندان زیادی که نسخه‌های این سری از یکدیگر دارند، این بازی در حال حاضر در حال ساخته شدن باشد. در حقیقت، حتی ممکن است دو یا سه نسخه دیگری از این سری نیز برای آینده در حال ساخته شدن باشند. پروسه ساخت عنوان Origins که نقش زیادی در احیای مجدد این سری و دمیدن روح تازه‌ای در کالبد آن بر عهده دارد، یک سال بیشتر از حد معمولی که نسخه‌های این سری عرضه می‌شدند، طول کشید و با توجه به این که در سال ۲۰۱۹ این سری هیچ نسخه جدیدی دریافت نکرد، این موضوع برای Assassin’s Creed 2020 نیز همینطور است و درست مانند Origins، بین آن و نسخه قبلی آن یک سال وقفه بوده است. بنابراین، می‌توان اطمینان داشت که با توجه به این که Origins تحولات زیادی در سری AC به وجود آورد و راه آن را به سمت مسیر تازه‌ای کشاند، نسخه بعدی این سری در هر کجا که قرار است جریان داشته باشد، تغییر و تحولات بزرگی در این سری به وجود بیاورد. این امکان هم وجود دارد که قرار بود بسیار زودتر از این‌ها از ستینگ ژاپن در این سری استفاده شود اما به دلیل این که اگر این سری قرار شد به سمت وایکینگ‌ها و آن دوره‌ی زمانی کشیده شود، تاریخ عرضه آن به زمان دیگری موکول شد و عقب افتاد تا زمان بیشتری برای توسعه و ساخت آن در اختیار این بازی قرار دهد.

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند وجود داشته باشد که مانع از عرضه شدن این بازی زودتر از این‌ها شده است، می‌تواند این باشد که تعداد زیادی بازی مختلف در این سال‌ها وجود دارد، و یا قرار است عرضه شود که در ژاپن جریان داشته یا خواهند داشت. تاخیر در پروسه ساخت و توسعه نسخه ژاپنی سری Assassin’s Creed می‌تواند به دلیل عرضه شدن عناوین ژاپنی زیادی باشد که در طی این چند وقت وجود داشته است که از این دست می‌توان به Sekiro: Shadows Die Twice در سال گذشته و یا Ghost of Tsushima که قرار است سال جاری میلادی عرضه شود، اشاره کرد. این موضوع می‌توان به این معنی باشد که Ubisoft با توجه به اشباع شدگی بازی‌های ژاپنی در بازارِ حال حاضر، تصمیم گرفته به جای این که کلا ساخت چنین عنوانی را کنسل کند و کنار بگذارد، در پروسه ساخت آن تاخیر ایجاد کند و ساخت آن را به زمان دیگری در آینده موکول کند که شاید سال جاری یا شاید هم نسل بعد باشد. البته باید خاطر نشان کنم که در حال حاضر همه‌ی این‌ها حدس و گمانه زنی است.

نکته آخر این است که در حال حاضر با وجود این که انتظار و درخواست مردم برای عرضه شدن یک نسخه ژاپنی از سری Assassin’s Creed همچنان بسیار بالا است، اما تمام نشانه‌ها و آثاری که به چشم می‌خورد، به این نکته اشاره دارند که نسخه بعدی این سری در دوره‌ی وایکینگ‌ها جریان دارد و Assassin’s Creed Ragnarok نام دارد و با وجود این که از طرف یک شخص معتبر رد شده است اما در حال حاضر هنوز هم محتمل‌ترین و پررنگ‌ترین تئوری ممکن است. تا اینجا، اطلاعات و جزئیاتی که لو رفته، نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد Ragnarok روندی که Origins و Odyssey آغاز کرده بودند را همچنان ادامه خواهد داد و این فرنچایز را به سمت جلو هدایت خواهند کرد. اما علاوه بر این‌ها، شایعات نشان از وجود یک بخش co-op در این بازی داشتند. از دیگر اطلاعاتی که در چند وقت اخیر از نسخه بعدی این سری منتشر شده است، می‌توان به این هم اشاره کرد که شایعات جدید اعلام می‌کنند که ما خودمان می‌توانیم جنسیت پروتاگونیست نسخه بعدی این سری که Jora نام دارد را انتخاب کنیم که نشان از امکان شخصی سازی بیشتر دارد. اما این‌ها تنها چند نمونه‌ی جزئی و ناچیز از اطلاعات زیادی بودند که این اواخر منتشر شده بود که ادعا می‌شد از نسخه بعدی این سری لو رفته است که نشان از این دارند که به جای ژاپن، دوره‌ی وایکینگ‌ها هنوز هم متحمل‌ترین گزینه ممکن برای نسخه بعدی این سری است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که حتی با وجود این که این موضوع حقیقت داشته باشد و نسخه بعدی سری Assassin’s Creed در ژاپن جریان نداشته باشد، هنوز هم شانس زیادی وجود دارد که این سری در آینده به ژاپن کشیده شود و در آن منطقه جریان داشته باشد.

همچنین می‌دانیم که Ubisoft تمایل و گرایش زیادی دارد تا بازی‌ها و پروژه‌های آینده خود را در بازی‌های جدیدی که عرضه می‌کند، نشان دهد و به آن‌ها اشاره‌ای هر چند کوتاه و ناچیز داشته باشد (که AC: Ragnarok نیز برای اولین بار در عنوان The Division ۲ نشان داده شده بود). به همین دلیل طرفدران تیزبین این سری می‌توانند منتظر عرضه شدن بازی‌ها و عناوین Ubisoft در آینده بمانند تا شاید بتوانند نشانه تازه‌ای از Ragnarok یا هر اسم دیگری که نسخه بعدی این سری قرار است داشته باشد، پیدا کنند و ببینند. در حالی که جریان داشتن Assassin’s Creed 2020 در ژاپن احتمال کمی دارد، در حال حاضر هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ما حتی بتوانیم حدس بزنیم نسخه بعدی این سری در سال ۲۰۲۱ در کجا جریان خواهد داشت و مکان بعدی این سری کجا خواهد بود. البته اگر نسخه بعدی وجود داشته باشد، سال ۲۰۲۱ عرضه شود و یا این سری در سال ۲۰۲۱ هنوز محبوبیت خود را حفظ کرده باشد. همچنان تا وقتی که یوبیسافت اطلاعات اولیه نسخه بعدی این سری را به طور رسمی اعلام نکند، تمام آنچه که می‌توانیم درمورد نسخه بعدی سری Assassin’s Creed بگوییم، همین است که گفته شد.

برچسب ها

عرفان رحیمی صادق

علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن