بهترین بازی‌های تاریخ از وُلفِنِشتاین گرفته تا فالَوت

تغییر تاریخ همیشه یکی از آرزوهای بشریت بوده است و در واقع انسان‌ها با توجه به اشتباهاتی که در گذشته خود داشته‌اند همیشه برآن هستند تا تاریخ را تغییر دهند و از طرفی برای اتفاقات مختلف حالت‌های گوناگونی را تصور می‌نمایند در این بین بازی‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای تغییر تاریخ است حداقل در شرایطی که این امکان وجود ندارد. در این بخش به بررسی بازی های تاریخی جذاب می‌پردازیم با ما همراه باشید.

می­‌گویند کسانی که تاریخ خودشان را نیاموزند محکوم به تکرار آن هستند، ولی چه می‌­شود اگر به جای تکرار بتوانند تغییر ایجاد کنند؟ داستان­‌های تاریخی به طرز باور نکردنی در فیلم‌­ها، سریال­‌ها و بازی­‌های کامپیوتری محبوب هستند، جایی که مضحک­ترین مفاهیم در نهایت منجر به تولید محصول­های فوق­‌العاده می­‌شود.

برای دهه­‌ها، بازی­های ویدیویی از بازیکنان این سوال را پرسیده­‌اند که چه اتفاقی می­افتاد اگر بخشی از تاریخ تغییر می­کرد؟ – یک زندگی نجات پیدا می­کرد یا شاید زندگی پایان می یافت. نتایج داستانهای بسیار خلاقانه و مهیج بوده است که وقایع و داستان­های تاریخی را به صورت داستان با هم می­آمیزد. آن­ها از نظر مفهومی بسیار متنوع هستند اما لیست ما برای همه افراد موارد جالب توجه دارد. این‌­ها بهترین بازی­‌های تاریخی هستند.

وُلفِنِشتاین: سبک جدید

بازی سه بعدی وُلفِنِشتاین به شما اجازه می­دهد تا ماچا-هیتلر را در یک درگیری شدید بکشید، بنابراین می توانید استدلال کنید که ولفنشتاین همیشه یک سریال با داستان­های تاریخی مختلف بوده است. حالا نوبت به ژانر ملایم این بازی رسیده بود. سبک جدید که به تصویر کشیدن آینده­ای خیالی از دستیابی نازی­ها به بمب اتم و پیروزی در جنگ جهانی دوم و تسلط تقریبی به تمام جهان است. بی. جِی. بلاژویچ بعد از بیرون آمدن از کما به مدت طولانی در مقابل آن­ها می­ایستد و تا متفقین را نجات دهد و باقی­مانده­های فاشیست را بکشد. بازی از یک دنباله عالی و اسپین­آف­ خوب پیروی می­کند که نشان­ دهنده­ی این موضوع است که اگر آدولف هیتلر در سال ۱۹۴۵ نمرده بود چه کاری میتوانست انجام دهد.

مبارزان آزادی

زمانی که جنگ جهانی دوم تمام شد، ایالات متحده درگیر جنگ سرد بود، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی شروع به توسعه تسلیحات هسته­ای کرد و در حال پشتیبانی رژیم کمونیستی و اقدامات آن­ها در سراسر دنیا بود. هیچگاه این دو ابر قدرت با هم درگیر جنگ مستقیم نشدند. اما مبارزان آزادی یک سناریو از حمله اتحاد جماهیر شوروی به شهر نیویورک پیش­بینی می­کردند. به عنوان یک لوله­کش که تبدیل به رهبر مقاومت شده، به شما بستگی دارد که یاغیان را جمع­آوری کنید و  جنگ را به زمین اشغالگران بکشانید. مبارزان آزادی در ابتدا احمق به نظر می­رسند، ولی توسعه­دهندگان” IO Interactive ” این مشکل را با gem  برطرف کردند.

فالَوت

فالَوت و جانشینانش در آینده­ای دور بعد از فاجعه­ای هسته­ای به سر می­برند ولی چرا در زمره بازی­های تاریخی قرار گرفته­اند؟ زیرا پیش از وقایع حقیقی بازی، تاریخ ایالات متحده بسیار متفاوت به نظر می­رسید. فرهنگ در زمانی است که فراتر از ۵۰ سال اخیر پیشرفت نکرده در حالی که تکنولوژی بسیار پیشرفته­تر از وضع کنونی­ آن است. این تفاوت بزرگ یک حالت طنز­آمیز در کنار ترس طاقت­فرسای بازی ایجاد کرده است که باعث شده این بازی و پایان آن در بین بهترین بازی­های تمام زمان­ها قرار گیرد.

 بیوشوک اینفینیتی (شوک زیستی بی­نهایت)

با مقدمه­ای بر ورژن اورجینال ۲۰۰۷، بیوشوک اینفینیتی با سفر در زمان و بعدهای موازی یک سبک جدید از بازی­های تاریخی را ایجاد کرده است. در سال ۱۹۱۲ آمریکا به یک تمدن اجازه داده است که از اتحادیه جدا شوند و در ابرها زندگی کنند اما اختلافات تاریخ ما آنجا متوقف نمی­شود. شکاف­های میان بعدی به هنرمندان و مجرمان اجازه داده است تا در مورد آینده­ی خود بیاموزند، با دزدیدن یک قطعه موسیقی و فرمول شیمیایی برای تبدیل شدن به مخترعان اصلی آن­ها. شاید به دلیل جاه­طلبی و لحظات پایانی بازی است که بازی این چنینی دیگر دیده نشده است زیرا به ظاهر به دنباله‌های احتمالی می پردازد.

هوم­فرانت (جلوی­ خانه)

“Homefront” ایالات متحده را در یک مکان متفاوت از زمان کنونی آن به تصویر می­کشد، با ارتشی که دیگر قدرت برتر دنیا نیست. این باعث شده تا هدف اصلی کره شمالی قرار گیرد و این وظیفه شماست که شورشی را برانگیخته و کشور را از بند آن رها کنید. داستان توسط جان میلیوس نوشته شده است کسی که نویسندگی و کارگردانی فیلم مشابه طلوع سرخ را بر عهده داشته است. کمی بعدتر، آن فیلم به وسیله اتحاد جماهیر شوروی بازسازی شد به جای کره شمالی. دنباله­ای برای بازی هوم­فرانت که چند سال بعد از نسخه اصلی منتتشر شد اما باگ­ها موفقیت آن را محدود کرد.

اسِسین کرید ۳  (عقیده آدم­کش)

چه می­شود اگر اسِسین­ها و تمپلرها (قاتل­ها و زائرین بیت­المقدس یا فراماسون­ها) نقش اصلی در انقلاب آمریکا ایفا می­کردند؟ بین نسخه­های این بازی، اسسین کرید ۳ شاید بهترین نسخه این بازی باشد چرا که دشمنان تمپلرها را در دو طرف ماجرا قرار داد. قهرمان داستان، پدرِ کانر، یک مهاجر بریتانیایی تمپلار، در برابر چارلز لی، انقلابی آمریکایی است. نتیجه بازی بررسی اخلاقیات آمریکایی­ها و بریتانیایی­ها و ظلم و ستم آن­ها به بومیان است.

ایکس­کام انرژی ناشناخته

ایکس­کام: انرژی ناشناخته یک بازی علمی­-تخیلی است اما ریشه­هایش در Bureau است: ایکس­کام طبقه بندی شده، که چند دهه قبل تنظیم شده است ، به عنوان یک بیگانه متهاجم که باعث شکوفایی آمریکا پس از جنگ می شود. اکنون اهالی زمین متحد شده­اند تا مهاجمان را که از تکنولوژی برتر و نفرات بیشتر برخوردار هستند عقب براند، چراکه سیاره را در آستانه فروپاشی قرار داده­اند. ایکس­کام۲ دنباله­ی این بازی است که بیشتر همین موضوعات را پوشش داده و بیگانه­ها را به عنوان متصرفان این سیاره که آن را به یک زندان جهانی تبدیل کرده­اند، به تصویر می­کشد.

ندای وظیفه: عملیات سیاه

بازی ندای وظیفه: عملیات سیاه نمایشگر رویای نظریه­پردازانه­ی دسیسه­ای است. داستان بازی قبل، حین و بعد از جنگ ویتنام، به همراه بخشی از جنگ جهانی دوم روی می­دهد  و گزارش رسمی ترور جان اف کندی و وقایع عملیات خلیج خوک­ها را به چالش می­کشد. در مرکز هر دو رویداد الکس ماسون می­باشد که گفت و گوهایش با یک سرباز کهنه کار مخصوص شوروی، باعث می­شود به باورهایش شک کند و موقتا تبدیل به انسان دیگری شود. این بازی مانند یک فیلم سینمایی خیلی موفق است که نسخه­های دیگر این بازی – تحت عنوان عملیات سیاه – سعی کردند به آن دست پیدا کنند اما موفق نشدند.

مقاومت: سقوط بشریت

چه میشد اگر کشمکش­های قرن بیستم هرگز به خاطر حمله یک بیگانه اتفاق نمی­افتاد؟ جهان چه وضعی پیدا می­کرد؟ شرکت Insomniac Games این سوالات را در پلی استیشن ۳ با ارائه­ی بازی ذکر شده پرسید که متفاوت از تیراندازان فانتزی و آینده­نگرِ جزء ثابت ژانر علمی-تخیلی فعلی هستند. ترکیب معماری انگلیسی آن با تکنولوژی و سلاح­های بیگانه یکدست بود و اگرچه دنباله داستان نتوانست ارائه خوبی داشته باشد اما در زمره یکی از بهترین محصولات این شرکت قرار گرفت.

مترو: ۲۰۳۳

ما تا به حال هرگز سیاره زمین را بعد از فاجعه هسته­ای مشاهده نکرده­ایم، اما بازی مترو:۲۰۳۳ این وضعیت را با جذابیت خیلی کمتری نسبت به بازی فالَوت به تصویر کشیده است. کمی بعد از آغاز قرن بیستم، جنگ تمام عیار بین ابرقدرت­ها سیاره زمین را نابود کرد و آن را به محلی غیر قابل سکونت برای بازماندگان تبدیل نمود. راه­ حل آن­ها، بازسازی تمدن در سیستم مترو مسکو بود، اما ظهور جنبش­ها و همچنین جناح های نئو استالینیستی و نازی این مسئله را از آنچه انتظار می رفت چالش برانگیزتر کرد. حضور روز افزون رالی زودگذر مرموز را هم اضافه کنید و شما هنوز یکی از اصلی­ترین اقدامات برابر فاجعه هسته­ای را دارید.

ومپایر (خون­‌آشام)

شرکت فرانسوی Dontnod Entertainment به دنبال بازی “زندگی عجیب است” یک بازی با سبک جدید ارائه داد اگرچه با سیستم گفت و گوی مشابه. درست بعد از بازی جنگ جهانی اول، ومپایر لندن را زمانی که با شیوع یک بیماری در خطر قرار گرفته است به تصویر می­کشد، اما مهم­تر از آن هیولاها در گوشه کنارها کمین کرده­اند. شما نقش یک دکتر که به تازگی به بیماری خون­‌آشامی مبتلا شده است را بازی می­کنید و آینده­ی شهر در دستان شماست. آیا شما بازماندگان را می­خورید و میل نوشیدن به خون را در خود ارضا می­کنید یا به سوگند ابدی خود وفادار می­مانید؟ انتخاب بر عهده شماست.

دستور و تصرف: اخطار قرمز ۲

چه اتفاقی می‌افتاد اگر جنگ جهانی دوم هرگز نیاز به وقوع نداشت؟ آیا کشمکش زیاد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی غیر قابل اجتناب بود؟ بازی فوق­العاده-ی دستور و تصرف: اخطار قرمز ۲ سرنوشت جهان را در دستان آلبرت انشتین قرار می‌­دهد که با تحقیقاتش به آدولف هیتلر و استالین اجازه داد تا از تاریخ حذف شوند. اما این مانع از بروز کشمکش نشد، و دیگر اختراعات علمی نگرانی از نابودی کل جهان را ممکن­تر ساخت.

وی هپی فیو

جنگ مردم را عوض می­کند و در بازی وی هپی فیو ورژن سال ۱۹۶۰-انگلستان، می­تواند باعث شود که جهان به جایی تبدیل شود که پر از تاریکی و افسردگی است، جایی که تانک­ها در خیابان­های شهر گشت می­زنند. داستان در شهر خیالی اتفاق می­افتد که تحت کنترل نیروهای شرور از طریق قرص­های روان گردان است. این بازی شما را در جایگاه کسی قرار می­دهد که فریب کسی را نمی­خورد. این باعث می­شود که شما تحت تعقیب قرار بگیرید و داستان بازی این مساله را توصیف می­کند که اگر آلمان­ها قادر به کنترل بریتانیای کبیر می­شدند، جنگ جهانی دوم چطور ­پیش می­رفت. بازی وی هپی فیو در ظاهر به خوبی این فرضیه را به تصویر کشیده است.

پِرِی

بازی دیگری که در زمان آینده و تحت تاثیرِ تغییراتِ رخ داده در دهه­های اخیر است، پری می­باشد که در زمره بازی­های تاریخی است، زیرا با فرض ترور ناموفق کِنِدی و زندگی کردن او تا سال ۲۰۳۱، چگونگی تغییرات جهان را به تصویر می­کشد به طوری که با رهبری او جهان به اکتشافات فضایی بیشتر دست می­یابد. این چه معنی برای شما به عنوان بازیگر این بازی دارد؟ شما در حال فرار از موجودات فضایی بیگانه­ی تغییر شکل دهنده هستید که به نظر آماده به دست گرفتن کنترل سیاره هستند اگر بتوانند از طریق سفینه شما آن را انجام دهند. شما هرگز نمی­دانید که یک رویداد چه تغییری می­تواند برای تاریخ شما رقم بزند.