معرفی بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ از دیدگاه آرادمگ-قسمت دوم

به پایان یک سال دیگر نزدیک شدیم و اکنون وقت آن رسیده تا بهترین بازی‌های سال را انتخاب کنیم تا ببینیم کدام یک از آن‌ها در میان بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ قرار می‌گیرند و در نهایت کدام یک، به رتبه نخست می‌رسند. عناوینی که در این مقاله و قسمت اول آن به شما معرفی شد، در اکثر نظرسنجی‌‌ها به عنوان بهترین بازی‌های سال انتخاب شده‌اند و جزو برجسته‌ترین عناوین سال ۲۰۱۹ به شمار می‌روند. با توجه به این که ما ۲۵ عدد از آن‌ها را برای شما مرتب کرده بودیم، تصمیم گرفتیم در دو قسمت بهترین بازی‌های سال خود را به شما معرفی کنیم. در قسمت قبل تا رتبه ۱۴ پیش رفتیم و در این بخش، از سیزدهمین بازی برتر سال شروع می‌کنیم تا در نهایت به برنده یا برگزیده‌ی این لیست برسیم. دوست داریم شما هم در بخش نظرات بهترین بازی سال ۲۰۱۹ خود را به ما معرفی کنید تا ببینیم چه شباهت‌هایی میان لیست ما و لیست شما می‌توان پیدا کرد.

با توجه به این که تعداد زیادی از بازی‌های بزرگی که قرار بود در سال ۲۰۱۹ عرضه شوند، به ۲۰۲۰ موکول شدند و تاریخ عرضه آن‌ها تاخیر خورد، شاید لیست بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ نسبت به هر سال چندان چشمگیر و شگفت انگیز نباشد اما هنوز هم می‌توان عناوین برجسته‌ای پیدا کرد که با عرضه شدن خود، سال ۲۰۱۹ را از کسل بار بودن خارج کردند و روح تازه‌ای در آن دمیدند. اکنون بهتر است به سراغ ادامه لیست بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ از دیدگاه آرادمگ برویم و ۱۳ بازی برتر خود را به شما معرفی کنیم.

۱۳. Super Mario Maker 2

Nintendo Switch

ممکن است نینتندو خالق مسیر “ساخت و ساز و به اشتراک گذاری” در سبک بازی‌های پلتفرمر (سکوبازی) نبوده باشد اما بدون شک با عنوانی به اسم Super Mario Maker باعث تکامل و شکل گیری درست و اصولی آن شد که دنباله این بازی که با اسم Super Mario Maker 2 شناخته می‌شود، امسال دقیقا همان چیزهایی که از عنوانی در این سبک می‌خواستیم، به ما داد و در اختیارمان گذاشت. نسخه دوم این IP نه تنها انتظارات ما را به خوبی برآورده کرد، بلکه واقعا باعث شگفت زدگی‌مان شد و بسیار بیشتر و بهتر از چیزی بود که ما حتی تصور می‌کردیم باشد. کار کردن با محدودیت‌های Mario Maker برای خلق و ساخت مراحل جدید و متنوع و در عین حال اجازه دادن به آزاد گذاشتن قدرت تخیل و خلاقیت فردی و گروهی، اصلی‌ترین شیوه انجام دادن این نوع عناوین است که Super Mario Maker 2 به بهترین شکل ممکن به شما اجازه انجام دادن این کار را می‌دهد. از این هم بهتر، این حقیقت است که این محدودیت‌ها کم‌تر از قبل محدود کننده هستند که این امر به واسطه‌ی ابزار و گزینه‌های بیشمار و بسیار گسترده‌ای که Super Mario Maker 2 در اختیار شما قرار می‌دهد، به وجود آمده است. همچنین اگر به لطف مراحلی که به دست خود کاربران این بازی ساخته شده، قابلیت بازی کردن و تکرار بی نهایت و محتوای غیر قابل شمارش برایتان کافی نیست، یک کمپین کامل Mario هم در اختیاتان قرار داده شده است که توسط خود نینتندو ساخته شده. هر چقدر هم که برای Super Mario Maker 2 هزینه کنید، شک نداشته باشید که ارزشش را دارد و شما را ناامید نخواهد کرد. اگر تنها یک بازی وجود داشته باشد که نباید از تجربه انجام دادن آن روی نینتندو سوییچ خود غافل شوید، شک نکنید که این بازی Super Mario Maker 2 است که در رتبه ۱۳ در لیست بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ ما قرار گرفته است.

۱۲. Luigi’s Mansion 3

هر از چند گاهی Luigi این شانس را به دست می‌آورد تا از سایه برادر خود بیرون بیاید و یک ماجراجویی کاملا تازه برای شخص خودش آغاز کند. سری بازی‌های Luigi’s Mansion همیشه وقت آن بوده تا او خودش را نشان دهد و خوشبختانه در Luigi’s Mansion 3 او بهتر از هر زمان دیگری که تا پیش از این دیده بودیم، می‌درخشد. استودیوی Next Level Games قطعا با این بازی یک قدم رو به جلوی بزرگ در این سری برداشته است که بسیار بهتر از چیزی است که اکثر مردم بتوانند تصورش کنند. این بازی به دستاوردهای بسیار بزرگی روی کنسول ترکیبی نینتندو سوییچ به عنوان یک کنسول همراه دست پیدا کرده است که در عین شگفت انگیز بودن، تا به حال کس دیگری به چنین افتخاراتی دست پیدا نکرده بود. برخی از آن‌ها شامل بهترین گرافیک و جلوه‌های بصری که تا به حال در یک بازی روی نینتندو سوییچ دیده شده، طراحی مراحل خلاقانه و بسیار گسترده و وسیع، پر از اتفاقات هیجان انگیز و خیره کننده، مکانیزم‌های نرم و بسیار روان که تاثیرات بسیار زیادی روی مبارزات، حل معماها و پازل‌ها و همینطور سیستم گشت و گذار بازی داشته‌اند، و بسیاری از ویژگی‌های دیگر می‌شوند که جزو برجسته‌ترین و بهترین ویژگی‌های این عنوان به شمار می‌روند. Luigi’s Mansion 3 از همان ابتدا تا پایان خود بسیار انفجاری و هیجان انگیز است که شاید نمونه آن را هیچ وقت نتوانید پیدا کنید. این بازی را قطعا می‌توان در میان بهترین بازی‌های لاین آپ کنسول ترکیبی نینتندو سوییچ قرار داد و با توجه به این، قرار گرفتن آن در لیست بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ کاملا عادلانه است که لاین آپ بازی‌های این کنسول ترکیبی را از این هم قدرتمندتر کرده است.

۱۱. Judgment

PS4

برای بیش از یک دهه، در بازی‌ها و عناوین مختلف ما با شخصیت Kazuma Kiryu قدم به شهر Kamurocho  گذاشته بودیم. سال گذشته، خداحافظی کردن با Dragon of Dojima، بسیار سخت‌تر از آنچه که فکر می‌کردیم بود و روی هم رفته بازگشتن به Kamurocho با یک شخیصت غریبه باید عجیب و غریب به نظر می‌رسید و احساس خوبی به ما نمی‌داد اما Judgment به خوبی از پس انجام دادن این کار برآمد. این بازی با میان پرده‌های بسیار خیره کننده و نفس گیر، یک داستان پردازی تحریک کننده و مهیج، مبارزات لذت بخش و اکشن سریع، محتویات فرعی بسیار غنی و کامل و همینطور بازی بسیار طبیعی و واقع گرایانه بازیگران اصلی، قطعا یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت سری Yakuza در طی چند سال اخیر به شمار می‌رود اما این به معنی عدم داشتن ثبات و استقلال کافی در این بازی نیست، بلکه کاملا برعکس این است. نکته شگفت انگیزی که درمورد این بازی وجود دارد این است که تمام این ویژگی‌ها را در کنار هویت مستقل خودش نگه داشته است. بازی کردن در نقش یک کاراگاه خصوصی در شهر Kamurocho و دستیابی به مهارت‌ها و قابلیت‌های متعدد در طی گذر زمان کاملا احساس تازگی دارد و بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد. عنوان Judgment به خوبی ثابت کرد که استودیوی Ryu Ga Gotoku به هیچ وجه نیاز ندارد تا روی یک خط داستانی از پیش تعیین شده و یا شخیصت های یکسان باقی بماند تا بتواند یک عنوان شگفت انگیز خلق کند و در حالی که برای تجربه نسخه بعدی سری Yakuza بسیار هیجان زده‌ایم و نمی‌توانیم صبر کنیم، اما اکنون برای تجربه دنباله این IP جدید هم بسیار شور و هیجان شدیدی داریم.

۱۰. Astral Chain

Nintendo Switch

اکنون به معرفی ۱۰ بازی برتر سال ۲۰۱۹ از دیدگاه آرادمگ رسیدیم. اگر یک نگاه کلیِ سطحی به این لیست و کل ۲۵ بازی برتر سال ۲۰۱۹ ما داشته باشید، می‌بینید که تعداد بازی‌های انحصاری نینتندو سوییچ از دو کنسول دیگر بسیار بیشتر است. این قدرت نفوذی است که این کنسول توانست در نسل هشتم داشته باشد که از آن به عنوان موفق‌ترین و پرفروش‌ترین کنسول سال ۲۰۱۹ نیز یاد می‌شود. از طرفی دیگر، وقتی که صحبت از بازی جدید استودیوی Platinum Games به میان می‌آید، همیشه به شدت مشتاق عرضه شدن آن‌ها هستیم. حتی با این که این استودیو همیشه می‌خواهد یک کار متفاوت و جدید داشته باشد که مثل بازی قبلیشان شاهکار نباشد، اما استاد ژانر بازی‌های اکشن تا به حال نتوانسته از این کار جلوگیری کند و عناوین بسیار زیاد و متعددی به دستمان رسانده است که البته باعث خوشنودی ما هم شده است. Astral Chain جدیدترین اثر این استودیو است که معنی دقیق تعریف گفته شده محسوب می‌شود. بازی جدید این استودیو که با همکاری خود شرکت نینتندو ساخته شده است، یک حرکت کاملا جدید در سبک بازی‌های اکشن می‌باشد که واقعا به حد غیر قابل تصوری منحصر به فرد است. اوایل تجربه شما از این بازی ممکن است سیستم مبارزات آن برایتان گیج کننده و ناآشنا به نظر برسد اما زمانی که قلق آن را به دست بگیرید، مثل یک رقص سرمستانه در میان یک آشوب بزرگ، لذت بخش و دلچسب است. این ویژگی را در کنار یک داستان بسیار عالی غافلگیر کننده و همینطور حالت هنری بسیار چشم نواز و منحصر به فرد قرار دهید تا بدون شک به این باور برسید که یکی از شاهکارهای Platinum Games در طی چند سال اخیر رو به روی شما قرار دارد.

۹. Kingdom Hearts 3

PS4, Xbox One

برای بیش از یک دهه طرفداران این سری ناامیدانه منتظر عرضه Kingdom Hearts 3 بودند. با توجه به این موضوع، این بازی وظیفه سخت و سنگینی بر عهده داشت تا بتواند انتظارات و سطح توقع مردم از خودش را برآورده کند و یا بتواند هم سطح انتظارات عمل کند. اما خوشبختانه می‌توان تا حد زیادی با اطمینان گفت که Kingdom Hearts 3 دقیقا همان عنوانی است که بیش از یک دهه طرفداران را منتظر گذاشته بود و آن‌ها دوست داشتند ببینند. نمادهای آشنای زیادی از دنیای دیزنی در این بازی پیدا خواهید کرد که طرفداران Kingdom Hearts عاشق آن‌ها هستند.

۸. Tom Clancy’s The Division 2

PS4, Xbox One, PC

سبک لوتر شوتر عنوان جدیدی بود که در سال‌های ابتدایی نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی روی برخی از بازی‌ها اجرا شده بود تا این که تبدیل به یکی از اصلی‌ترین جریان‌ها در سبک‌های مختلف بازی‌های رایانه‌ای شدند. شاید ظهور و جا افتادن این سبک برای کاربران عجیب و غیر قابل باور باشد، مخصوصا این که در چنین مدت کوتاهی که عرضه شدند، توانستند خیلی زود خودشان را در دل مخاطبان جای دهند اما وقتی که به دلایل موفقیت این سبک و بازی‌های آن نگاه کنیم، می‌بینیم که به خاطر ارائه کردن ویژگی‌های جدیدی که تا به حال در هیچ بازی دیگری وجود نداشت، تا حد زیادی لایق این جایگاه هستند. اما از طرفی دیگر بعضی از کاربران هم چندان دل خوشی از این سبک ندارند و اصلی‌ترین دلیل آن‌ها نیز عدم وجود محتوای کافی در چنین بازی‌هایی است. قابل توجه است که نسخه اول فرنچایز The Division نیز دقیقا دچار همین مشکل بود اما توسعه دهندگان این بازی در استودیوی Ubisoft Massive تصمیم گرفتند که در The Division 2 از تکرار این اشتباه جلوگیری کنند. عنوان The Division 2 مملو از محتویات لذت بخش و اعتیاد آور است که چه بخواهید این بازی را به صورت تک نفره، co-op و یا PvP تجربه کنید، در هر صورت بسیار عمیق و درگیر کننده است. شهر Washington D.C یک ستینگ بسیار وسیع است و به دست گرفتن کنترل مجدد آن باعث به وجود آمدن یک کمپین خوبی برای این بازی شده که به طور غافلگیر کننده‌ای شگفت انگیز و لذت بخش است که حتی در صورتی که این بازی را به صورت تک نفره انجام دهید هم به شدت درگیر کننده خواهد بود. The Division 2 نیز درست مانند نسخه اول خود عالی به نظر می‌رسد که توجه بسیار زیادی به تک تک لحظات گیم پلی خود داشته است. با این که این بازی چندان هم بی عیب و نقص نیست و مشکلات ریز و درشت زیادی از زمان عرضه خود تا به حال داشته است، اما همین که توانسته در چنین رتبه خوبی از لیست بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ ما قرار بگیرد، قطعا نشان می‌دهد که ارزش تجربه کردن به عنوان یکی از بهترین بازی‌های امسال را خواهد داشت.

۷. A Plague Tale: Innocence

PS4, Xbox One, PC

هر سال شاهد عرضه شدن عناوین نه چندان بزرگی هستیم که نه بیلبوردهای مختلف در نقاط دنیا را به خودشان اختصاص می‌دهند و نه تبلیغات گسترده‌ای دارند اما در کمال ناباوری بسیار شگفت انگیز هستند و دست کم گرفته می‌شوند. عنوان A Plague Tale: Innocence یکی از همین بازی‌ها است که در سال ۲۰۱۹ عرضه شد و بودجه آنچنان زیادی هم برای ساخت و توسعه آن هزینه نشده بود. شاید هیچ وقت باور نکنید که امروزه هنوز هم عناوینی هستند که بدون حضور صدها نفر برای ساخت آن‌ها می‌توانند یک داستان بسیار احساسی و درگیر کننده با یک گیم پلی جذاب و هیجان انگیز داشته باشند که به شدت پولیش شده و شسته رفته هستند. استودیوی مستقل فرانسوی نه چندان بزرگی به اسم Asobo روی این عنوان کار کرده است که نتیجه کارشان واقعا شگفت انگیز بوده است. آن‌ها در این استودیو یک داستان احساسی از یک خواهر و برادر کوچک‌ترش ساخته‌اند که برای بقا در میان سیل عظیمی از مشکلاتی که گریبانگیرشان شده است، تلاش می‌کنند. آن‌ها با یک داستان بسیار پخته و اجرای بی نظیر بازیگران این عنوان موفق به ساخت یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ شده‌اند. آن‌ها عنوانی با مکانیزم‌های بسیار ساده اما کاملا مفید تولید کرده‌اند که با مخفی کاری و معماهای نه چندان سخت و چالش برانگیز به دست بازی‌بازان رسانده‌اند. A Plague Tale: Innocence دارای محیط‌های متنوعی است که شامل منظره‌های چشم نواز و زیر زمین‌های وحشتناکی که پر از موش‌های طاعونی است، می‌شود که اجرای بدون نقص آن به این شکل حتی برای تعداد زیادی از بازی‌های AAA نیز غیر ممکن است. بدون شک، این بازی یکی از بزرگ‌ترین غافلگیری‌های امسال بود که از ناکجا آباد سر در آورد تا یکی از بهترین تجربه‌های ما در دوازده ماه اخیر از عناوین رایانه‌ای باشد.

۶. Devil May Cry V

PS4, Xbox One, PC

امسال بهترین زمان ممکن برای Campcom بود تا یکی از محبوب‌ترین فرنچایزهای خودش را دوباره احیا کند. این غول ژاپنی چندین سال از سری Dvil May Cry غافل شده بود و نسخه جدیدی از سری اصلی آن عرضه نکرده بود تا این که تصمیم گرفت در سال ۲۰۱۹ عنوان Devil May Cry V را پس از یک انتظار طولانی به دست ما برساند. خوشبختانه این بازی دقیقا همان عنوانی بود که ما منتظر دیدن آن بودیم و کاملا مطابق انتظار ما بود. یعنی یک عنوان جهنمی که بسته کاملی از اکشن واقعی در سبک و سیاق همیشگی این فرنچایز بود. در این بازی شاهد بازگشت شخصیت‌های نام آشنای زیادی از جمله Dante و Nero بودیم که در کنار یک شخیصت جدید دیگر به اسم V به خوبی می‌درخشیدند که هر یک از آن‌ها سبک مبارزه منحصر به فرد خود را دارند و دارای مکانیزم‌های بسیار عمیقی هستند که بازی‌بازان را تشویق می‌کند تا نیروهای جهنمی را به بهترین شیوه ممکن از بین ببرند. این مکانیزم‌ها را با ویژگی‌های شگفت انگیز و بسیار جذابی مثل موسیقی‌های روح نواز، جلوه‌های بصری و گرافیکی خیره کننده، حس ترس منحصر به فرد سری Devil May Cry و همینطور یک داستان بسیار درگیر کننده ترکیب کنید تا یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ را داشته باشیم که یک بار دیگر به تمام رقیبان خود نحوه ساخت یک بازی کاملا اکشن را آموزش داده است.

۵. Gears 5

Xbox One, PC

تیم توسعه دهنده و سازنده Gears 5 در استودیوی The Coalition با این بازی نیاز بسیار شدیدی به اثبات خود داشت. اگرچه آن‌ها در گذشته نیز با عناوینی مثل Gears of War 4 ثابت کرده بودند که همیشه می‌توانند یک نسخه بسیار ارزشمند از سری Gears تولید کنند، اما هنوز هم عده زیادی وجود داشتند که به Gears 5 شک کرده بودند. در نهایت، این استودیو تصمیم گرفت در Gears 5 چند ریسک بزرگ انجام دهد که در نهایت نیز توانست به خوبی باعث گسترش این فرنچایز شود و نام آن را بزرگ‌تر از قبل کند. اصلی‌ترین چالشی که سر راه آن‌ها قرار داشت این بود که بتوانند در عین ساخت یک عنوان کاملا جدید و نوآورانه، به اصول اصلی این فرنچایز نیز پایبند باقی بمانند. Gears 5 دقیقا دارای همان طراحی هوشمندانه مراحل و شوتر سخت و چالش برانگیز سوم شخصی است که همه ما از این سری انتظار داشتیم که این‌ها را با ایده‌های جدید خودش ترکیب کرده است که شامل مکانیزم‌های پیشروی جدیدی می‌شود که یک لایه‌ی دیگر به عمق مبارزات و دنیای جهان آزاد این فرنچایز اضافه کرده است که به نوعی بازی‌‌بازان را به گشت و گذار کردن در محیط تشویق می‌کند که تا به حال هیچ وقت در این سری انجام نشده بود. از نظر بخش مولتی پلیر نیز این بازی یک پکیج کامل و بی نقص است که برخی از آن‌ها شامل Arcade و Horde و یا بخش کاملا جدیدی به اسم Escape می‌شوند که مثل همیشه بسیار انفجاری و پرهیجان و در عین حال نیز بسیار لذت بخش و جذاب هستند. البته هنوز هم فضای زیادی برای پیشرفت در این سری وجود دارد، مخصوصا از نظر طراحی محیط‌ها که سعی شده جهان باز ساخته شوند اما قطعا هیچ شکی نیست که Gears 5 دوباره این سری را سرپا کرد و آن را به مسیر موفقیت آمیز خودش برگرداند. Gears 5 را حتی می‌توان یکی از بهترین بازی‌های شرکت مایکروسافت در طی یک دهه اخیر به حساب آورد.

۴. Death Stranding

PS4 و در آینده PC

IPهای جدید هیدئو کوجیما همیشه نیاز به زمان بیشتری برای دیده شدن دارند ولی خوشبختانه هیچ وقت باعث ناامیدی ما نشده‌اند. Death Stranding نیز از این قائده مستثنی نیست. این بازی با ایده جدید متصل کردن ایده‌ها و تفکرها به هم ساخته شده است که امضای منحصر به فرد کوجیما به راحتی در داستان پردازی و شخصیت پردازی آن کاملا مشهود و واضح است. این بازی با گیم پلی منحصر به فرد خود بیشتر از همه شما را در دنیای وسیع و بسیار عظیم خود اغلب تنها می‌گذارد تا به نیاز خود برای متصل بودن به دنیا و تفکرات مردم دیگر شدیدا احساس نیاز کنید. خوب یا بد، هیدئو کوجیما ریسک زیادی در این بازی کرد و سعی داشت عنوانی را به دست بازی‌بازان برساند که تا به حال نه تنها تجربه نکرده بودند، بلکه هیچ وقت تصورش را هم نمی‌کردند. این بازی با داستان سرایی منحصر به فرد خود دارای ایده‌های بسیار زیاد جدیدی است که شاید هنوز نیاز به زمان بیشتری برای به تکامل رسیدن و پختگی داشته باشند اما مثل همیشه، ما از ایده‌ها و تفکرهای جدید استقبال می‌کنیم و تلاش و همت کوجیما و تیم Kojima Productions را برای این عنوان ستایش می‌کنیم. نظر مردم درمورد Death Stranding هنوز هم بسیار ضد و نقیض است به طوری که بخشی از کسانی که این بازی را تجربه کرده‌اند، ایده‌های جدید آن را دوست داشتند و برخی دیگر نیز به هیچ وجه موفق به برقراری ارتباط با این بازی نشده‌اند. اما هیچ یک از این دو دسته نمی‌توانند منکر نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی شوند که کوجیما در این بازی به وجود آورده است.

۳. Control

PS4, Xbox One, PC

دیدن اسم Remedy Entertainment بر روی جلد یک بازی، تقریبا به تنهایی تضمین کننده کیفیت آن است و هیچ کس کوچک‌ترین شکی نداشت که عنوان Control نیز از این قائده مستثنی نخواهند بود. اما این بازی نه تنها این روند را ادامه داد، بلکه حتی می‌توان آن را بهترین عنوانی دانست که این شرکت تا به حال تولید کرده است. مبارزات در بازی Control بر اساس واقعیت نیستند و خیالی هستند که در آن شما با سلاح تغییر شکل دهنده‌ای به اسم Service Weapon و همینطور قدرت‌ها و قابلیت‌های ماورایی باید دشمنان خود را از میان ببرید تا به حقایقی که درمورد گذشته زندگی Jesse وجود دارد، دست پیدا کنید. Oldest House نیز یکی از بهترین ستینگ‌هایی است که تا به حال در بازی‌های رایانه‌ای ساخته شده است که به طور کلی یک ساختمان بسیار بزرگ است که شامل بخش‌ها و راهروهای مختلفی می‌شود که گاهی اوقات نیز دائما در حال تغییر شکل دادن هستند. البته نباید زیاد نگران گم شدن در این هزارتوی پیچ در پیچ باشید چرا که با نقشه بسیار دقیق و خوبی که در اختیارتان قرار داده شده است، و همینطور تابلوهای راهنما به راحتی می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید. اما از همه مهم‌تر، داستان پردازی این بازی است که گاهی اوقات چنان شما را شگفت زده می‌کند که روی صندلی خود میخکوب خواهید شد. بدون شک Control یک عنوان منحصر به فرد، جدید و تجربه‌ای فراموش نشدنی است که شدیدا ما را در انتظار نسخه بعدی خود قرار داده است. با توجه به این که Remedy این بازی را ساخته است، کم‌تر از این هم انتظار نداشتیم.

۲. Resident Evil 2 Remake

شما از بازی که به عنوان یکی از بهترین نسخه‌های فرنچایز خود از ابتدای ساخت آن تا به حال شناخته می‌شود، و یکی از بهترین عناوین وحشت بقا در کل تاریخ صنعت بازی‌های رایانه‌ای است، دقیقا چه انتظاری دارید؟ حقیقت این است که Resident Evil 2 Remake نه تنها یادآور حال و هوا و فضای کلاسیک نسخه اصلی این بازی بوده است، بلکه از جنبه‌های مختلف، بسیار بهتر از آن هم عمل کرده است. خب، Capcom دقیقا می‌داند چطور این کار را انجام دهد. فقط کافی است کار بازسازی یک عنوان کلاسیک را به او واگذار کنید، تا او از همان بازی کلاسیک، یکی از بهترین بازی‌های سال عرضه خودش را در اختیار شما قرار دهد. آن‌ها این کار را با Resident Evil 1 در سال ۲۰۰۲ انجام داده بودند و امسال هم یک بار دیگر همین کار را تکرار کردند. بدون شک، Resident Evil 2 Remake بسیار بهتر و فراتر از بازسازیِ نسخه سال ۱۹۹۸ این سری عمل کرده است و به همین علت نیز بازسازی این بازی هیچ دست کمی از ساخت یک نسخه اصلی جدید در این فرنجایز ندارد. انتخاب سازنده‌های بازی برای قرار دادن دوربین روی شانه کار چندان متفکرانه و نوآورانه‌ای نبوده است، مخصوصا این که در سبک وحشت بقا، نمونه آن زیاد پیدا می‌شود و کار جدیدی نیست. در عین حال، گشت و گذار کردن در محیط بازی و مبارزات نیز که از نسخه اولیه آن الهام گرفته شده است نیز نوآوری چندان بزرگی ندارد اما همین فاکتورها با این که کاملا عادی و معمولی به نظر می‌رسند، اما یکی از بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ را به وجود آورده‌اند. این بازی دارای یکی از بهترین جلوه‌های بصری و گرافیکی است که ما تا به حال در یک بازی ویدئویی دیده‌ایم که تمام افکت‌های آن بسیار چشم نواز و زیبا طراحی شده‌اند. قطعا Resident Evil 2 Remake یک نمونه بسیار خوب برای عناوین دیگر است تا نشان دهد بازسازی یک عنوان کلاسیک محبوب چطور باید انجام شود و بدون شک یکی از بهترین نسخه‌های این سری است که تا به حال عرضه شده است. برای فرنچایزی به قدمت و جایگاه Resident Evil، این بازی دستاورد آنچنان کم و ناچیزی نبوده است.

۱. Sekiro: Shadows Die Twice

و در نهایت به معرفی بهترین بازی سال از دیدگاه آرادمگ رسیدیم و آن چیزی نیست به جز شاهکاری به اسم Sekiro: Shadows Die Twice. عنوان Sekiro: Shadows Die Twice یک شاهکار به تمام معنی است و هیچ راه یا کلمه دیگری برای توصیف آن وجود ندارد. هر میلی‌متر و پیکسل از این بازی دارای سبک و ذات منحصر به فرد خودش است. هر ثانیه از تجربه این بازی مملو از مکانیزم‌های عمیق و تکامل یافته است. عنوان Sekiro دقیقا به هماه راه و روش مخصوص استودیوی FromSoftware به طور دائم با دشمنان سرسختی که به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند و همینطور گاهی اوقات نیز باس فایت‌های نفس گیر، در حال به چالش کشیدن بازی‌بازان است. مبارزه کردن با این دشمنان همیشه بسیار سریع، هیجان انگیز و پر از ترشح آدرنالین است چرا که مبارزات در این عنوان کاملا بی نظیر هستند. طراحی مراحل، مثل تمام آثار FromSoftware بی عیب و نقص است و گشت و گذار کردن میان نقشه‌های Sekiro که به یکدیگر راه دارند و ارتباط پیدا می‌کنند، یکی از لذت بخش‌ترین گشت و گذارها است. این بازی تمرکز بیشتری روی داستان پردازی گذاشته است و ضمن از بین بردن برخی از مشکلاتی که در بازی‌های قبلی این استودیو وجود داشت، توانسته به خوبی هویت خودش را هم پیدا کند که کاملا از سری Dark Souls متفاوت است. عده زیادی وجود دارند که ممکن است عقیده داشته باشند این بازی سخت است و به خاطر همین نمی‌توان آن را به عنوان بهترین بازی سال انتخاب کرد اما این واقعا معیار حرفه‌ای و خوبی برای سنجش یک بازی نیست. علاوه بر این، دقیقا به خاطر همین سخت بودنش است که باعث به دست آوردن هویت مستقل خودش شده است و لذت واقعی یک پیروزی پس از یک نبرد سخت را می‌تواند به شما بدهد. این بازی یک اثر هنری است، یک عنوان اکشن که با مبارزات بسیار خوب خود تعریف می‌شود و همینطور یک تست مهارت و چالش است که تقریبا نمونه آن در میان بازی‌های سال ۲۰۱۹ پیدا نمی‌شود. به خاطر تمام این دلایل و همینطور دلایل ریز و درشت دیگر، Sekiro: Shadows Die Twice انتخاب شماره یک ما در میان لیست بهترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ می‌باشد. به تیم سازنده و توسعه دهنده آن در استودیوی FromSoftware به خاطر ساخت چنین عنوان ارزشمندی تبریک می‌گوییم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.