بازیفناوریکنسول بازی

معرفی فرنچایزهای بزرگ که در نسل هشتم نادیده گرفته شدند

حیف!

نسل هفتم کنسول‌های ویدئویی، اغلب به خاطر وجود رویدادهایی نظیر رکود اقتصادی بزرگی که در آن دوره در کل دنیا به وجود آمده بود، بیش از حد معمول طول کشید که در سال ۲۰۰۵ با عرضه کنسول نسل هفتمی مایکروسافت به اسم اکس‌باکس ۳۶۰ رسما نسل هفتم نیز آغاز شد و با عرضه کنسول‌های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت به اسم پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان، تا سال ۲۰۱۳ ادامه پیدا کرد. ظاهرا به نظر می‌رسد که نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی به خاطر بهبود پیدا کردن شرایط و اوضاع معیشتی و اقتصادی کل دنیا و برطرف شدن مشکلات جهانی بزرگی از قبیل رکود اقتصادی بزرگ، نسبت به نسل هفتم کوتاه‌تر بود و کم‌تر طول کشید که از سال ۲۰۱۳ رسما آغاز شد و انتظار می‌رود که در پایان سال جاری میلادی یعنی ۲۰۲۰ به پایان چرخه حیات خود برسد و ما در آغاز ۲۰۲۱ با نسل نهم کنسول‌های ویدئویی ملاقات کنیم. اما حتی با وجود این که نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی به اندازه نسل هفتم طولانی نبود و فقط کمی از آن کوتاه‌تر بود، هنوز هم فرصت زیادی در اختیار داشت تا یک سری از فرنچایزهای بزرگ تاریخ بازی‌های رایانه‌ای را در اختیار ما قرار دهد. با این وجود، علیرغم این که نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی چندان هم کوتاه نبود و تقریبا به اندازه‌ی طولانی‌ترین و بلندترین نسل طول کشید، هنوز هم یک سری از فرنچایزهای بزرگ صنعت بازی‌های ویدئویی در کل طول تاریخ آن را جا انداخت و آن‌ها را از یاد برد. در ادامه نیز همچنان با آرادمگ همراه باشید تا به ادامه‌ی این بحث بپردازیم.

تعداد زیادی از فرنچایزهای بزرگ و رده بالا وجود دارند که هیچ نسخه جدیدی بر روی کنسول‌های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت یعنی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان دریافت نکردند. با این حال، دلیل غیبت برخی از آن‌ها موجه و قانع کننده است که یکی از قانع‌ کننده‌ترین دلایلی که برای این دسته از بازی‌ها می‌تواند وجود داشته باشد، این است که نسخه‌های قبلی که در سال‌های قبل از این از این فرنچایز عرضه شده بودند، عملکرد پایین‌تر و بدتری از سطح انتظاری که از آن‌ها می‌رفت، داشتند و در حقیقت، نیاز به فرصت و زمان بیشتری برای احیا شدن داشتند تا بتوانند دوباره به شرایط ایده آل سابق خود برگردند. اما موضوع قابل بحثی که امروز مورد توجه و نظر ما است، این نیست. در حقیقت، یک سری از فرنچایزهای بزرگ در نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی وجود دارند که جزو بهترین و بزرگ‌ترین سری بازی‌های کل تاریخ در این صنعت به شمار می‌روند و علیرغم این که در نسل هفتم حضور پررنگ و بسیار موفقی داشتند، اما هیچ نسخه جدیدی بر روی اکس‌باکس وان و یا پلی‌استیشن ۴ پرو دریافت نکردند. با این حال، دلیل غیبت اغلب آن‌ها و عناوینی که در این مطلب ذکر شده‌اند، موجه نبوده و کاملا ما را با غیبت ناگهانی خود غافلگیر و متعجب کردند.

در این بخش ما با شما هستیم تا با هم نگاهی داشته باشیم به برخی از برجسته‌ترین و بزرگ‌ترین نمونه‌ها از فرنچایزهای بزرگ و رده بالایی که در طی کل سال‌هایی که در نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی قرار داشتیم، هیچ نسخه جدیدی از آن‌ها عرضه نشد.

BioShock

مهم نیست زیر آب‌های اقیانوس باشد و یا بالای ابرها در آسمان؛ در هر صورت، BioShock را قطعا می‌توان یکی از فرنچایزهای بزرگ و برجسته‌ای در طول کل تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی به شمار آورد که در دهه اخیر نیز تاثیر بسیار زیادی بر روی این صنعت گذاشته بود به طوری که هر سه نسخه‌ای که تا به حال از این سری به عرضه رسیده، هم از نظر محبوبیت میان مردم و کاربران و هم از نظر میانگین نمرات در وبسایت Metacritic جزو موفق‌ترین و بهترین بازی‌های کل تاریخ در صنعت بازی‌های ویدئویی است. نسخه اول این بازی در زمان خود تبدیل به یک بازی شگفت انگیز و غیر قابل باور شد و به محبوبیت‌های بسیار زیادی دست پیدا کرد چرا که واقعا باعث شگفت زدگی همه مردم شده بود. دنباله‌ی این بازی تحت عنوان BioShock 2 نیز در غالب یک بازی جدید و عالی به بهترین شکل ممکن توانست ضمن حفظ و نگهداری از میراث نسخه اول خود، این سری را به قله‌های موفقیت بلندتری برساند که به بازی‌بازان اجازه می‌داد این بار در یک ماجراجویی کاملا متفاوت، بار دیگر به شهر اعجاب انگیز و شگفت انگیز و خیره کننده‌ی Rapture که در زیر آب‌های اقیانوس ساخته شده بود، ببرد تا بازی‌بازان یک بار دیگر در این شهر رویایی قدم بگذارند. اما نسخه سوم این سری که BioShock Infinite نام داشت، همه چیز را با ستینگ، مکانیزم‌های گیم پلی و بسیاری از ویژگی‌های خود، وارد مرحله تازه‌ای کرد که هیچ کس انتظار دیدن آن‌ها را نداشت. این بازی توانست یکی از فرنچایزهای بزرگ صنعت بازی‌های رایانه‌ای را به جایگاهی که اکنون در قلب و ذهن ما دارد، برساند. با وجود این که عدم وجود Infinite نیز نمی‌توانست مانع از عشق ورزیدن ما به سری BioShock شود، اما هیچ شکی نیست که اگر این نسخه از این سری ساخته نمی‌شد و وجود نداشت، این سری هرگز به جایگاهی که اکنون دارد، دست پیدا نمی‌کرد.

آخرین نسخه این سری که از آن به اسم BioShock Infinite یاد می‌شود، در واپسین لحظه‌های حضور ما در نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی عرضه شد که کنسول‌های آن دیگر به پایان چرخه حیات خود رسیده بودند و در سال ۲۰۱۳ در اختیار طرفداران این سری قرار گرفتند. نکته دیگری که درمورد این سری و آخرین نسخه آن وجود دارد، این است که BioShock Infinite به عنوان حسن ختام سه گانه‌ی این سری به موفقیت‌های تجاری بزرگی نیز دست پیدا کرد و به فروش بسیار زیادی رسید. بنابراین، زمانی که Ken Levine، کارگردان و خالق این سری، استودیوی Irrational Games که این سری در آن ساخته شده بود را منحل کرد تا بیشتر بر روی پروژه‌های آزمایشی تمرکز و توجه داشته باشد، باعث شگفت زدگی و تعجب همه ما شد. ما می‌دانیم که نسخه جدیدی از سری BioShock در راه است و در حال حاضر در دست توسعه و ساخت قرار دارد و حتی ناشر این سری در شرکت بزرگ ۲K Games یک استودیوی جدید به اسم Cloud Chamber نیز تاسیس کرد تا به طور اختصاصی به توسعه و ساخت این بازی بپردازد که افراد سرشناس زیادی نیز از پروژه‌ها و نسخه‌های قبلی این سری و یک سری از بازی‌های بزرگ دیگری که تا به حال در این صنعت عرضه شده‌اند، را به Cloud Chamber آورده است تا بر روی ساخت نسخه چهارم این سری کار کنند. اما با وجود همه‌ی این‌ها و علیرغم این که ما از این که نسخه چهارم این سری  در راه است و در آینده به دستمان خواهد رسید، بسیار خوشحال و هیجان زده هستیم، اما اگر سازندگان این سری زودتر از این‌ها به فکر ساخت نسخه چهارم این سری می‌افتادند و به جای این که بر روی کنسول‌های نسل بعدی عرضه شود که ما حتی هنوز به طور کامل نیز از مشخصات آن‌ها آگاهی نداریم بر روی کنسول‌های نسل فعلی یعنی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان، عرضه می‌شدند، بسیار غافلگیرتر می‌شدیم و بسیار بیشتر از این خوشحال و هیجان زده می‌شدیم اما این سری به قدری ارزشمند است که ما حاضریم برای تجربه کردن نسخه جدید آن حتی تا نسل بعد هم صبر کنیم.

Dead Space

درست مانند BioShock سری بازی‌های Dead Space نیز در دوره‌ی پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ یعنی در نسل هفتم کنسول‌های ویدئویی، جزو فرنچایزهای بزرگ صنعت بازی‌های ویدئویی به شمار می‌رفتند. نسخه اولیه سری بازی‌های Dead Space به طور موفقیت آمیزی توانست مکانیزم‌های گیم پلی جذابی که از حال و هوای عنوان Resident Evil 4 الهام گرفته بود را با یک ستینگ علمی تخیلی به خوبی ترکیب کند و توجه و تمرکز بیشتری بر روی المان‌های ترس و وحشت داشته باشد. نسخه دوم و دنباله‌ی این بازی تحت عنوان Dead Space 2 نیز توانست تقریبا به اندازه نسخه اول خود مورد ستایش و توجه همه قرار بگیرد. نکته شگفت انگیزی که درمورد این سری وجود دارد، این است که این سری از بازی‌ها به قدری به محبوبیت و عظمت رسیدند که موفق شدند به مدیاهای سرگرمی دیگری نیز راه پیدا کنند و گسترش یابند تا با اقتباس از این سری، فیلم‌های انیمیشنی، کتاب و مدیاهای دیگری ساخته شوند. نسخه سوم این سری به اسم، Dead Space 3 زمان این بود تا همه چیز در این سری به اوج خودش برسد. این عنوان با جاه طلبی‌هایی که به نهایت رسیده بودند، دارای حالت co-op، ویژگی‌ها و جزئیات بسیار ریز و جزئی و همینطور مکانیزم‌های اکشن محور بیشتری بود تا طرفدران سرسخت هارکور این سری را بتواند خوشحال کند و رضایت آن‌ها را نسبت به این بازی جلب کند. درست مانند سری BioShock، سری Dead Space نیز هیچ نسخه جدیدی از سال ۲۰۱۳ تا به حال دریافت نکرده است اما هنوز هم یک سری از طرفداران این سری وجود دارند که امید خود برای معرفی و عرضه شدن Dead Space 4 را زنده نگه داشته‌اند.

Grand Theft Auto

بله، درست است که پنجمین و آخرین نسخه عرضه شده از این سری به اسم Grand Theft Auto V با یک سری بهبودها و پیشرفت‌های بصری و ویژگی‌های تکامل یافته جدید بیشتر برای کنسول‌های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت یعنی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان نیز پورت شده است اما حقیقت این است که اگر دقت کرده باشید، این بازی یک عنوان نسل هفتمی بود که برای نسل هشت فقط پورت شده بود و در حقیقت، در طی کل نسل هشتم هیچ نسخه جدیدی از این سری به دست ما نرسید. در واقع، شرکت Rockstar به طور قابل توجهی سرعت عرضه کردن بازی‌های جدید خودش را به طور کلی، کاهش داده است و به جای آن منابع و زمان خود را بر روی جاهای دیگری اختصاص می‌دهد تا بازی‌های بزرگ‌تر و گسترش یافته‌تری نسبت به گذشته تولید کند که باشکوه‌تر از هر زمان دیگری که ما تا به حال دیده‌ایم، خواهند بود. نمونه بارز این استراتژی هم عنوان Red Dead Redemption 2 بود که در واقع، تنها بازی جدیدی بود که راکستار در کل سال‌هایی که ما در نسل هشتم قرار داشتیم، عرضه کرد. هیچ شکی در شاهکار بودن این بازی نیست اما باید قبول کرد که راکستار کم کار شده و باعث ناامیدی ما شده است. فقط کافی است نسل هفتم را به خاطر بیاوریم که چه عناوین و فرنچایزهای شگفت انگیزی این شرکت در اختیار داشت و یا برای اولین بار در آن دوره خلق کرد. یکی از همین فرنچایزهایی که در نسل هفتم تازه متولد شده بودند، Red Dead Redemption بود. آن را در کنار Max Payne 3 قرار دهید که آن هم یکی از باشکوه‌ترین بازی‌ها در کل نسل هفتم بود. این‌ها فقط بخش کوچکی از فعالیت‌ها و بازی‌هایی هستند که راکستار در طی نسل هفتم در دوره‌ی پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ عرضه کرده بود.

مدت زیادی است که شایعاتی به گوش می‌رسد که اعلام می‌کنند پروژه و بازی بعدی که راکستار در حال کار کردن بر روی آن است تا در نسل نهم عرضه کند، Bully 2 و یا Grand Theft Auto 6 است که GTA 6 از شانس بیشتری برخوردار است. در حال حاضر، غیر ممکن به نظر می‌رسد که این بازی دیگر در نسل هشتم عرضه شود و به اکس‌باکس وان و پلی‌استیشن ۴ برسد اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به احتمال زیاد، برای Xbox Series X و PS5 عرضه شود. حتی احتمال پورت شدن آن برای کنسول‌های نسل هشتمی نیز بسیار کم است چرا که راکستار معمولا بازی‌های خود را دو یا حداقل یک سال قبل از عرضه شدن معرفی می‌کند و با توجه به این که در پایان سال جاری شمسی وارد نسل نهم خواهیم شد، ممکن نیست که Grand Theft Auto 6 به نسل هشتم برسد.

Max Payne

اکنون که صحبت از Max Payne شد، یادمان آمد این بازی نیز یکی از فرنچایزهای بزرگ در تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی به شمار می‌رود که در نسل هشتم هیچ نماینده‌ای نداشت. آخرین نسخه از این سری به اسم Max Payne 3 در سال ۲۰۱۲ به دستمان رسید که بر روی پلتفرم‌های پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ می‌توانستیم آن را تجربه کنیم. زمانی که Remedy Entertainment ایده‌ی روایت داستان مردی که به خانه بازمی‌گردد و زن و بچه خودش را غرق در خون می‌بیند، در سر خود می‌پروراند، تصورش را هم نمی‌کرد که این مردِ خانواده یک روز به چنین بزرگی و عظمتی برسد که ما امروز از آن به عنوان یکی از فرنچایزهای بزرگ در تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی یاد کنیم و آن را یکی از بهترین بازی‌ها و سری‌های کل تاریخ به حساب بیاوریم. با این که هیچ نسخه جدیدی از این سری در کل نسل هشتم عرضه نشد و با این که راکستار که اکنون حق و حقوق این سری را در اختیار دارد، ظاهرا سر خود را با توسعه و ساخت فرنچایزهای خودش گرم کرده و در حال حاضر نیز در حال کار کردن بر روی ششمین نسخه از فرنچایز Grand Theft Auto خودش است، اما ما هنوز هم امیدواریم که یک بار دیگر بتوانیم روزی نسخه جدیدی از این سری تجربه کنیم. حقیقت این است که صنعت بازی‌های ویدئویی از نظر داستان سرایی و شخصیت پردازی مدیون Max Payne و عناوین و بازی‌های دیگری است که دارای چنین توجه و تمرکز شدید بر روی داستان سرایی هستند. هیچ یک از ما فراموش نمی‌کنیم که چه خاطراتی را در کودکی خود با نسخه اول و دوم این بازی ساختیم و چه خاطراتی را با نسخه سوم این بازی در دوره نوجوانی خود زنده کردیم. حالا که بزرگ‌تر شده‌ایم، دوست داریم یک بار دیگر یکی از فرنچایزهایی که ما را عاشق مدیوم بازی‌های ویدئویی کرد را دوباره تجربه کنیم و به اسطوره‌ی زندگیمان عرض ادب کنیم. ساخت و عرضه شدن یک نسخه جدید از سری Max Payne اگرچه شاید یک رویای دست نیافتنی به نظر برسد اما چه رویای شیرینی است که حتی با فکر کردن به آن هم لبخند به روی لبمان می‌نشیند.

Bully

یک سری از فرنچایزها هستند که با وجودی که تنها یک نسخه از آن‌ها در کل تاریخ، آن هم در سال‌های بسیار طولانیِ قبل عرضه شده است اما هنوز هم مردم منتظر دیدن یک نسخه جدید از آن‌ها هستند. یکی از همین بازی‌ها Bully است که شاید وضعیتش از سایر فرنچایزهایی که در این مطلب آمده نیز وخیم‌تر باشد چرا که اکثر آن‌ها یا بهتر است بگویم تمام آن‌ها در نسل هفتم کنسول‌های ویدئویی یک نسخه جدید داشته‌اند اما Bully به جز یک نسخه ریمستر شده، هیچ نسخه دیگری حتی در نسل هفتم هم ندارد، چه برسد به نسل هشتم. اکتبر ۲۰۰۶ تاریخی است که از آن به بعد ما هیچ نسخه اصلی، فرعی، اسپین آف یا هر چیز دیگری از این سری دریافت نکردیم. اما همانطور که پیش از این نیز اشاره کوتاهی کرده بودم، در حال حاضر شایعاتی وجود دارد که می‌گویند بازی بعدی شرکت راکستار Grand Theft Auto 6 و یا Bully 2 خواهد بود که با وجود این که GTA 6 از شانس بیشتری برخوردار است، اما ما هنوز هم با این که این همه سال از عرضه شدن نسخه اول این بازی گذشته، از دیدن دنباله یا نسخه دوم آن بسیار خوشحال و هیجان زده خواهیم شد. جالب است که بدانید تا وقتی خبر خاصی از ساخت یا انتشار نسخه جدید این سری می‌شود، می‌توانید از انجام دادن نسخه اول این بازی بر روی گوشی‌های هوشمند خود لذت ببرید.

Prince of Persia

در نسل ششم کنسول‌های ویدئویی، سری بازی‌های شاهزاده ایرانی یا همان Prince of Persia یکی از فرنچایز‌های بزرگ ، اصلی و مهم شرکت Ubisoft به شمار می‌رفت تا این که سری Assassin’s Creed در نسل هفتم کنسول‌های ویدئویی در دوره پلی‌استیشن ۳ و اکس‌باکس ۳۶۰ از راه رسید و جایگاه این بازی را از آن خودش کرد اما شرکت یوبیسافت با ریبوت این سری در سال ۲۰۰۸ یک بار دیگر تلاش کرد تا Prince of Persia را زنده کند و آن را به جریان اصلی بازار برگرداند. متاسفانه، ریبوت Prince of Persia که در سال گفته شده عرضه شد، نتوانست آنچنان که باید و شاید رضایت و توجه طرفداران قدیمی این فرنچایز را جلب کند و مورد توجه آن‌ها قرار بگیرد و همینطور تلاش Ubisoft برای بازگرداندن این سری به خط داستانی اصلی خود با نسخه Forgotten Sands نیز با پذیرش‌های ضد و نقیضی مواجه شد به طوری که حتی خود طرفداران این سری هم نمی‌توانند به طور مطلق یکدیگر را راضی کنند که این بازی واقعا نسخه خوب و رضایت بخشی از این سری هست یا نیست. از آن به بعد، یوبیسافت تصمیم گرفت سری Prince of Persia را به فیلم‌های هالیوودی و نسخه‌های اسپین آف موبایل واگذار کند و در حقیقت جایگاه واقعی و اصلی که این سری لایق آن بود را تنزل داد.

نمی‌توان انکار کرد که تبدیل شدن یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین فرنچایزهای یوبیسافت به فرنچایزی که سال‌های سال است هیچ نسخه جدیدی دریافت نکرده و حتی کوچک‌ترین نشانه‌ای هم در تمام این سال‌ها از نسخه جدید آن هیچ کس ندیده، و عرضه کردن یک سری نسخه اسپین آف نه چندان بااهمیت برای خالی نبودن عریضه، باعث ناراحتی و ناامیدی ما و تمام طرفداران دیگری این سری نشده است چرا که واقعا معنی دقیقِ تنزل پیدا کردن است. این سری اعتبار خودش را تقریبا از دست داده و دیگر برای یوبیسافت ارزش چندانی ندارد که بخواهد بودجه، هزینه و منابع زیادی برای ساخت یک نسخه بزرگ جدید از آن صرف کند. این یک حقیقت تلخ است اما نمی‌توان آن را نادیده گرفت که شاید Prince of Persia به عنوان یکی از مهم‌ترین فرنچایزهای یوبیسافت ارزش خودش را از دست داده است و به همین علت نیز در طی نسل هشتم هیچ خبر از در دست ساخت بودن نسخه جدیدی از این سری برای پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان به دست نیامد. با این وجود، ما همچنان امیدواریم که یک روز بار دیگر دوباره بتوانیم با شاهزاده ایرانی ملاقات کنیم. برخی از بازی‌هایی که در این مطلب آورده شده‌اند، نسخه جدیدشان تایید شده و یا حداقل، شایعات آن وجود دارد اما Prince of Persia حتی همین شایعه‌ها را هم ندارد.

با در نظر گرفتن این که سری بازی‌های Prince of Persia چقدر بر روی Game Cube، پلی‌استیشن ۲ و اکس‌باکس اولیه محبوبیت شدیدی داشت، کار عاقلانه‌ای است که Ubisoft دوباره به سمت این سری برود و یکی از فرنچایزهای فراموش شده‌ی خود را دوباره مجددا احیا کند. اما شوکه کننده بود که آن‌ها قبل از این که Prince of Persia را دوباره احیا کنند، Beyond Good and Evil را بازگرداندند اما شاید قرار است در نسل بعدی شاهد بازگشت شاهزاده ایرانی باشیم.

Silent Hill

عنوان Silent Hill: Downpour یک نسخه جدید از یکی از فرنچایزهای بزرگ بود که در سال ۲۰۱۲ برای پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان به عرضه رسید و پس از آن دیگر هیچ کس اثری از این فرنچایز کلاسیکِ وحشت بقا پیدا نکرد و نسخه جدیدی از آن عرضه نشد. پس از آن، هیدئو کوجیما تصمیم گرفت با توسعه و ساخت عنوان Silent Hills در یک پروژه‌ی جاه طلبانه، تلاش کرد تا سری بازی‌های Silent Hill را دوباره احیا کند که در این رابطه، دموی PT که بسیار مورد استقبال و توجه مردم قرار گرفته بود را نیز عرضه کرد. کانسپت و نمونه اولیه PT هرگز فراتر از این نرفت و در همان مرحله دمو باقی ماند و هیچ وقت تبدیل به یک بازی تمام و کمالِ کامل نشد. پس از آن نیز اتفاقات ناخوشایند دیگری رخ داد که Konami عنوان Silent Hills را کنسل کرد و به خاطر یک اختلاف با هیدئو کوجیما ساخت یکی از بهترین بازی‌های سبک وحشت بقا که می‌توانست جزو یکی از فرنچایزهای بزرگ صنعت بازی‌های رایانه‌ای شناخته شود را کنار گذاشت.

در طی یک سال اخیر، با توسعه و عرضه عنوان باز سازی شده‌ی Resident Evil 2 Remake و همینطور به موفقیت رسیدن آن‌ این موضوع برای تمام مردم به اثبات رسید که این سری با بازگشتن به ریشه‌های اصلی خود نشان داد که کاملا واضح و شفاف است که هنوز هم فضای بسیار خوبی برای فرنچایزهای بزرگ کلاسیک و قدیمیِ وحشت بقا مانند Silent Hill در بازار صنعت بازی‌های ویدئویی وجود دارد. اما از طرفی دیگر، شرکت Konami نیز با فعالیت‌های اخیر خود نشان داده است که اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند که به جای ساخت بازی‌های ویدئویی جدید از این سری، روی برنامه‌های جدید خودش تکیه دارد. ظاهرا این روزها توجه و تمرکز Konami بر روی بخش‌های دیگر صنعت بازی‌های ویدئویی تاثیرات چشم گیری بر روی روند توسعه و ساخت سنتی بازی‌ها داشته است و آ‌ها را از پروژه‌های کلاسیک حود که رویاهای بزرگی در سر داشتند، دور کرده است. به همین علت نیز، آنچنان محتمل به نظر نمی‌رسد که طرفداران این سری در نسل بعدی کنسول‌های ویدئویی نیز بتوانند شاهد عرضه شدن نسخه جدیدی از این سری باشند. عرضه شدن نسخه جدید از سری Silent Hill زیاد به نظر نمی‌رسد که عملی شود.

Splinter Cell

فکر نمی‌کنم که در این لیست بازی دیگری وجود داشته باشد که به اندازه‌ی Splinter Cell شایعه ساخته شدن نسخه جدیدی از آن در طی نسل هشتم این قدر جدی تکرار شده باشد به طوری که ما هر سال حداقل دو یا سه بار به طور جدی شاهد عرضه شدن اطلاعات و جزئیاتی بودیم که به نسخه جدید این سری اشاره داشتند اما خب، هیچ وقت تبدیل به واقعیت نشدند. علاوه بر این، ما در نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی شاهد بودیم که شرکت Ubisoft با عرضه کردن Rainbow Six Siege نه تنها یکی از بهترین و موفق‌ترین نسخه‌های سری بازی‌های Rainbow Six را به وجود آورد، بلکه آن را تبدیل به یکی از موفق‌ترین بازی‌های دنباله دار در کل نسل هشتم بازی‌های ویدئویی کرد که تقریبا در تمام این دوره حضور پررنگ و موثری در بین کاربران داشت و این جایگاه را هنوز هم با قدرت کامل حفظ کرده است. علاوه بر این، یوبیسافت در طی نسل هشتم تعدادی نسخه جدید از سری Ghost Recon نیز عرضه کرد که با این که با واکنش‌های ضد و نقیضی رو به رو شدند، اما به طور کلی مورد توجه مردم قرار گرفتند. بنابراین، می‌توان با اطمینان خاطر کامل گفت که با وجود این که اغلب فرنچایزهای سری Tom Clancy که Ubisoft در اختیار داشت، در نسل هشتم کنسول‌های ویدئویی نسخه جدیدی دریافت کردند، اما یک سری دیگر نیز وجود دارد که به طور منحصر به فرد نادیده گرفته شد و ما نسخه جدیدی از آن ندیدیم که عرضه شود. این فرنچایز چیزی نیست به جز سری Splinter Cell که در کل طول نسل هشتم هیچ نسخه جدیدی از آن عرضه نشد و هیچ بازی جدیدی به خود ندید به طوری که آخرین نسخه‌ای که از این سری به طور رسمی عرضه شد، Splinter Cell Blacklist بود که در سال ۲۰۱۳ به عرضه رسید.

همانطور که پیش از این اشاره کردم، در طی این مدت یوبیسافت بارها اشاره کرد که نسخه جدیدی از این سری در دست توسعه و ساخت قرار دارد و با وجود این که شایعاتی که در این خصوص وجود داشت، همیشه در حوالی E3 پررنگ‌تر و جدی‌تر از قبل می‌شدند و اعلام می‌کردند در طی برگزاری رویداد E3 می‌توانیم با نسخه جدید این سری ملاقات داشته باشیم، اما هنوز هم هیچ چیزی به طور رسمی معرفی و رونمایی نشده است و ما همچنان در انتظار هستیم. آن عده از کسانی که هیجان زده هستند تا شاهد بازگشت دوباره Sam Fisher باشند، تمام امید خود را به E3 2020 بسته‌اند و چشم انتظار شروع شدن آن هستند تا سرانجام بتوانند خبر خوشحال کننده‌ای درمورد نسخه جدید سری Splinter Cell به دست بیاورند تا بلکه در آخرین سالِ نسل هشتم بتوانند بار دیگر یکی از فرنچایزهای بزرگ صنعت بازی‌های ویدئویی را تجربه کنند. هنوز هم امیدهایی وجود دارد که نسخه جدید این سری برای کنسول‌های نسل هشتمی سونی یعنی پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان عرضه شود.

با این که به طور کلی، هدف من از نوشتن این مطلب ناامید بودن نبوده و نیست، اما یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که ساخت نسخه جدید این سری در مقطعی از زمان در حال انجام شدن بود و پیش می‌رفت اما به هر دلیلی که می‌تواند وجود داشته باشد، ساخت نسخه جدید Splinter Cell کنسل شده و کنار گذاشته شده است. به همین دلیل نیز ما در طی سال‌های اخیر این همه شایعه مختلف از در دست ساخت بودن این بازی دیدیم و شنیدیم. آیا منطقی نیست که اگر واقعا نسخه جدیدی از Splinter Cell در دست ساخت بود، چرا بعد از این همه سال هنوز هم هیچ اطلاعات رسمی و دقیقی از آن وجود ندارد و چرا هیچ کس درمورد آن صحبت نمی‌کند؟ این تنها یک فرضیه ممکن است که امیدواریم صحیح نباشد و با معرفی Splinter Cell جدید ما را غافلگیر کند. در هر صورت، ما هنوز هم منتظر بازگشت سم فیشر باقی می‌مانیم.

The Elder Scrolls

به لطف عنوان بسیار بزرگ و محبوبی به اسم Skyrim، فرنچایز The Elder Scrolls از شرکت Bethesda تبدیل به یکی از فرنچایزهای بزرگ و بسیار محبوبی در صنعت بازی‌های ویدئویی تبدیل شد که تا به حال در کل تاریخ این صنعت عرضه شده بود. قبل از Skyrim مردم هیچ وقت حتی تصورش را هم نمی‌کردند که The Elder Scrolls یک روز بتواند به چنین محبوبیت و عظمتی که امروز دارد، دست پیدا کند و در حقیقت، این بازی بود که با یک معجزه بزرگ کاری کرد تا مردم مشتاقانه منتشر معرفی و عرضه شدن نسخه جدیدی از این سری باشند. اما Bethesda به جای این که یک نسخه جدید از سری اصلی فرنچایز Elder Scrolls در نسل هشتم را رونمایی و معرفی کند، تصمیم گرفت توجه و تمرکز شدید خود را بر روی فرنچایز Fallout و احیا کردن مجدد آن بگذارد که واقعا هم در آن شکست خورد و بخش زیادی از اعتبار و ارزش خودش را در این پروژه از دست داد و تنها با عرضه‌ی مجدد Skyrim بر روی پلتفرم‌های بیشتر و جدید، نیم نگاهی به این سری داشت تا نشان دهد آن را هنوز فراموش نکرده است. یک نسخه بهبود یافته از این بازی برای پلی‌استیشن ۴ و اکس‌باکس وان عرضه شد و همینطور یک بازی دیگر از این سری به اسم Skyrim VR نیز به عرضه رسید که همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، برای هدست‌های واقعیت مجازی ساخته شده بود. با این حال، می‌توان گفت که کل نسل هشتم سپری شد و ما هیچ نسخه جدیدی از سری بازی‌های Elder Scrolls ندیدیم.

می‌دانیم که The Elder Scrolls 6 در حال حاضر در دست توسعه و ساخت قرار دارد اما انتظار نمی‌رود که حداقل تا دو یا سه سال آینده به عرضه برسد. در حالی که احتمال این موضوع کاملا وجود دارد که The Elder Scrolls 6 برای کنسول‌های نسل فعلی نیز عرضه شود، اما همه‌ی نشانه‌ها از این حکایت دارند که این بازی برای کنسول‌های نسل بعدی پلی‌استیشن ۵ و اکس‌باکس سری اکس عرضه خواهد شد.

به نظر شما، چه فرنچایزهای بزرگ دیگری وجود دارند که جایشان در نسل هشتم در بین عناوین یاد شده خالی بود و سال‌ها است که ما هیچ اثری از آن‌ها ندیده‌ایم؟ لطفا نظرات خود را در این رابطه حتما با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

عرفان رحیمی صادق

علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن