تمام آنچه که باید درمورد Resident Evil 3 بدانید

مدتی پیش آخرین قسمت از رویداد اختصاصی سونی به اسم State of Play در سال ۲۰۱۹ به طور زنده پخش شد و در این مراسم ما یک سری اطلاعات تازه از عناوین پیش رو دریافت کردیم. یکی از بازی‌هایی که در این رویداد نیز حضور داشت، عنوان Resident Evil 3 Remake بود که پس از شایعات و حرف و حدیث‌های بسیار سرانجام به طور رسمی به معرفی گذاشته شد. با این که شک نداشتیم این بازی دیر یا زود سرانجام معرفی خواهد شد، اما در هر صورت معرفی آن برایمان غافلگیر کننده بود چرا که فقط چند ماه دیگر تا تاریخ عرضه آن فاصله داریم و به زودی فرصت تجربه کردن این عنوان را به دست خواهیم آورد. بنابراین با توجه به این که روز به روز بیشتر و بیشتر به تاریخ انتشار این بازی نزدیک می‌شویم، برخی از مهم‌ترین اطلاعاتی که درمورد این بازی وجود دارد را جمع آوری کرده‌ایم که برخی از سوالات ما درمورد این بازی را که با دیدن تریلر آن برایمان به وجود آمده است پاسخ می‌دهند. با آرادمگ همراه باشید.

Nemesis کیست؟

احتمالا طرفداران واقعی نسخه اولیه Resident Evil 3 به خوبی با این ستمگر منفور آشنایی دارند اما کسانی که پیش از این فرصت تجربه نسخه اولیه این بازی را نداشتند، برای اولین بار با او در تریلر معرفی این بازی ملاقات کردند. اما با توجه به این که Capcom در این تریلر فقط صحنه‌های بسیار کوتاهی از چشم‌های بدترکیب و چندش آور و همینطور تابوت او را در یک آن به ما نمایش داد، فرصت آشنایی چندان زیادی با او تا به حال در نسخه بازسازی شده‌ی این بازی به وجود نیامده است. به گفته‌ی خود Capcom، این هیولا از Mr. X که در Resident Evil 2 وجود داشت، بسیار باهوش‌تر و همینطور بدجنس‌تر و حیوان صفت‌تر است. Nemesis با چندین و چند سلاح مختلف تجهیز شده است که شامل یک راکت انداز نیز می‌شود. او به منظور قتل و از بین بردن تمام اعضای S.T.A.R.S ساخته شده است و بنابراین شک نداشته باشید که تکه تکه کردن شما یکی از آرزوهای او است.

Jill Valentine کیست؟

او یکی از اعضای تاکتیک‌های ویژه و خدمات نجات یا به اختصار S.T.A.R.S است. Jill Valentine یکی از پایه‌های اصلی این سری است، یکی از پروتاگونیست‌های دوگانه‌ی نسخه اولیه سری Resident Evil و یکی از قهرمانان عنوان Resident Evil 3 است. Jill و Chris Redfield، همکار او، در نسخه اولیه این بازی از توطئه‌ای که شرکت دارویی Umbrella در آن دست داشت و شرکت کرده بود، پرده برداری کردند. در طی یک تحقیق برای پیدا کردن راز یک قتل، شرکت Umbrella تصمیم گرفت که این دو مامور را به دام بیاندازد، سلاح‌های شیمیایی را به سرقت ببرد و آزمایش‌های غیر مجاز و غیر قانونی خود را مخفی کند. با سرپیچی کردن از دستور مافوق‌ها و رئیس‌های خود، Jill و سایر مامورهای نجات پیدا کرده تصمیم گرفتند که خودشان به دنبال Umbrella بگردند و فعالیت‌های وحشیانه و ضد حقوق بشری آن‌ها را متوقف کنند. در حین جست و جو و تلاش برای پیدا کردن Umbrella و کارکنان آن در شهر Racoon City، شخصیت Jill وارد این شهر می‌شود که اکنون دیگر به ویروس کشنده‌ مبتلا شده است و جزئیات آن را در Resident Evil 2 و نسخه بازسازی شده‌ی آن در سال ۲۰۱۹ دیده بودیم. اکنون Resident Evil 3 داستان تجربه‌های Jill را در این هرج و مرج روایت خواهد کرد.

این اتفاقات در چه زمانی رخ می‌دهند؟

در ابتدا قرار بود که عنوان Resident Evil 3 یک نسخه اسپین آف برای این سری باشد و حکم یک نسخه فرعی داشته باشد چرا که پلات و داستان کلی این سری را آنچنان سریع و زیاد پیش نمی‌برد و اکثر اتفاقاتی که در این بازی رخ می‌دهد، حول رویداد‌ها و اتفاقات بازی Resident Evil 2 جریان دارند و اتفاق متفاوت دیگری در این بازی رخ نمی‌دهد که چندان بزرگ و تاثیر گذار باشد. نسخه سوم این سری داستان Jill را دنبال می‌کند که در تلاش برای فرار کردن از Racoon City است که در این بین چندین و چند بار توسط هیولایی مرموز و وحشتناک به اسم Nemesis که پیش از این به شرح وضعیت او پرداختیم، تعقیب می‌شود و جانش به خطر انداخته می‌شود. در طی ماجراجویی و سفر Jill در این بازی، بازیکنان از سرنوشت شهر Racoon City پرده برداری می‌کنند و از آن آگاه می‌شوند. علاوه بر این، بازی‌بازان در طی انجام دادن این بازی و دنبال کردن سرنوشت Jill از اتفاقات دیگری نیز اطلاع پیدا می‌کنند که از این بین می‌توان به دلیل خلق Nemesis و همینطور این که چرا Umbrella تصمیم گرفت این هیولا را به جان مردم بی گناهی بیاندازد که به اندازه کافی بیچاره و درمانده هستند، اشاره کرد. مردم شهر اکنون با این ویروس جدید چنان به فلاکت رسیده‌اند که وجود یک هیولای جدید تهدید آنچنان بزرگی دیگر برایشان به حساب نمی‌آید چرا که دیگر چیزی برای از دست دادن برایشان باقی نمانده است.

آیا چند کمپین مختلف وجود خواهد داشت؟

برخلاف عناوین Resident Evil 1 و همینطور Resident Evil 2 در عنوان Resident Evil 3 فقط یک بخش کمپین وجود دارد اما با این حال، هنوز هم ارزش تکرار پذیری بالا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در این عنوان است. در طی داستان Jill در طول این بازی، تعداد زیادی انتخاب مختلف به عهده بازی‌بازان گذاشته می‌شود که نه تنها داستان بازی را شکل می‌دهند و روند پیشروی خط داستانی را تغییر می‌دهند، بلکه سناریوهای منحصر به فردی در ادامه بازی به وجود می‌آورند که شامل میان پرده های جدید، پایان بندی‌های جدید و همینطور تغییر پیدا کردن جایگاه دشمنان بازی می‌شوند. برای این که تمام پایان بندی‌ها و اتفاقات متفاوت بخش کمپین داستانی بازی را مشاهده کنید، باید چند بار این بازی را به پایان برسانید که خودش نشان دهنده‌ی ارزش تکرار پذیری بسیار بالای این بازی است.

مکانیزم‌های جدید چه هستند؟

نسخه اصلی عنوان Resident Evil 3 در زمان عرضه خود یک سری ویژگی‌های بهبود پیدا کرده در فرمول سری Resident Evil اضافه کرده بود که از این دست می‌توان به چرخش سریع و یا ساخت سلاح و تجهیزات اشاره کرد که در نهایت تبدیل به یک سری از استاندارهای دائمی برای این سری شدند. یکی از ویژگی‌های جدیدی که به این بازی اضافه شده بود و تا پیش از آن از هیچ بازی دیگری تقلید نشده بود، مکانیزم جاخالی دادن بود که البته کاری به این ویژگی در Resident Evil 6 که باعث بدنامی آن و کل این سری شده بود، نداریم اما در زمان نسخه سوم این بازی واقعا یک نوآوری بزرگ بود. البته اجرا کردن مکانیزم جاخالی دادن در Resident Evil 3 هنوز جای پیشرفت و تکامل بسیار بیشتری داشت اما ایده‌ی آن در زمان خود شگفت انگیز بود و واقعا یک نوآوری بسیار مفید محسوب می‌شد. همچنین دشمنانی که از این مکانیزم‌ هم استفاده می‌کردند یکی از بهترین ویژگی‌هایی بود که در این سری به وجود آمد و ماندگار شد. امیدواریم که Capcom نیز نظرات ما را بررسی کند و به جای محدود کردن این ویژگی، آن را مجددا از اول طراحی کند و به تکامل بیشتری برساند.

نسخه بازسازی شده‌ی Resident Evil 3 قرار است در تاریخ ۱۵ فروردین ماه سال آینده شمسی برابر با ۴ آوریل ۲۰۲۰ میلادی برای PS4, Xbox One و PC به عرضه برسد. مشتاقانه منتظر انتشار این بازی هستیم تا ببینیم Capcom چه غافلگیری‌هایی در این عنوان برایمان در نظر گرفته است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.