بازیفناوریکنسول بازی

FIFA 20 در برابر PES 2020؛ کدام یک را باید خرید؟

سوالی که هر سال می‌پرسیم! FIFA بهتر است یا PES؟

در رویارویی بزرگ‌ترین بازی‌های شبیه ساز مسابقات فوتبال بر روی زمین، کدام یک را باید خرید؟ FIFA 20 یا PES 2020؟ بهتر است اول از همه، به حرف من گوش کنید! من متوجه هستم که شما طرفدار فوتبال هستید و همینطور به بازی‌های ویدئویی نیز علاقه بسیار زیادی دارید و به همین علت نیز شدیدا مشتاق این هستید تا یک بازی فوتبال خوب برای خودتان پیدا کنید تا ده‌ها ساعت به انجام دادن آن بپردازید. خوشبختانه امسال شانس بسیار خوبی دارید که دو تا از بزرگ‌ترین بازی‌های فوتبالی که تا به حال ساخته‌ شده‌اند را در اختیار بگیرید تا از بینشان یکی را انتخاب کنید. اما سوالی که هر سال با عرضه شدن نسخه جدیدی از این دو بازی برای همه ما به وجود می‌آید، این است که خب، حالا کدام یک را باید خرید؟ خب، من مقداری صبر کردم تا مدتی از عرضه شدن هر دوی آن‌ها گذشته باشد و با آپدیت‌های اولیه که معمولا پرتعداد هستند، مشکلات اولیه آن‌ها برطرف شود و به یک پایداری نسبی برسند. پس از این، هر کدام از این دو را امسال حدود ۵۰ ساعت بازی کردم که یک جورایی من را آماده کرده است تا بتوانم به شما برای تصمیم گیری در جهت خریداری کردن هر یک از آن‌ها، راهنمایی دهم و به شما کمک کنم تا تصمیم بگیرید که امسال، کدام یک از آن‌ها را باید خرید تا در فصل ۲۰۲۰ بازی کرد.

ما در این مطلب با هم نگاهی خواهیم کرد به آخرین نسخه عرضه شده از دو فرنچایز اصلی دنیای فوتبال در صنعت بازی‌های ویدئویی که نماینده‌ی EA و Konami برای سال ۲۰۲۰ هستند. حتما می‌دانید که از eFootball PES 2020 و FIFA 20 صحبت می‌کنم. قبل از این که به بررسی عمیق این دو و پیدا کردن اختلاف‌ها و شباهت‌های آن‌ها بپردازم، ابتدا باید خاطر نشان کنم که هر دوی آن‌ها امسال عناوین بسیار برجسته و محکمی هستند به طوری که هر یک از آن‌ها را که خریداری کنید، برد کرده‌اید و یک انتخاب ارزشمند انجام داده‌اید اما من این جا هستم تا به شما اختلاف‌های این دو بازی را بگویم و این موضوع را یک بار برای همیشه روشن کنم که FIFA بهتر است یا PES. موضوع این است که این سوال، هر سال یک پاسخ متفاوت دارد و به خاطر نسبی بودن، نمی‌توان پاسخ ثابتی برای آن داشت. به عنوان مثال، وقتی که سال گذشته به فرض، اعلام کرده‌ایم که FIFA بهتر از PES است، سال بعد به هیچ وجه نمی‌توانیم اطمینان داشته باشیم که باز هم پاسخمان به این سوال یکسان باشد و باز هم بتوانیم همین را بگوییم. اما موضوعی که هر سال ثابت است، این است که این دو یک سری تفاوت‌ها و اختلاف‌های کلیدی، مهم و اساسی با هم دارند که ممکن است وقتی در فروشگاه هستید و می‌خواهید یکی از آن‌ها را خریداری کنید، عقل و هوش شما را از سرتان ببرد و یا ممکن است دارای بخش‌هایی باشند که توجه شما را بیشتر به خودتان جلب کند.

اگر بخواهیم منطقی باشیم، دلیل اصلی تفاوت این دو بازی و به طور کلی این دو فرنچایز، هر سال این است که کاربران بسته به نیاز خود و حالت‌هایی که دوست دارند بازی کنند، به انتخاب هر یک از این‌ها می‌پردازند. بنابراین، این که شما کدام یک از این دو بازی را باید بخرید، کاملا بستگی به این دارد که دوست دارید چه بخش‌هایی را بازی کنید و کدام بخش‌ها را بیشتر از بقیه ترجیح می‌دهید. این موضوع منجر به این می‌شود تا ما به طور خلاصه و مختصر به بیان نقاط قوت و ضعف هر یک از این دو بازی بپردازیم و برای این که یک مقایسه کامل انجام داده باشیم، باید هر دوی آن‌ها را شانه به شانه در بخش‌هایی که شبیه به هم هستند، بررسی کنیم تا نقاط قوت و ضعف هر یک را پیدا کنیم. اگر دوست دارید یک مقایسه عمیق و جدی از FIFA 20 و PES 2020 مطالعه کنید، در ادامه نیز همچنان با آرادمگ همراه باشید.

گیم پلی

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید این است که شما از بازی کردن هر دوی FIFA 20 و PES 2020 احساس خوبی پیدا خواهید کرد. هر دو کاملا خوب اجرا می‌شوند و فقط تفاوتشان در این است که مسیر کاملا متفاوتی از یکدیگر برای نرم و روان اجرا شدن، پیاده سازی می‌کنند. سری بازی‌های FIFA را این روزها به سختی می‌توان یک شبیه ساز فوتبال به حساب آورد چرا که مسیر آن به سمتی منحرف شده که بر پایه عکس العمل‌های بسیار سریع و ثابت استوار شده است. بازی در میانه زمین و خط نفوذی و کنترل کردن توپ در این ناحیه، اساسا در اغلب اوقات در FIFA معنی خاصی ندارد. به جای آن، قبل از شوت زدن به توپ، در عرض کم‌تر از چند ثانیه کل طول زمین را طی می‌کند و یا این که تیم مالکیت توپ را در یک سوم حجومی زمین از دست می‌دهد. همچنین این سری معمولا از یک مشکل وحشتناک بسیار جدی نیز رنج می‌برد که فیزیک توپ است به طوری که شما اغلب اوقات فکر می‌کنید توپ با پای بازیکنان حالت مغناطیسی و آهنربایی دارد و در اکثر پاس‌ها یا سانترها به پای آن‌ها چسبیده است. این به خاطر فیزیک بسیار بد توپ در سری FIFA است که با وجودی که گفته شده در FIFA 20 بهبود پیدا کرده، اما هنوز هم فاصله زیادی تا عالی شدن دارد.

از طرفی دیگر، PES 2020 مثل تماشا کردن بازی‌های لیگ جزیره در روزهای شنبه است که تمام غم و غصه روز شنبه را کاملا از بین می‌برد. سرعت مقداری کاهش پیدا می‌کند و اساسا برای یک بازی یا گیم پلی رقابتی، شما نیاز به بازی سازی دارید. در سری بازی‌های PES تاکتیک ارزش و اهمیت بسیار زیادی دارد به طوری که شما باید با دقت برای حملات و کارهای خود بر اساس یک روند منظم و ثابت برنامه ریزی کنید و بتوانید به موقع پاس‌های عمیق خود را به مهاجم‌های تیم خود برسانید. برخی از طرفداران قدیمی این سری اعتقاد دارند در عین صداقت و شفافیت کامل، مدت بسیار زیادی بود که قبل از عرضه شدن PES 2020 هیچ بازی فوتبال دیگری را تجربه نکرده بودند که چه چنین احساس خوب و خوشایندی داشته باشد. این افراد عقیده دارند که اگر شما به دنبال پیدا کردن یک بازی شبیه ساز فوتبال هستید که در نوع خودش بهترین باشد و هیچ حرفی برای گفتن باقی نگذاشته باشد، احتمالا PES 2020 می‌تواند بهترین گزینه‌ای باشد که شما می‌توانید پیدا کنید.

البته من باید به این نکته نیز اشاره داشته باشم که هر دوی این بازی‌ها یعنی هم FIFA 20 و هم PES 2020 مشکلاتی در زمینه هوش مصنوعی دارند و تیم شما ممکن است در این زمینه دچار مشکل شود. ظاهرا این طور به نظر می‌رسد که مدافعان تا به حال هیچ وقت یک توپ فوتبال را از نزدیک ندیده‌اند یا آن را لمس نکرده‌اند و از آن می‌ترسند. البته برخی از مردم هم وجود دارند که مشکلی با این موضوع ندارد و کاملا هم از آن راضی و خوشحال هستند چرا که حالت تدافعی بیشتری به تیم شما می‌دهد اما تعداد دفعاتی که مدافعان من در هر دوی این بازی‌ها از توپ فرار کردند، به قدری زیاد و برای من آزار دهنده بود که باعث شد من احساس کنم این یک مشکل بسیار جدی و بزرگ است که در طی چند هفته آینده نیاز به بهبود پیدا کردن دارد و به یک آپدیت، بهبود دهنده یا پچ بزرگ نیاز دارد تا کاملا برطرف شود.

با وجود همه این‌ها، اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که گیم پلی برایتان اهمیت بسیار زیادی دارد و نسبت به سایر ویژگی‌ها آن را بیشتر ترجیح می‌دهید و اهمیت بیشتری برای آن قائل هستید، بنابراین، می‌توانم بگویم که با PES 2020 مشکل کم‌تری پیدا خواهید کرد و بیشتر از آن راضی خواهید بود. وقتی که سوت شروع بازی به صدا در می‌آید، خودتان احساس می‌کنید که لذت بخش بودن یکی از فاکتورهای اساسی این بازی است و بازی کردن آن حس بسیار خوب و خوشایندی دارد. پس تا اینجا می‌توان یک امتیاز به آخرین اثر شبیه ساز فوتبالی Konami اهدا کرد.

ظاهر

هر دو بازی در زمین کاملا چشم نواز و خیره کننده به نظر می‌رسند. با این وجود، شاید برای طرفداران متعصب سری بازی‌های Konami، عنوان PES 2020 با موتور گرافیکی Fox Engine ظاهر شاداب‌تری به این بازی بخشیده باشد و به عنوان هویت گرافیکی این بازی از دیدن آن سیر نشوید اما FIFA 20 همچنان از موتور گرافیکی Frostbite استفاده کرده است که حقیقتا در طی چند سال اخیر، رشد و تفاوت آنچنان چشمگیری در آن به وجود نیامده است و باعث شده FIFA هر سال فقط مقدار بسیار جزئی و کمی در این زمینه پیشرفت کند. ظاهر استادیوم‌ها و برخی صحنه‌های گیم پلی PES 2020 به قدری واقع گرایانه هستند که وقتی از آن‌ها اسکرین شات بگیرید، پیدا کردن تفاوت در آن‌ها با دنیای واقعی کار بسیار سخت و حتی غیر ممکنی است. شاید FIFA 20 از این نظر عملکرد بدتری داشته باشد اما شما هر روز دوست دارید PES 2020 را بازی کنید تا فقط جلوه‌های بصری و ظاهری آن را تماشا کنید. حقیقت این است که چه با نهایت سرعت در حال حرکت کردن و دویدن در زمین باشید و چه در صحنه‌های آهسته کاملا دوربین را ثابت نگه داشته باشید، همیشه کاملا احساس می‌کنید که PES 2020 دارای ظاهر به مراتب بهتر و زیباتری است.

با این اوصاف، زمانی که از زمین خارج می‌شوید، PES یک افت بسیار محسوس و بزرگ پیدا می‌کند. ظاهر سیستم منوها هنوز هم واقعا به درد نخور است و برخی از گزینه‌ها زیر سه یا حتی چهار لایه از گزینه‌های دیگر مخفی هستند که به شدت آزار دهنده، اعصاب خورد کن و غیر قابل تحمل است به طوری که شما برای انتخاب کردن یک مسابقه Kick off یا دوستانه ساده، باید وقت زیادی را در منوهای واقعا افتضاح PES 2020 سپری کنید تا تازه بتوانید آن را پیدا کنید. در عوض، در FIFA 20 مثل همیشه، همه چیز کاملا سرراست و دم دست می‌باشد و شما به راحتی به همه‌ی گزینه‌ها دسترسی پیدا خواهید کرد. حتی منوهای تنظیم تاکتیک‌های تیم و سیستم‌ چینش بازیکنان در زمینه و تنظیمات مشابه دیگر نیز در PES 2020 بسیار آزار دهنده و پیچیده و گمراه کننده است اما در FIFA 20 به راحتی می‌توانید ابتدا سیستم بازی خود را انتخاب کنید، سپس بازیکنان را تعویض کنید و یا حتی برای تعویض شدن آن‌ها در بین بازی، سه بازیکن را انتخاب کنید تا در حین مسابقه مجبور به متوقف کردن بازی نشوید و به راحتی با نگه داشتن R2 یا R1 (بسته به تنظیمات کنترلر خود) تعویض‌هایی که از قبل ست کرده بودید را به راحتی و بدون اتلاف وقت خود، انجام دهید. از طرفی دیگر، شما در حین انتخاب سیستم و استراتژی تیم خود، می‌توانید سیستم‌های متعددی انتخاب کنید تا به عنوان مثال، در حالت Attacking و یا Defending بازیکنان چه آرایش و سیستمی به خود بگیرند که با وجود این که از سال‌های قبل در نسخه‌های قبلی این سری هم وجود داشتند، اما هنوز هم میان‌برهای بسیار کاربردی و مفیدی هستند و به حفظ سرعت بازی کمک بسیار زیادی می کنند تا شما دائما بازی را برای تغییر دادن سیستم یا تعویض کردن بازیکنان، متوقف نکنید. موضوع اصلی، سرعت و دسترسی ساده به این گزینه‌ها است که PES 2020 واقعا هنوز هم در این بخش دچار مشکلات اساسی و بزرگی است که می‌توانند آزار دهنده، گیج کننده و اعصاب خورد کن باشند.

بنابراین، کاملا مشخص شد که منوها و تنظیمات گیم پلی FIFA 20 برای استفاده کردن بسیار راحت‌تر و ساده‌تر هستند. البته اگر سال‌ها است به انجام دادن PES می‌پردازید، ممکن است مشکل خاصی با منوهای آن نداشته باشید اما یک فرد تازه کار را تصور کنید که PES 2020 اولین نسخه این سری است که یا برای اولین بار می‌خواهد تجربه کند و یا پس از سال‌ها دوباره می‌خواهد این سری را تست کند؛ زمان زیادی که او باید در منوها برای پیدا کردن حالت بازی مورد نظرش پیدا کند، باعث می‌شود همان ابتدا دست از بازی کردن بکشد و کلافه شود. از طرفی دیگر، فردی را تصور کنید که FIFA 20 را می‌خواهد برای اولین بار یا پس از سال‌ها، تجربه کند. همه‌ی بخش‌ها کاملا به سادگی در دسترس او هستند و به راحتی می‌تواند حالت بازی مورد نظر خودش را بدون معطلی پیدا کند. در هر صورت، من فکر می‌کنم که اکثر مردم با من موافق باشند که PES همیشه در این زمینه در برابر FIFA مشکل داشته است و مشکل اصلی این است که برای برطرف کردن آن هم سازندگان آن در شرکت Konami هیچ تلاش یا حرکت خاصی نمی‌کنند که عجیب است.

علاوه بر این، یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که برای تصمیم گیری برای خریداری کردن هر یک از این بازی‌ها وجود دارد، بحث لایسنس‌هایی است که هر یک از شرکت‌های Konami و EA در اختیار دارند. این فاکتوری است که FIFA 20 مثل هر سال، برنده‌ی بی چون و چرای آن است. سری PES نیز هر سال یک سری فعالیت‌ها در این زمینه دارد که به عنوان مثال، در جدیدترین نسخه این سری یعنی eFootball PES 2020 توانست لایسنس تیم یوونتوس را به طور کامل از FIFA بگیرد و چند تیم دیگر را نیز لایسنس کند اما واقعا سخت است که بتواند با پولی که FIFA از بخش Ultimate Team به دست می‌آورد، رقابت کند و یا اصلا حرفی در این زمینه برای گفتن داشته باشد. قطعا نمی‌توانیم در بخش Career Mode بازی FIFA 20 تیم یونتوس را انتخاب کنیم (این تیم در فیفا ۲۰ وجود دارد اما با یک کیت و اسم متفاوت) اما از طرفی دیگر، اوضاع برای PES بسیار وخیم‌تر است و تیم‌ها و لیگ‌های بیشتری در این زمینه وجود دارد که دچار مشکل هستند و اوضاع این بازی را از این نظر وخیم‌تر می‌کند. البته که راه‌های زیاد و مختلفی برای حل کردن این مشکل و دور زدن آن وجود دارد اما بعدا در بخش‌ها یا مطالب دیگری به این موضوع خواهیم پرداخت.

Ultimate Team در برابر MyClub

شاید بتوان بخش Ultimate Team را یکی از اعتیاد آورترین بخش‌ها برای بازی‌بازان و کاربران در بین بازی‌های مختلف و یکی از سود آور‌ترین بخش‌ها برای EA به حساب آورد. همین بخش به تنهایی یک دستگاه پول چاپ کن برای EA به شمار می‌رود چرا که همه‌ی کاربران دوست دارند ترکیب رویایی از بازیکنان مورد علاقه خود را در آن بسازند و برای اثبات کردن مهارت‌های خود، به بازی کردن و رقابت با یکدیگر بپردازند. امسال EA به این بخش اهداف فصلی بیشتری اضافه کرده است که مورد نیاز بودند و همینطور یک سری بخش‌های بسیار جذاب و هیجان انگیز دوستانه را نیز به این بخش افزوده است که فقط کافی است حالت Mystery Ball را امتحان کنید تا عاشق این بخش شوید. برای کاربرانی که هر سال به انجام بخش Ultimate Team می‌پردازند، این بخش غنی‌تر و کامل‌تر از هر سال شده است. EA نیز دقیقا می‌داند که این بخش، دستگاه پول چاپ کن آن‌ها است و دقیقا همین رفتار را نیز با آن دارد.

از طرف دیگر، بخش MyClub در PES 2020 در مقایسه با Ultimate Team در FIFA 20 کاملا کم فروغ است و اصلا به چشم نمی‌آید. کمبود بازارهای نقل و انتقالاتیِ واقعی که مثل نسخه‌های قبل، در PES 2020 نیز همچنان ادامه پیدا کرده است، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کم فروغ بودن این بخش به شمار می‌رود که باعث شده است حتی ساختن یک صندوقچه‌ی پر از پول و سکه برای استفاده کردن از آن در جهت خریداری کردن بازیکنان بزرگ نیز چندان لذت بخش و دلچسب نباشد. به جای آن، شما در به خدمت گیری و جذب کردن استعدادیاب‌ها گیر می‌افتید که سپس باید به اوراق و اسنادی که آن‌ها جمع آوری کرده‌اند، نگاه کنید و آن‌ها را بررسی کنید تا از ترکیب کردن آن‌ها با یکدیگر بتوانید بهترین بازیکنانی که از آن‌ها به دست می‌آید را خریداری کنید. چه پروسه طولانی و سختی! با انجام دادن این کارها واقعا احساس می‌کنید که انگار PES 2020 در گذشته گیر افتاده است و هیچ پیشرفتی نداشته که باعث می‌شود برای کسانی که بازارهای نقل و انتقالاتی FIFA را تجربه کرده‌اند و دوست دارند در آن‌ها بازی کنند، کاملا مایه ناامیدی باشد.

با این حال، یکی از قابلیت‌های بخش MyClub که من امیدوارم روزی در آینده بتوانم آن را در FIFA هم ببینم، قابلیت استفاده کردن از بازیکنانِ بخش MyClub در Master League است. به عنوان مثال، اگر مربیان و دستیاران استعدادیاب شما یک نسخه حرفه‌ای و قدرت مندی از David Beckham را پیدا کنند و به شما پیشنهاد بدهند، شما می‌توانید آن را به فایل ذخیره سازی خود در my career اضافه کنید و در آنجا با او به بازی کردن بپردازید. متاسفانه FIFA هیچ بخشی شبیه به این ندارد که با توجه به تعداد زیاد آیکونی که در Ultimate Team وجود دارد، مایه شرمساری و ناامیدی است. با این وجود، کاملا واضح و مشخص است که FIFA در این بخش برنده‌ی بی چون و چرای مقایسه این دو بخش با یکدیگر است.

Career Mode در برابر Master League

Master League فراتر از عالی است. مثل همیشه، منوها کاملا بی روح هستند و مدت بسیار زیادی طول می‌کشد تا شما حتی بتوانید چیزهای ساده مثل ترکیب ثانویه خود را پیدا و تنظیم کنید. میان پرده‌های جدید از مدیریت تیم، ویژگی جدیدی است که به این بخش اضافه شده است که خوب است اما واقعا تاثیر چندان زیادی بر روند مذاکرات ندارند و ظاهرا فرمالیته هستند. در هر صورت، برای اغلب بخش‌های آن، همه چیز به خوبی و دقیقا طبق همان چیزی که انتظار می‌رفت، پیاده سازی شده است. دومین سال بازسازیِ بخش Master League از طرف شرکت Konami، موفقیت آمیزترین تغییری است که به این سری اضافه شده است و توانسته به خوبی زیر ساخت‌های لازم برای آن چه که سال آینده باید عالی باشد را فراهم کند.

از طرف دیگر، FIFA در بخش Career Mode خود دچار مشکلات جدی و بزرگی است که هر چه به بازی کردن آن ادامه می‌دهید و بیشتر پیشروی می‌کنید، اوضاع آن بدتر و بدتر می‌شود. تیم منچستر سیتی در واقعیت هیچ وقت به دسته پایین‌تر سقوط نمی‌کند و فعلا که به نظر نمی‌رسد تا سال‌های سال به چنین مشکلی دچار شود اما در FIFA 20 این احتمال وجود دارد که در همان فصل اول که شما بازی می‌کنید، به دسته پایین سقوط کنند. شاید بگویید که این مشکل فقط برای شخص من به وجود آمده است و شما یا دیگران دچار چنین مشکلاتی نه شده‌اید و نه خواهید شد اما کافی است فقط یک جست و جوی ساده و سطحی در فروم‌های مختلف انجام دهید تا ببینید مردم زیادی وجود دارند که با این بخش مشکل دارند و از چنین مشکلاتی رنج می‌برند. این مشکل سال‌ها است در این سری وجود دارد اما ظاهرا در FIFA 20 به اوج خودش رسیده است و هیچ وقت بدتر از این نبوده. تغییرات جدیدی که در این بخش در FIFA 20 به وجود آمده نیز ظاهرا نتوانسته توجه کاربران و علاقه مندان به این بخش را جلب کند چرا که کنفرانس‌های خبری که بلااستثنا شبیه به هم هستند، و تقریبا حدود ۱۰ سوالِ از پیش تعیین شده وجود دارد که گزارشگر از شما درمورد تیمتان می‌پرسد و درمورد مذاکره با بازیکنان نیز که فقط چهار یا پنج لوکیشن وجود دارد که برخی از آن‌ها قبلا هم وجود داشته‌اند و روند مذاکرات نیز دقیقا همان چیزی است که قبلا هم وجود داشت. تنها شما می‌توانید ظاهر مربی خود را بیشتر از قبل شخصی سازی کنید و تغییرات بیشتری در لباس‌ها یا ظاهر آن به وجود بیاورید.

حقیقتا، اگر علاقه مند به انجام دادن بخشی شبیه به Career هستید، هیچ شکی وجود ندارد. PES 2020 کاملا بهتر و سرتر است. به همین سادگی.

بخش جدید Volta در برابر Customization

در نهایت، به بررسی و مقایسه بخش‌هایی می‌پردازیم که در هر یک از این بازی‌ها منحصر به فرد است و بخش دیگری شبیه به آن در رقیبش وجود ندارد. برای FIFA 20 بخش جدیدی به اسم Volta وجود دارد و این در حالی است که PES 2020 (بر روی PS4 و PC) نیز حالتی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد به طور کامل هر چیزی که در بازی وجود دارد را از طریق فایل‌های گزینه‌های موجود شخصی سازی کنید. بسته به شیوه‌ای که شما ترجیح می‌دهید بازی می‌کنید، هر دو ویژگی‌های مهمی هستند که می‌توانید در نظر بگیرید.

Volta را می‌توان همان بخش FIFA Street معروف و محبوب به حساب آورد که همه‌ی ما از آن خاطره داریم و شدیدا آن را دوست داشتیم که ظاهرا قرار است در آینده نیز در نسخه‌های بعدی این سری باز هم با آن ملاقات داشته باشیم. این حالت، یک بخش سرعتی است که شما با تکیه بر تکنیک‌ها و مهارت‌های خود باید به بازی کردن بپردازید. نکته‌ای که درمورد این بخش باید بدانید، این است که Volta دارای یک بخش داستانی است، به شما اجازه‌ی آنلاین بازی کردن و سفر کردن به سراسر دنیا می‌دهد تا بازیکنان جدید انتخاب کنید و با برنده شدن در هر بازی بتوانید از این بخش لذت ببرید. عده زیادی از کاربرانِ این بازی وجود دارند که اغلب، اوقات خود را در بخش Volta Tour سپری می‌کنند که یکی از لذت بخش‌ترین حالت‌های این بخش است. همچنین این بخش برای بازی کردن و انجام دادن در جمع دوستان نیز کاملا لذت بخش است.

حقیقت این است که PES بخش چندان جذاب جدیدی ندارد که در اختیار کاربران خود قرار دهد. به جای آن، این بازی فقط به شما اجازه می‌دهد که به ادیت کردن بپردازید، و بازیکنان، لیگ‌ها، تورنومنت‌ها و حتی اسپانسرهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید که تا جایی که امکان دارد، این بازی را شبیه به واقعیت کنید. بنابراین، در این بخش نیز FIFA را می‌توان بهتر از PES به حساب آورد که عملا ویژگی جدید شاخصی ندارد.

نتیجه گیری نهایی

خب، اکنون می‌رسیم به پاسخی که همه‌ی شما از ابتدای این مطلب تا اکنون منتظر شنیدن آن بودید. من هنوز هم معتقدم هر دوی آن‌ها بازی‌های بسیار خوب و قابل احترامی هستند. شاید خود من به شخصه امسال هم ترجیح دهم که FIFA بازی کنم اما این یک تصمیم کاملا شخصی است چرا که به بخشی علاقه مند هستم که نمی‌توانم از بازی کردن آن دست بکشم و آن هم چیزی نیست به جز Ultimate Team. با این وجود، اگر علاقه شخصی من را کنار بگذاریم، فکر می‌کنم امسال PES بازی بهتری باشد. یک دلیل قانع کننده برای این ادعا دارم. کافی است به پیشرفت‌ها و بهبودهایی که هر دوی آن‌ها در بخش‌های مختلف خود پیدا کرده‌اند، نگاه کنید. واضح و مشخص است که PES پیشرفت‌های بیشتری داشته است و تغییرات گیم پلی آن واقعا تعیین کننده هستند. FIFA دارای بخش Ultimate Team است، لایسنس‌های بهتر و بیشتری دارد و از منوهای بهتری نیز برخوردار است. این از FIFA 20. اما درمورد PES 2020، تقریبا تمام ویژگی‌های دیگر، در این بازی بهتر هستند. اگر قرار است در سال ۲۰۲۰ تنها یک بازی فوتبال خریداری کنید، من پیشنهاد می‌کنم که eFootbal PES 2020 را خریداری کنید چرا که من فکر می‌کنم بیشتر از FIFA 20 از آن رضایت پیدا خواهید کرد.

برچسب ها

عرفان رحیمی صادق

علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن