نقد و بررسی بازی Gears 5

نزدیک به ۱۳ سال است که از اولین نسخه عنوان بزرگ Gears of War می‌گذرد و منطقی است که بگوییم این بازی از آن روز تا به الان حسابی فرق کرده و نسبت به نسخه‌های اولیه تجربه بسیار متفاوتی را ارائه می‌دهد.

وقتی که نسخه اصلی Gears of War در سال ۲۰۰۶ منتشر شد، جز هیجان خالص انتظار دیگری از آن نداشتیم؛ هدف بگیر، شلیک کن و بکش. یک عنصر کلیشه‌ای اما هیجان انگیز و لذت‌بخش. اگر واقعیت را گفته باشیم ما طرفداران دنیای بازی همچنان از چنین عناوینی انتظارات مشابهی داریم و علاقه‌مندیم که با سرعت بالا و انرژی زیاد به کشت و کشتار دشمنان خود بپردازیم. با این‌حال استودیوی The Coalition تصمیم گرفت که چیز تاز‌ه‌ای را امتحان کند و برای Gears دست به کاری زد که خیلی از استودیو‌های مشابه با عناوین خود می‌کنند؛ مدرن‌سازی‌گیم‌پلی بدون دستکاری المان‌های جذاب و دوست‌ داشتنی بازی.

با این اوصاف انجام چنین کاری همیشه نتیجه‌بخش و مفید نخواهد بود اماGears 5  به نظر می‌رسد که میان چند نسخه اخیر در این سال‌ها، بهترین تجربه را ارائه می‌دهد.

جهش‌های داستانی

طبق معمولGears 5  از جایی شروع می‌شود و ادامه پیدا می‌کند که درGears of War 4  تمام شده بود. با ما همراه باشید تا به صورت خلاصه نگاهی به آن داشته باشیم.

این‌بار بازیکنان در نقش شخصی به نام کیت دیاز تجربه خود را آغاز می‌کنند که به دنبال وقایع Gears of War 4 به دنبال سازگار شدن با مرگ ‌مادرش است. از ریشه‌های پیچیده درخت خانوادگی خود عبور کرده و به دنبال کار‌های شخصی خود می‌رود. در همین حین یکبار دیگر دنیای انسان‌ها و بشریت توسط Swarm جانشین Locust horde به خطر افتاده و تهدید می‌شود. ما سعی خود را کرده‌ایم تا از لو دادن خط داستانی بازی ممانعت کنیم، با این‌حالGears 5  اینگونه شروع خواهد شد: کیت به دنبال پاسخ سوال‌های خود می‌گردد.

از همان اول متوجه می‌شوید که این عنوان یک نقطه پرش بزرگ نسبت به نسخه‌های پیشین خود به حساب رفته و به ما می‌گوید که در Gears 5 تمرکز بیشتری بر روی خط داستانی بازی قرار گرفته و پیچیدگی‌ها و زیبایی‌های جدید خود را خواهد داشت. در حالی که در تمام این مدت‌ها جی‌دی، مارکوس، کول و کو را به تماشا نشستیم و دیدیم که چگونه بزرگ شدند و تحول یافتند، این‌بار این استودیو تصمیم دارد که درGears 5  پا را فراتر گذاشته و این شخصیت‌ها و کاراکترهای خود را جان تازه‌ای دهد. برای یک شرکت بازیساز چنین کاری هدف بسیار تحسین برانگیزی است اما جواب دادن و موفقیت آن چندان اطمینان‌بخش و قطعی نخواهد بود.

با این اوصاف بسیار به مارکوس فنیکس و چرخ‌دنده‌ها وابستگی پیدا کرده‌ایم و دیدیم که چگونه این شخصیت‌ها و کاراکترها رشد کرده و با اضافه شدن سری‌های جدید تماشا کردیم که پخته‌تر و توانا‌تر شده و نسبت به گذشته تفاوت‌های چشم‌گیری داشته‌اند. با این‌حال Caolition تلاش می‌کند که این المان‌های انسانی را درGears 5  فراتر ببرد؛ سیاست‌ها و انتخاب‌هایی که توسط اشخاص خاص انجام گرفته و تبعاتی که این انتخاب‌ها بر روی دنیا و جهان اطرافشان دارد. اما اینطور به نظر می‌رسد که طراحان عنوان جدید مسیر خود را به خوبی طی نکرده و قدم‌هایشان را کامل و با دقت برنداشته‌اند.

استودیو تصمیم گرفت که تفاوت‌های زیادی در نسخه جدید ایجاد کند و تغییراتی ارائه دهد، با این‌حال بر تصمیمات خود تمرکز نکرده و نتوانسته که اهداف خود را به خوبی پیاده کند.

برای بازیکنان و کسانی که نسخه جدید را تجربه می‌کنند، سازگاری با کیت، شخصیت اصلی جدید، کار بسیار دشواری است. از آنجایی که ندیدیم چگونه رشد کرده و چه گذشته‌ای دارد نزدیکی ما با او را بسیار کاهش داده و حس متفاوتی را به تجربه کننده القا می‌کند. اگرچه تغییرات همیشه بد نیستند و یک چهره تازه قطعا امیدوارانه خواهد بود، اما شخصیت کیت آنطور که باید نیست و شروع مسیر با این کاراکتر جدید چندان لذت‌بخش و هیجان‌انگیز نمی‌باشد. به نوعی ارتباط برقرار کردن با کیت و خط داستانی او به خاطر وجود نداشتن دانش و اطلاعات کافی، چندان لذت بخش نیست.

همه ما می‌دانیم که نقطه قوت و عامل اصلی سری Gears هیچوقت داستان و نحوه روایت آن نبوده است و عناصر گیم‌پلی و اتفاقاتی که در آن‌ها می‌افتد باعث جلب نظر بازیکنان شده است؛ مکانیک جنگی قوی و بخش چند نفره.

اگرچه کاراکتر‌ها و شخصیت‌ها در عناصر گیم‌پلی نیز بسیار تاثیرگذار هستند و وجود روایت داستانی مناسب می‌تواند تجربه ما را بسیار لذت‌بخش‌تر و هیجان برانگیزتر کند، اماGears 5  آنطور که باید نیست و نقاط خالی زیادی هستند که احتیاج به پر شدن دارند تا بتوانند ضعف‌های خط داستاتی را از بین برده و یک تجربه کامل ارائه دهند. اگر استودیوی سازنده کمی بهتر و با دقت بیشتری بر روی کاراکتر‌ها و شخصیت‌های جدید کار می‌کرد و داستان سرایی مناسب‌تری برای آن‌ها در نظر می‌گرفت، قطعا در کنار عناصر گیم‌پلی هیجان‌انگیز، خط داستانی بازی نیز می‌توانست بسیار درگیر کننده‌تر باشد و بازیکن را ساعت‌ها پای بازی بنشاند.

با این‌حال درGears 5  کلکسیونی از المنت‌ها و عنصر‌های زیادی وجود دارند که گیم‌پلی آن را بسیار هیجان‌انگیز می‌کنند. کلکسیونی از سکه‌ها، کتاب‌ها و شکاف‌های زیاد که می‌توانید با حفر کردن آن‌ها به کوه‌های برفی و محیط‌های پنهانی رفته و به کشف آیتم‌های جدید بپردازید. در واقع می‌توان گفت که محیط بازی دنیای ‌آن را توصیف می‌کند نه روایت داستانی و دیالوگ‌ها.

مشکلات تغییر

استودیویCoalition  باGears 5  تلاش کرده است که چیزهای جدیدی آزمایش کند تا بتواند از طریق آن سنجش مناسبی بر روی ساخت نسخه‌های بعدی داشته باشد. این استودیوGears of War 4  را از Epic Games دریافت کرده و جان تازه‌ای به آن بخشیدند. اگرچه تیم سازندگان و طراحان انتخاب‌های زیادی در راستای گیم‌پلی نداشته و بهتر بود که به عناصر لذت‌بخش و مفید آن پایبند باشند و سعی کنند که المان‌های جدیدی به آن بیافزایند.

بعد از انتشارGears of War 4  و ستایش شدن آن از طرف بازیکنان و علاقه‌مندان، استودیوی Coalition تصمیم گرفت که پا را فراتر گذاشته و تغییراتی در جهان بازی ایجاد کند؛ افزودن‌ عنصر‌های جدید و پیروی خط داستانی بازی بر اساس انتخاب‌های بازیکنان.

از آنجایی کهGears 5  بزرگ‌ترین نسخه این عنوان می‌باشد، تعجبی نیست که دنیای اکتشاف آن نیز بسیار گسترده‌تر از گذشته باشد. وسیله نقلیه‌ی جدیدی برایتان طراحی شده است که با استفاده از آن قادر هستید دنیا و جهان گسترده بازی را بگردید و به اکتشاف آیتم‌های جدید بپردازید. (این وسایل نقلیه با اینکه بسیار هیجا‌ن‌انگیز هستند از نظر گیم‌پلی و کنترل حرکت بسیار ناامید کننده می‌باشند.)

وجود چنین قابلیتی باعث خواهد شد که بازیکنان بتوانند کمی از خط داستانی بازی فاصله گرفته و در این دنیا که بزرگ‌ترین و گسترده ‌ترین جهان در میان نسخه‌های مختلف می‌باشد، به گشت و گذار و اکتشاف بپردازند.

با این‌حال همانطور که گفتیم، در کنار امکانات جدید و جهان قابل گردش بسیار بزرگ، بازهم این نسخه آنطور که باید راضی کننده نیست و کمبود‌هایی در آن احساس می‌شود. المان‌های جدید و عناصر تازه گیم‌پلی بر روی کاغذ بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسند اما در واقعیت و هنگام تجربه گیم‌پلی متوجه خواهید شد که چندان به بهبود این نسخه کمکی نمی‌کنند و تفاوت چندانی در نقاط ضعف آن به وجود نخواهند آورد. بعد از اکتشاف چند محیط به بازیکن حس پوچی و بی انگیزگی القا خواهد شد که می‌تواند تجربه نسخه جدید را بسیار خسته‌کننده کند.

خوشبختانه،Coalition  به بازیکن این اختیار را می‌دهد که به روش‌های متفاوت و مختلفی به اهداف خود نزدیک شود و گیم‌پلی خود را ادامه دهد، که وجود چنین قابلیتی بسیار امیدوارکننده است. در کل بازیکن استقلال بیشتری خواهد داشت که مراحل بازی را به نحوه خود دنبال کرده و انتخاب کند که چگونه می‌خواهد از سد چالش‌های پیش‌رو عبور کند؛ مخفیانه دشمنانش ‌را از بین ببرد یا مانند نسخه‌های پیشین و به روش کلاسیک، همه را به رگبار ببندد.

اگرچه این تغییر جدید، جزئی و کوچک به نظر می‌رسد اما با یک نگاه کلی می‌توان متوجه شد که مسیر بازیکن را بسیار شخصی‌تر و زیباتر می‌کند و روند داستانی بازی از جهات مختلف و متفاوت‌تری دنبال خواهد شد وGears 5  چیزی فراتر از دویدن و تیر‌اندازی خواهد بود.

سیستم جنگی بازی، نقطه قوت سری Gears of War  است

 

با وجود نقاط ضعف در داستان‌سرایی و عناصر تجربی، سیستم جنگی و گیم‌پلیGears 5  واقعا یکی از بهترین‌ و نرم‌ترین تجربه‌های تیر‌اندازی را به ارمغان می‌آورد. نسخه جدید با نگه‌داری ریشه‌های گذشته‌اش و افزودن قابلیت‌ها و ساختار جدید، یک تیر‌اندازی فوق‌العاده و هیجان‌انگیز را ارائه می‌کند. تعویض اسلحه، خشاب پر کردن، جایگیری، همگی بهبود یافته و بسیار راحت‌تر و هموارتر از گذشته دنبال می‌شوند و خشکی‌ها و پیچیدگی‌های نسخه‌های پیشین پالایش یافته و نرم‌تر شده‌اند. به طور کلی گیم‌پلی بازی از نظر سیستم جنگی و حرکتی بسیار راضی کننده است و قادر خواهد بود بخشی از ضعف‌های دیگر بازی را پوشش دهد.

چاشنی فیلم‌های اکشن و سبک کلاسیک شوتر بازی همچنان برقرار است و هنگامی که فقط بخواهید وارد میدان‌های جنگی شده و مغز دشمنان خود را پخش زمین کنید، باز همGears 5  فراهم کننده خواسته‌های شما خواهد بود و در این زمینه سنگ تمام گذاشته است.

یکی از قابلیت‌های جدیدی که در تجربه خود مشاهده کردیم، وجود امکان ارتقا جک بود که رباتی است که در بازی ما را همراهی می‌کند. در جهان گسترده بازی مولفه‌هایی وجود دارند که می‌توانید با جمع‌آوری آن‌ها جک را از نظر استراتژی، جان، سلامتی و … ارتقا داده و باعث بهبود یافتن عملکرد او در زمینه‌های مختلف گیم‌پلی شوید.

بخش چند نفره و مولتی‌پلیر

سری بازی‌های Gears همیشه از نظر بخش چندنفره، تجربه رقابتی و همکاری با دوستان عالی عمل کرده و با وجود مد‌هایco-op  منحصر به‌فرد تجربه بسیار لذت‌بخشی را ارائه داده است. Gears 5 نیز از قافله عقب نیافتاده و در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان داده و نسبت به سری‌های پیشین بسیار بهبود یافته و شسته رفته‌تر شده است.

قبا از عرضه نسخه جدید استودیویCoalition  قول داده بود که این سری از نظر امکانات چند نفره و دنیای بازی از سری‌های پیشین بسیار بزرگ‌تر و گسترده‌تر‌خواهد بود. حال اینطور که به نظر می‌رسد استودیوی اشاره شده به قول‌های خود وفادار بوده و وعده‌هایش را عملی کرده است.

بخش مولتی پلیرGears 5  از سه مد مختلف تشکیل می‌شود: Horde، Versus و Escape

در مد Horde بازیکنان در کنار یکدیگر در برابر ۵۰ موج از دشمنان هوش‌ مصنوعی به جنگ و مقابله می‌پردازند. در طول بازی بازیبازان قادر هستند آیتم‌های مختلفی برای ارتقا حالت دفاعی خود پیدا کنند و از آن‌ها برای ساخت تفنگ‌های قوی‌تر استفاده ببرند. مقابله‌ای بر پایه زمان و مثل گذشته، لذت بخش. حالت جدید بعدی نیز مد Escape نام دارد که یک حمام خون واقعی است. بازیکن در کنار سه دوست خود قرار گرفته و باید هر چیزی را که سد راهش قرار می‌گیرد، نابود کند. همچنین در نقشه‌های تعیین شده باید از گاز کشنده‌ای که دنبالتان می‌کند پرهیز کنید. این مد هر چقدر که سریع و هیجان‌انگیز می‌باشد ممکن است  بعد از مدتی به خاطر فقدان کاراکتر‌ها و نقشه‌های متعدد، خسته کننده و حوصله سر بر شود.

و در آخر به مدVersus  می‌رسیم که خود امکانات زیادی دارد. این مد ترکیبی از حالت‌های کلاسیک و جدید است که می‌توان از میانشان به Tour of Duty، Bootcamp، Escalation، King of the Hill، Arms Race، Dodgeball، Execution، Guardian، Team Deathmatch و Warzone اشاره کرد. و این‌ها فقط شامل حالت‌هایی است که تا به امروز از آن‌ها با خبر هستیم و طبق گفته استودیوی Coalition باید انتظار چیز‌های جدیدی را قبل از عرضه بازی داشته باشیم.

این مسابقات و مد‌های سریع برای دوست‌دارانGears  کلاسیک بسیار لذت‌بخش و هیجان‌انگیز خواهند بود و مکانیک نرم‌تر و خوش‌ساخت‌تری نسبت به گذشته خود دارند که باعث می‌شوند با بروزرسانی متعدد بازی و تولید نقشه‌های جدید، تجربه آن‌ها بهبود یافته و درگیره کننده‌تر باشد‌.

با اینکه در حال حاضر،‌ زمان بارگذاری این مد‌ها کمی آهسته و وقت‌گیر است، اماGears 5  در این زمینه چند نفره و بخش مولتی‌پلیر بسیار قوی عمل کرده است.

نتیجه‌گیری

اگر نگاهی کلی داشته باشیم، در میان حجم انبوه عناوین مختلف، Gears 5 میراث نسخه‌های پیشین خود را حفظ کرده و با وجود المان‌های جدید جان تازه‌ای به آن بخشیده است. یافتن عنوانی با مکانیک تیراندازی، حالت‌های چندنفره متعدد، مبارزات پر انرژی و لذت‌بخش و یک کمپین درگیر کننده، که مشابه این بازی جدید باشند کار ساده‌ای نخواهد بود.

با این‌حال از نظر داستان‌سرایی و ایجاد روایت زیبا می‌توانیم بگوییم که این سری ‌هنوز جای کار دارد و می‌توانست عملکرد بهتری در این زمینه ارائه دهد. ما امیدوار بودیم که استودیوی Coalition وقت بیشتری را صرف ساخت یک داستان زیبا و درگیر کننده می‌کرد و آنطور که قول داده بود روایتی غنی و پر پیچ و خم ارائه می‌داد. با یک نتیجه‌گیری نهایی می‌توان متوجه شد که طرفداران اصلی سری Gears of War بیشتر به عناصر گیم‌پلی و بخش‌های هیجانی بازی علاقه نشان می‌دهند و برایشان وجود یک بخش چند نفره عالی و تیراندازی قدرتمند و مکانیک مناسب اهمیت بیشتری دارد.

پس اگر می‌توانید از نقاط ضعف بخش داستانی این عنوان چشم‌پوشی کنید و بر روی گیم‌پلی و لذت تیر‌اندازی تمرکز کنید،Gears 5  قطعا شما را ناامید نخواهد کرد و در بخش مولتی‌پلیر ساعت‌ها سرگرمتان می‌کند.