بازیفناوریکنسول بازی

تفاوت‌های گیم پلی The Last of Us Part II با نسخه اول آن چیست؟

تفاوت‌ها و شباهت‌ها در کجا است؟

سرانجام، پس از وارد شدن به سال ۲۰۲۰ میلادی پس از یک انتظار طولانی، این بار دیگر با خیال راحت می‌توانیم بگوییم که The Last of Us Part II امسال به دستمان خواهد رسید و ما بعد از یک انتظار بسیار طولانی می‌توانیم این بازی را تجربه کنیم. این عنوان که در ابتدا قرار بود ماه آینده میلادی در تاریخ ۲۱ فوریه برابر با ۲ اسفند به دستمان برسد، متاسفانه حدود چهار ماه تاخیر خورد به تاریخ ۲۹ می برابر با ۹ خرداد موکول شد. با توجه به نمایش‌ها و اطلاعات کمی که تا به حال از این عنوان به انتشار رسیده است، به نظر می‌رسد که نسخه جدید این بازی تاریک‌تر از نسخه اول آن شده است و تغییرات زیادی نیز در گیم پلی The Last of Us Part II به وجود آمده است و علاوه بر این‌ها، وحشتناک‌تر از نسخه اول آن نیز شده است به طوری که شما باید با بار عاطفی و احساسی که حتی از قتل دشمنان نیز به سراغتان می‌آید، دست و پنجه نرم کنید. ویژگی‌ها و به طور کلی، فاکتورهای زیاد متفاوتی وجود دارد که این عنوان را از نسخه اول آن متمایز و متفاوت کرده است که شاید بارزترین و بزرگ‌ترین تغییر آن، این باشد که این بار الی در The Last of Us Part II به عنوان شخصیت اصلیِ قابل بازی شناخته می‌شود و علاوه بر این، یک سری تغییرات کلیدی دیگر نیز در کل بازی به وجود آمده که از این دست می‌توان به این اشاره کرد که رویدادهای بازی اکنون پنج سال بعد از نسخه اول آن روایت می‌شوند که Ellie به یک دختر جوان تبدیل شده که به دنبال انتقام است؛ اما انتقام چه کسی؟ هنوز نمی‌دانیم. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

به جز این‌ها، دشمن‌ها این بار باهوش‌تر شده‌اند و موجودات جهش یافته جدیدی نیز به بازی اضافه شده است تا در کنار Clickerها به عنوان تهدیدهای اصلی به دنبال گرفتن جان شما باشند. تغییرات هوش مصنوعی دشمن‌ها به قدری افزایش یافته، که این بار برای پیدا کردن و به قتل رساندن شما از سگ استفاده می‌کنند که با قدرت شامه و بویایی خود می‌توانند مکان شما را پیدا کنند و دشمنان را به جان شما بیاندازند. در جزئیاتی که این اواخر از گیم پلی The Last of Us Part II به دست آورده‌ایم، متوجه شدیم که اکنون تک تک دشمنان اسم خاص و منحصر به فرد خودشان را دارند به طوری که وقتی شما یکی از آن‌ها را به قتل می‌رسانید، می‌تواند اسم دوستان خودش را صدا بزند تا به سراغ شما بیایند. بنابراین، با اطمینان خاطر کامل می‌توان گفت که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تغییراتی که در این بازی به وجود آمده است، تغییرات در مکانیزم‌ها و ویژگی‌های گیم پلی The Last of Us Part II هستند که هیجان دو چندانی به بازی خواهند بخشید.

برای آن دسته از کسانی که آگاهی کافی از جریانات این بازی ندارد و مدت زیادی است که در جریان اطلاعات و جزئیات  آن نیستند باید توضیح دهم که شما در گیم پلی The Last of Us Part II داستان Ellie را برای انتقام گرفتن بر علیه گروهی دنبال خواهید کرد که یک جورایی به او ظلم و ستم کرده‌اند که احتمالا به وسیله‌ی آسیب رساندن به Dina، دوست و شریک عاطفی او، به او ظلم کرده‌اند. تا به حال بخش‌هایی از گیم پلی The Last of Us Part II در تیم سازنده و توسعه دهنده این بازی در استودیوی Naughty Dog برایمان به نمایش گذاشته شده است و اگرچه چندان زیاد نیستند، اما می‌توانند یک ایده کلی در اختیار ما قرار دهند و به عنوان یک سری سرنخ عمل کنند تا ما بتوانیم حدس بزنیم چه تغییرات احتمالی در گیم پلی این بازی به وجود آمده است که وقتی نسخه نهایی این بازی سرانجام به عرضه رسید، در آن ببینیم. به طور کلی، می‌توان این طور گفت که با توجه به چیزهایی که تا به حال از گیم پلی The Last of Us Part II دیده‌ایم، آن را می‌توان به چهار بخش مختلف تقسیم کرد که شامل بقا، مخفی کاری، جابجایی و مبارزه کردن می‌شوند. این نمونه‌ها و طرح‌های اصلی با یک سری ابزار و المان جدید به بازی TLOU Part II منتقل شده‌اند تا از تجربه کردن آن‌ها واقعا احساس رضایت بخشی داشته باشید که در ادامه به بررسی مفصل هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

بقا

به طور کلی، The Last of Us داستان این بود که Joel یاد می‌گیرد پس از یک شوک عاطفی بزرگی که به او وارد می‌شود، چطور دوباره تبدیل به یک انسان واقعی شود و عواطف و احساسات خودش را پیدا کند تا اهداف او صرفا از نجات پیدا کردن و زنده ماندن در راستای”زندگی کردن” تکامل پیدا کند و فراتر بروند. با این وجود، او باید در طی مسیری که برای رشد و تکامل شخصیت و احساسات خود طی می‌کند، در مقابل بسیاری از مشکلات و موانع، بقا پیدا کند. این کار، اغلب به صورت پیدا کردن منابع و آیتم‌های مختلف و ساختن سلاح‌ها و ابزار دیگر انجام می‌شود. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در راه بقا پیدا کردن برای او به وجود می‌آید، این است که متاسفانه این منابع نادر و کمیاب هستند و بازی‌بازان باید با دقت و پشتکار زیادی به جست و جو کردن بپردازند تا بتوانند هر چیزی را در دنیا بازی پیدا کنند. منابع اصلی و کلیدی که در نسخه اول این بازی وجود داشتند، شامل چاقو، تیغه، بند، پارچه، الکل، مواد منفجره و مواد قندی می‌شدند که همه‌ی آن‌ها به شیوه‌های مختلفی قابل ترکیب کردن با یکدیگر بودند تا ابزار مختلف و متفاوتی را بسازند. بنابراین، Joel با استفاده از این آیتم‌ها می‌تواند چاقو، سلاح‌های مرگبارترِ دستی، کیت‌های سلامتی، کوکتل مولوتوف، بمب‌های دستی و همینطور بمب‌های دودزا تولید کند.

The Last of Us Part II احتمالا اگر مشکل دیگری سر راه بازی‌بازان قرار ندهد، سختی‌ها و موانع زیادی برای بازی‌بازان برای پیدا کردن ابزار و آیتم‌ها و منابع مختلف به وجود می‌آورد. هر چه زمان بیشتری از زمان آغاز ابتلا و شیوع ویروسِ این بیماری سپری می‌شود، منابع نسبت به زمان قبل از شیوع کم یاب‌تر و نادرتر می‌شوند چرا که آیتم‌ها و منابعی که از قبل در دنیا وجود داشته‌اند، اکثرا لوت شده‌اند و مقدار کمی باقی مانده است تا بازی‌بازان در گیم پلی The Last of Us Part II بتوانند استفاده کنند. در اسکرین شاتی که از آخرین تریلر گیم پلی پخش شده‌ی این بازی گرفته شده و شما در قسمت بالا آن را می‌بینید، Ellie را در حال ساختن یک آیتم یا وسیله جدید نشان می‌دهد. ظاهرا برای ساخت هر یک از آیتم‌ها شما نیاز به در اختیار داشتن دستور العمل آن دارید و ظاهرا آیتم‌هایی به اسم مولوتوف، کیت سلامتی، بمب‌های دودزا و برخی از لوازم دیگر نیز به این بازی دوباره بازگشته‌اند. آیکون‌ها و نشانه‌های مواد منفجره، الکل و تیغه نیز در این اسکرین شات به چشم می‌خورند که در کنار آن‌ها یک سری آیتم‌های جدید نیز وجود دارد که گازوئیل یا بنزین و احتمالا یک آیتم جدید دیگر نیز وجود دارد که نام آن قطعه (به دست آمده از ماشین آلات اوراق) گذاشته شده است.

ممکن است قطعه، همان پارت یا قسمت باشد که در نسخه اول این بازی وجود داشت و احتمالا کاربرد آن‌ها با یکدیگر مشابه است اما از طرفی دیگر، با توجه به این که برای ساخت کمان انفجاری ۱۵ عدد از آن را نیاز دارید، ظاهرا به نظر می‌رسد که آن‌ها در ظرفیت متفاوتی عمل می‌کنند. سازندگان و توسعه دهندگان این بازی در استودیوی Naughty Dog تایید کرده‌اند که دستور العمل‌های خاص و مشخصی که در طول انجام دادن بازی به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد، از طریق ارتقاء دادن شخصیت خود در این بازی بازگشایی خواهند شد و به دست خواهند آمد. این موضوع بدین معنی است که احتمالا هنوز چیزهای بسیار زیاد و بیشتری وجود دارد که بازی‌بازان می‌توانند با استفاده از ابزار و آیتم‌هایی که در دنیای بازی وجود دارند، خلق کنند که ما هنوز آن‌ها را ندیده‌ایم و نمی‌دانیم چه چیزهایی هستند.

مخفی کاری

یکی از ویژگی‌هایی که واقعا باعث متمایز شدن The Last of Us از دیگر عناوین و بازی‌های موجود در بازار شده است، توان و قابلیت‌های شخصی سازی گیم پلی این بازی است. در حالی که در این بازی یک سری صحنه و لحظه‌ها وجود دارد که برای پیشروی کردن در آن‌ها نیاز به مبارزه کردن دارید، اما شما می‌توانید اغلب اوقات بازی را کاملا به صورت مخفی کاری، حتی بدون این که تعداد زیادی از دشمنان بازی را به قتل برسانید هم پشت سر بگذارید. قدرت ماورایی و منحصر به فرد Joel که به لطف حس شنوایی بسیار قوی او، قابلیت دیدن و شناسایی کردن دشمنان از پشت دیوار را به ما می‌دهد، قطعا به این امر کمک بزرگی کرده است اما Ellie هم یک سری قابلیت‌های منحصر به فردِ خاص خودش را دارد. این که قابلیت شنوایی به گیم پلی The Last of Us Part II نیز منتقل شده و در آن وجود دارد یا خیر، هنوز مشخص نشده است اما با توجه به قابلیت دراز کشیدن بر روی زمین که این ویژگی را حذف کرده است و همینطور بر اساس گفته‌های سازندگان این بازی که اظهار کرده‌اند این شیوه‌ای است که برای پیشروی در بازی پیاده سازی کرده‌اند، به نظر می‌رسد که حس شنوایی از نسخه دوم این بازی کنار گذاشته شده است و یک سری قابلیت‌های جدید جایگزین آن شده است.

علاوه بر این، Ellie اکنون به عنوان شخصیت اصلی قابل بازی در این عنوان، قادر است در بین علفزارهای بلند خودش را مخفی کند و یا برای پنهان ماندن از دید دشمنان، در زیر خودروها مخفی شود. همانطور که در نسخه اول نیز همینطور بود، او کاملا چالاک، فرز و زیرک است که این قابلیت را به او می‌دهد تا بتواند راه‌های زیادی برای مخفی شدن یا فرار کردن پیدا کند. اما باید توجه داشته باشید که شاید مخفی شدن همیشه هم گزینه خوبی نباشد، چرا که همانطور که پیش از این نیز اشاره کوتاهی کرده بودم، سگ‌های دشمنان اکنون با حس بویایی قوی خود می‌توانند مکان شما را پیدا کنند و دشمنان را به سراغ شما بفرستند. از طرفی دیگر، با توجه به افزایش قابل توجه هوش مصنوعی دشمنان بازی و بهبودهای زیادی که در این زمینه پیدا کرده‌اند، واقعا شاید گاهی اوقات نیاز باشد که فقط فرار کنید و خودتان را از شر آن‌ها خلاص کنید.

جابجایی

حل کردن پازل‌ها و معماهای گیم پلی و گشت و گذار کردن در مناطق مختلف بازی ثابت کرده‌اند که جزو بخش‌های ساده‌تر و آسان‌تر The Last of Us هستند. عدم وجود یک دگمه اختصاصی برای پریدن باعث شده بود تا اغلب پازل‌ها و معماهایی که در گیم پلی نسخه اول این بازی وجود داشت، کاملا در یک فضای دو بعدی جریان داشته باشند که پیدا کردن راه حلشان‌ نیز بسیار ساده و راحت بود. گشت و گذار کردن در محیط نیز برای نیاز به پیدا کردن ابزارهای مختلف، در نسخه اول این بازی ثابت شد که از اهمیت زیادی برخوردار است اما حقیقتی که وجود دارد این است که این گشت و گذار کردن هیچ وقت در نسخه اول آن چالش برانگیز و چندان سخت نبود که نیاز به حیله‌ی خاص و منحصر به فردی داشته باشد.

به نظر می‌رسد که این موضوع در گیم پلی The Last of Us Part II یک جورایی تغییر کرده است. همانطور که می‌دانید، شما این بار در نقش Ellie به بازی کردن خواهید پرداخت که کوچک‌تر، چالاک‌تر و بسیار جوان‌تر از Joel است. این یکی از حقیقت‌های این بازی است که در تریلر‌های گیم پلی که تا به حال از این عنوان منتشر شده است، ما دیده‌ایم و سازندگان و توسعه دهندگان این بازی نیز تا به حال مصاحبه‌های طولانی و مفصلی در بازه‌های زمانی مختلف درمورد آن انجام داده‌اند. اکنون ما در گیم پلی The Last of Us Part II قادر خواهیم بود از موانع بالا برویم، بپریم و به شیوه‌های جدید بیشتر در محیط جابجا شویم و گشت و گذار کنیم که این قابلیت‌ها می‌توانند پازل‌های پیچیده‌تری برای ما به وجود بیاورند که در محیط‌ها و فضاهای سه بعدی جریان پیدا خواهند کرد. علاوه بر این، سایز Ellie نیز به او اجازه می‌دهد تا در محیط‌هایی نفوذ کند که دشمنان و کسانی که به او حمله می‌کنند یا به دنبالش هستند، نمی‌توانند از آن‌ها رد شوند که یکی از کاربردی‌ترین و مفیدترین قابلیت‌هایی است که او می‌تواند داشته باشد.

مبارزات

در آغاز نسخه اول این بازی به اسم The Last of Us، الی کاملا در مبارزه کردن بی تجربه بود و هیچ تمرین خاصی هم نکرده بود. تنها چیزی که در این رابطه می‌دانیم، این است که او به مدرسه نظامی رفته است و در تمریناتی شرکت کرده است که به او و سایر دانش آموزان آموزش می‌دهند تا چطور اعضای Fireflies را به قتل برسانند. همچنین ما می‌دانیم که او قبل از این که به همراه Riley، دوست خود، توسط مبتلایان به ویروس گاز گرفته شود، حداقل یکی از آن‌ها را به قتل رسانده است. با این وجود، کاملا واضح و مشخص است که به سرعت همه چیز را کاملا خوب و عالی یاد می‌گیرد چرا که به عنوان مثال، در طی فصل زمستان نه تنها قادر است راه فرار کردن از دست افراد David را پیدا کند و از آن‌ جا فرار کند، بلکه تقریبا موفق می‌شود همه‌ی آن‌ها را نیز به قتل برساند. فرم چابک و چالاک او باعث می‌شود تا بهتر و سریع‌تر جابجا شود و ضربه‌های دشمنان را جا خالی دهد که همانطور که در گیم پلی‌های این بازی نیز به تصویر کشیده شد، او قادر است با سرعت بالایی به ضربه‌های دشمنان عکس العمل نشان دهد و آن‌ها را دفاع کند.

اکنون به نظر می‌رسد که به لطف پیشرفت، بهبود و گسترش پیدا کردن سیستم Crafting این بازی، قابلیت ساخت و تولید انواع جدیدی از سلاح‌های مختلف به بازی‌بازان داده شده است که از این دست می‌توان به کمان‌های انفجاری اشاره کرد که به نظر می‌رسد با پیشروی بیشتر کاربران در بازی، قابلیت‌ها و گزینه‌های بیشتری نیز در این رابطه برای آن‌ها در دسترس قرار داده شود. علاوه بر این، سلاح‌های خاصی که از نسخه اول این بازی دوباره به The Last of Us Part II بازگشته‌اند، نیز دارای مکانیزم‌ها، قابلیت‌ها و ویژگی‌های متفاوت جدیدی خواهند بود. ظاهرا یک سری تغییرات جدید در کمان به وجود آمده است که ضمن به وجود آوردن تفاوت‌های جدید، آن را واقع گرایانه‌تر کرده و شما برای هدف گیری باید بیشتر دقت کنید تا بتوانید تیرهای دقیقی به سمت دشمنان پرتاب کنید. خوشبختانه الی همچنان چاقوی منحصر به فرد خودش را با خودش نگه داشته و آن را همه جا حمل می‌کند که واقعا یکی از مفیدترین و بهترین ابزارها و سلاح‌های بازی به شمار می‌رود. اما بخش هیجان انگیزی که درمورد آن وجود دارد این است که این بار در نسخه جدید این بازی به لطف قابلیت‌های جدید الی و مهارت‌هایی که یاد گرفته، اکنون بهتر و خطرناک‌تر از هر زمان دیگری می‌تواند از این چاقو استفاده کند و دشمنان را به عنوان مثال با بریدن گردنشان، به طرز وحشیانه‌ و خشنی با آن به قتل برساند. به هر حال، اینجا الی ماهرتر از هر زمان دیگری شده است.

پیشبینی می‌شود که هنوز هم تغییرات و تحولات بیشتر و پرشمارتری نسبت به این‌ها در این بازی به وجود آمده باشد اما ویژگی‌هایی که گفته شد، برجسته‌ترین و واضح‌ترین تغییراتی هستند که در تریلرهای گیم پلی The Last of Us Part II ما تا به حال دیده‌ایم و یا سازندگان این بازی درمورد آن‌ها صحبت کرده‌اند. قطعا این بازی قصد دارد یک سری چالش‌ها و سختی‌های جدید و بیشتر سر راه بازی‌بازان قرار دهد و مشکلات بیشتری برای آن‌ها به وجود بیاورد اما خوشبختانه از طرف دیگر، با قابلیت‌ها، ابزارها و آیتم‌های جدید بیشتری که در اختیارشان قرار داده است، کاملا آن‌ها را برای این چالش‌ها آماده خواهد کرد تا با آمادگی و مهارت کامل به سراغ دشمنان بروند. یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین اهدافی که تیم سازنده و توسعه دهنده این بازی در استودیوی Naughty Dog در این بازی دنبال می‌کنند، این است که تا جایی که امکان دارد، آن را واقع گرایانه کنند و به زندگی واقعی نزدیک کنند و این که تعداد زیادی از این چالش‌ها چیزهایی هستند که کاربران طرفداران نسخه اول این بازی از این که قبلا در The Last of Us نمی‌توانستند انجام دهند، ناامید و ناراحت شده بودند. با توجه به این که Ellie دارای چه خصوصیات شخصیتی پیچیده‌ای است، یک نکته کاملا قطعی و روشن است و آن هم این است که The Last of Us در حال تبدیل شدن به یک عنوان کاملا عالی و بی نقصِ شگفت انگیز است که ما تا به حال هیچ وقت چیزی شبیه به آن ندیده‌ایم که نوید یک شاهکار جاودانه را در آینده به ما می‌دهد.

برچسب ها

عرفان رحیمی صادق

علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن