Ubisoft چطور Assassin’s Creed Odyssey را زنده نگه داشت؟

یک بازی سینگل پلیر داستان محور مانند Assassin’s Creed Odyssey می‌تواند به عنوان پناهگاهی برای بازی‌بازانی باشد که دوست ندارند از نظر تئوریک، بازی‌های نامحدودی مانند بتل رویال‌ها و یا MMOها و یا بازی‌های شوتر تیمی را انجام دهند. اگر شما زمانی کافی را در یونان باستان صرف کنید، می‌توانید تمام مراحل فرعی و اصلی را به اتمام رسانید و کامل کنید، تمام جوایز را به دست بیاورید و در تمام لوکیشن‌های بازی گشت و گذار کنید. در حالی که شاید این طرح زیادی ساده و سر راست به نظر برسد، اما Odyssey نیز در چنان دسته بندی متفاوتی از بازی‌های سرویس محور قرار داده نمی‌شود و حال و هوای آن چندان هم از این گونه بازی‌ها دور نیست که به هیچ وجه نتوان این دو را به هم ربط داد. حال این بازی هر چه که باشد، مشغول و غوطه ور نگه داشتن بازی‌بازان در آن و همینطور هیجان زده نگه داشتن آن‌ها، یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای حفظ علاقه و اشتیاق آن‌ها است. شرکت Ubisoft با داشتن یک استراتژی از پیش برنامه ریزی شده برای محتویات پس از عرضه Assassin’s Creed Odyssey که کاملا متناسب و درخور نیازهای یک عنوان نقش آفرینی (RPG) عظیم با دنیای جهان باز بودند، ماه‌ها برای توسعه، ساخت و عرضه آن‌ها زمان صرف کرد تا پس از انتشار این بازی، با اضافه کردن بهبودهای پرتعداد و محتویات جدید بسیار زیاد، طبق یک روند منظم، پایدار و دنباله دار به غافلگیر کردن بازی‌بازان ادامه دهد که در طی این مسیر، این پروسه‌ی فشرده باعث شد تا یک بازی خوب، تبدیل به یک بازی عالی شود. همچنان با ما همراه باشید.

توسعه، ساخت و عرضه کردن Odyssey نیاز به همت و تلاش صدها نفر در میان چند استودیوی بازی سازی مختلف داشت. این بازی به طرز حیرت انگیزی بزرگ و وسیع است و بنابراین، اگرچه از نظر فنی می‌توانید وسعت محتویاتی که به شما پیشنهاد می‌کند را ببینید و با کلیت آن‌ها آشنایی داشته باشید، اما کسانی که واقعا اهل کامل کردن چیزهای مختلف هستند، برای گشت و گذار کردن و انجام دادن تمام کارهایی که در گوشه گوشه نقشه این بازی وجود دارد، به راحتی در کم‌ترین حالت ممکن، نیاز به سپری کردن ۲۰۰ ساعت با این بازی دارند. بنابراین، اگرچه Assassin’s Creed Odyssey یک بازی مولتی پلیر لایو سرویس نیست، اما نحوه بازی کردن آن برای کاربران دقیقا مانند آن‌ها است که همیشه به طور منظم به آن باز می‌گردند تا به پیشروی خود در این بازی همچنان ادامه دهند.

Jonathan Dumont، کارگردان نوآوری عنوان Assassin’s Creed Odyssey در این رابطه چنین توضیح می‌دهد که:

ما می‌دانستیم که در میان انوع و اقسام بازی‌های مختلف، ما یک بازی متفاوت در اختیار داریم و همینطور می‌دانستیم که مردم می‌توانند با آن بمانند و همچنان درگیر آن باشند و به انجام دادنش ادامه دهند. بنابراین از همین روی ما شیوه‌ای را برای آن انتخاب کردیم که بیشتر کمی شبیه به بازی‌های مولتی پلیر است و مثل روالی است که آن‌ها دارند.

ما می‌خواستیم در این بازی کاری کنیم تا شما هر زمانی که به دنیای Assassin’s Creed Odyssey باز می‌گردید، یک سری تغییرات جدید در آن به وجود آمده باشد و ویژگی‌های جدیدی برای انجام دادن داشته باشید. ما برای پشتیبانی و ساپورت از آن، نیاز به داشتن یک ساختار شبکه لایو بسیار بسیار قدرتمند داشتیم.

پس از این که این عنوان بسیار وسیع و بزرگ در تاریخ ۱۳ مهر سال گذشته برابر با ۵ اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی برای پلتفرم‌های خود به عرضه رسید و در اختیار کاربران پلتفرم‌های PS4, Xbox One و PC قرار داده شد، تیم سازنده و توسعه دهنده این بازی در شرکت Ubisoft وارد یک مدل توسعه‌ی کاملا متفاوت و جدید شدند تا نقشه‌ها و برنامه‌های مورد نظر خود را که از مدت‌ها قبل برای این عنوان برنامه ریزی کرده بودند، به مرحله اجرا برسانند. این موضوع به این معنا است که یک گروه روی توسعه و ساخت مراحل و ماموریت‌های بسته گسترش دهنده‌ی Lost Tales of Greece مشغول شدند، یک گروه به اعمال تغییرات سبک زندگی این بازی پرداختند و یک گروه دیگر نیز روی بسته‌های الحاقی اپیزودیکی که قرار بود به صورت قسمت به قسمت برای کاربران این بازی در دسترس قرار داده شود، تمرکز کردند. باید توجه داشته باشید که این بسته‌های الحاقی اپیزودیک که هر یک دارای خط داستانی متفاوت و همینطور ماموریت‌ها و مراحل جدید بیشتری هستند، تنها محتویات پولی پس از عرضه این بازی هستند و تمام چیزهای دیگری که پس از انتشار Assassin’s Creed Odyssey در اختیار کاربران قرار داده شده‌اند، محتویات کاملا رایگانی هستند که تمام کاربران این بازی می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. تیم‌هایی که برای ساخت محتویات جدید در دنیای این بازی در بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند، نه تنها محتویات پرشمار و بسیار زیادی برای کامل کردن در دنیای Odyssey تولید کرده‌اند، بلکه این کار را با یک سرعت ثابت و روند منظم انجام داده‌اند. مزیت‌های انجام دادن این کار این است که ضمن این که بازی‌بازان همیشه محتویات، ماموریت‌ها و مراحل پرشماری برای انجام دادن در اختیار دارند، بلکه علاوه بر این، به طرفداران نیز این اطمینان خاطر را می‌دهند که همیشه یک سری محتویات جدید برایشان در این بازی آماده شده است که اجازه نمی‌دهند توجه آن‌ها بیشتر از یک زمان کوتاه، از این بازی برداشته شود.

پایبند باقی ماندن به برنامه ریزی آپدیت منظم و عرضه کردن آن‌ها با یک روند دائمی تقریبا هدف هر تیم بازی‌ سازی است که یک بازی لایو ساخته‌اند. قطع کردن این روند کار به مراتب سخت‌تری از ادامه دادن آن است (فقط کافی است بلایی که به سر بازی Anthem آمد را یک بار دیگر به خاطر بیاورید) چرا که ضمن بالا رفتن انتظار طرفداران و کاربران بازی مورد نظر، آن‌ها همیشه به دنبال به دست آوردن محتویات جدید و بهتر هستند اما تیم سازنده عنوان Assassin’s Creed Odyssey از چابکی و زیرکی کافی برای محقق کردن این امر برخوردار بودند چرا که نمونه‌های موفق زیادی در گذشته داشتند تا روند پیشبرد پیشرفت و تکامل این بازی را ادامه دهند. Andrée-Anne Boisvert، تهیه کننده محتویات مربوط به پس از عرضه این بازی، در رابطه با تجربه قبلی Ubisoft در عرضه کردن محتویات دنباله دار پس از انتشار یک بازی چنین توضیح داده است که:

یکی از چیزهایی که ما از دیگر بازی‌های Ubisoft که عملکرد بسیار خوبی داشتند گرفتیم، ریتم و آهنگ قابل پیشبینی بود که ما برای این امر از بازی‌هایی مانند For Honor, Rainbow Six Siege و همینطور The Division الگو گرفتیم.

در ابتدا، هر سه هفته یک بار، آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های جدیدی برای این عنوان عرضه می‌کردیم که یک سری ویژگی‌های جدید به آن اضافه می‌کردند، باعث ایجاد بهبودهای جدید در کیفیت زندگی می‌شدند و باگ‌های مختلف بازی را اصلاح و برطرف می‌کردند. ما این کار را به جای صبر کردن برای اضافه کردن ویژگی‌های بزرگ که مشخص نبود هر چند وقت یک بار انجام شود، ادامه دادیم که برایمان یک کار کاملا جدید بود که تا به حال هیچ وقت انجام نداده بودیم.

محتویات این آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید، ترکیبی از برنامه ریزی‌های حساب شده‌ی خود سازندگان به همراه بازخوردهای کاربران این بازی بودند. پیش از انتشار عنوان Assassin’s Creed Odyssey در ماه سپتامبر، شرکت Ubisoft از یک برنامه ریزی جدید رونمایی کرد که بازه زمانی از محتویاتی که قرار بود در آینده برای این بازی در دسترس قرار بگیرند را به همراه زمان آن‌ها مشخص کرده بود. اما حتی با این وجود نیز، برخی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین تغییرات، خارج از محدوده‌ی اعلام شده در اختیار کاربران قرار داده شدند که از این دست می‌توان به ویژگی New Game Plus، افزایش پیدا کردن فاصله بین ارتقاء دو سطح و همینطور شخصی سازی‌های ظاهری تجهیزات، زره‌ها و سلاح‌ها اشاره کرد. تعداد زیادی از این ویژگی‌های جدیدی که اضافه شده بودند، در رادار تیم توسعه دهنده و سازنده محتویات پس از عرضه این بازی قرار داشتند اما همین که ناگهان و بی‌خبر از همه جا در اختیار کاربران قرار داده شده بودند نیز تفاوت‌های بزرگی به وجود آورده بود. Boisvert در این رابطه چنین توضیح داده است که:

گاهی اوقات میان هر یک از این ویژگی‌ها، پیشنهادهایی که کاربران داده بودند به بازی اضافه می‌شدند؛ مانند ساخت خودکار تیرها و پیکان‌ها که در نقشه‌های از پیش برنامه ریزی شده‌ی ما قرار نداشت.

اما برای این که کاربران احساس قدرتمند بودن داشته باشند، ما ویژگی‌های پیشنهادی مفید آن‌ها را زودتر از بقیه ویژگی‌هایی که خودمان در نظر داشتیم، به بازی اضافه می‌کردیم. بنابراین، نکته اصلی این است که از چیزی که می‌خواهید عملی و اجرایی شود، حداقل یک ایده کلی داشته باشید اما در عین حال نیز انعطاف پذیر باشید.

لوکیشن‌ها و شخصیت‌هایی که در نسخه اصلی این بازی توجه آنچنان زیادی به آن‌ها نشده بود، در طی بسته الحاقی Lost Tales of Greece زمان و فرصت بیشتری برای درخشش و نمایش دادن خود در اختیار داشتند. ویژگی‌های قابل دسترس، کار را برای شخصی سازی کردن تجربه تمام بازی‌بازان راحت‌تر کرده بود. رویدادهای هفتگی و ماهیانه (مانند ماموریت‌های مزدوران جدید و یا همینطور کشتی‌های رزمی قدرتمند برای از بین بردن و غرق کردن) اهداف جدیدی برای بازی‌بازان بودند که می‌توانستند آن‌ها را انجام دهند. با وجود تمام این ویژگی‌ها و آپدیت‌ها، Dumont سخت در حال فکر و تلاش برای پیدا کردن هر نوع ویژگی جدید دیگری بود که کاملا منحصر به فرد باشد و تغییرات بزرگی را به Assassin’s Creed Odyssey اضافه کند که پس از مدتی به یک ایده جدید رسید. وی در یکی از مصاحبه‌های خود درمورد این ایده با خنده چنین توضیح داده است که:

من یک Kraken در اقیانوس می‌خواستم اما این یک ایده بسیار پیچیده بود. این برای حمل شدن توسط کِشتی بسیار پیچیده بود.

به جز بسته‌های الحاقی اپیزودیک، همه بازی‌بازان به بهبودها و آپدیت‌های مختلف Odyssey دسترسی داشتند که برای این کار نیاز به پرداخت هیچ مبلغی نداشتند. در هر صورت، این بازی دارای یک فروشگاه اختصاصی است که بازی‌بازان می‌توانند از آن اقدام به خریداری کردن لباس‌های شخصی سازی شده، نقشه‌ها و سایر محتویات دیگر با استفاده از پول واقعی کنند. هدف اصلی تیم سازنده عنوان Assassin’s Creed Odyssey از این پرداخت‌های درون برنامه‌ای این بوده که تا جای ممکن عادلانه باشند و هیچ اجباری در خریداری آن‌ها وجود نداشته باشد به طوری که اگر کسی دوست نداشت هزینه بیشتری در بازی خود پرداخت کند، بتواند به راحتی ماموریت‌ها و مراحل بازی را نیز انجام دهد و پرداخت‌های درون برنامه‌ای مانع تجربه او از بازی خود نشوند. Dumont در این رابطه چنین گفت که این بازی با هدف هدایت کردن بازی‌بازان به سمت آن‌ها ساخته نشده است.

کاری که ما فعالیت‌های خود را با آن آغاز کردیم این بود که یک ماجراجویی بسیار طولانی ساختیم. من می‌خواستم که وقتی شما این بازی را انجام می‌دهید، برایتان مثل یک ادیسه نامحدود و تمام نشدنی باشد و چنین احساسی از انجام آن داشته باشید که هیچ وقت به پایان نخواهد رسید… اما اگر مردم دوست دارند تا در آن میانبر بزنند، می‌توانند این کار را انجام دهند. این بازی به هدف پرداخت‌های درون برنامه‌ای ساخته نشده است. Odyssey دارای طول بسیار زیاد و شیوه‌های پاداش دهنده مختلفی است.

این نکته نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که Ubisoft درگیر نقشه‌ آپدیت‌های پیش روی این بازی که پیش از این درمورد آن صحبت کرده بودیم، شد. بنابراین به نظر می‌رسید که موفقیت پرداخت‌های درون برنامه‌ای یک جورایی یک سری تاثیرات اندک روی پشتیبانی و حمایتی که از Odyssey می‌شد، داشت. Boisvert در این رابطه گفت:

در هر صورت، ما یک نقشه داریم که سعی می‌کنیم به آن پایبند باقی بمانیم و با یک آهنگ و ریتم منظم تلاش کنیم تا محتویات جدید بیشتری در اختیار کاربران خود قرار دهیم.

عنوان Assassin’s Creed Odyssey با حدود یک سال ادامه حمایت و پشتیبانی، کم کم مثل هر عنوان دیگر رو به افول رفت و Ubisoft نیز هیچ بیانیه یا خبر جدیدی درمورد گسترش برنامه‌های حمایتی خود از این بازی منتشر نکرد تا همان برنامه اولیه‌ای که برای این عنوان در نظر گرفته بود را پیاده سازی کند. آخرین قسمت بسته‌های الحاقی اپیزودیک این بازی در تاریخ ۱۶ جولای برابر با ۲۵ تیر ماه تابستان امسال به عرضه رسید که داستان این بازی و بسته‌های الحاقی آن را رسما به پایان رساند. Dumont در این رابطه این طور توضیح داد که:

این آخرین قسمت برای ماجراجویی‌های Kassandra و Alexios، برای Odyssey و آنچه که شما در نقش آن‌ها تجربه کردید، بود.

پس از آن، بخش جدیدی به اسم The Discovery Tour، که یک حالت آموزشی بود که اساسا نسخه‌ی یونان باستانی که در Assassin’s Creed Odyssey وجود داشت را تبدیل به یک موزه جذاب و دیدنی می‌کرد، نیز پاییز امسال به این عنوان اضافه شد. حتی با وجودی که سرعت عرضه آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید نسبت به اوایل دوران انتشار این بازی بسیار کاهش پیدا کرده بود، بازی‌بازان هنوز هم به لطف بخش‌های جدیدتری که “داستان ساز” نیز یکی از آن‌ها بود، تا مدت‌ها همچنان محتویات جدید دریافت می‌کردند. این ابزار آنلاین به بازی‌بازان اجازه می‌داد تا ماموریت‌ها و مراحل خاص خودشان را بسازند و برای سایر کاربران آپلود کنند. این امر تاثیر بسیار شگفت انگیزی در تبدیل کردن Odyssey به یک عنوان کاربر محور داشت که به ادامه پیشروی خود همچنان ادامه می‌داد. Assassin’s Creed Odyssey عنوان کامل و بی نقصی نیست اما کاملا واضح و مشخص بود که عیب و ایرادهای آن با گذر زمان، کم کم کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شدند که این امر به لطف ویژگی‌های هوشمندانه جدیدی بود که تیم سازنده این بازی به طور منظم برای آن عرضه می‌کرد. این آپدیت‌ها نه تنها دنیای بازی که از قبل نیز بسیار بزرگ بود، بزرگ‌تر کرده بودند، بلکه نقاط قوت Odyssey را نیز بسیار برجسته‌تر کردند و راه‌های جدید و تازه‌ای در اختیار کاربران قرار دادند تا با ستینگ بسیار جذاب و همینطور مبارزات تنش‌زای آن تعامل بیشتری برقرار کنند. اگرچه نسخه قبلی این سری یعنی Assassin’s Creed Origins نیز محتویات پس از عرضه بسیار زیادی داشت، اما Odyssey توانست با استفاده از استراتژی‌های هوشمندانه Ubisoft برای بهبود دادن خود بهترین و بیشترین استفاده ممکن را ببرد و تا ماه‌ها پس از انتشار این بازی نیز محتویات ارزشمند زیادی برای آن در دسترس قرار دهد. عقیده Dumont در این رابطه این طور است که:

اگر شما Assassin’s Creed Odyssey را خریداری کنید، ما می‌خواهیم شما تا جایی که امکان دارد در آن باقی بمانید و به تجربه انجام دادن آن ادامه دهید و ماجراجویی سینگل پلیر ما را با جزئیات کامل انجام دهید. ما نتایج این کار را می‌بینیم و ما واقعا از مشارکت مردم با این بازی خوشحال و راضی هستیم.

حقیقت این است که Assassin’s Creed Odyssey در یک سال غیبت این فرنچایز، به بهترین شکل ممکن توانست مخاطبان و طرفداران این سری را همچنان با این بازی درگیر نگه دارد، به طوری که هیچ کس واقعا کمبود این سری را در این یک سال احساس نکرد. اکنون که به عرضه کنسول‌های نسل بعدی در حال نزدیک شدن هستیم، فرصت بسیاری خوبی برای Ubisoft پیش آمده است تا هر چه زودتر از نسخه بعدی این فرنچایز رونمایی کند و بار دیگر ما را به دنیای این سری بازگرداند. و اما در ادامه به عنوان حسن ختام این مطلب، قصد داریم برخی از بزرگ‌ترین تغییراتی که به واسطه آپدیت‌های مختلف (چه در غالب به‌روزرسانی‌های رسمی و غیر رسمی و چه در غالب بسته‌های الحاقی اپیزودیک) به این بازی اضافه شد را به شما معرفی کنیم که هر یک از آن‌ها ده‌ها ساعت می‌توانند به تجربه انجام دادن این بازی اضافه کنند.

تقریبا تمام آپدیت‌ها و به‌روزرسانی‌های Assassin’s Creed Odyssey شامل یک سری بهبودها و ویژگی‌های جدید بودند اما آن‌ها تنها نکات قابل توجهی نیستند که برای این بازی وجود داشت. تغییراتی که بیشترین تاثیرات ممکن را بر روی این بازی داشتند، آن‌هایی بودند که گزینه‌های جدیدی در اختیار بازی‌بازان قرار می‌دادند و تجربه بازی آن‌ها را بهبود می‌بخشیدند. در میان تمام آپدیت‌ها، بهبود دهنده‌ها و به‌روزرسانی‌هایی که از زمان انتشار Odyssey تا به حال برای این بازی در دسترس قرار داده شد، این‌ها برجسته‌ترین و قابل توجه‌ترین بهبودها هستند:

Legacy of The First Blade (بسته‌های الحاقی داستانی پولی): یک داستان سریالی است که داستان کش و قول‌های کاربر با یک اساسین ایرانی و خانواده آن را روایت می‌کند.

The Fate of Atlantis (بسته‌های الحاقی داستانی پولی): آخرین داستان به طور عمیق‌تری وارد پلات دنیای مدرن می‌شود و حقایق زیادی را از پیشگامان تمدن این سری روایت می‌کند.

The Lost Tales of Greece: تعدادی ماموریت (گاهی اوقات بی‌ربط) که به شناسایی بیشتر شخصیت‌های اصلی بازی و دنیای آن کمک بیشتری می‌کند.

New Game Plus: این ویژگی به شما قابلیت شروع مجدد داستان بازی را از ابتدا، با حفظ ابزار، سلاح‌ها و پیشروی شما می‌دهد. همچنین با استفاده از این قابلیت می‌توانید قهرمان خود را تغییر دهید تا یک زاویه دید متفاوت و جدید را تجربه کنید.

شخصی سازی‌های ظاهری ابزارها: با این آپدیت می‌توانید ضمن نگهداری آمار بهترین سلاح‌های و زره‌های خود، ظاهر آن‌ها را تغییر دهید تا به درخشش بیشتری برسند.

تغییر دادن برنامه ریزی دگمه‌ها: با استفاده از این گزینه می‌توانید عملکرد بازی خود را طبق سیلقه خود شخصی سازی کنید و خودتان تصمیم بگیرید تا هر یک از دگمه‌ها چه عملکردی داشته باشند.

افزایش پیدا کردن نهایت سطح تا ۹۹: دست و پنجه نرم کردن با دشمنان بازی باعث به وجود آمدن یک سری مبارزات سخت و چالش برانگیز می‌شوند که شما با انجام دادن آن‌ها می‌توانید به افزایش سطح خود بیشتر کمک کنید و امتیازهای قابلیت جدید به دست بیاورید.

صندوقچه نگهداری: با این آپدیت می‌توانید فهرست لوازمی که در اختیار دارید را مرتب کنید و آیتم‌های اضافی را به جای حمل کردن با خود، به فروش برسانید.

داستان ساز: با استفاده از این ابزار انلاین می‌توانید ماموریت‌ها و مراحل خود را خلق کنید و به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید تمام آنچه که کاربران دیگر خلق کرده‌اند را نیز تجربه کنید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.