بازی های موبایلی اعتیاد آور کدام ها هستند؟

با توجه به گسترش روز افزون گوشی ها در بین آحاد جامعه بازی های موبایلی نیز جزو پر طرفدار ترین بازی های حال حاضر شده اند. اما در این بازی های برخی از آن ها از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و به نوعی می توان آن ها را اعتیاد آور دانست به طوری که کاربران وقتی مشغول این بازی ها می شوند دیگر زمان برایشان مفهومی ندارد و دل کندن از این بازی ها برایشان سخت و تا حدودی غیر ممکن می شود. در ادامه می توانید با هفت بازی اعتیاد آور بیشتر آشنا شوید اما اگر وقت کافی ندارید یا به هر دلیلی نمی خواهید وقت خود را با بازی کردن سپری کنید این مطلب را به شما پیشنهاد نمی کنیم.

Snake

ایده بازی مار برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ مطرح شد و از همان ابتدا معلوم بود که این بازی اعتیاد آور است. شرکت نوکیا برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ این بازی را روی گوشی های خود ارائه کرد. آن هایی که قدیمی تر هستند خوب به یاد دارند که دوره پیش از گوشی های هوشمند این بازی چگونه تبدیل به یکی از مهم ترین سرگرمی های دارندگان گوشی شده بود. بحث بر سر بالاترین امتیاز آنقدر جدی بود که گاهی افراد چند ساعت برای زدن رکورد دیگری سر از گوشی بر نمی داشتند.

یادش به خیر دکمه های شماره ۲، ۴، ۶ و ۸ روی صفحه کلید گوشی بازیکن های حرفه ای تر حسابی رنگ و رو رفته بود. چقدر در آن نمایشگرهای کوچک سبز رنگ آن مار بی سر و ته را دنبال خوردن یک نقطه فرستادیم و آخرش هم نشد که کل صفحه را با آن پر کنیم. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ بازی با همین تم فقط برای پلتفرم iOS به بازار آمده است.

Fruit Ninja

یکی از نخستین بازی های واقعا همه گیر برای گوشی های هوشمند بدون شک Fruit Ninja بود که در سال ۲۰۱۰ به بازار آمد. این بازی آنقدر موفق بود که نسخه PC، ایکس باکس و پلی استیشن آن هم ساخته شد. استفاده از توانایی نمایشگرهای لمسی در این بازی به اوج خود رسیده بود و تکه تکه کردن میوه هایی که از هر طرف پرتاب می شدند، با آن گرافیک کارتونی جذاب و صداگذاری باحال، در همان لحظه اول همه را جلب خودش می کرد. نسخه آیفون این بازی در ماه اول بیش از دویست هزار نسخه فروش رفت و در ماه چهارم از مرز یک میلیون گذشت. تیمی در دانشگاه جان هاپکینز از بازی فوروت نینجا برای بازتوانی بیماران سکته مغزی استفاده می کنند.

Cut the Rope

مجموعه روسی ZeptoLab وقتی در سال ۲۰۱۰ از این بازی رونمایی کرد، فکرش را هم نمی کرد که سه سال بعد مجموعه والت دیزنی (Walt Disney) با پیشنهاد ۸۰۰ میلیون دلاری برای خرید کاراکتر قورباغه سبز کوچک این بازی به سراغشان بیاید. این گیم برای بیش از ده پلت فرم مختلف ارائه شده و از نظر دسترسی یکی از رکورد داران دنیای بازی های موبایلی به شمار می آید. تا ماه می سال ۲۰۱۵ این بازی بیشتر از ۶۰۰ میلیون بار دانلود شده بود. هدف نهایی رساندن آب نبات ها به قورباغه سبز بوده که با آن چشم های بزرگش منتظر است با حل کردن یک پازل سرگیجه آور در نهایت لبخند را روی لب هایش بیاورید.

تاکنون ۵ قسمت از این بازی به بازار آمده است. در سال ۲۰۱۵ مجموعه رستوران های زنجیره ای مک دونالد از شخصیت کارتونی این بازی برای کمپین بازاریابی جهانی بزرگ خود استفاده کرد و بازی Cut The Rope Hungry for Fruit – نیز برای پوشش همین رویداد توسعه پیدا کرد.

Angry Birds

موفقیت Angry Birds در یک کلام جهانی بود. این بازی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ به بازار معرفی شد تاکنون روی بیش از ۲ میلیارد دستگاه الکترونیکی مختلف در سراسر جهان نصب شده و استودیو سازنده آن یعنی Rovio را یک شبه تبدیل به تاجر میلیارد دلاری کرد. این بازی تمامی مؤلفه های لازم برای موفقیت را داشت. ایده بسیار نوآورنه، گرافیک عالی، صداگذاری بی نقص و قصه ای که توسط آن ارائه می شد همگی در موفقیت پرنده های خشمگین نقش حیاتی داشتند. تاکنون بیش از هفت نسخه از این بازی منتشر شده که کنار ساخته شدن یک فیلم سینمایی انیمیشن و بی شمار اسباب بازی و لوازم التحریر با تم این بازی آن را به یک موفقیت تجاری بی نظیر تبدیل کرد.

clash of Clans

سری بازی های clash of Clans را باید اولین بازی موبایلی مولتی پلیر موفق دنیا به شمار آورد. در زمان اوج محبوبیت این بازی اکانت های پیشرفته آن در بازار سیاه با مبالغ بالای یک میلیون تومان هم معامله می شد. البته این تب مختص ایران نبود و استودیو سازنده بازی یعنی Supercell در فوریه ۲۰۱۵ به صورت روزانه حداقل ۵ میلیون دلار از فروش الماس های داخل بازی درآمد کسب می کرد که برای یک شرکت کوچک در هلسینکی فنلاند نباید هم رقم بدی باشد. آقای George Yao آنچنان به این بازی معتاد شده بود که ۵ اکانت را به صورت همزمان بازی می کرد. در زمان اوج خود این بازی ۲۹ میلیون بازیکن فعال داشت که در سراسر زمین در حال یورش و غارت به یکدیگر بودند.

بعد از موفقیت Clash of Clans نسخه های بعدی مانند Royal و Kings نیز به بازار آمدند که در نوع خود بازی های همه گیری بودند. نسخه اصلی در سال ۲۰۱۲ به بازار آمد. خانه اصلی (Town Hall) دارای ۱۲ مرحله ارتقا بوده که برای رسیدن به این بخش بازیکن باید به صورت متوسط ۱۳۱۸ ساعت را به بازی در محیط Clash of Clans پرداخته باشد. در بزرگترین غارت تاریخ این بازی ۹ میلیون لوت (Lite) به طرف پیروز اختصاص پیدا کرد.

PUBG

بازی (PlayerUnknown ‘ s Battlegrounds (PUBG برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به بازار معرفی شد و به سرعت پله های ترقی را پیمود. آنها در سال ۲۰۱۸ هفت رکورد تازه در کتاب گینس به نام خود ثبت کردند که از جمله آنها باید به سریع ترین بازی برای رسیدن به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار توسط آن اشاره داشت. داستان بازی خیلی ساده است، شما در یک جزیره فرود می آیید، باید منابع موجود را پیدا کنید و دیگر افراد حاضر در نقشه را بکشید یا آنها شما را خواهند کشت. آخرین فرد یا گروهی که بتواند در مرکز جزیره زنده بماند برنده خواهد بود. نکته مهم در مورد این بازی، گرافیک خوب، گیم پلی روان، آیتم های فراوان و از همه مهم تر نقشه بسیار بزرگ و پرچالش بازی است که به افراد آزادی عمل زیادی برای انجام استراتژی های مختلف خواهد داد.

این بازی در حال حاضر رکورد پرطرفدارترین بازی آنلاین تاریخ را در اختیار دارد (یک میلیون و ۳۴۲ هزار و ۸۵۷ نفر به صورت همزمان) و با فروش ۲۴ میلیون نسخه در رده دوم پرفروش ترین بازی های تاریخ جای گرفته است. تاکنون حداقل ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان PUBG را بازی کرده اند که ۵ میلیون از آنها اینکار را از طریق ایکس باکس انجام می دهند. شایعه های فراوانی از ارائه این بازی برای پلتفرم پلی استیشن نیز به گوش می رسد.

Temple Run

سری بازی های دونده معبد (Temple Run) از همان زمان ورود به بازار در سال ۲۰۱۱ تبدیل به یک پدیده در دنیای بازی های موبایلی شد که بارها توسط دیگر سازندگان مورد کپی کاری قرار گرفت، اما حتی قسمت دوم خود بازی که توسط Imangi Studios ارائه شد هم نتوانست به آن شکل که قسمت اول در تمام دنیا رشد کرد، همه گیر شود. این بازی تمام نشدنی بود و هدف نهایی کسب رکوردی بالاتر بود و همین طبیعت ساده باعث شد تا بازیکنان ساعتها به انجام آن مشغول شوند. دونده معبد تنها روی سه پلت فرم ارائه شد ولی با این وجود نرخ دانلود بسیار بالایی به دست آورد. امکان به روزرسانی شخصیت و ارتقا جایزه های مسیر مسئله ای بود که بازکنان حرفه ای تر را برای ماندن ترغیب می کرد.

خیلی ها شخصیت و داستان را برگرفته از سری فیلم های ایندیانا جونز می دانند که سازنده بارها این مسئله را رد کرده است. در سال ۲۰۱۳ اخباری از مذاکره استودیو برادران وارنر (Warner Brothers) برای ساخت فیلمی بر اساس این بازی منتشر شد که در نهایت با سقوط علاقه مندی به Temple Run این ایده هم کنار گذاشته شد.

اگر به غیر از این بازی ها بازی های موبایلی دیگری را می شناسید که جزو بازی های اعتیاد آور هستند حتماً در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.