نکاتی که قبل از تجربه Need for Speed Heat باید بدانید

عنوان Need for Speed Heat از شرکت Electronic Arts که به دست استودیوی Ghost Games ساخته شده است، هم‌اکنون در دسترس قرار دارد. وعده‌های این بازی تعقیب و گریز‌های نفس‌گیر و داغ و همینطور شور و هیجان بسیار زیاد بوده است. با توجه به این که این بازی از طریق سرویس‌های EA Access و Origin Access چند روز زودتر از تاریخ انتشار رسمی خود نیز در دسترس قرار گرفته بود، عده‌ای از مردم که برای تجربه این بازی بسیار مشتاق بودند، فرصت داشتند تا این بازی را زودتر از بقیه شروع کنند و به Palm City قدم بگذارند اما این بازی مدتی است که در کل دنیا برای همه پلتفرم‌های مقصد خود در دسترس قرار گرفته است تا عده بیشتری از مردم فرصت تجربه آخرین نسخه عرضه شده از این فرنچایز کهنه‌کار را به دست بیاورند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد دارید این بازی را به زودی تهیه کنید، ما در این مقاله چند نکته یا طرفندی که باید پیش از تجربه آن به خاطر داشته باشید را به شما معرفی می‌کنیم. این شما و این هم ۹ ویژگی مهمی که قبل از تجربه Need for Speed Heat باید بدانید. با ما همراه باشید.

۱. دریفت

دریفت کشیدن در Need for Speed Heat از سایر بازی‌های ریسینگ دیگر متفاوت است و به شکل دیگری انجام می‌شود. در اغلب بازی‌های ریسینگ باید هنگامی که به نزدیکی دیوار می‌رسید، پای خود را روی ترمز بکوبید تا تعادل چرخ‌های عقب خودرو از دست برود و شروع به لیز خوردن کنند تا پس از آن شما کنترل دریفت را دوباره به دست بیاورید اما در Need for Speed Heat برای انجام دادن این کار باید تریگر سمت راست کنترلر را کمی آزاد کنید و آن را رها کنید و سپس وقتی که وارد پیچ شدید، سریعا دوباره آن را فشار دهید. این یک مکانیزم منحصر به فرد است و در عین سادگی بسیار هم قابل دسترس و راحت است اما هنوز هم نیاز به کمی زمان و کار کردن دارد تا کاملا به آن عادت کنید و بتوانید کاملا خوب انجامش دهید. بنابراین در چند ساعت اولیه بازی باید مقداری از زمان خود را به تمرین دریفت اختصاص دهید تا در حین مسابقات بتوانید به خوبی از آن استفاده کنید. برای این کار به راحتی می‌توانید با گشت و گذار در نقشه‌ی بزرگ و دنیای جهان آزاد این بازی به خوبی دریفت کردن را یاد بگیرید. یاد گرفتن این مهارت از اهمیت بسیار زیادی در این بازی برخوردار است چرا که در طی انجام دادن آن بارها و بارها باید این کار را انجام دهید.

۲. ریسک/جایزه

عنوان Need for Speed Heat دارای دو وجه مختلف است؛ یکی مسابقات شبانه و یکی مسابقات روزانه. در طی روز هر رویدادی که بخواهید در آن شرکت داشته باشید، دارای شرایط خاصی است که نباید در آن نگران هیچ ترافیک مزاحمت آمیز و یا تعقیب و گریز پلیس باشید که شما را تعقیب کنند و از پای دربیاورند. اما در طول شب، اوضاع کمی متفاوت است چرا که شما باید با ترافیک (سبک) دست و پنجه نرم کنید و یا با پلیس‌هایی که به دنبال شما خواهند افتاد روبه‌رو شوید. تقریبا در تمام مسابقات شبانه‌ای که شرکت می‌کنید، باید با پلیس مقابله کنید. مسابقات شبانه دارای یک مکانیزم ریسک/جایزه جالب هستند چرا که هر چه سطح Heat شما بالاتر برود، جایزه‌های شما نیز بزرگ‌تر و ارزشمندتر خواهند شد. این که سطح Heat چطور افزایش پیدا می‌کند، به این شکل است که هر چه مسابقات بیشتری در یک شب انجام دهید و دردسرهای بیشتری در شهر به وجود بیاورید، سطح Heat بیشتر افزایش پیدا می‌کند که همانطور که گفته شد، باعث گرفتن جوایز ارزشمندتر می‌شود. قطعا این یک انگیزه بسیار خوب برای ادامه دادن به درست کردن دردسر است اما در عین حال هم باید کاملا مراقب باشید. هر چه سطح Heat شما بیشتر افزایش پیدا کند، پلیس‌ها نیز سرسخت‌تر و عصبی‌تر از قبل خواهند شد و اگر بتوانند شما را دستگیر کنند یا از پای دربیاورند، شما جوایز خود را از دست خواهید داد و علاوه بر آن، شامل جریمه نقدی هم خواهید شد.

۳. مسابقات شبانه

زمانی که در طی روز به مسابقه دادن می‌پردازید، Bank (ارز رایج درون بازی) به دست خواهید آورد که می‌توانید از آن برای خریداری کردن خودروهای جدید یا آپگرید استفاده کنید. در حالی که انجام دادن مسابقات شبانه به شما Rep می‌دهد که باعث بازگشایی خودروها، قطعات آپگرید و رویدادهای جدید می‌شود. کاملا مشخص است و نیازی به گفتن ندارد، اما شما باید مسابقات شبانه را در اولویت مهم‌تری قرار دهید. قطعا باید مسابقات روزانه هم انجام دهید چرا که وقتی هیچ پولی نداشته باشید، هیچ کاری هم نمی‌توانید انجام دهید یا چیری بخرید اما از طرفی دیگر، وقتی مسابقات شبانه را انجام نداده باشید، چیزی برای بازگشایی کردن و خریدن نخواهید داشت؛ حال هر چقدر هم پول داشته باشید، نمی‌توانید کاری با آن‌ها انجام دهید. بنابراین هر دوی این مسابقات کاملا با هم گره خورده‌اند اما بهتر است ضمن انجام دادن مسابقات روزانه، توجه و تمرکز بیشتری روی مسابقات شبانه داشته باشید. نمی‌توانید فقط روی یکی از آن‌ها تکیه کنید و فقط مسابقات شبانه یا روزانه انجام دهید چرا که هر دوی آن‌ها به یکدیگر نیاز دارند.

۴. خانه‌های امن

چند خانه امن در Need for Speed Heat وجود دارد که در نقشه شهر Palm City پراکنده شده‌اند و دارای همان عملکردی هستند که شما از آن‌ها انتظار دارید. آن‌ها به عنوان نقاط “سفر سریع” در طول روز عمل می‌کنند و همینطور تنها پناهگاه شما از شر پلیس‌ها در طول شب هستند. همچنین شما می‌توانید در این نواحی میان روز و شب سوییچ کنید. اما این نقاط ابتدا باید بازگشایی شوند که به راحتی با رانندگی کردن و رسیدن به هر یک از آن‌ها می‌توانید این کار را انجام دهید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که وقتی برای اولین بار این بازی را تجربه می‌کنید، ابتدا زمان کوتاهی را برای گشت و گذار کردن در نقشه بازی و بازگشایی کردن خانه‌های امن سپری کنید. حتی با وجودی که هنوز بازگشایی نشده باشند، روی نقشه مشخص هستند، بنابراین شما نباید برای پیدا کردن آن‌ها کل خیابان‌های Palm City را زیر و رو کنید و فقط باید به سمت نقاطی که مشخص شده، رانندگی کنید که مدت زیادی هم طول نخواهد کشید.

۵. پمپ بنزین‌ها

می‌توان گفت که پمپ بنزین‌ها نیز مثل خانه‌های امن از اهمیت زیادی برخوردار هستند اما برخلاف آن‌ها تمامشان روی نقشه علامت گذاری نشده‌اند. اگر شما به یکی از این پمپ بنزین‌ها نزدیک باشید، روی نقشه‌ی شما علامت گذاری خواهد شد و بنابراین همیشه باید به دنبال پیدا کردن یکی از آن‌ها در نزدیکی خود باشید. اما دقیقا چرا پمپ بنزین‌ها این همه اهمیت دارند؟ خب، در نسخه‌های اخیر سری Need for Speed همیشه دیده‌ایم که پمپ بنزین‌ها اهمیت زیادی برای حفظ بقا و سلامتی خودروی ما دارند که با رد شدن از آن‌ها تمام صدماتی که خودروی ما دیده باشد، برطرف خواهند شد و خودرو مثل روز اول خود تر و تمیز خواهد شد. البته خانه‌های امن نیز از چنین عملکرد یکسانی برخوردار هستند اما رد شدن از پمپ بنزین‌ها سریع‌تر و راحت‌تر است. هنگامی که در یک تعقیب و گریز سنگین شبانه با تعداد زیادی پلیس هستید، همیشه باید به دنبال نزدیک‌ترین پمپ بنزین و رد شدن از آن باشید چرا که در صورت از دست دادن سلامتی خودروی خود به طور کامل، دستگیر خواهید شد که به جز از دست دادن جایزه‌هایی که کسب کرده‌اید، مقداری هم جریمه مالی باید پرداخت کنید. اهمیت پمپ بنزین‌ها در تعقیب و گریزهای سنگین شبانه بسیار زیاد است.

توجه: شما در هر شب فقط چند بار می‌توانید از پمپ بنزین‌ها برای سالم کردن خودروی خود استفاده کنید و اگر از تعداد مشخص شده، بیشتر شود، دیگر تاثیری روی سلامتی خودروی شما نخواهند داشت اما جای نگرانی نیست، چرا که برای هر شب، تعداد زیادی می‌توانید این کار را تکرار کنید اما دائما هم نباید از آن‌ها عبور کنید تا محدودیت آن‌ها فعال شود.

۶. قابلیت تخریب

قطعا به خاطر دارید که تخریب پذیری (مخصوصا برای خودروها) در نسخه قبلی این سری یعنی Need for Speed Payback چقدر ضعیف بود و اصلا دقیق نبود اما این بار Need for Speed Heat از یک الگوی بسیار خوب به اسم Forza Horizon استفاده کرده است و اکثر موانعی که در محیط بازی وجود دارند را قابل تخریب کرده است. بدیهی است که درخت‌های بزرگ، ساختمان‌ها و پل‌ها تخریب پذیر نیستند و شما هر چقدر هم که تلاش کنید، نمی‌توانید آسیبی به آن‌ها برسانید اما حصارها، درخت‌های کوچک‌تر، موانع سبک و یا کلا هر وسیله سبک و کوچک دیگری که در محیط قرار دارند را می‌توانید با رد شدن از آن‌ها از بین ببرید. بنابراین وقتی که در حال مسابقه دادن هستید و یا حتی زمانی که در حال گشت و گذار کردن در نقشه بازی هستید، نباید نگرانی خاصی از تصادف کردن و یا برخورد کردن با موانع کوچک داشته باشید. در اغلب اوقات می‌توانید فقط با رانندگی کردن و کوبیدن به آن‌ها، از بینشان عبور کنید.

۷. آپگریدها

عنوان Need for Speed Heat گزینه‌های بسیار زیادی برای شخصی سازی و آپگرید کردن خودروهای مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانند شما را وسوسه کنند تا هر پولی که درمی‌آورید را خرج خودروهای خود کنید (که در طول انجام دادن خود بازی نیز قابل بازگشایی هستند). در حالی که قطعا نیاز دارید تا حداقل تعدادی خودروی متفاوت خریداری کنید، اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که بخش بیشتر پول خود را برای ارتقاء دادن و شخصی سازی کردن خودروهای خود سپری کنید و تعداد کم‌تری خودرو خریداری کنید. به جای این که پول هنگفت و بسیار زیادی را هر بار برای خریدن خودروهای جدید خرج کنید، این پول‌ها را فقط روی خودرویی که در اختیار دارید، هزینه کنید و آن را با ارتقا دادن، پیشرفت دهید. شما با انجام دادن این کار می‌توانید از چنیدن و چند بار برای خریداری کردن ارتقا و شخصی سازی خودروهای مختلف جلوگیری کنید و این هزینه را فقط برای یک خودرو انجام دهید. بدیهی است که گاهی اوقات واقعا نیاز به خریدن یک خودروی جدید دارید، مخصوصا برای اوقاتی که نیاز به داشتن یک خودروی خاص برای یک رویداد منحصر به فرد پیدا می‌کنید اما حتی در تعداد زیادی از این موارد هم به راحتی به جای خریداری کردن یک خودروی جدید، می‌توانید قطعات خودرویی که در اختیار دارید را فقط ارتقاء دهید تا آن را بر اساس نیاز همان مسابقه تجهیز کنید. به طور خلاصه، کاری که باید انجام دهید این است که به جای سرمایه گذاری کردن روی خودروهای متعدد و خریداری کردن تعداد زیادی از آن‌ها، بهتر است روی قطعات مختلف سرمایه گذاری کنید و هر چه می‌توانید، قطعات بیشتری برای خودروی خود خریداری کنید.

۸. فعالیت‌های جهان آزاد

دنیای جهان آزاد نقشه شهر Palm City پر از فعالیت‌های مختلف است که شما می‌توانید وقتی که در حال انجام دادن مسابقه خاصی نیستید، به انجام دادن آن‌ها بپردازید. این کارها از پیدا کردن خانه‌های امن و پمپ بنزین‌ها (که پیش از این نیز به طور مفصل درمورد آن‌ها صحبت کردیم) گرفته، تا تله‌های سرعت و از بین بردن بیلبوردها تا چالش‌های دریفت، پرش‌های نمایشی، دنبال هنرهای خیابانی گشتن و بسیاری از فعالیت‌های دیگر، هستند. موضوعی که وجود دارد، این است که با توجه به این که هیچ اجباری برای انجام دادن هیچ یک از این کارها وجود ندارد و بازی هم انگیزه چندان زیادی برای انجام دادن و کامل کردن آن‌ها به شما نمی‌دهد، انجام دادن آن‌ها کاملا به این بستگی دارد که شما معمولا چقدر دوست دارید یک بازی را به طور کامل انجام دهید. اما با این حال، گاهی اوقات هم انجام دادن این فعالیت‌ها جوایز خوبی به شما می‌دهد که می‌توانید به خوبی از آن‌ها استفاده کنید. فعالیت‌هایی مانند رد شدن از میان بیلبوردها و یا پیدا کردن و از بین بردن فلامینگوها مقدار کمی Bank و Rap به شما می‌دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که یک از این دو را در هر کجای دنیای بازی که دیدید، از بین ببرید تا مقداری جایزه کسب کنید. از طرفی دیگر هم این‌ها می‌توانند کمی به پیشرفت کردن سطح شما بیشتر کمک کنند.

۹. چالش‌های مسابقه دهنده

یکی دیگر از راه‌های به دست آوردن پول و شهرت (Bank و Rep) کامل کردن چالش‌های مسابقه دهنده است. شما می‌توانید آن‌ها را از گاراژها و خانه‌های امن انتخاب کنید که یکی از آن‌ها مربوط به فعالیت‌های روزانه است و یکی دیگر از آن‌ها نیز برای شب است. باید توجه داشته باشید که فعالیت‌هایی که هر دوی آن‌ها را شامل شوند، امتیازها و مزیت‌های بسیار خوبی به شما خواهند داد. کامل کردن کل این بخش به شما جوایز بزرگ‌تر و ارزشمندتری می‌دهد و اغلب این‌ها معمولا فعالیت‌هایی هستند که به راحتی در طی گیم پلی می‌توانید انجام دهید و دردسر چندان زیادی ندارند. بنابراین بهتر است که هر موقع می‌خواهید از گاراژ خارج شوید و وارد دنیای جهان آزاد نقشه بازی شوید، تعدادی چالش جدید برای خود انتخاب کنید تا با انجام دادن گیم پلی آن‌ها را انجام دهید. جالب است که بسیاری از آن‌ها بدون انجام دادن کار خاصی و یا تلاش آنچنان زیاد، خود به خود با دریفت یا سرعت گرفتن انجام می‌شوند.

این‌ها برخی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بودند که قبل از تجربه Need for Speed Heat باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. این بازی در حال حاضر برای پلتفرم‌های PS4, Xbox One و PC در دسترس قرار داد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.