هر آنچه درباره بازی The Last of Us 2 می‌ دانیم

همانطور که در جریان هستید نسخه دوم عنوان انحصاری The Last of Us در حال توسعه است و طبق‌ خبر‌های ارائه شده در سال جاری مهمان کنسول‌های علاقه‌مندان خواهد بود و عرضه آن به صورت گسترده آغاز می‌شود. با این‌حال تاریخ انتشار دقیق آن همچنان مشخص نیست، اما Gamescom سال ۲۰۱۹ می‌تواند اطلاعات دقیق‌تر و پر جزئیات‌تری در این رابطه ارائه دهد.

از آنجایی که شایعات بسیار ‌زیاد هستند و در این رابطه خبر‌های زیادی بیان شده‌اند، سعی کردیم در ادامه موضوع بیشتر به آن بپردازیم و با نگاهی ریز‌تر متوجه شویم که چه اتفاقی قرار است برای این عنوان بیافتد. با اینکه پایان نسخه اول بازی انحصاری  The Last of Us بسیار قطعی بود و به نظر نمی‌رسید که ادامه‌ای داشته باشد، اما شرکت ناتی‌داگ تصمیم گرفت که با این عنوان پا را فراتر گذاشته وThe Last of Us 2  یا اگر درست‌تر بگوییم The Last of Us part II را توسعه دهد.

همانطور که می‌دانید نسخه اول این بازی حسابی توجه منتقدان را جلب کرد و با کسب نمرات بالا نشان داد که پتانسیل بسیار بالایی دارد. داستان سرایی زیبا و احساسی، شخصیت‌ها و کاراکتر‌های واقع‌گرایانه ‌همگی باعث شدند که این عنوان به شاهکاری در میان عناوین مختلف مبدل شود.

با توجه به اینکه این بازی بسیار ستایش شد و بازیکنان از تجربه آن حسابی لذت بردند، انتشار و ساخت The Last of us Part II توسط سازنده و توسعه دهنده چندان امر دور از انتظاری نبود و آنقدر کار ریسکی و عجیبی نمی‌باشد.

اگر حقیقت را گفته باشم، خود من هم با معرفی نسخه دوم بسیار هیجان‌زده شده بودم و قطعا دوست دارم که ببینم سرنوشت این عنوان چگونه خواهد بود و چه خط داستانی برای آن در نظر گرفته شده است. به قطع در این‌ مسیر، من تنها نیستم و اشخاص زیادی در سرار دنیا وجود دارند که چشم به انتظار نشسته و برای راحت شدن خیالشان به دنبال یک خبر قطعی و تاریخ انتشار درست و حسابی می‌گردند.

اولین بار The Last of Us part II در مراسمPlaystation Experience  در سال ۲۰۱۶‌ توسط ناتی‌داگ در کنار یک تیزر معرفی شد. بعد از گذشت چند سال در مراسمE3  سال ۲۰۱۸، اخبار مهم‌تر و با جزئیات بیشتری حول این عنوان منتشر گردید. با این‌حال از آنجایی که روز‌به‌روز به عرضه شدن این عنوان نزدیک‌تر می‌شویم، طبیعی است که توقع یک تاریخ انتشار مشخص و دقیق را داشته باشیم.

با توجه به این نکته که سونی تصمیم گرفت در مراسمE3  سال جاری حضور نداشته باشد، حدس و گمان زدن در رابطه با این موضوع بسیار سخت شده است و همچنین نمی‌توان به شایعات پیرامون متکی بود و آن‌ها را ملاک درست قرار داد. با این‌حال تنها چیزی که واضح می‌باشد این است که هر لحظه ممکن است مشخص شود که سرانجام در چه بازه زمانی این بازی قرار است عرضه و منتشر شود.

با این اوصاف سال ۲۰۱۹ به پایان خود نزدیک‌تر شده و هنوز خبری از تاریخ انتشار The Last of Us Part II در دست نیست. به احتمال زیاد باید تا پایان سال جاری یا اوایل ۲۰۲۰ منتظر بمانیم تا بتوانیم در گشت‌ و گذارهای آخرالزمانی، الی را همراهی کنیم.

تریلرهای The Last of Us 2

اخرین تریلر و نمایشی که از این عنوان منتشر شده است به مراسم E3 سال ۲۰۱۸ برمی‌گردد. در این تریلر مشاهده کردیم که یکی از کاراکتر‌های اصلی، یعنی الی در فضایی دوستانه و آرام قرار گرفته است، اما با سپری زمان کوتاهی این نمایش از یک محیط صمیمی تبدیل به حمام خون شده و خشونت همه جا را فرا می‌گیرد.

این نمایش گیم‌پلی چشمه‌ای از مبارزات و سختی‌هایی نشان داد که الی برای زنده ماندن و بقای خود احتیاج دارد به آن‌ها روی بیاورد. آنطور که مشاهده کردیم این عنوان بسیار واقع گرایانه‌تر شده و برای موفقیت در مبارزات در کنار چاشنی خشونت ‌به کمی مخفی‌کاری و قایم باشک بازی نیاز است تا الی بتواند دشمنانش را از پای دربیاورد. الی قادر است با سرعت جابجا شود، وسایل مورد نیاز خودش را تهیه کند و برای از بین بردن دشمنان خود، از سلاحشان بر علیهشان استفاده ببرد.

به طور‌ کلی نسخه دوم از نظر گیم‌پلی و سبک مبارزه بسیار با The Last Of Us متفاوت است و پیچده‌تر و چالش برانگیز‌تر می‌باشد. عنوانی که اگر به خوبی پیاده‌سازی شود، قطعا لیاقت این همه انتظار را خواهد داشت. همچنین ‌از The Last of Us Part II در مراسمPSX  سال ۲۰۱۷ تریلری به نمایش گذاشته شد. در این تریلر متوجه شدیم که بازی در سیاتل جریان گرفته و تم و سبک تاریک آن همچنان گیم‌پلی را فرا گرفته است.

در کنفرانس سونی در هفته بازی‌های پاریس سال ۲۰۱۷ نیز نمایش دیگری از این عنوان مشاهده کردیم. در این نمایش پنج دقیقه‌ای که متمرکز بر روابط و کشمکش‌های میان انسان‌ها بوده، دیدیم که دنیای آخرالزمانیThe Last of Us 2  بسیار خونین و خطرناک خواهد بود. با نگاهی ساده به این تریلر متوجه می‌شوید که داستان بسیار تاریک‌ و خشونت‌آمیزتر از نسخه اول می‌باشد و برای دوام آوردن و بقا در این جهان سیاه، الی از یک دخترک جوان شوخ تبدیل به یک ماشین کشتار شده ‌است و برای زنده ماندن دست به هر کاری می‌زند.

تاریخ انتشار The Last of Us 2

مدت زیادی است که ناتی‌داگ بر روی The Last of Us Part II کار می‌کند و از آنجایی که نشان داده چندان در مشخص کردن تاریخ انتشار دقیق نیست و نمی‌تواند روی قول خود بماند، تعجبی ندارد که صبر کرده تا مراحل توسعه آن به خوبی پیشرفت کند. در مصاحبه‌ای که آهنگساز این عنوان با Vorterix داشته است، گفت که این بازی در سال ۲۰۱۹ روانه بازار خواهد شد. با این‌حال با توجه به اینکه سونی تا به امروز خبری از تاریخ انتشار آن درز نکرده، صحت داشتن این حرف هنوز مشخص نیست.

بر اساس شایعات و اخباری که پیرامون بازی‌های سونی وجود دارند، می‌توان حدس زد که تا اوایل سال ۲۰۲۰ خبری از The Last of Us Part II نخواهد بود. از طرف دیگر یکی از عناوین بزرگPlaystation 4  کهDeath Stranding  نام داشته و ساخته کوجیما می‌باشد در نوامبر سال جاری قرار است در بازار جهانی عرضه شود. اگرچه داشتن دو بازی بزرگ و هیجان‌انگیز در کنار یکدیگر بسیار لذت‌بخش خواهد بود، اما چندان واقع‌گرایانه نمی‌باشد که سونی بخواهد این کار را انجام داده و بی‌خیال فروش بالای آن‌ها در بازه‌های زمانی متفاوت شود.

یکی از دلایل دیگری که احتمال می‌دهیم The Last of Us Part II در سال ۲۰۲۰ روانه بازار شود، اشلی جانسون صداپیشه الی می‌باشد. وقتی از وی سوال شد که زمان انتشار این بازی چه موقع خواهد بود، اشلی پاسخ داد که ماه فوریه این عنوان بزرگ مهمان کنسول‌های خانگیتان می‌باشد. با این‌حال جانسون موفق نشد گفته‌های خود را به خوبی پایان دهد و از آنجایی که هنوز تا سال ۲۰۲۰ فاصله داریم و اتفاقات زیادی ممکن است رخ دهد، تا زمانی ‌که خود ناتی‌داگ تاریخ انتشار دقیقی منتشر نکند‌ نمی‌توان بر منابع دیگر تکیه کرد.

چه چیز‌های راجع‌ به The Last of Us 2  می‌دانیم

کنفرانس GameStop

پشت در‌های بسته در جسله‌ای که مدیران کنفرانس GameStop در نشویل داشته‌اند، تصاویر جدیدی از The Last of Us Part II به نمایش گذاشته شده است. این تصاویر که قرار است به زودی در دسترس عموم قرار بگیرد، در رابطه با عناصر‌مخفیانه بازی بود و نشان داده که بازیکن چگونه می‌تواند از کلیکرها در راستای منفعت خود بهره ببرد.

اگرچه مشخص نیست که این “به زودی” دقیقا کی خواهد بود، اما سونی و ناتی‌داگ این فرصت را دارند تا در مراسم هفته بازی‌های پاریس که در ماه اکتبر صورت می‌گیرد فیلم‌ها و تصاویر جدید را ارائه کنند.

گفته‌های تروی بیکر، صدا پیشه جوئل

تروی بیکر صدا پیشه شخصیت جوئل که در نسخه اول در کنترل‌ بازیکن قرار داشت، در مراسم کمیک-کان منچستر بر هیجان The Last of Us Part II افزوده و گفته است که: “همانقدر که برای این بازی دست و پنجه نرم می‌کنید و هیجان دارید،‌ همانقدر هم آماده تجربه آن نیستید.”

اینطور که به نظر می‌رسد هیچ‌کس به جز خود سونی و ناتی‌داگ قادر نیست که تاریخ انتشار دقیق این عنوان بزرگ را منتشر کند و تمامی سخنان و حر‌ف‌های پیرامونThe Last of Us Part II، چه گفته‌های تروی بیکر و چه دیگر‌ شایعات همگی برای افزایش هیجان و انگیزه ما برای تجربه آن بوده‌اند و هدف دیگری ندارند.

تروی بیکر انگیزه طرفداران برای تجربه این عنوان را بسیار بالا برده است

اخیرا اوضاع در مورد The Last of Us Part II آرام شده و خبری از آن نبود، بنابراین تروی بیکر صدا پیشه جوئل تصمیم گرفت که دوباره کمی آتیش آن را گرم‌تر کند و به داغی آن بیافزاید. در طول مراسم کمیک-کان منچستر از او درباره بازی و اینکه آینده آن چگونه خواهد بود سوالاتی پرسیده شد‌. ‌اگرچه بیکر نتواست جوابی با جزئیات و دقیق بدهد اما چنین پاسخ داد:” این جاه طلبانه‌ترین بازی است که تا به امروز ناتی‌داگ ساخته و توسعه داده است. نسخه دوم، خیلی بیشتر و بهتر از چیزیست که انتظار آن را داشتم و واقعا فکر نمی‌کردم که تولید چنین عنوان قدرتمندی امکان‌پذیر باشد.”

جمله‌ای که حسابی‌ طرفداران را خوشحال کرد و قطعا قول و وعده بزرگی ‌می‌باشد که عملی کردن آن کار چندان ساده‌ای نخواهد بود. در نتیجه کار سونی بسیار پیچیده‌تر از چیزیست که ما فکر می‌کنیم و راضی کردن همه علاقه‌مندان کار بسیار سختی می‌باشد‌. با این‌حال وقتی صحبت از تاریخ انتشار شد، تروی بیکر نتوانست که اطلاعیه خاصی اعلام کند. نه به این دلیل که نمی‌خواست بلکه او و دیگر همکارانش خبری از زمان عرضه بازی نداشتند.

” دفعه قبلی که تاریخ عرضه بازی را اعلام‌ کردیم اتفاقاتی افتاد که حال ناتی‌داگ و سونی دوست دارند از دوباره رخ دادن آن‌ها جلوگیری کنند.”

شایعات پیرامون تاخیر در تاریخ انتشار

در تاریخ ۲۹ ماه مه به دلیل مشخص شدن تاریخ انتشار عنوان انحصاریDeath Stranding که معلوم شد در نوامبر سال جاری خواهد بود، بسیاری هیجان‌زده و خوشحال شدند. اما خبری نگران کننده برای طرفدارانThe Last of Us Part II  بود برای اینکه تاریخ احتمالی عرضه آن باید با عنوان‌ انحصاری دیگر سونی کمی اختلاف داشته باشد و طبق معمول در یک راستای زمانی صورت نخواهد گرفت.

در نتیجه با عرضه شدن عنوان جدید انحصاریPlaystation  در تعطیلات ۲۰۱۹، شایعات پیرامون The Last of Us Part II که اذعان داشتند تاریخ انتشار آن در اواخر ۲۰۱۹ خواهد بود، احتمالا به اوایل ۲۰۲۰ تغییر خواهند کرد. بنابراین همانطور که قبلا گفتیم، همگی این اخبار چیزی جز شایعات نبوده و باید صبر کنیم تا خود سونی و ناتی‌داگ تاریخ انتشار دقیق آن را ارائه دهند. همچنین لازم به ذکر است که The Last of Us 2 هیچوقت تاریخ عرضه دقیق و مشخصی نداشته است که بتوان بر آن تکیه کرد.

با این‌حال، منتشر شدن The Last of Us Part II در اوایل سال ۲۰۲۰ چندان دور از انتظار نیست‌، در واقع اگر سونی تصمیم بگیرد دو بازی انحصاری خود را در اواخر ۲۰۱۹‌ روانه بازار کند، بسیار تعجب‌آور خواهد بود و چندان امر طبیعی به نظر نمی‌رسد. همچنین صداپیشه الی، اشلی جانسون نیز با گفته‌های خود مهر تاییدی زده است بر اینکه این عنوان در ماه فوریه یا همان اوایل سال ۲۰۲۰ ارائه می‌شود، و کمی شک و شبهات در این راستا را از بین برده است.

با این‌حال هنوز هم خود سونی و ناتی‌داگ صحبت و خبری در این زمینه نداشته و طرفداران منتظر نشسته‌اند تا ببیند تکلیف این شاهکار بزرگ چه خواهد بود.

مراحل پایانی ساخت

به تازگی اخبار مربوط بهThe Last of Us Par II  بسیار داغ شده‌اند و از آنجایی که مراحل ساخت بازی تقریبا به پایان رسیده، ناتی داگ تائید کرده که صحنه نهایی بازی ضبط و تولید شده است. همچنین مدیر بازی، آنتونی نیومن، در توئیتی که گذاشته اعلام کرده است که به دنبال استخدام افرادی می‌باشد تا بتوانند مراحل توسعه عنوان را پایان دهند.

هرچقدر هم که این اطلاعیه‌ها و اخبار پیرامون، هیجان‌انگیز و امیدوارکننده باشند مشخص نمی‌کنند که چه زمانی باید انتظار عرضه The Last of Us Part II را داشته باشیم، اواخر ۲۰۱۹ یا اوایل ۲۰۲۰. با صرف نظر از این، توسعه‌دهندگان بسیار تحت فشار بوده و در مرحله حساسی قرار گرفته‌اند. اگرچه سونی در مراسمE3  سال ۲۰۱۹ حضور ندارد، اما ممنوعیتی مبنا بر اینکه نتواند اخبار و اعلامیه‌هایی در آن زمان انتشار دهد نخواهد داشت. در حقیقیت شایعات زیادی به وجود آمده‌اند که نشان از این دارند که در زمان مشخص شده، احتمالا اخباری در رابطه با این عنوان منتشر می‌شود. ما همچنان امیدوار هستیم که ناتی‌داگ در ماه‌های پیش‌رو تاریخ انتشار دقیق The Last of Us Part II را ارائه کند.

ضبط حرکات در حال انجام است

با اینکه اخیرا، همه چیز در پیرامونThe Last of Us 2  در روزه‌ی سکوت بوده و اخبار رسمی از‌ آن عرضه نشده‌است، اینکه می‌بینیم بسیاری از کارکنان و بازیگران استودیو عکس‌ها و تصاویری در رسانه‌های مجازی پست می‌کنند که نشان‌دهنده این هستند که‌ ضبط حرکات یا motion capture در حال انجام است، بسیار خرسند بوده و خوشحالیم.

اشلی‌ جانسون و شانون وودوارد، که از بازیگران و صداپیشگان The Last of Us Part II می‌باشند، تصاویری پست کرده‌اند که در آن‌ها لباسmotion capture  بر‌ تن دارند. با این‌حال با انتشار این عکس‌ها، خبر دقیق و با جزئیاتی ارائه نگردید اما‌ می‌توان انتظار داشت که با پیشرفت این مراحل و توسعه یافتن روزانه بازی، ناتی‌داگ به زودی ممکن است ‌تاریخ انتشار آن را مشخص کند.

خوشحالی تروی بیکر

همانطور که ‌می‌دانید، مراحل ساخت The Last of Us Part II همچنان پایان نیافته و ادامه دارند. اما می‌دانیم که تروی بیکر، یکی از صداپیشه‌های اصلی این‌ عنوان، نگاهی عمیق و نزدیک داشته و تجربه خود را اینگونه توصیف می‌کند:” فوق‌العاده”

با اینکه مشخص نیست که تروی بیکر بازی را تماشا کرده یا توانسته است از نردیک گیم‌پلی آن را تجربه کند، اما طبق گفته‌های او در مراسم کمیک-کان برمینگام، چنین تجربه‌ای داشته است:” یک بازی فوق‌العاده با یک داستان فوق‌العاده. به تازگی playtest را تمام کردیم و این عنوان بسیار عالی و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد.”

با اینکه هنوز از میزان توسعه بازی با خبر نیستیم، ‌اما این playtest یک نشانه‌ی دلگرم کننده می‌باشد. (در طول مراسم PSX ناتی داگ گفت که مراحل ساخت بازی تا حدود ۶۰ درصد انجام گرفته است.)

کارگردان‌ها

با حضور نیل دراکمن به عنوان معاون ارشد ناتی‌داگ، اکنون عنوان انحصاریThe Last of Us Part II به دست دو نفر‌ کارگردانی می‌شود. شکی نیست که دراکمن به شدت در ایجاد و چرخه تولید بازی فعالیت دارد و از نزدیک ساخت آن را تحت نظر می‌گیرد. اما به خاطر ترفیع رتبه‌ای که گرفته است، این بخش توسط آنتونی نیومن و کروت مارگناو که طراحان اصلی بازی محبوب Uncharted 4 هستند، دنبال و هدایت خواهد شد.

داستان

اگرچه در بخش‌ گیم‌پلی بازی The Last of Us خللی وجود نداشت، اما برای ساخت نسخه دوم ناتی‌داگ نیاز داشت که مسیر و دنباله آن را مشخص کند و نشان دهد که ادامه آن چگونه‌ خواهد بود.

تا جایی که ما می‌دانیم و طبق اخبار و تریلرهایی که تا به امروز منتشر شده‌اند،Last of Us 2 بعد از پنج سال، در سیاتل دنبال خواهد شد و شخصیت اصلی آن الی می‌باشد که حال ۱۹ ساله شده است. جوئل همچنان در بازی نقش‌آفرینی می‌کند و شاید خیلی بیشتر از تیزرها و تریلرها در خود گیم‌پلی اصلی حضور داشته باشد و نقش بسیار کلیدی ایفا کند.

حال الی ۱۹ ساله به دنبال انتقام است، بسیار خشمگین و کشنده شده و می‌خواهد به هر قیمتی به هدف خود دست یابد. اگرچه مشخص نیست که الی برای چه انقدر عصبانی بوده و دلیل اصلی انتقامی که می‌خواهد بگیرد چیست. اما واضح است که این دختر جوان بسیار قدرتمند‌تر و خطرناک‌تر از نسخه پیشین شده و سرنوشت سخت و تاریکی پیش‌رویش قرار گرفته است. باید منتظر بمانیم تا ببینیم که الی به دنبال انتقام گرفتن از چه کسانی است و هدف اصلیش چه شخصی می‌باشد تا بتوانیم او را در این مسیر پر پیچ و خم و آلوده به خون، همراهی کنیم.

طبق تریلری که در مراسم هفته با‌زی‌های پاریس سال ۲۰۱۷ ‌به نمایش‌ گذاشته شد، می‌توان فهمید که داستان و فضای این نسخه بسیار تاریک و کشنده خواهد بود. تمرکز اصلی تریلر بر روابط میان انسان‌هاست و نشان می‌دهد که خشونت و قتل همه جا را فرا گرفته است و بقا هدف اصلی همه کاراکترها می‌باشد. هر شخصی برای زنده ماندن خود، حاضر بوده دست به هر کار کثیفی بزند تا بتواند زندگیش را نجات دهد.

اگرچه مشخص نیست که این کاراکترها در واقع چه نقشی ایفا کرده و با یکدیگر چه رابطه‌ای دارند، اما واضح است که The Last of Us Part 2 فضای سنگینی خواهد داشت. با این‌حال در PSX اخیر، دراکمن و گراس گفته‌اند که در کنار این تم و فضای تاریک و سنگین، امید و روشنایی نیز وجود دارد و لحظاتی در بازی قرار گرفته‌اند که بسیار احساسی و لذت‌بخش می‌باشند.‌ طبق گفته‌های دراکمن و تریلر به نمایش گذاشته شده در هفته بازی‌های پاریس، قصد اصلی بازی و روند گیم‌پلی در راستایی صورت می‌گیرد که شخصیت اصلی ما به دنبال عدالت می‌گردد.

واضح است که شخصیت و کاراکتر الی، در دنیای بازی‌ها بسیار منحصر‌ به‌فرد و استثنایی است و این خبر خوشحال کننده‌ای می‌باشد که ناتی‌داگ تصمیم گرفته داستان او را ادامه دهد و جنبه‌های مختلف و متفاوتی به آن بیافزاید. الی خیلی واقع گرایانه‌تر‌، دوست داشتنی‌تر و خشمگین‌تر شده و خط داستانی بازی او را به سفری خون آلود و خطرناک اما هیجان‌انگیز خواهد برد.

نیل دراکمن، کارگردان ساخت بازی، گفته است که داستان این عنوان راجع‌به رابطه میان الی و جوئل می‌باشد و با اینکه ادامه نسخه پیش خواهد بود، اما خیلی گسترده‌تر و  بزرگ‌تر از گذشته ادامه پیدا می‌کند.

وقتی در مراسم PSX از او پرسیدند که آیا یکی از شخصیت‌های بازی یعنی الی و جوئل،‌ می‌میرند یا نه، دراکمن اینگونه پاسخ داد:” هیچ‌کس در امان نیست.” گفته او مهر تاییدی می‌باشد بر ‌اینکه خط داستان بازی به هر مسیر و راهی ممکن است برود و مشخص نیست که آیا پایان خوشی خواهد داشت یا یک روایت غمگین و به یاد ماندنی.

از آنجایی که یکی از نویسندگان سریال معروف Westword از اعضای تیم داستان‌سرای این بازی ‌می‌باشد، انتظارها بسیار بالا رفته و علاقه‌مندان خیلی امیدوار‌تر شده‌اند. وجود نویسنده‌ای که چنین نمایش فوق‌العاده و محبوبی را خلق کرده است واقعا هیجان‌انگیز می‌باشد و قطعا تصورات و انتظارات از خط داستانی The Last of Us Part II را بسیار بالا می‌برد.

گیم‌پلی

اولین نگاه درست و حسابی که به گیم‌پلی The Last of Us Part 2  داشتیم به مراسمE3 سال ۲۰۱۸‌ برمی‌گردد. متوجه شدیم که حال الی شخصیت اصلی ما بوده و تفاوت‌های زیادی با نسخه اول خواهد داشت‌ و المان‌‌ها و جنبه‌های جدیدی به آن اضافه شده است.

برخی از حرکات الی مشابه جوئل بوده و خیلی از حرکات را بسیار متفاوت‌تر انجام می‌دهد. از آنجایی که او ۱۹ سال دارد می‌توان انتظار داشت که بسیار پر انرژی‌تر و سریع‌تر می‌تواند فعالیت‌های خود را انجام دهد. اما فعالیت‌های بدنی و مشت‌زنی‌اش از قدرت کمتری برخوردار است و برای کشتن دشمنان خود نیاز به یک خنجر و یا سلاح دیگری دارد. که همگی‌ نشان دهنده این هستند که المان‌های مخفی بازی و استفاده از سلاح سرد بسیار پیشرفته‌تر شده و از جنبه‌های مختلفی دنبال خواهد شد. همچنین با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته‌اید، قادر هستید از اشیا اطراف خود برای از پا دراوردن دشمنان خود استفاده کنید و در مکان‌های مختف با استفاده از قابلیت‌های که در اختیار دارید، می‌توانید از محیطی که در آن قرار گرفته‌اید به نفع خود استفاده ببرید.

نه تنها خود الی بسیار بالغ‌تر و پخته‌تر شده‌است، بلکه دشمنان او نیز بسیار پیچیده‌تر و واقع‌گرایانه‌تر شده‌اند. آن دسته از کسانی که زخمی و عفونی شده بودند نیز بسیار باهوش‌تر شده و سریع‌تر واکنش نشان می‌دهند که آن‌ها را تبدیل به چهره‌هایی چالش برانگیزتر و کشنده‌تر می‌کند. در کنار این‌ها، هوش مصنوعی نیز بسیار بهیود یافته و دشمنان برای پیدا کردن الی با یکدیگر ارتباط برقرار‌ کرده و از اطلاعات همدیگر استفاده می‌کنند.

پس بهتر است حسابی خود را آماده کنید تا بتوانید تمام و کمال از این عنوان هیجان‌انگیز لذت ببرید.