سرانجام گوگل درباره ی سیستم عامل فیوژا صحبت کرد

سیستم عامل فیوژا

سرانجام گوگل درباره ی سیستم عامل فیوژا صحبت کرد؛ البته نه آن قدر جاه طلبانه که ما انتظارش را داشتیم. گوگل از مدتی قبل سیستم عامل فیوژا را توسعه داده و پیش از این نیز اعلام کرده بود که به هیچ وجه قرار نیست این سیستم جایگزینی برای اندروید باشد. پس از اعلام خبرهای اولیه درباره ی این سیستم عامل، برای مدتی طولانی گوگل در سکوت خبری نسبت به آن فرو رفت. تا این که سرانجام معاون ارشد اندروید و کروم، Hiroshi Lockeimer سکوت طولانی در این باره را در آخرین Google I/O شکست.

سیستم عامل فیوژا

“ما به دنبال یک سیستم عامل کاملا جدید هستیم که قابلیت های تازه ای داشته باشد. من می دانم که پس از یک به روز رسانی یا ارائه ی جدید، مردم با اشتیاق و هیجان می گویند که “اوه، این همان اندروید جدید است…” و یا این که تاکید می کنند؛ “این نسخه ی جدید سیستم عامل کروم است…”! اما در مورد فیوژا واقعا چنین چیزی صادق نیست.

فیوژا فقط در مورد نحوه ی عملکرد سیستم های عامل تمایز دارد و چیزی نیست که برای کاربران در ظاهر قابل مشاهده باشد. در حقیقت چیزی را که از فیوژا می آموزیم، در محصولات دیگر کاربرد خواهد داشت.”

ما می پذیریم که در مورد این سیستم عامل بدقولی هایی صورت گرفت و کاربران مقداری سردرگم ماندند. اما به هر صورت هر خبری بهتر از بی خبری کامل است.

سیستم عامل فیوژا

علی رغم این که هیچ قطعیتی در مورد زمان انتشار عمومی سیستم عامل فیوژا و رسیدن آن به دست مشتری نهایی وجود ندارد، حداقل می توانیم با به روز رسانی های اندروید و یک نسخه ارتقا یافته ی کروم، روی غلطک پیشرفت قرار داشته باشیم. در عوض، ما می توانیم روی جنبه های واقعا جالب و رو به جلو پروژه فیوژا تمرکز کنیم. به نظر می رسد که این دقیقا دغدغه ی ذهنی Lockheimer نیز می باشد:

این فقط به تلفن های همراه و کامپیوترهای پی سی مربوط نمی شود. در دنیای اینترنت اشیاء، دستگاه های متعددی به سیستم های عامل و … نیاز خواهند داشت. من فکر می کنم که فضای زیادی برای سیستم های عامل مختلف با نقاط قوت و ویژگی های ممتاز وجود دارد. باور داشته باشید که فیوژا یکی از همین سیستم های عامل است و برای آن منتظر بمانید.

اگر هنوز متوجه نشده اید که سیستم عامل فیوژا چیست، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

فیوژا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی به عنوان یک پروژه منبع باز به نام GitHub معرفی شد و از سوی گوگل با هیچ توضیح رسمی همراه نبود. این سیستم عامل توسعه یافته توسط گوگل، برخلاف اندروید بر پایه ی کرنل لینوکس نیست و روی میکروکرنلی به نام زیرکون استوار شده است. این سیستم عامل به راستی مقیاس پذیر است و برای استفاده در سیستم هایی چون گوشی های هوشمند، تبلت ها و رایانه های شخصی کاربرد دارد. چیزی که تا به حال در تست های گرفته شده از این سیستم عامل، نشان داده شده است؛ سطح عملکرد بالا و چابکی زیاد و درجه ی گرافیکی چشمگیر می باشد. عملکرد موفقیت آمیز UI آن چیزی معادل ۱۲۰ فریم در ثانیه را نشان می دهد. همین طور موتور رندر بر پایه ی Vulkan دارد که از آن با نام Etcher یاد می شود.

اگر به حد کافی این سیستم عامل برایتان جذاب به نظر می رسد، می توانید در Android Studio ، شبیه ساز آن را فعال کرده و محیط عملکردی آن را مشاهده نمایید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...